Narodziny Siddharthy

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Hansel
Posty: 100
Rejestracja: wt maja 09, 2017 11:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: Hansel »

To prawda ze narodzinom Buddy towarzyszyły różne nadprzyrodzone znaki? Czy istnieją jakieś źródła Historyczne które mogły by to potwierdzać?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Hansel pisze: pn kwie 23, 2018 13:44 To prawda ze narodzinom Buddy towarzyszyły różne nadprzyrodzone znaki? Czy istnieją jakieś źródła Historyczne które mogły by to potwierdzać?
nie, nie istnieją żadne źródła historyczne /na ten moment/, poza buddyjskimi tekstami, które by to potwierdzały.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Mi się takie cudowne wydarzenia jawią jako legendarne upiększenia tworzone przez "lud" buddyjski przez wieki. Z naszego doświadczenia życiowego wiemy, że takie rzeczy nie mają miejsca. I tylko na tym doświadczeniu możemy opierać swój pogląd, bo trudno się opierać na źródłach buddyjskich, które zostały spisane kilkaset lat po śmierci Buddy.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Piotrek pisze: pt maja 04, 2018 19:53 (...) Z naszego doświadczenia życiowego wiemy, że takie rzeczy nie mają miejsca. I tylko na tym doświadczeniu możemy opierać swój pogląd, bo trudno się opierać na źródłach buddyjskich, które zostały spisane kilkaset lat po śmierci Buddy.
me doświadczenia w tej kwestii są inne, bardzo. zatem, przewrotnie rzeknę w związku z tym tak... na szczęście :oczami: doświadczenia ''ludu'', który twierdzi, iż: ''Z naszego doświadczenia życiowego wiemy, że takie rzeczy nie mają miejsca. '' - nic nie wynika, poza tym, że ów ''lud'' np nie rozumie /i jako masy tego nie doświadcza, niestety, a w masach są jednostki, które na ''lud'' się powołują, na sobie podobnych, uwarunkowanych do takich a nie innych doświadczeń/, iż słowo pisane to mało, no i to, że kiedyś /historia i jej kontekst tu się kłania/ większą wartość - choć słowo pisane już wtedy od wieków było znane - przywiązywano do bezpośredniego przekazu ustnego, gdyż uważano, że forma pisana jest nietrwała i zwodnicza. przekaz tkwił /tkwi i teraz czasami/ w bezpośrednich żywych kontaktach :)
a to, że ''lud'' czegoś nie doświadcza, dziwnym nie jest, dla tego jest ''ludem'', właśnie. no i to ''lud'' wyznacza standardy - i dobrze, jestem za, by tak w tej kwestii pozostało, znaczy: doświadczenia ''ludu'', jak to jest, przecież tworzą naszą uroczą sansarę, a... no i o niej najprawdziwszą prawdę :oczami:

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Piotrek pisze: pt maja 04, 2018 19:53 (...) Z naszego doświadczenia życiowego wiemy, że takie rzeczy nie mają miejsca.
kunzang pisze: sob maja 05, 2018 14:48me doświadczenia w tej kwestii są inne, bardzo.
Że tak nieśmiało zapytam: masz doświadczenie cudownych wydarzeń?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Piotrek pisze: wt maja 08, 2018 00:43Że tak nieśmiało zapytam: masz doświadczenie cudownych wydarzeń?
tak, tego co określa się mianem ''cudów'' czy ''cudownych wydarzeń'' :] heh, ze mną jest jeszcze zabawniej :oczami: w towarzyskim dziale /ale nie tylko/ jest trochę o tym w tyczących się tego tematach, znaczy, postrzegam świat na sposób ''szamański'' w bonpo wymiarze, a i w ramach poglądu na temat ''trzydziestu jeden światów'' przez szkoły buddyjskie podanych, i tak go respektuję, z jednej strony, a z drugiej jestem świadom, iż nie ma co komu tym głowy zawracać, i tak wszystko sprowadza się do ułudy w ramach ścieżki ku ustaniu cierpienia :] reasumując - to, jak było w związku z tym i Błogosławionym, a odnoście pytania tytułowego postu... nie ma znaczenia, zupełnie. uważam, iż ścieżce to nie robi, jakby to z tym nie było :)

pozdrawiam
:14:

ps
mi pasuje postrzeganie /i dyktat dla świata / przez innych świata w ramach światopoglądu na empirii większości przytłaczającej tzw doświadczenia /w masło maślane się bawię :oczami: /, opartego - dobrze, świat jest taki jak twierdzą i mi nic do tego. ot mam inne zdanie, ponieważ me postrzeganie i funkcjonowanie jest inne, cóż... bywa :oczami:

ps ps
Piotrek pisze: wt maja 08, 2018 00:43Że tak nieśmiało zapytam: (...)
kocham :lovee: takie zwroty retoryczne - stosuję podobne czasami - niby nic nie wnoszą, ale urok swój mają :oczami:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

kunzang pisze: wt maja 08, 2018 01:24 w towarzyskim dziale /ale nie tylko/ jest trochę o tym w tyczących się tego tematach,
Mógłbyś zapodać linki albo wskazać, pod jakim tytułem wątku są te Twoje wypowiedzi? Próbowałem w dziale cafe off topic znaleźć, ale nie udało mi się.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Piotrek pisze: wt maja 08, 2018 10:42Mógłbyś zapodać linki albo wskazać, pod jakim tytułem wątku są te Twoje wypowiedzi? Próbowałem w dziale cafe off topic znaleźć, ale nie udało mi się.
jest tego trochę w różnych tematach - by było jasnym, od jakiejś minionej przestrzeni w dyskusje na ten temat się nie wdaję /to dla mnie bez znaczenia jak kto sobie to odbiera/, tylko bywa /jak tu/, że prezentuję swe zdanie.
a w ramach przykładu z off-topic cafe: ponoć w sąsiednich światach się dzieje.

pozdrawiam
:14:

ps
nie pomnę w jakim temacie, jest ma wypowiedź w związku z wizytą Namkhai Norbu Rinpocze w Krakowie, lata dziewięćdziesiąte, i co wtedy na pustym tronie widziałem /i inne osoby/, gdy sam Namkhai Norbu Rinpocze siedział obok wykłady prowadząc

ps ps
w ramach ciekawostki proponuję też ten temat: Duchy - przy mym minimalnym udziale, który to temat pokazuje buddyjskie podejście do takiego ''cudu'', jak duchy, znaczy, ducha można zobaczyć tylko cudem - mawiają :oczami:
.
dane :580:
Hansel
Posty: 100
Rejestracja: wt maja 09, 2017 11:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: Hansel »

kunzang pisze: wt maja 08, 2018 18:10
w ramach ciekawostki proponuję też ten temat: Duchy - przy mym minimalnym udziale, który to temat pokazuje buddyjskie podejście do takiego ''cudu'', jak duchy, znaczy, ducha można zobaczyć tylko cudem - mawiają :oczami:
Znowu nie takim cudem - https://www.youtube.com/watch?v=yU0l_B51tWA

Np Divaldo Franco swojego pierwszego ducha zobaczył jak miał ok 5 lat. Był to duch jego babci która zmarła jeszcze zanim on się urodził.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Hansel pisze: sob maja 26, 2018 08:57Znowu nie takim cudem (...)
dobrze /pewnie takie przykłady można by mnożyć/, tylko, że z tymi duchami /linkiem do/, to tak w ramach ciekawostki palnąłem, no i w kontekście ścieżki tu rozmawiamy przecież. to, co poza nią, to nie ten dział :)

pozdrawiam
:14:

ps
a jeżeli Ciebie duchy interesują, rzecz jasna w kontekście buddyjskim, to mamy np takie tematy:
Do jakiej sfery egzystencji należą duchy?
Szmanizm Bon
Czy skladacie ofiary duchom ?
trochę w:
Pozytywny karmiczny zwiazek czy misjonarz?
wizje i szine
itd.

ps ps
Nauki Szamańskie pisze:(...)
Pytanie - Do którego świata spośród sześciu w kosmologii buddyjskiej należą te duchy?

Tenzin Wangyal Rinpocze - One należą do wszystkich światów. Nie mówimy o jednym duchu. One należą do różnych światów.

(...)

Pytanie - Czy te duchy, które możemy spotkać w starych miejscach mocy są dla nas bezpieczne, czy też mogą być negatywne?

Tenzin Wangyal Rinpocze - Zależy jakiego rodzaju są to duchy. Czasami mogą być bardzo spokojne, czasami bardzo groźne, to zależy.

Pytanie - Jak to rozpoznać?

Tenzin Wangyal Rinpocze - Czasami, kiedy rozpoznasz jest już za późno. Musisz być w stanie odczuwać rzeczy. Jak rozpoznajesz, że robisz interes z właściwą osobą? Jak rozpoznajesz, że żenisz się z właściwą osobą? Czasami jest to trudno powiedzieć. Mówicie tym samym językiem, urodziliście się w tej samej kulturze i ciągle trudno jest poznać drugą osobę. Z duchami jest to o wiele trudniejsze.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Narodziny Siddharthy

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Czasami, kiedy rozpoznasz jest już za późno. Musisz być w stanie odczuwać rzeczy.
I dlatego zniesmaczają mnie samozwańczy egzorcyści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”