Wikipedia: Buddyzm

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Ten pogląd wspólny dla mahajany to:
pustka wszystkich zjawisk
natura buddy u wszystkich istot ( jakby ją nie interpretować)
rozwój bodhiczitty poprzez praktykowanie paramit - czy to sześciu czy dziesieciu
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

miluszka pisze:Tłumaczenia Władka Czapnika były językowo dramatycznie złe. Jego angielski był słaby, co przekładało sie na jakosć tłumaczeń.
W tlumaczeniach Wladka Czapnika bylo czuc jego ogromne zaangazowanie i po prostu - serce. Nawet jak byly kiepskie jezykowo - to i tak oddawaly wiecej niz najbardziej wyszlifowane technicznie tlumczenia jezykoznawcow.
miluszka pisze:Pan Kania owszem nie ma może dostatecznej biegłości w tłumaczeniu tych bardziej subtelnych terminów filozoficznych, ale na pewno wie wszystko o rdzeniach słów sanskryckich i sposobach tłumaczenia terminów z sanskrytu na polski
Z tym sie zgadzam i to jest cenne.
miluszka pisze:no i ma dobre pióro.
a z tym sie nie zgadzam. Ale to pewnie kwestia gustu.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

macadamia pisze:Ze sie tak brzydko wtrace - Pan Kania jest dobrym tlumaczem, ale czytalam lepszych. Wedlug mnie na przyklad "Tybetanska Ksiega Smierci" jest przetlumaczona fatalnie, znacznie gorsza od tlumaczenia Czapnika pisanego "na kolanie"..
To p. Czapnik znał tybetański???? Nawiasem mówiąc nigdy nie spotkałem się z jego wersją tłumaczenia "Bardo Thodol", więc trudno mi cokolwiek porównywać :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Władek Czapnik tłumaczył z angielskiego, z przekładu Franciski Freemantle z Trungpą.
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

jw pisze: To p. Czapnik znał tybetański???? Nawiasem mówiąc nigdy nie spotkałem się z jego wersją tłumaczenia "Bardo Thodol", więc trudno mi cokolwiek porównywać :wink:
Wladek Czapnik znal buddyzm.
Zaluj, ze nie czytales jego tlumaczenia. Normalnie lektura do poduszki :)
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

macadamia pisze: Wladek Czapnik znal buddyzm. Zaluj, ze nie czytales jego tlumaczenia. Normalnie lektura do poduszki :)
Powiem Ci szczerze, że jakoś nie żałuję - nie wiem czemu. W ogóle mam trudności z wzbudzeniem w sobie żalu, że czegoś nie czytałem. A do poduszki nie czytam, bo to za bardzo pobudza wyobraźnię i zasnąć mi później trudno. A rano trza wstawać wyspanym - robota czeka :-)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

jw pisze: Powiem Ci szczerze, że jakoś nie żałuję - nie wiem czemu. W ogóle mam trudności z wzbudzeniem w sobie żalu, że czegoś nie czytałem. A do poduszki nie czytam, bo to za bardzo pobudza wyobraźnię i zasnąć mi później trudno. A rano trza wstawać wyspanym - robota czeka :-)
No to wspolczuje tych trudnosci, oby nie przeniosly sie one takze na inne plany zycia!
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

macadamia pisze:
jw pisze: Powiem Ci szczerze, że jakoś nie żałuję - nie wiem czemu. W ogóle mam trudności z wzbudzeniem w sobie żalu, że czegoś nie czytałem.
No to wspolczuje tych trudnosci, oby nie przeniosly sie one takze na inne plany zycia!
Wcale nie traktuję tego jako "trudność", powiem wręcz, że niemożność wzbudzania w sobie żalu z powodu nieprzeczytania czegoś nawet mi odpowiada :lol: Niemniej jednak dziękuję za współczucie i troskę o moją osobę :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Miluszko, jeszcze odnośnie Twoich bojów :wink: na Wikipedii. Jeśli miałabyś "trudności" z uczniami lamy Ole, to odnośnie poglądu:
miluszka pisze:W istocie tantrajana jest mahajaną. Różni się nie poglądem a metodami.
można skierować ich do książki lamy Ole "Budda i miłość". W słowniczku na końcu stoi jasno:

Diamentowa Droga (tybet. dordże tegpa, sanskr. wadżrajana) - część Wielkiej Drogi (mahajany). Cel, pełne oświecenie, staje się drogą dzięki głębokim i szybkim metodom opierającym się na oświeconej postawie [bodhiczitta]. Diamentową Drogę można praktykować jedynie z nastawieniem, iż wszystko jest na podstawowym poziomie czyste (patrz: Czysty pogląd). Synonimy to tantrajana i mantrajana.

Jest jeszcze odnośnie metod Diamentowej Drogi w szkole Gelug (hasło: Linia Gelug):

Chociaż ma również [szkoła Gelug] różne przekazy tantryczne, przypisuje sama sobie najczęściej przynależność do mahajany, a nie do Diamentowej Drogi.

I jeszcze co do terminu dordże:

Dordże (sanskr. wadżra; dosłownie: "pan kamieni, diament") - symbol niezniszczalności i niewzruszoności, charakteryzujący najwyższy stan umysłu, oświecenie.

Przypuszczam, że glosariusz ten był przygotowywany przez Manfreda Seegersa (autor książki "Podstawowe pojęcia buddyjskie" opracowanej npdst. "Skarbnicy wiedzy" Dziamgona Kongtrula I) i być może konsultowany również z Hannah.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Dzięki !
Pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Przy okazji jeszcze pytanie: czy w szkołach mahajany mówi się o czymś takim jak czysty pogląd? Przyznam, że chyba nie zetknąłem się z tym w naukach Wielkiej Drogi. Może wiesz coś na ten temat?

Sama wspominałaś o trzech wspólnych dla DD i WD poglądach: pustość, natura buddy i bodhiczitta. We wspomnianym glosariuszu napisano:

Czysty pogląd - pogląd Diamentowej Drogi. Praktykujący stara się postrzegać świat i istoty jako samowyzwalającą się grę przestrzeni.

Oczywiście nie jest to ścisłe techniczne wyjaśnienie, tylko lakoniczna notka, ale intuicyjnie wiadomo o co chodzi :wink: Można szukać tutaj jakichś odniesień w doktrynie o naturze buddy lub w mahajnistycznych naukach Czystej Krainy, ale wydaje mi się, że w przypadku DD "czysty pogląd" jest raczej metodą niż samym poglądem?
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

Czysty pogląd
Może chodzi o "clear view", co akurat "view" jako "pogląd" nie najmocnej tu pasuje, poniewaz "pogląd" kojarzy się zazwyczaj z koncepcją na dany temat (zn akurat mnie się tak kojarzy).

Co do WD to 'clear view' jest w zenie. Jak masz 'clear mind' to masz 'clear view' - widzisz clear,slyszysz clear,smakujesz clear,myslisz clear i wówczas możesz działać clear dla wszystkich we właściwy sposób.

Wiec raczej nie jest tu metodą, a jest raczej skutkiem metody utrzymywania clear mind.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

booker pisze:
Czysty pogląd
Może chodzi o "clear view", co akurat "view" jako "pogląd" nie najmocnej tu pasuje, poniewaz "pogląd" kojarzy się zazwyczaj z koncepcją na dany temat (zn akurat mnie się tak kojarzy).
Dlatego czyste WIDZENIE/PRZEŻYWANIE bardziej by tu pasowało. W DD aspiruje się do takiego sposobu przeżywania zjawisk, które stoi poza nawykowym lubię/nie lubię, dobre/złe itp... ale każde zjawisko jest doskonałą manifestacją otwartości oświecenia z samego tylko powodu, że się wydarza. Jak to mówią niektórzy nauczyciele: "wszystkie zjawiska są doskonałe tylko dlatego, że się wydarzają", co wcale nie oznacza jakiegoś cynizmu i zobojętnienia na świat czy cierpienie.

Świat zjawiskowy przeżywany z poziomu czystego widzenia jest doskonały nie dlatego, że jest pozbawiony zła i wypełniony dobrem. Jego doskonałość dotyczy wolności, z jaką manifestują się różne zjawiska, które postrzegane przez pryzmat wiary w ich rzeczywiste istnienie uważamy za dobre lub złe. Wolność ta jest nierozerwalnie związana z prawem przyczyny i skutku: cokolwiek zrobimy "na zewnątrz" nas, wpływa nie tylko na otoczenie i innych ludzi, ale również na nas samych - jest to doskonale swobodna gra współzależnych zjawisk, w przeciwnym wypadku świat byłby martwy, nic by się nie wydarzało.

To, że zjawiska są podobne iluzji, nie istnieją same w sobie, oczywiście nie zmusza nas do zaprzestania wszelkich starań, by zmienić uwarunkowany świat na nieco lepszy (przede wszystkim zmieniając siebie), by zmniejszyć ilość cierpienia. Przeciwnie - rozwijanie współczującego działania oraz mądrości na temat natury zjawisk jest prostą drogą do wyzwalającego doświadczenia doskonałości, która stoi u podstaw wszystkich zjawisk.


booker pisze:Co do WD to 'clear view' jest w zenie. Jak masz 'clear mind' to masz 'clear view' - widzisz clear,slyszysz clear,smakujesz clear,myslisz clear i wówczas możesz działać clear dla wszystkich we właściwy sposób.
No to teraz pozostaje tylko ustalić co oznacza w zenie "clear view" oraz "clear mind" ;-)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Myśle,ze ten czysty pogląd ( raczej chyba pure view niż clear view) jest bardziej metodą niż rzeczywistym pogladem. Metodą , która ma sprawić , by droga stała się celem. Ten czysty pogląd, który należy utrzymywać to jedno ze ślubowań samaja. Adept podczas przekazu mocy ( czy podejmujac zobowiazania dotyczace praktyki) przyrzeka,ze bedzie wszystko widział jako czyste.
No i niech no ktoś teraz powie,że łatwo jest utrzymać ślubowania samaja.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:co oznacza w zenie "clear view" oraz "clear mind" Wink
Clear view, rzadko się spotkałem, w sumie explicitly to tylko raz. Więc raczej nauk wiele tu nie będzie.

Clear mind to synonim - Twoja oryginalna natura.
Jest bardzo wiele wyjaśnień nt. czystego umysłu w Zenie.

Jak dla mnie niezniszczalny w przekazie tych nauk jest ofkors DSSN Seung Sahn :)
Wwierca się jak stalowy wąż w diament :>

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Hmmm... nikt już nie pociągnął tematu utworzenia rzetelnego hasła "Buddyzm"... szkoda...

Chyba powinno się go najpierw ukończyć a dopiero potem zająć swoimi szkołami... cóż każden jeden sobie rzepkę skrobie" :(
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Może nadszedł czas, by właśnie do niego powrócić :roll:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

kunzang pisze:Może nadszedł czas, by właśnie do niego powrócić
Chyba masz rację... pomyślę o tym bo "wyrywam" sobie takie kawałki z czasu pracy... być może wyrwę by popracować nad tematem...

Wierzę, że chętni do pomocy by się znaleźli... w tym samym schemacie co dawniej.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zatem pierwsza "rybka" :)

Na początku proponuję wyciąć ten fragment o maja-iluzji... ewentualnie mocno go przeredagować (chętni?). W tym momencie wprowadza zamieszanie i odnosi sie do rzeczy różnie postrzeganej w różnych szkołach. należy termin albo wyrzucić albo mocno uogólnić.

Następne hasło:

Droga Środka (Środkowa Ścieżka)

Wiodącą nauką w buddyjskiej praktyce jest Droga Środka. Została ona odkryta podczas osobistej praktyki Buddy gdy doznał Przebudzenia. Drogę Środka można definiować na kilka sposobów:

1. Najczęściej rozumie się ją jako praktykę pozbawioną ekstremów - praktykę odżegnującą się od samodogadzania sobie (np. hedonizmu) i od samoumartwienia (np. radykalna asceza).

2. Odnosi się również do przyjmowania neutralnej postawy wobec niektórych poglądów metafizycznych np. "rzeczy ostatecznie istnieją" lub "ostatecznie nie istnieją".

3. Uznaje się ją również za wyjaśnienie stanu Przebudzenia i Doskonałego Oświecenia gdzie wszelka dwoistość jednoczy się i przestaje istnieć jako osobny byt (uznawane przez koreańską szkołę Seongcheol).


MOże to ostatnie jest zbyt szczegółowe? Decyzję zostawiam gremium.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko wikipedyści

potrzebni są redaktorzy polscy i tłumacze/redaktorzy haseł do Wikipedii. Więcej o tym tutaj:
http://sasana.wikidot.com/projekt-wikipedia

oraz dokument gdzie pracuje redakcja tutaj:

http://docs.google.com/Doc?id=dg6x69f_35cgwv2s

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

siristru pisze: Droga Środka (Środkowa Ścieżka)
"Środkowa Ścieżka" to jest akurat madhyamaka Nagardżuny. Nie mylić z Drogą Środka, chociaż po angielsku przyjęło się pisać o systemie Nagardżuny "Middle Way".
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,
jw pisze:"Środkowa Ścieżka" to jest akurat madhyamaka Nagardżuny. Nie mylić z Drogą Środka, chociaż po angielsku przyjęło się pisać o systemie Nagardżuny "Middle Way".
w sanskrycie:

madhyamā-pratipad — środkowa ścieżka, droga środka, EDYCJA: bardziej środkowa droga. Bo madhyamā to, zdaje się, przymiotnik w tym przypadku.
madhyamaka — środek, wnętrze, centrum, dokładnie w środku (rzeczownik)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

piotr pisze: w sanskrycie:
madhyamā-pratipad — środkowa ścieżka, droga środka, EDYCJA: bardziej środkowa droga. Bo madhyamā to, zdaje się, przymiotnik w tym przypadku.
madhyamaka — środek, wnętrze, centrum, dokładnie w środku (rzeczownik)
Dzięki za info. O "środku" zdaje się, że też nie można mówić, bo jak twierdzi Nagardżuna: nie zajmuje on nawet środkowego stanowiska. Same problemy z tą madhyamaką :lol:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Abhabbāgamana

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Witajcie

Chciałbym podzielić się z Wami moimi małymi spostrzeżeniami

Obecnie wiki tak tłumaczy drugą Szlachetną Prawdę:

Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia (pāli. dukkha samudayo ariya sacca; sanskr. arya samudaya satya) - Przyczyną cierpienia jest pragnienie

Czy nie lepiej byłoby w ten sposób:

Źródłem cierpienia jest niewiedza, z której poprzez różne stadia pośrednie wyłania się pożądanie i przywiązanie do życia zamykające człowieka w kręgu wcieleń

Myśle że najlepiej byłoby wogóle nie pisać pragnienie ale przywiązanie, do początkujących to dużo bardziej przemawia i nie jest to odejście od dharmy.

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Damianie,

cztery prawdy szlachetnych ze swojej natury są odpychające dla zwykłych ludzi, dlatego Błogosławiony zwykle dawał o nich mowę dhammy, gdy widział, że serca i umysły słuchaczy były "gotowe, plastyczne, wolne od przeszkód, rozochocone i jasne" — czyli właściwie gdy słuchacze byli w stanie koncentracji [samādhi]. Natomiast encyklopedia nie ma zadania wprowadzać kogoś w stan koncentracji :) tylko przedstawiać informacje zgodne ze stanem faktycznym.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Odnośnie tłumaczenia słowa dukha ( czy to w pali, czy w sanskrycie) - tłumaczenie go slowem cierpienie nie jest do końca dobre. Niektórzy wolą to tłumaczyć jako "niewygodę". Tu fragment artykułu z angielskiej wikipedii
Although dukkha is often translated as "suffering", its philosophical meaning is more analogous to "disquietude" as in the condition of being disturbed.
Zaznaczam,że nie jest to jedyne źródło, z którego znam problem tłumaczenia terminu dukha.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Odnośnie tłumaczenia słowa dukha ( czy to w pali, czy w sanskrycie) - tłumaczenie go slowem cierpienie nie jest do końca dobre. Niektórzy wolą to tłumaczyć jako "niewygodę". Tu fragment artykułu z angielskiej wikipedii
Although dukkha is often translated as "suffering", its philosophical meaning is more analogous to "disquietude" as in the condition of being disturbed.
Zaznaczam,że nie jest to jedyne źródło, z którego znam problem tłumaczenia terminu dukha.
dlategoteż, najlepiej tłumaczyć termin dukkha jako dukkha.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

miluszka pisze:Odnośnie tłumaczenia słowa dukha ( czy to w pali, czy w sanskrycie) - tłumaczenie go slowem cierpienie nie jest do końca dobre. Niektórzy wolą to tłumaczyć jako "niewygodę".
Zn. mniemam iż ten termin będze troszkę odległy do "niewygody".
dictionary.com pisze: 3 dictionary results for: disquietude

1.Dictionary.com Unabridged (v 1.1)
dis⋅qui⋅e⋅tude [dis-kwahy-i-tood, -tyood]

–noun the state of disquiet; uneasiness.


2.WordNet -

noun
feelings of anxiety that make you tense and irritable [syn: edginess]


3. American Heritage Dictionary -
(dĭs-kwī'ĭ-tōōd', -tyōōd')

n. Worried unease; anxiety: a state of brooding disquietude about a colleague's success.
Bardziej, "niespokojność", "zaniepokojenie", "zatrwożenie"
ikar pisze: dlategoteż, najlepiej tłumaczyć termin dukkha jako dukkha.
Tylko iż wówczas nie jest to tłumaczenie :)
Gdzieś by trzeba zaznaczyć wpierw co to oznacza ;)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Nie znam się na zasadach obowiązujących na Wikipedii, dlatego mam pytanie, czy zasadne jest usunięcie z bibliografii hasła http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm poniższego spisu książek:

=== Buddyzm a współczesna nauka ===
- * ''Nieskończoność w jednej dłoni'', Matthieu Ricard & Trinh Xuan Thuan, Wydawnictwo "KOS", Katowice, 2004
- * ''Forma i Pustka: Od buddyzmu do nauki i z powrotem'', Lama Ole Nydahl, dr Emilia Nesheva, prof. Kenneth Maly, dr Burkhard Scherer, dr Rene Staritzbichler, dr Nikolai Neshev, dr Peter Malinowski, mgr Guido Czeija, dr Artur Przybysławski, Wydawnictwo "Hung", Opole, 2005
- * ''Nowa fizyka i kosmologia. Rozmowy z Dalajlamą'', red. Arthur Zajonc, Wydawnictwo Jacek Santorski & CO, Warszawa, 2007
- * ''Emocje destrukcyjne'', red. Daniel Goleman, Dom Wydawniczy REBIS
- * ''W obronie szczęścia'', Matthieu Ricard, Wydawnictwo Jacek Santroski & CO, Warszawa, 2006
-
- === Buddyzm a chrześcijaństwo ===
- * ''Mnich i lama'', Lama Dzigme Rinpocze & Ojciec Robert Le Gall, Wydawnictwo "KOS", Katowice, 2002
- * ''Żywy Budda, żywy Chrystus'', Thich Nhat Hanh, Wydawnictwo "[[Zysk i S-ka]]", Poznań, 1998
- * ''Modlitwa i medytacja w chrześcijaństwie i buddyzmie'', Henri Bourgeois, Jean Pierre Schnetzler, Wydawnictwo "WAM", Kraków, 2001
- * ''Dobre serce: Dalajlama czyta Ewangelię'', J.Ś. Dalajlama ([[XIV Dalajlama|Tenzin Gjatso]]), Freeman Laurence OSB, Jacek Santorski & Co, Warszawa, 2008
- * ''Przebudzony: opowieść o Buddzie i o tym, czego w buddyzmie szukają ludzie zachodu'', [[Adam Szostkiewicz|Szostkiewicz Adam]], Sic!, Warszawa, 2004
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jw pisze:Nie znam się na zasadach obowiązujących na Wikipedii, dlatego mam pytanie, czy zasadne jest usunięcie z bibliografii hasła http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm poniższego spisu książek: (...)
Próbowałeś może zapytać o to, w ramach dyskusji u źródła - no i pytań - bezpośrednio na forach bogini wiki? :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Nie. U mnie kiepsko z czasem, żeby się jeszcze w dyskusje na Wiki motać :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jw pisze:Nie. U mnie kiepsko z czasem, żeby się jeszcze w dyskusje na Wiki motać :)
Ty, ale to nie jest tak, że tu wpadniesz robotę zlecisz i polecisz dalej ;) Ty też będziesz zaproszony do dyskusji tutaj skoro temat przedstawiasz :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:Nie znam się na zasadach obowiązujących na Wikipedii, dlatego mam pytanie, czy zasadne jest usunięcie z bibliografii hasła http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm poniższego spisu książek
A z jakiego powodu?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
booker pisze:
jw pisze:Nie znam się na zasadach obowiązujących na Wikipedii, dlatego mam pytanie, czy zasadne jest usunięcie z bibliografii hasła http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm poniższego spisu książek
A z jakiego powodu?
No wiec wypadałoby zapytać o to grono redagujące owo hasło na bogini wiki - tak sądzę :luka: I skoro to poruszyło JW /tak rozumiem powołanie tego wątku do życia/, to warto by u źródła z tym zacząć :oczami:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

kunzang pisze:Witam
booker pisze:
jw pisze:Nie znam się na zasadach obowiązujących na Wikipedii, dlatego mam pytanie, czy zasadne jest usunięcie z bibliografii hasła http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm poniższego spisu książek
A z jakiego powodu?
No wiec wypadałoby zapytać o to grono redagujące owo hasło na bogini wiki - tak sądzę :luka: I skoro to poruszyło JW /tak rozumiem powołanie tego wątku do życia/, to warto by u źródła z tym zacząć :oczami:
No właśnie JW, jako źródła tego pomysłu chciałem zapytać: z jakiego powodu chciałby pozycje te skasować? :oczami:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Nie ja skasowałem listę tych książek. Została skasowana przez kogoś, kto uzasadnił, że "bibliografia to źródła, nie info o dostępnych ksiązkach":
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... on=history

Dyskutować o tym mi się nie chce. Chcę tylko wiedzieć na przyszłość, czy takie uzasadnienie jest w świetle obowiązującego na Wiki regulaminu wystarczające aby usunąć listę książek. Pytałem tutaj, ponieważ spodziewałem się, że osoby udzielające się w tym wątku są wystarczająco kompetentne aby takiej odpowiedzi udzielić? :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

jw pisze:(...) Pytałem tutaj, ponieważ spodziewałem się, że osoby udzielające się w tym wątku są wystarczająco kompetentne aby takiej odpowiedzi udzielić? :)
Zatem poczekajmy :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Jw,

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Bibliografia
Zalecenie w sprawie umieszczania bibliografii przedmiotowej do haseł

1.Zaleca się umieszczać w artykułach listę książek, czasopism, artykułów, stron WWW, z których korzystało się przy pisaniu artykułu.
2. Lista ta obejmować ma tylko i wyłącznie te pozycje z których rzeczywiście korzystało się przy pisaniu artykułu, a nie listę wszystkiego co z danym tematem jest związane.
3. Przy podawaniu książek, zaleca się podawać ich numer ISBN, zaś przy podawaniu artykułów z czasopism ich numer ISSN.
4. Przy cytowaniu portali internetowych, gazet w wersji elektronicznej itp., zaleca się upewnić, że linki do tych źródeł nie zmienią się po jakimś czasie (np. po archiwizacji materiału) lub ewentualnie tak opisać źródło, by jego odnalezienie było możliwe nawet bez linku.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Dzięki Piotr :)

Pytanie kolejne: czy utworzenie odrębnych haseł "Dialog buddyzmu z chrześcijaństwem" oraz "Dialog buddyzmu z nauką" mieści się jeszcze w encyklopedycznych ramach Wikipedii, czy to już jest jednak tematyka zbyt szczegółowa i łącząca zbyt wiele dziedzin, aby poświęcać jej uwagę na Wiki?
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Jw,

na wiki jest ogolne hasło o dialogu miedzyreligijnym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dialog_międzyreligijny

Więc myślę, że jeśli interesuje Cię któryś z wątków tego tematu, to możesz o nim napisać ogólnie w tym haśle, a resztę rozwinąć w haśle szczegółowym.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

piotr pisze:Cześć Jw,

na wiki jest ogolne hasło o dialogu miedzyreligijnym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dialog_międzyreligijny

Więc myślę, że jeśli interesuje Cię któryś z wątków tego tematu, to możesz o nim napisać ogólnie w tym haśle, a resztę rozwinąć w haśle szczegółowym.
Pomysł fajny, ale ja się tego nie podejmuję. Zacząłem się ćwiczyć w spychologii. W spychologii na ochotników oczywiście :) Wierzę, że takich tu nie brakuje.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
krachu
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 01, 2009 00:26
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: krachu »

Witam,

Na Wikipedii znalazłem pewną nieścisłość. W dziale Japonia we fragmencie:
Z biegiem wieków wpływy nowej wiary wciąż rosły, wyodrębniły się także nowe jego odłamy, takie jak: tendai, założona przez mnicha Saichō (767-822), który dołączył do swej doktryny bóstwa kami; shingon, której twórcą był Kūkai (774-835), a jej podstawę stanowi skomplikowana w swej złożoności filozofia; jōdo, które wprowadził Hōnen (1133-1212), a także stworzone przez jego ucznia Shinrana (1173-1262) jōdo-shinshū opierające się na kulcie Buddy Amidy, inaczej Czystej Ziemi; nichiren-shū to sekta, której twórcą był kapłan Nichiren (1222-1282). Kontynuatorem jego idei jest m.in. świecka organizacja buddyjska o nazwie Sōka Gakkai. Zen to odłam buddyzmu (odpowiednik chińskiego chanu), który na przełomie XII i XIII w. sprowadzili z Chin japońscy mnisi Eisai (1141-1215) i Dōgen (1200-1253). Pierwszy z nich był twórcą sekty rinzai (odpowiednik chińskiej szkoły linji, a drugi sōtō (odpowiednik chińskiej szkoły caodong). Zen odrzuca doktryny oraz wiarę w moc świętych pism i głosi, że droga do oświecenia wiedzie przez osobiste wysiłki człowieka, szczególnie zaś wstrzemięźliwość i technikę medytacji zazen. Wymagana od wiernych surowa dyscyplina duchowa i fizyczna, skromność oraz ciężka praca uczyniły zen popularnym wśród rządzącej Japonią przez wieki klasy samurajów, wywierając przy tym głęboki i trwały wpływ na jej kulturę i sztukę.
Link

Dodatkowo podpis pod obrazkiem z prawej strony:
Buddyjski mnich zen, z sekty sōtō
Powtarzające się słowo sekta zamiast szkoła przywodzi mi na myśl ewentualną niekompetencję piszącego, albo spełnienie misjonarskiego obowiązku przez jednego z redaktorów hasła ;) Ja osobiście nie jestem redaktorem, ale mam nadzieję, że ktoś z Was wie jak to się poprawia.

Pozdrawiam! :peace:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

Sekta, w sensie odłamu, prądu w obrębie danej religii, na moje jest słowem poprawnym, również nagminnie w j.angielskim używa się słowa "sect".
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”