Jak to jest być Arahantem? :)

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

MarcinSilesia
Posty: 17
Rejestracja: pt lut 08, 2019 18:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Jak to jest być Arahantem? :)

Nieprzeczytany post autor: MarcinSilesia »

Nie wiem czy pytanie jest dobrze postawione, ale gdybym wiedział, to pewnie bym nim był :D

Od jakiegoś czasu zastanawiam się gdzie mogę znaleźć jakieś dobre materiały stricte o Arahancie. Wiem że w Dhammapadzie jest rozdział o arahancie. Czytałem trochę też trochę sutt na suttacentral po angielsku ale chodzi mi tutaj o coś innego. Ajahn Brahm powiedział kiedyś taką ciekawą rzecz, że tak jak reklama pokazuje produkt końcowy, który możesz kupić, dostać (np. pastę do zębów), tak mnisi powinni prezentować sobą właśnie produkt końcowy buddyzmu.

A więc pierwsze pytanie byłoby takie, w których suttach opisane jest jak rozpoznać arahanta (żeby poszukać kandydatów w czołowych buddyjskich mnichach-nauczycielach), a drugie, jak wygląda życie codzienne arahanta, jak to jest być arahantem, o co cho ;) (nie chcę tu zabrzmieć jak ignorant, po prostu chciałbym ugruntować swoje podstawy, a przez to pogłębić zrozumienie).

W zasadzie przez to że mnisi nie mogą mówić kto jest arahantem, ciężko się zorientować kto jest takim 'produktem końcowym', 'kim się interesować'. Dlatego szukam sutt / tekstów / filmów YT które dotyczą tego tematu.

Biorąc np. DN.2, jest tam bardzo ładnie opisane co robić, a czego nie robić żeby osiągnąć oświecenie. Ale chciałbym czegoś bardziej 'żywego', 'współczesnego', tak jak wykład Ajahna Brahma :)

Pozdrawiam i życzę wyśmienitego weekendu :)
mettā - maitrī - caritas - agápe - good will - dobra wola
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak to jest być Arahantem? :)

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Współcześnie trudno o Arahanta, więc szukaj dalej w suttach :zawstydzony:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Jak to jest być Arahantem? :)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

MarcinSilesia pisze: sob lis 30, 2019 21:51W zasadzie przez to że mnisi nie mogą mówić kto jest arahantem (...)
To chyba jakieś nieporozumienie... Mnichom, zgodnie z vinayą, nie wolno kłamać na temat swoich osiągnięć na ścieżce, ale nie ma powodu, żeby ukrywali faktyczny stan swojej praktyki.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak to jest być Arahantem? :)

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ajahn Maha Boowa gdzieś ponoć komuś powiedział o jakimś zdarzeniu przeszłości "wtedy jeszcze nie byłem arahantem".
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Jak to jest być Arahantem? :)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

A sorry, jednak jest zasada której złamanie wymaga przyznania się do winy: gdy o swoich prawdziwych osiągnięciach powie się komuś niewyświęconemu - Pācittiya 8.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Jak to jest być Arahantem? :)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
iwanxxx pisze: wt gru 10, 2019 12:31 Ajahn Maha Boowa gdzieś ponoć komuś powiedział o jakimś zdarzeniu przeszłości "wtedy jeszcze nie byłem arahantem".
Na youtube jest mowa gdzie opisuje swoje przebudzenie - generalnie to nie jest tajemnicą, że uważał, że jest arahantem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”