Grupa Theravada

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: Har-Dao

Karma Dordże
Posty: 23
Rejestracja: śr sie 06, 2008 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Karma Dordże »

Witam

Rozmawiałem z HarDao i szukamy grupy ludzi, którzy są zainteresowani theravada i chcieliby co jakis czas sie spotykać na wspólną medytacje. Chcielibyśmy się spotykać w Warszawie, miejsca jeszczę nie ustaliśmy, zależy to tez od ilość chętnych.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

To prawda - :) Szukamy ludzi, którzy na przykład raz w tygodniu chcieliby/mieli możliwość / czas / oraz umiejętności praktyczne - by usiąść załóżmy raz w tygodniu, przypusćmy jedną godzinę. Kwestia do ustalenia.

Chciałbym by byli to sympatycy Theravady, która to szkoła nie jest w Warszawie specjalnie reprezentowana (chyba, że o czymś nie wiem). Nie byłaby to więc oficjalna grupa Theravady, nie byłoby żadnego Bhante, nauczyciela. Każdy medytowałby wg swoich technik jakie zna, jedyne co moglibyśmy oferować to wstęp do praktyki anapany, najlepiej w formie pisanej (tłumaczenie jakichś praktycznych wskazówek jak to robić).

Na obecną chwilę więc bedziemy kierować nasze starania w kierunku znalezienia miejsca. Gdyby ktoś z innych szkół i Sangh miał możliwości nam dać schronienie :) - prosimy o kontakt.

metta&peace
p.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Nie byłaby to więc oficjalna grupa Theravady, nie byłoby żadnego Bhante, nauczyciela
Piotrek nie ma żadnego problemu żeby jakiś Bhante prowadził tę grupę. Wystarczy jeden laptop (ew. jakiś projektor do tego) , łacze internetowe i możemy na żywo słuchać Dhammy.
Pozatym możemy złożyć się na jakieś pomieszczenie w Wawie.
Nic naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie żeby założyć oficjalną sanghę Theravady.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem Ikar

Dzięki za entuzjazm - wybacz jednak, wolę myśleć realnie :) Myślę że wystarczy natenczas aby kilka osób co jakiś czas się spotkało i usiadło do medytacji - a wtedy będzie ok :) Ale oczywiście entuzjazm to dobra rzecz - :D

metta&peace
p.
Karma Dordże
Posty: 23
Rejestracja: śr sie 06, 2008 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Karma Dordże »

Przede wszystkim to musi sie znalesc grupa ludzi, nauczyciela bedziemy szukac pozniej.
nprimus

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: nprimus »

Polecam zajrzeć na stronę http://zen_na_brackiej.republika.pl/index1.html, oni spotykają się na Dąbrowskiego. Jest to ośrodek którejś z tradycji tybetańskich. Ma tę zaletę, że jest blisko centrum.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
nprimus pisze:http://zen_na_brackiej.republika.pl/index1.html,
''Przykro nam, strona o podanym adresie nie istnieje. ''

Na ul. dąbrowskiego znajduje się ośrodek tradycji karma kamtzang.
http://www.benchen.org.pl/osrodki_kraj.htm

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
airavana
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 20, 2008 08:51
Kontakt:

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: airavana »

Właściwy adres:
http://zen_na_brackiej.republika.pl/
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Kunzi,

bez przecinka na końcu... :)
Karma Dordże
Posty: 23
Rejestracja: śr sie 06, 2008 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Karma Dordże »

Ja znam Karma Kamtzang tam chyba juz nie wejdzie kolejna grupa.
Karma Dordże
Posty: 23
Rejestracja: śr sie 06, 2008 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Karma Dordże »

Hej to zbierze sie ta grupa czy nie?
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Mam pytanie? Czy wątek jest nieaktualny? Czy są osoby praktykujące Therawadę? Ilu nas jest? A może warto pomyśleć o założeniu w naszym kraju Sanghi ? Zgodnie z obowiązującym prawem musi być "co najmniej 100 obywateli polskich posiadających pełną zdolność do czynności prawnych" ? Ma ktoś jakiś pomysł ? Ja jestem z Sieradza.
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

Uff, na początek witam wszystkich :D Ostatnio pisałem na tym forum z 3 lata temu, nieśmiało dociekając pewnych rzeczy a propos Zen :) Historia zatacza koło a ja wsiąkłem w Theravadę ;D
To tyle o mnie i mam jedno pytanie a propos tego wątku: czy ktoś próbował rozmawiać np. z Bhikkhu Bodhi na temat założenia ośrodków/ośrodka pod jego opieką? Wszak to Amerykanin więc nie było by takiej przepaści kulturowej jak to niektórzy się obawiają a propos mistrzów z Azji, a myślę, że on sam z chęcią by się zgodził gdyby odpowiednia ilość ludzi się znalazła. Hmm, tak, w sumie to jest problem :D

A co do praktyki w Warszawie to byłbym bardzo chętny, lecz mieszkam w Poznaniu(są jacyś chętni w tym mieście do wspólnej praktyki?), więc cotygodniowy przyjazd na wspólną praktykę do Wawy byłby dla mnie zbyt obciążający finansowo, ale raz na miesiąc czy dwa, czemu nie?
Czy coś się ruszyło w tym temacie?

pozdrawiam
nieJa
Posty: 19
Rejestracja: wt sie 25, 2009 12:02

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: nieJa »

Witam Wszystkich,

Od kilku lat praktykuję (medytuję) sam. Z całą pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale kiedy "spróbowałem" sangi (zen), nic się w istocie nie zmieniło - bardziej mi wszystkie te formalne sprawy, obrzędy, wyczuwalne między ludźmi napięcia itp. itd. przeszkadzały w praktyce, niż w niej pomogły (to wszystko rozpraszało). Sądzę, że to pewnie w całości mój problem - nie dojrzałem jeszcze do stanu, w którym potrafiłbym odczuć korzyść płynącą z synergii grupy.

Pomyślałem jednak w taki sposób:
Ponieważ korzystam z materiałów pochodzących z tradycji Theravady i - prędzej czy później - chciałbym (powinienem, muszę) spotkać na swej drodze urzeczywistnionego (!) nauczyciela, skłaniałbym się więc docelowo do kontaktu z osobami o podobnych "medytacyjnych inklinacjach".

Mieszkam w Poznaniu, więc w pobliżu tego miasta szukałbym "swego miejsca".

Moim drugim głównym problemem jest to, że jestem (jeszcze) egoistą. Interesuje mnie właściwie tylko medytacja; siedzę przeważnie 3 x 1 godz. = 3 godz. / dziennie, staram się medytować w ruchu, powoli będę próbował uczyć się utrzymywania świadomości we śnie. Chcę po prostu medytować 24 godz/dobę (jakkolwiek głupio to nie brzmi). Żadne postanowienia i przymuszanie się do chwalebnych czynów nic nigdy w moim życiu nie zmieniły - wszystkie dobre zmiany wynikły tylko i wyłącznie z medytacji; kiedy długo i intensywnie praktykuję, wstaję lepszy i tyle (nie należę już do ludzi młodych, poznałem życie i wiem dokładnie o czym mówię). Odnośnie nauczyciela, mój osąd jest jednoznaczny: albo człowiek urzeczywistniony, albo żaden (szkoda czasu na iluzje, czas umyka szybko).

Przepraszam z przydługi post.
(Chciałem kilka słów o sobie... i - zaznaczyć, że byłby ktoś ewentualnie w Poznaniu).
Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Grupa Theravada

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

Na forum Vipassany pojawiło się kilka osób łącznie ze mną które nieśmiało chciały by coś zrobić w Poznaniu.Fajnie, że się pojawiła kolejna.Myślę, że początek października to dobry czas, by jakoś się spotkać wspólnie, poznać i ewentualnie postanowić co dalej.

PS. Mimo wszystko fajnie też jest się skoncentrować na bardziej "przyziemnych" aspektach Dhammy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontakt”