Niebo gwiaździste nade mną

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

"Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej się nad nimi zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie." - Immanuel Kant

Poza tym warto na niebo popatrzec czasem chocby po to, by wiedziec czy przypadkiem nie zbliza sie jakas okazja do swietowania.;) Na przyklad w sieci znalazlem ostatnio informacje, ze w najblizsza pelnie Ksiezyca (11.07) bedzie Swieto Dharmy... Choc oczywiscie jest to astronomiczny "plan minimum".
Wolter pisal, ze jestesmy robakami na kupie gliny. Wierzcie lub nie, ale mozna tego bardzo silnie doswiadczyc (przynajmniej ja doswiadczam:P) wedrujac po galaktyce, gdy Slonce jest tak daleko, ze nie mozna juz go odnalezc posrod tysiecy swielnych punkcikow - co dopiero Ziemi. Albo opuszczenie naszej galaktyki. Wydaje sie naprawde drobna i delikatna konstrukcja.:) "Dom" tak daleko a my - samotni, zawieszeni w ciemnej otchlani.
Wszystko to dac Wam moga trzy darmowe programy, do wyprobowania ktorych goraco Was namawiam:

Obrazek
Celestia - Symulator 3D calej naszej galaktyki. Moze powinienem ten program nazwac raczej "mapa nieba", ale przy mozliwosciach Celestii byloby to zwykla niesprawiedliwoscia.:) Spowalnianie/przyspieszanie lub cofanie (uplywu) czasu; mozliwosc przeniesienia sie do innego ciala niebieskiego za pomoca kilku klikniec myszki; mozliwosc wylaczenia/wlaczenia atmosfery planet; wlaczenia/wylaczenia "nalepek" z nazwami obszarow, formacji etc.; granic konstelacji, "szkieletu" konstelacji; skorzystania z internetowej encyklopedii (choc i w samej Celestii znajdziemy sporo ciekawych danych). Ponad to mozna pobrac z sieci cale mnostwo modeli i bardzo dokladnych tekstur, ktore uczynia nasza Celestie jeszcze piekniejsza.:) Aha! Nie zapominajcie, ze Celestia jest wyposazona w "przegladarke" obiektow naszego ukladu slonecznego oraz innych gwiazd (i ich planet) (wciaz aktualizowana).
I jeszcze jedno - zagubiony wedrowiec moze sie ratowac przyciskami "G" i "H" - jeden z nich namierza Slonce, drugi pozwala do niego powrocic.

Obrazek
Stellarium - Pieknie wykonana, z dbaloscia o najdrobniejszy detal, mapa nieba. Takze w 3D. Mozemy sie poczuc jak na wycieczce za miasto.:) Kamera ustawiona na "srodku" obszaru, ktorego krancem jest horyzont. Dostepnych jest wiele opcji podswietlania/sledzenia/"zoom'owania" obiektow na niebie. Program bardzo "pastelowy" - ale nie cukierkowy. Cudowne efekty graficzne (wylaczcie atmosfere Ziemi w czasie dnia;P) i niebo jak prawdziwe sprawiaja, ze Stellarium bawi lepiej niz niejedna gra.

Obrazek
Virtual Moon Atlas - Tu nie ma niespodzianek. Program nazywa sie "Virtual Moon Atlas" i tym wlasnie jest - atlasem Ksiezyca. Oczywiscie tez mozna wiele rzeczy ustawic (w tym jakosc tekstury Srebrnego Globu, intensywnosc zacienienia, rozpuszczanie cieni, etc.) Ksiezyc moze byc 2d albo 3d, tekstura zas aerograficzna (cokolwiek to znaczy) albo fotograficzna. Mozemy wprawic Ksiezyc w ruch albo zatrzymac, ustawic konkretna date i zobaczyc jak wtedy wygladal (lub wygladac bedzie) - co pozwala chocby sprawdzic kiedy bedzie nastepny Vesak albo pod jakim Ksiezycem sie urodzilismy. Ale poza tym co od razu rzuca sie w oczy mamy tu tez skarbnice informacji: od wschodow, zachodow i stopnia "iluminacji" tarczy zaczynajac, na *dokladnym* opisie kazdej formacji geologicznej konczac.

Sciagajcie, ogladajcie i piszcie jakie wrazenia. Mnie podroze po wszechswiecie Celestii napelnialy kiedys glebokim przerazeniem. Chcialoby sie za Nietzsche powtorzyc "kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie.":) A jak Wy sie czujecie, kiedy na Was spoglada?

EDIT: Poprawiam tego posta w nadziei na wyeliminowanie wszystkich bledow, ale wciaz znajduje nowe (skad one przylaza?:/) Wiec jesli nie wszystko skasuje, to z gory przepraszam za polamance jezykowe. Tak to juz jest, gdy czlek pisze pod wplywem emocji.;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: booker »

Chcialoby sie za Nietzsche powtorzyc "kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie."Smile
A jak Wy sie czujecie, kiedy na Was spoglada?
Jak w domu ;)

Pozdr
mk

[edit]
No tak, jak zwykle nic w temacie nie napisałem ;)

Rewanżuje się więc fajnym site'm z zrzutami z teleskopu Hubble'a.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Agni
Posty: 16
Rejestracja: czw maja 25, 2006 14:33
Lokalizacja: Łódź

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: Agni »

fajne linki :)

ja ze zwojej strony zainteresowanym polecam strony NASA, a wszczególności mój ulubiony APOD:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/astropix.html

pozdrawiam :
idę tam gdzie idę, nie idę gdzie nie
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Amicus pisze:"kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie."
ja napisze inaczej:"kiedy spoglądasz w otchłań [gwiazdy] patrzysz sam na sibie"

Jakbym miał wytłumaczyć komuś co to jest Zen to bym mu powiedział że jest patrzeniem na codzienne problemy i otaczające nasz rzeczy jak na gwiaździste niebo nocą.

Patrzysz w gwiazdy... i wtedy co?
pfffffff

Co wy na to bracia Zenki?
Co ty na to Zenku Iwanie?

Edit: Teraz sobie przypomniałem że nad moim łóżkiem wisi plakat o abitnej nazwie:"wszechświat". Miał mi przypominać o czymś co zwe marnością. Niestety stało się jak się spodziewałem - już nie wywołuje we mnie myśli dla których go powiesiłem. Teraz stał się tylko kolejnym elementem pomieszczenie - spowszechniał.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Booker pisze:Rewanżuje się więc fajnym site'm z zrzutami z teleskopu Hubble'a.
Agni pisze:ja ze zwojej strony zainteresowanym polecam strony NASA, a wszczególności mój ulubiony APOD:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/astropix.html
Super.:) Deo gratias.

Hmm.. wkleilbym jeszcze chetnie linka do programu, ktory na pulpicie potrafi wygenerowac obraz konkretnego ciala niebieskiego (lub ich grupy) tak, jak powinny mniej wiecej wygladac... ale stracilem stara linkownie a zapomnialem jak sie ta aplikacja nazywala. Szkoda. Swietnie to wyglada, gdy na pulpicie ma sie Ksiezyc (i nie trzeba wygladac za okno). :lol:
Awatar użytkownika
Maeve
Posty: 52
Rejestracja: wt lip 04, 2006 11:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: Maeve »

o ranyści :)
dzieki za programy - dopóki na teleskop nie zarobię na pewno wystarczą
no jak dziecko się ucieszyłam :mrgreen:
this is where words fail
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

lepsze pisze:Co ty na to Zenku Iwanie?
Patrzę na monitor.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Niebo gwiaździste nade mną

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

moje myśli i pytania są aktualne tylko jeden dzień :mrgreen:
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”