Klasy demoniczne

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Mam kilka pytan technicznych z kosmologii buddyjskiej :)
Wczoraj znajomy zadal mi takie pytanie i w sumie nie bylem pewny swojej odpowiedzi ...

wg kosmologii buddyjskiej mamy 6 swiatow (sfer) piekielna, glodnych duchow, zwierzat, ludzi, polbogow i bogow
czy klasy istot demonicznych (np. gjalpo, tsen, mamo itd.) naleza do ktoregos z tych sfer (np. polbogow)?
oraz dokladnie takie samo pytanie odnosnie nagow :)
oraz czy istota czujaca moze sie odrodzic w ramach swojej "wedrowki" karmicznej jako naga?
(o "odrodzeniu" jako demon wiem ze jest to mozliwe - przyklad jednego z kontrowersujnych straznikow obecnie zbanowanego w Gelugpie).


bede wdzieczny jesli ktos ma jakies rzeczowe informacje w tym temacie - ale zna dobre zrodlo w necie :)
Awatar użytkownika
trzydziescidwa
Posty: 55
Rejestracja: pt kwie 10, 2009 16:56
Tradycja: Tantrayana / Dzogczen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: trzydziescidwa »

Hej :) ,
przyłączam się do pytania i wklejam swoje - wyszperane z innego wątku na które nie dostałem odpowiedzi:

1)
trzydziescidwa pisze: 3. Do którego świata (w ramach podziału na 6) zaliczymy duchy przyrody** (o których istnieniu np. pisze Tenzin Wangyal Rinpocze w swoich książkach)

** nie tylko duchy przyrody, chodzi mi o istoty których istnienie powszechnie jest akceptowane w buddyzmie (bon) takich jak np. nagowie lub jaksze
2)
trzydziescidwa pisze:
siristru pisze:W buddyzmie wyróżniamy 31 planów istnienia:
[...]
Czy te 31 planów istnieje w ramach podziału na sześć światów?
(w sensie: np. (31) Ani-postrzeganie-ani-nie-postrzeganie (nevasannanasannayatanupaga deva) = bogowie)
(z tematu: http://forum.medytacja.net/viewtopic.ph ... 70&start=0)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: booker »

Kunzang by się na to przydał :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

jedno juz znalazlem nagowie naleza do osmiu klas demonicznych a wiec pytania zamykaja sie na jednym:
http://www.rigpawiki.org/index.php?titl ... and_demons

czy klasy istot demonicznych (np. gjalpo, tsen, mamo itd.) naleza do ktoregos z tych sfer (np. polbogow)?

ale wszystko wskazuje na to ze naleza do sfery polbogow, szukam dalej :)
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Dla żadnych kosmitów i innych istot miejsca nie ma ? Wszechświat jest dość duży ;-)
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

TeZeT pisze:Dla żadnych kosmitów i innych istot miejsca nie ma ? Wszechświat jest dość duży ;-)
na pewno jest miejsce w innym wątku :)
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Ok, sorry za wcięcie się :)
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :14:
Karinos pisze:(...) czy klasy istot demonicznych (np. gjalpo, tsen, mamo itd.) naleza do ktoregos z tych sfer (np. polbogow)?
ale wszystko wskazuje na to ze naleza do sfery polbogow, szukam dalej :)
Osiem klas istot generalnie przynależy do sfery półbogów /tytanów/, są jednak różne niuanse jak np to, że nagowie przynależą do sfery tytanów i zwierząt.
Ta kwestia była omawiana na forum niejednokrotnie np tutaj: http://forum.medytacja.net/viewtopic.php?f=4&t=8467
Namkhai Norbu Rinpocze pisze:Kiedy mówimy o prowokacjach negatywnej energii, to nie mamy tylko na myśli zwykłej energii. Istnieją także energie kontrolowane przez pewne rodzaje istot. Możemy to spróbować zrozumieć biorąc za przykład ludzkie istoty - wiemy, że są ludzie o większych i mniejszych możliwościach, potencjałach. Istnieją setki tysięcy, miliony różnych istot. A my nie znamy ich wszystkich rodzajów. Przykładowo, manifestacja Sambhogakaji - Jamantaka ukazuje się istotom klasy Jama. Oznacza to, że istoty klasy Jama mają możność kontaktowania się z manifestacjami Samboghakaji. Istnieje wiele rodzajów tego typu istot. Nie wszystkie są dobrotliwe i pełne współczucia. Są istoty, które potrafią kontrolować energię, a my wiele razy nie mając pojęcia, nie wiedząc co się dzieje, prowokujemy je i sami jesteśmy przez nie prowokowani. Wiele chorób wiąże się z tego typu prowokacjami. Kiedy mówimy "prowokacja", to odnosi się to głównie do Istot Ośmiu Klas. Tych istot może być osiemset lub osiem milionów, lecz najważniejsze są sklasyfikowane w Osiem Klas, które reprezentują najpotężniejsze i posiadające specyficzne cechy. Wiele manifestacji oświeconych istot przybiera formę z danej klasy i kontroluje ich energię i negatywne prowokacje. Wtedy powołujemy się na zobowiązania (samaja) Istot Ośmiu Klas, które również mają zobowiązania. Tak wiec, kiedy ogólnie mówimy o strażnikach i strażnikach Dharmy (Dharmapala), to nie mamy na myśli tylko jakichś duchów.
Bardzo ważne jest, abyście nauczyli się podstawowych rzeczy dotyczących Ośmiu Klas, ponieważ gdy wykonujecie praktykę, wymawiacie sylaby, które są nasiennymi sylabami Ośmiu Klas. Kim więc są istoty owych Ośmiu Klas? Często używamy tej mantry i istnieją różne jej wyjaśnienia. Jedno, które ostatnio odnalazłem jest bardzo interesujące.
Bardzo sławny ter-ton czyli odkrywca, człowiek, który odkrywa ukryte nauki, Mindziur Dordże, kiedy był jeszcze małym chłopcem i miał jedenaście, dwanaście lat, zaczął wyjaśniać wiele rodzajów nauk. Doświadczył wtedy wielu wizji i licznych kontaktów ze sferą Sambhogakaji. Żył też wówczas pewien wielki lama z tradycji Kagjupa, a także wielki praktykujący Dzogczen. Nazywał się Araga-ase. Chłopiec bardzo go zadziwił i został on kimś w rodzaju jego nauczyciela, który mu pomagał, a później sam stał się jego uczniem. Mindziur Dordże zaczął dyktować wiele nauk, gdy miał jedenaście lat i powiedział wtedy: "Teraz ja mam wizje, a później ktoś będzie dyskutować na temat tego, co zostało powiedziane". Istnieje trzynaście głównych tomów nauk, które podyktował w ciągu trzech lat, gdy miał jedenaście, dwanaście i trzynaście lat. Kiedy byłem bardzo młody, otrzymałem wszystkie te przekazy Mindziur Dordże, lecz nie pamiętam tego, ponieważ byłem zbyt mały. W zeszłym roku, grupa tybetańskich lamów przywiozła do Indii kopię oryginalnej książki, którą odnaleźli w Tybecie i odbili. Zamówiłem tę książkę i przeczytałem ją. Nie miałem zbyt wiele czasu aby przeczytać wszystko ale dokładnie ją przejrzałem. Ponieważ miałem przekaz, więc byłem nią zainteresowany. Znajdowało się tam, bardzo interesujące i niezwykle wytłumaczenie tych Ośmiu Klas. Mindziur Dordże wyjaśnia, że rozmawiał z Padmasambhawą lub z kimś podobnym. Dowiedział się, że sylaby, A YA MA itd., są sylabami nasiennymi Ośmiu Klas. Dlaczego te sylaby ? Ponieważ reprezentują one nasienne słowa w ich własnym języku, który jest bardzo interesujący.
A jest sylabą Dewów, oznaczającą bogów w ogóle, albo ich sferę. Oni sami nazywają siebie Anu. A jest nasienną literą Anu i dlatego występuje jako mantra.
Jeśli chodzi o YA, to w Sanskrycie reprezentuje ono klasę Yama, tak jak w przypadku Jamantaki. We własnym języku Jama nazywają się Jadi i dlatego JA jest nasienną sylabą tej klasy. MA oznacza w języku tybetańskim klasę Mamo, czyli Dakiń, takich jak np. Ekadżati, która jest strażnikiem. Jest to klasa przerażających istot, wywołujących wojny i choroby, istot bardzo niebezpiecznych. MA w ich własnym języku reprezentuje Mabjo, jak nazywają się one same. Kiedy wykonujemy np. praktykę Ekadżati, to używamy wówczas sylab BHYO BHYO itd., które pochodzą z języka bardzo ważnej klasy Mamo.
Natomiast DU odnosi się do klasy Rutra w Sanskrycie i bDud po tybetańsku (wym. dud). Ogólnie do klasy tej należą diabły i demony. Jeśli nasienna litera pochodziłaby z Sanskryckiego Rutra, wówczas bylo by nią RU. Lecz we własnym języku istoty te nazywają się Du-tu i z tego powodu mamy sylabę DU.
Jeśli chodzi o RU, symbolizuje ono klasę Tsen, także bardzo potężną - jej prowokacje prowadzą do takich chorób jak rak itd. Istoty tej klasy nazywają siebie Rukszi, więc nasieniem jest tutaj RU.
TSA, to klasa Gjalbo, pełnych mocy. Jedną z najbardziej znanych istot z tej klasy jest w Tybecie strażnik klasztoru Samje. Nazywa się on Pehar. Lecz nie jest on jedyny. Istnieją setki, tysiące istot klasy Gjalbo. Prowokacje tej klasy ogólnie związane są z systemem nerwowym. Jeśli doświadczyłeś tego typu prowokacji, stajesz się nerwowy, a nawet szalony. W swoim własnym języku istoty tej klasy nazywają się Tsati, więc nasienną sylabą jest TSA.
SZA w Sanskrycie oznacza klasę Jakszów, po tybetańsku Srin-po. Jaksza jest krainą lub wymiarem, w którym możemy także spotkać Padmasambhawę. W języku Jakszów nazywają się oni Szaksha - stąd SZA.
Pozostało jeszcze NA, które odnosi się do klasy Nagów, o której już coś wiecie. W Sanskrycie Naga, to po tybetańsku Lu. Także w języku Nagów nazywają się one Naga. Stąd więc pochodzi te osiem sylab.

''Różne rodzaje energii i osiem klas istot''


Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Klasy demoniczne

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

kunzang pisze:Osiem klas istot generalnie przynależy do sfery półbogów /tytanów/, są jednak różne niuanse jak np to, że nagowie przynależą do sfery tytanów i zwierząt.
Ta kwestia była omawiana na forum niejednokrotnie np tutaj: http://forum.medytacja.net/viewtopic.php?f=4&t=8467
dziekuje pieknie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”