Spis Powszechny Theravadinów

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: Har-Dao

ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Witajcie przyjaciele w Dhammie,
Chciałbym aby w tym wątku zadeklarowali się sami theravadini, czyli osoby które praktykują Theravadę.
Mile widziany staż praktyki. tradycja. Główna linia rozwoju itd. Wasz nauczyciel, Sangha, grupa do której należycie, (a może ktoś z was wybrał samotną ścieżkę i rozwija się sam, to również bardzo szlachetna ścieżka rozwoju :padam:)

Pochwalcie się proszę jak praktykujecie. i jak wam to idzie. Sympatyzujący niech proszę wyraźnie zaznaczą iż sympatyzują.

Pozdrawiam
ikar

p.s
Jak trafiliście na Dhamme? Od czego to wszystko się zaczeło? :)
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

A nie lepiej świecić przykladem i zacząć od spisania siebie? ;)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Praktykuję Theravadę od ponad 6 lat. Wybrałem raczej samotną ścieżkę.. Myślę że mogę powiedzieć iż praktykuję dość poważnie. Moim celem jest zakończenie cierpienia i zakończenie cyklu narodzin i śmierci. Jak na razie udało mi się znacznie przytępić moje cierpienie, za co składam Błogosławionemu co jakiś czas hołd, recytując cicho: Namo tassa bhagavato arahato sammasambuddhasa. z wdzięczności.

Moją główną nauczycielką jest tajska świecka nauczycielka Ajahn Sujin, która opiera swoje nauczanie na Tipitace i komentarzach Starszych. Do Sanghi należy jeszcze kilka innych osób tj. Nina van Gorkom itd. Nasza praktyka polega na rozważaniu, czytaniu, słuchaniu, studiowaniu Dhammy, dzięki czemu rozwijamy mądrość, panna wraz z całą ścieżką. Nasz tradycja natomiast nie uwzględnia medytacji jako elementu praktyki.Po prostu sądzimy iż bhavana, mentalny rozwój może być w każdej chwili i nie zależy on od pozycji czy robienia jakichś szczególnych rzeczy.

Lubie o sobie myśleć jako o konserwatyście :)

Pozdrawiam
ikar

p.s teraz wasza kolej.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

No dobra, skoro już się odezwalem raz to wypada się odezwać bardziej ad rem. ;)

Therawadę praktykuję zaledwie od niecałego roku i w zasadzie to pod każdym względem jestem żóltodziobem. Medytuję wedlug instrukcji S.N. Goenki, ale to przede wszystkim dlatego, że innych nie znam. Nie mam też bezpośredniego kontaktu z żadną z linii/tradycji/szkól, czy z konkretnymi nauczycielami, dlatego czerpię tak sobie po troszku z tego co publikują ci bardziej znani therawadini. Jedynym nauczycielem, którego znam choć trochę lepiej dzięki licznym nagraniom wideo z wykladów jest Ajahn Brahm. Pewnie zawsze będę czul do niego szczególny sentyment, bo to dzięki jego wykladom w końcu zdecydowalem się na therawadę i gdyby Australia nie byla tak cholernie daleko to bym postaral się do tego Perth wpadać regularnie.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

hej Ryuu,
dzięki za podzielenie się swoim 'background'em'. Nie wiem czy wiesz, ale już się poznaliśmy i nawet dyskutowaliśmy o Theravadzie face to face ;)
Wcześniej praktykowałeś zen, racja?

pozdrawiam
ikar

p.s
Czy na forum jest tylko 2 theravadinów? :89: Przedstawcie proszę swój background, a jeśli nie macie na to ochot, to chociaż napiszcie, jaki jest wasz obecny stosunek do praktyki według Nauk Starszych. Ten spis ma swój cel.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

:mur: :mur: :mur:

Ja to jestem ślepy po prostu. Widzialem te Twoje zdjęcia z treningu, a nie poznalem Cię. Przepraszam. A jak napisaleś o Ajahn Sujin to wlaśnie tak mnie ruszylo cóż to za zbieg okoliczności. :th:

Teraz się zorientowaleś, czy teraz się zorientowaleś, że ja się jeszcze nie zorientowalem?

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

No ja jeszcze jestem. Mam mówić wprost, szczerze, prosto w oczy bo spis? Ale dlaczego. Eh eh. To niezdrowo się wszystkim emocjonować? 3 lata mniej więcej, skrótowo mówiąc. Interesują mnie przede wszystkim teksty źródłowe. W czym mogę pomóc?
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

hej Lotsawa,
Lo'tsa'wa pisze:No ja jeszcze jestem. Mam mówić wprost, szczerze, prosto w oczy bo spis? Ale dlaczego. Eh eh. To niezdrowo się wszystkim emocjonować?
Eh ciężko mi Cię zrozumieć. Piszesz jakimiś swoimi skrótami myślowymi adekwatnymi do swojej osobowości :) A ja się muszę głowić o co biega. Prostym polskim Panowie Prosze ;)
Możesz mówić wprost i szczerze na to liczę, jeśli ci to pasuje, ale to żaden wymóg :) Spis dlatego że trochę mnie nie było na tym forum, i chciałem się dowiedzieć co się zmieniło, bo jeszcze kiedyś było nas tylko kilku. To nie jest spis, a jedynie prośba byście opisali trochę jak praktykujecie tą Theravadę itd. Wiesz jesteśmy w sumie braćmi, a dział Theravada świeci pustkami...

Tak więc Panowie jest nas na razie 3 w tym wątku. Ale wiem że jest was więcej tylko się kryjecie ;)

Har-dao, o ile go dobrze zrozumiałem, ma ściągnąć tu trochę swoich ludzi więc może Theravadinów, lub praktykującymi Dhammę, bez otoczki reliigijnej zjawi się więcej ;)

Co do emocjonowania się, fakt, nie ma co za bardzo, ale chcecie tak wszyscy pozostać w cieniu i robić praktykę samotnie, czy wspólnie, ale to jeszcze przyszłość.

Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Ryuu pisze: Teraz się zorientowaleś, czy teraz się zorientowaleś, że ja się jeszcze nie zorientowalem?
Wiedziałem kim jesteś już na retricie :)

Mogę powiedzieć tym którzy nie spotkali się z Ryuu, że to młody sympatyczny chłopak, a 10-dniowe odosobnienie to dla niego bułka z masłem :ok:

P.s
Ryuu proszę bez tautologii, bo nie chcę przegrzewać mózgu :D
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Wiesz co? Wiesz co? Wiesz co? Czuję się po prostu oszukany. A pytalem się o to forum, a Ty tak sobie lekko czwarte wskazanie lamiesz? I to tak zaraz po 10dniowym siedzeniu? Oj nieladnie, nieladnie... :zalamany:
ikar pisze:a 10-dniowe odosobnienie to dla niego bułka z masłem
Powiedz to jeszcze moim kolanom. Szczególnie temu lewemu. :namaste:

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Ryuu pisze:Wiesz co? Wiesz co? Wiesz co? Czuję się po prostu oszukany. A pytalem się o to forum, a Ty tak sobie lekko czwarte wskazanie lamiesz? I to tak zaraz po 10dniowym siedzeniu? Oj nieladnie, nieladnie...
Eh.. :) To chyba nie tak(a może?), nie pamiętam już szczegółów konwersacji, ale pytałeś czy znam forum?, no to znam ;)
Ewentualnie może powiedziałem coś a'la: "No coś słyszałem" ;)
Sorki jak coś, ale ja wolę pogadać o Dhammie (Nauce Starszych), a z tobą mi się dobrze gadało.
Pamiętasz mieliśmy siedzieć w Uposatha?

Ryuu pisze:Powiedz to jeszcze moim kolanom. Szczególnie temu lewemu
No a wiesz że to można wykitować od takiego siedzenia? Ja w tym roku 1 miesiąc siedzenia w Anglii i 30 h w jedną i w drugą Polskim Autokarem.
Musiałem wziąć aspirynę, bo się trochę bałem, że zatoru jakiegoś dostane. :) Pół żartem pół serio :)

Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Bylo coś takiego, faktycznie. Wlaśnie mnie ruszylo, że Ci przecież na maila nie odpisalem. Odkladalem to i odkladalem, aż w końcu zapomnialem. Przepraszam. :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

No a ty mi maila dałeś dopiero przy obiedzie jakoś, to wtedy się kapnąłem ;)
I właśnie Cię skojarzyłem wtedy. Nie chciałem przeszkadzać przy posiłku.
W każdym bądź razie Ryuu, nie czuj się urażony, pamiętaj - metta, nie ważne kto by coś nie tak robił. Metta. Nasze zachowania są uwarunkowane i musimy to uszanować. Nieważne jaka sytuacja, taka czy inna.

Pozdrawiam
Łukasz

P.s
To tak po przyjacielsku z tą mettą.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

No i sobie wszystko wyjaśniliśmy. ;) No nic, najwyżej dopiero następnym razem sobie poplotkujemy o zlych adminach i moderatorach z e-Buddy.
Dobrze, że mi wtedy przy objedzie nie przeszkadzaleś, bo na ten ostatni dzień się postarali i zrobili naprawdę dobrą wyżerkę. Pewnie dlatego, że wtedy już mogliśmy w razie czego narzekać. :D

pozdrawiam z mettą (kurka wodna, po angielsku takie pozdrowienie ,,with metta" brzmi jakoś lepiej)
Tomek :)
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Nom jedzenie dobre było.
Ryuu pisze:pozdrawiam z mettą (kurka wodna, po angielsku takie pozdrowienie ,,with metta" brzmi jakoś lepiej)
Kiedyś, nieżyjący już mnich, który zawsze był moją inspiracją, dał krótką mowę Dhammy dla kilku świeckich przyjaciół. Pamiętam jego ostatnie słowa dane na koniec pouczenia. "Obyście wszyscy byli szczęśliwi z właściwym rozumieniem".

Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

:)
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Wątek przeniesiono do działu „Kontakt”
Awatar użytkownika
Egon
Posty: 57
Rejestracja: pt lis 18, 2011 21:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Egon »

Cześć,

Mało osób w spisie. Dołącze moją skromną osobę.

Z Therevadą zetknąłem się w czasie pobytu w Monachium. Choć wcześniej obracałem się głónie w kręgach zen, zawsze interesowała mnie "nauka starszych".
W końcu zdecydowałem się na coś o chwytliwej nazwie "everyday's retreat" w metodzie Ajahna Tonga. Polega na praktyce medytacji w tej tradycji przez ok 2 h dziennie przez kilkanaście tygodni.
Było warto.

Teraz mieszkam w Warszawie. Z chęcią wesprę inicjatywy, które mogą "zakorzenić" tradycję Theravady w Polsce.

Pozdrawiam,

Wojtek
Awatar użytkownika
ateusz
Posty: 15
Rejestracja: śr lut 08, 2012 22:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Kielce

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ateusz »

Hej,

Z tej strony Mateusz. Nie praktykuje therawady, ale od jakiegoś czasu interesuje mnie i jestem bardzo zdziwiony, i zawiedziony że w Polsce nie ma żadnego ośrodka.

Pozdrawiam i trzymam kciuki z rozwój
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Cześć, to ja też się dołączę, chociaż therawadę dopiero poznaje i to od paru miesięcy. Jedną nogą jeszcze jestem w kagju...Ale chcę iść w stronę Nauki Starszych.


Metta&Peace :)
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

ikar pisze:Chciałbym aby w tym wątku zadeklarowali się sami theravadini
w takim razie tytuł wątku powinien brzmieć raczej "Spis powszechny theravadinów"...
felula pisze:Cześć, to ja też się dołączę, chociaż therawadę dopiero poznaje i to od paru miesięcy. Jedną nogą jeszcze jestem w kagju...
i ja się dołączę, choć podobnie jak felula, dopiero odkrywam skarbnicę kanonu palijskiego.
za to z kagyu wyszedłem już obiema nogami - i to ze cztery lata temu :oczami:
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: ikar »

fajnie widzieć tyle osób.
ateusz pisze:Z tej strony Mateusz. Nie praktykuje therawady, ale od jakiegoś czasu interesuje mnie i jestem bardzo zdziwiony, i zawiedziony że w Polsce nie ma żadnego ośrodka.
Z jakiś rok temu, goszcząc w małej Viharze w Glasgow, u Czcigodnego Bhante Rewath'y Thero(glowny mnich theravady ze Sri Lanki na UK, ponad 30 lat stażu) rozmawialiśmy o stanie polskiej theravady. Zdałem mu relacje że jest sporo osób zainteresowanych i praktykujących. Bhante powiedział że powinniśmy się zorganizować i stworzyć ośrodek, i w czym chciałby on bardzo pomóc a nawet zająć się organizacją. Mowie ze nie ma pieniędzy itd a on na to: "Nie, nie, pieniądze to nie problem, ja zadzwonie do prezydenta Sri Lanki i pieniadze przyśle" :D śmiałem się z tego, ale on był śmiertelnie poważny.

Ja myślę że stworzenie takiej a la małej światyni w Warszawie to jest właściwy czas. Posążek Buddhy, zakup ksiąg Kanonu z PTS itd. Na pewno wiele osób mogło by pomóc.


Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Sporo zainteresowanych? Jesteś chyba sporym optymistą. :) Ośrodek za pieniądze prezydenta Sri Lanki można otwierac ale wypadałoby żeby ktoś tam przychodził.

Pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Ryuu pisze: Ośrodek za pieniądze prezydenta Sri Lanki można otwierac ale wypadałoby żeby ktoś tam przychodził.
takie coś wg mnie, to na samym końcu.
nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem formalnych (by nie rzec biurokratycznych...) działań, ale uważam, że na początek dobrze by było zebrać choć te 15 osób z całego kraju, zainteresowanych theravadą i jej rozwojem w Polsce i zarejestrować wspólnotę oficjalnie.
drugi krok - to własna strona internetowa, bo to i platforma spotkań, i reklama zarazem. a jak z czasem sangha się rozrośnie i okrzepnie, wtedy będzie można będzie pomyśleć o jakimś własnym ośrodku...
takie tam luźne myśli, do których staram się nie lgnąć :coolwink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Właśnie o to mi chodziło, że nie ma sensu otwierać ośrodka jeżeli nie znajdzie się ludzi, którzy chcieliby do niego chodzić. A jak się znajdzie, to super. :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spis Powszechny Theravadiów

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołęm

Też jestem tego zdania co dharmozjad - nie ma sensu teraz czegokolwiek wydawać z Lankijskich pieniędzy, skoro nie wiadomo na czym stoimy. Ja nawet nie wiem czy znalazłoby się te 15 osób w Polsce...

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Z drugiej strony wiele osób nie wybiera therawady, bo nauczyciele są daleko, nie ma ośrodków do praktyki, i szukają np w kagju, aż pewnego dnia stwierdzają, że to jednak nie to i zaczynają szukać czegoś innego, poznawać therawadę, i myślą o wyjeździe gdzieś za granicę.. Chodzi mi o to, że może i ludzie zaczęliby myśleć o therawadzie, jakby mieli szansę na lepszy kontakt z tą tradycją niż tylko mowy na YT i książki. Trochę takie błędne koło, co nie?
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Do ośrodka potrzeba jednak stałych ludzi. Najpierw trzeba by na przykład zacząć regularnie jakiegoś mnicha zpraszać. Najpierw na wykłady, a jak będą chętni to jakieś odosobnienie z czasem. Har Dao może mieć rację, że i z 15 osób byłoby trudno znaleźć. Czyli nawet opłacenie przyjazdu bhikkhu może być trudne (Może prezydent Sri Lanki zamiast ośrodka opłaci jakiemuś mnichowi bilety do Polski z raz w roku ;) )

Ale wiecie co? Faktycznie dobrze byłoby założyć coś co ma jakąś osobowość prawną i postawić jakiś przyczółek w internecie. Później można pomyśleć nad zorganizowaniem jakiegoś weekendowego siedzenia dla zainteresowanych, a dalej? A dalej nagły wzrost zainteresowaniem Theravadą w Polsce, pierwszy ośrodek, ośrodki lokalne i zanim się zorientujemy zakony z bhikkhu ze wszystkich therawadyjskich krajów. :P

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Ja bym w ogóle się w formalności nie bawił. Nie musimy tworzyć oddziałów, zalążków ani organizacji wyznaniowych.

Po pierwsze - Bhikkhu przyjeżdżają do Polski co jakiś czas, ale jest to raczej ich prywatny przyjazd albo zapraszają ludzie, którzy nie mają styczności z naszym forum. Na ten przykład był pomysł by zaprosic Sujato - miał w planach wyjazd do Norwegii i miał zahaczyć o Polskę. Ale widząc odzew (raz) i potem rezygnacje samego Sujato (dwa) wyszło, że tego nie będzie. Kiedyś słyszałem, że przyjechali jacyś mnisi Theravadyjscy do Polski jak już wyjechali. Nawet nie wiem co za ludzie to organizowali...

Natomiast są mnisi z Polski, Polacy, którzy też przyjeżdżają do Polski do rodzin etc. IMHO wystarczy zrobić przyczółek internetowy dla polskich Theravadinów, którzy mieliby gdzie się skupić czyli mieć miejsce do zebrania się razem i komunikacji, bo tutaj głównie szwankuje ta linia.

Ze swej strony mogę użyczyć strony Sasana.pl jako skupiająca polskich Theravadinów - co zresztą było w zamyśle. Można natomiast zrobić jakąś podstronę na Sasanie, a nawet coś wyraźnego na landing page (bo teraz jak sie wchodzi na domenę Sasana.pl to jest właśnie taka startowa strona i tam możnaby jeszcze cos umieścić). Tak na marginesie - ta cyfrowa vihara nie musi (ale może) być na wikidocie - może być tylko linka ze strony startowej Sasany. Warto wykorzystać ruch jaki ma Sasana ( a ma całkiem zacny) - ale jak mówię, Sasana pomieściłaby i taki projekt. Możnaby to na stronie umieścić w widocznym miejscu, etc.

Oprócz tego mam konto na paypalu gdzie są dotacje na rzecz opłacania domen i serwera Sasany, ale że odzew jest nawet dobry wiec mógłbym dopisać, że zbieramy także na jakieś eventy Theravadyjskie, myślę, że środków mogłoby starczyć. Żeby wszystko było transparentne co miesiac mogę na podstronie dotacji pisać ile jest pieniędzy na koncie i ile potrzebujemy na "event" (przyjazd bhikkhu, wynajęcie sali, etc).

Z chęcią bym wspomógł taki projekt, jeno kwestia, że nie sam i nie bez jakichś ustaleń. To znaczy na pewno zaprosiłbym polskiego mnicha z U.K. czyli Kondańńo. Gdyby była potrzeba mógłbym nawet na kilka dni użyczyć mojego domku w lesie - i możnaby zrobić jakiś kilkudniowy retreat w lasach janowskich. Domek niewielki - 3 pokoje z aneksem kuchennym i wyremontowane poddasze jako duży 4 pokój, ale i tak mnich musiałby mieszkać gdzieś pod namiotem, bo nie moze pod jednym dachem ze świeckimi. Może na przyszły rok udałoby mi sie dorobić na tyle by w lesie na mojej ziemi postawić mały domek drewniany (miałem taki w planach, domek retreatowy, więc byłaby motywacja) gdzie mieszkałby sobie mnich, zrobiłby tam sobie simę (granicę) i miałby na kilka dni swoją viharę. Bo tak można to zrobić. Ludzie, którzy nie zmieściliby się do domku wzięliby namioty i w następne wakacje możnaby spokojnie i tanio zrobić event.

Oczywiscie kwestia ile nas jest i na ile chcemy się integrować ze sobą. Ja mogę wiele poswiecić czasu i pieniędzy jakie mam, ale nie da rady samemu. Wiec wszystko zależy od odezwy "parisy" głownie upasaka i upasika - a gdyby poszło dobrze to mam sporo znajomych mnichów, którzy są dobrymi mnichami i z przyjemnością by przyjechali do Polski. Ale, że są dobrymi mnichami więc nie używają pieniędzy, trzebaby im opłacić wszystko czyli przeloty, jałmużnę, etc. Ale da sie zrobić. Nie trzeba do tego fundacji - aczkolwiek można akurat fundacje założyć.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

H-D, to wszystko brzmi nieźle!!!
zwłaszcza pomysł z mini-spotkaniem i retreatem gdzieś w lesie!
Har-Dao pisze:Oczywiscie kwestia ile nas jest i na ile chcemy się integrować ze sobą. Ja mogę wiele poswiecić czasu i pieniędzy jakie mam, ale nie da rady samemu. Wiec wszystko zależy od odezwy "parisy" głownie upasaka i upasika
jeden upasaka (mam na myśli siebie) już jest! :ok:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Sasana.pl byłaby świetnym miejscem. A to co pisałeś o nieznanych grupach zapraszających mnichów nasunęło m myśl. Można by też odezwać się do większych theravadyjskich tradycji obecnych/popularnych na zachodzie i poprosić ich o pomoc. Może mogliby być w stanie informować ewentualnych zainteresowanych z Polski o naszym istnieniu. Kilku znanych mnichów prowadzi blogi, albo strony internetowe i może któryś by wspomniał w jakimś wpisie? Do tego jeżeli ktoś się orientuje przydałaby się rada jaka tożsamość prawna, jeżeli w ogóle, przydałaby się (H-D pisze na przykład o fundacji)

A niezależnie od tego jaki będzie odzew, to jeżeli Har Dao będziesz w stanie ugościć kilka osób w przyszłe wakacje, albo kiedykolwiek później to czuję się zaproszony. ;)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
podroznik28
Posty: 315
Rejestracja: pn lut 20, 2012 10:27
Płeć: mężczyzna
Tradycja: -

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: podroznik28 »

Jestem ZA a nawet bardziej :) W końcu ktoś musi ruszyć z Theravadą w PL a kto inny jak nie my? :) Od czegoś trzeba zacząć.
Ja mogę się zaangażować z chęcią dla takiej sprawy - przydałoby się żeby były jakieś spotkania częściej niż na x czasu...

Będę kontemplował tą ideę i odezwę się Har-Dao.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Odnośnie fundacji (niech mnie iwanx poprawi) to wystarczy 3 a nawet jedna osoba i jest już osobowość prawna. Nie bedzie to związek wyznaniowy, ale też ja nie specjalnie chciałbym się w to bawić - bo ani mnie profity z państwa nie interesują (państwo może dla mnie nie istnieć :)) ani też nie mam zamiaru mianować kogokolwiek jakimś "kapłanem" czy cuś. W sensie jak gadałem o tym bodaj z kimś od Misji Buddyjskiej to właśnie tak chyba to wygląda - że jest się takim buddyjskim klerem w Polsce (znów iwanx musi mnie poprawić jeśli coś pokiełbasiłem). Wiec fundacja - tak, związek wyznaniowy - jeśli o mnie idzie to nie. Żeby byłą jasność jak daleko tą króliczą norą pójdę. Podejrzewam że nasi rodzimi bhikkhu też nie będą zbytnio naciskać by utworzyć związek wyznaniowy. Jeśli będą, ja umywam od tego ręce. Zero państwa, zero tworzenia kleru - czysty oddolny wysiłek i robimy swoje.

Oczywiście że jesteście zaproszeni bracia w Dhammie, nawet w tym roku, nawet choćby na początku października (wrzesień będę miał zajęty, potem być moze koniec października też oraz listopad, a potem robi sie zimno :)) Więc jeśli chcecie przedyskutować moja chatka-kuti stoi dla was otworem. Jakbyśmy jakoś sie sprężyli to w październiku możnaby założyć fundację w mojej kuti :))

Me ziemie co prawda w bodaj najwiekszej dziczy Polski bo to lasy janowskie - spora polana okrążona lasami, na polanie 9 chałup (wioska nazywa się Graba) a tam moje ziemie (akurat w Grabie mam 1,5 ha, głównie lasów i łąk). Dla zainteresowanych mogę przesłać koordynaty na google earth/maps cobyście zobaczyli jak daleko to od was. Daleko wszędzie, tam wrony zawracają :))) Ale dookoła gęste lasy, bagna i grzęzawiska czyli to co ogry lubią najbardziej :))) Dla tych bardziej zainteresowanych kilka fotek też się znajdzie, ale to na privie już. Zatem zapraszam Bracia i Siostry w Dhammie, czym kuti bogata :namaste:

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Też jestem za, szczególnie retreat brzmi super, mam jeszcze znajomego buddystę, który bardzo chętnie by ze mną pojechał.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

No to prosimy Iwana, żeby w wolnej chwili posłużył nam prawną radą, a na pomoc państwa to ja jeszcze będę próbował Cię nawracać ( ;) ), ale do tego trzeba stu chętnych, a do stu chętnych to przed nami daleka droga.

W takim razie od czego zaczynamy? :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Har-Dao pisze:Nie bedzie to związek wyznaniowy, ale też ja nie specjalnie chciałbym się w to bawić - bo ani mnie profity z państwa nie interesują (państwo może dla mnie nie istnieć :))
Ryuu pisze:a na pomoc państwa to ja jeszcze będę próbował Cię nawracać ( ;) )
No bo w sumie, skąd miałoby pochodzić wsparcie dla przyszłych mnichów i mniszek, jak nie od wszystkich tych z państwa, którzy uświadomią sobie kim są... ;)
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko Ryuu

Jak znajdziesz 100 chętnych to znajdziesz i 101 na moje zastępstwo :))) Instytucja państwa jest mi zbędna i mi zwisa, czasem tylko drażni i się o coś dopomina to tę hydrę karmię, ale przyjdzie czas, oj przyjdzie....

Ja bym jako pierwszy krok pomyślał o stworzeniu fundacji - dla świętego spokoju. Jak założyć fundację - jest tego sporo w necie. BTW - jest fundacja Vipassany bodaj, możnaby sie podpytać, a nawet wziąć sporo ze statutu, bo praktycznie byłoby to mniej wiecej to samo - organizowanie retreatów i opłacanie podróży nauczycieli, wyżywienie i zakwaterowanie, etc. Zależy jaką fundacje chcemy założyć i co ewentualnie jeszcze chcielibyśmy robić. Ja bym na ten przykład olał działalność zwiazaną z profitami, czyli nie trzeba nam uprawnień do tego by coś sprzedawać, zero komercji, tylko składki i dana. Jak sie zaczynają profity to się zaczynają schody. A jak każdy musi dokładać to jest to raczej z serca a nie z chęci zarobku... IMHO of course, nie podejrzewam tu nikogo, ani siebie, ale po prostu, będzie łatwiej i bez komplikacji. Trzeba mieć siedzibę fundacji, statut, oczywiście członków (i członkinie :)) - tyle. Bo robimy charytatywnie, pro publico bono, więc nic wiecej nam nie trza. Chyba że iwanx znajdzie kruczek prawny...

:)

metta&peace
H-D
podroznik28
Posty: 315
Rejestracja: pn lut 20, 2012 10:27
Płeć: mężczyzna
Tradycja: -

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: podroznik28 »

Har-Dao pisze: Ja bym jako pierwszy krok pomyślał o stworzeniu fundacji - dla świętego spokoju. Jak założyć fundację - jest tego sporo w necie. BTW - jest fundacja Vipassany bodaj, możnaby sie podpytać, a nawet wziąć sporo ze statutu, bo praktycznie byłoby to mniej wiecej to samo - organizowanie retreatów i opłacanie podróży nauczycieli, wyżywienie i zakwaterowanie, etc. Zależy jaką fundacje chcemy założyć i co ewentualnie jeszcze chcielibyśmy robić. Ja bym na ten przykład olał działalność zwiazaną z profitami, czyli nie trzeba nam uprawnień do tego by coś sprzedawać, zero komercji, tylko składki i dana.
Jeśli tak to nie mówimy tu o FUNDACJI ale STOWARZYSZENIU. Piotrze pamiętasz jak się poznaliśmy? Był rok 2010 i wtedy rozmawialiśmy o tym ale plan odszedł w niebyt aż do teraz. Ja w tamtym czasie opracowałem cały schemat takiego Stowarzyszenia i różne sprawy formalne (mam to gdzieś na dysku) - nawet Ci o tym nigdy nie wspominałem.

Zauważcie:
Jakie są różnice między stowarzyszeniem a fundacją?
Stowarzyszenia i fundacje to najbardziej typowe i najliczniejsze formy prawne, w jakich zakładane są i działają organizacje pozarządowe. Modelowo te dwie formy prawne różnią się w sposób zasadniczy, jednakże w praktyce ich działalność może być zbliżona.
Popularnie mówiąc, różnice między stowarzyszeniem i fundacją można sprowadzić do stwierdzenia:
JEŚLI MASZ PRZYJACIÓŁ – ZAŁÓŻ STOWARZYSZENIE. JEŚLI MASZ PIENIĄDZE – ZAŁÓŻ FUNDACJĘ.
Stowarzyszenie to grupa osób (przyjaciół, bliższych i dalszych znajomych, członków rodziny), które mają wspólne zainteresowania (np. interesują się międzywojennym przemysłem polskim) lub wspólny cel (np. chcą uchronić przed zniszczeniem przedwojenną fabrykę). Razem chcą rozwijać swoje zainteresowania lub osiągnąć wyznaczony sobie cel (np. wpisać zabudowania fabryki do rejestru zabytków, odnowić ją itd.).

Fundację także tworzą ludzie. Jednak o powołaniu fundacji i o tym, czym będzie się ona zajmować decyduje zazwyczaj jedna lub kilka osób (fundator lub fundatorzy), które chcą osiągnąć jakiś ważny społecznie cel (np. podnieść poziom wykształcenia młodych osób w danej miejscowości) i na ten cel przekazują majątek. W sensie prawnym fundacja to ten właśnie majątek (pieniądze, papiery wartościowe, ruchomości, nieruchomości). Fundator może przekazać majątek także na to, aby osiągnąć cel ważny gospodarczo (np. rozwój ekonomiczny określonego obszaru).
Więcej istotnych informacji pomiędzy tymi dwoma formami organizacji pozarządowych jest tutaj: http://administracja.ngo.pl/x/340717 - po przejrzeniu wyraznie widać, że oczekiwalibyśmy Stowarzyszenia, nie Fundacji. Przynajmniej teraz (a czy pózniej inaczej? nieistotne teraz).

Wstanę rano, ogarnę temat, odnajdę to co przygotowywałem w 2010 i wyślę maila żeby luknąć na to. O sprawy techniczne nie martwcie się - mówicie i macie, będzie pomysł - ja wdrożę (technologicznie). Prawno-formalnie też jestem obcykany etc.

Bardzo dobrze, że to się dzieje co się zaczęło dziać! W końcu może Theravada zaistnieje w Polsce. I potwierdzam jak ktoś wyżej napisał: gdy powstanie taka organizacja to rozkwit Thera dopiero nastąpi - tak to wybiera się te szkoły/tradycje, które są dostępne w naszym kraju.

Piotrze można byłoby wznowić wiele z pomysłów świetnych, które miałeś z tymi książkami (o ile to możliwe nadal). Ja to widziałbym utworzone w ramach projektu Sasana (kwestia tłumaczeń i popularyzowania prawdziwej Dhammy byłaby świetnym filarem organizacji). Środki zbierane można byłoby wykorzystywać poza spotkaniami z nauczycielami, w celu przyspieszenia tłumaczeń bezcennej Dhammy (jak np. działa archiwum berzina...).

Możliwości są spore, pomysły także a w grupie siła - tym bardziej, że będzie ona rosła.

Idę spać. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko podróżnik

Cóż, nie wiem czy fundacja czy stowarzyszenie. W stowarzyszeniu potrzeba bodaj 15 osób? czy 10? jakoś tak? A ja nie wiem czy nas 5 osób będzie de facto (zwłaszcza, że ci co by chcieli też nie przyjadą bo termin zły, bo mają coś innego do roboty i nie mogą, zdarza sie).

Co do zarobkowania na Dhammie to jestem przeciw. Wszystkie książki na Sasanie są za darmo, choć ludzie ciężko pracowali by były wydane - są wydane imho przyzwoicie - złożone przez studio Anatta, są za darmo w największych serwisach e-booków w Polsce. Jeśli stowarzyszenie chciałoby teraz te książki wrzucić na papier i przypiąć cenę - to ja się wypisuję już teraz. Co innego gdyby je wydrukować i byłyby za darmo, ale nie rozdawane, tylko przekazywane ludziom, którzy wiedzieliby co z tymi książkami robić. Tak samo z innymi, a nawet z tłumaczeniem Tipitaki na polski - możnaby drukować, ale zero komercji. Tak się zbiesiłem niestety. Żadnej ceny na Dhammie. Pieniądze to zło konieczne, więc dotacje - ok. Sprzedaż - nie.

Piszę, bo tamten pomysł, który wspominasz teraz wydaje mi się nienajlepszy - właśnie z tych powodów jak wyżej. Takie jest moje zdanie.

metta&peace
H-D
podroznik28
Posty: 315
Rejestracja: pn lut 20, 2012 10:27
Płeć: mężczyzna
Tradycja: -

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: podroznik28 »

Har-Dao pisze:Czółko podróżnik

Cóż, nie wiem czy fundacja czy stowarzyszenie. W stowarzyszeniu potrzeba bodaj 15 osób? czy 10? jakoś tak? A ja nie wiem czy nas 5 osób będzie de facto (zwłaszcza, że ci co by chcieli też nie przyjadą bo termin zły, bo mają coś innego do roboty i nie mogą, zdarza sie).

Co do zarobkowania na Dhammie to jestem przeciw. Wszystkie książki na Sasanie są za darmo, choć ludzie ciężko pracowali by były wydane - są wydane imho przyzwoicie - złożone przez studio Anatta, są za darmo w największych serwisach e-booków w Polsce. Jeśli stowarzyszenie chciałoby teraz te książki wrzucić na papier i przypiąć cenę - to ja się wypisuję już teraz. Co innego gdyby je wydrukować i byłyby za darmo, ale nie rozdawane, tylko przekazywane ludziom, którzy wiedzieliby co z tymi książkami robić. Tak samo z innymi, a nawet z tłumaczeniem Tipitaki na polski - możnaby drukować, ale zero komercji. Tak się zbiesiłem niestety. Żadnej ceny na Dhammie. Pieniądze to zło konieczne, więc dotacje - ok. Sprzedaż - nie.

Piszę, bo tamten pomysł, który wspominasz teraz wydaje mi się nienajlepszy - właśnie z tych powodów jak wyżej. Takie jest moje zdanie.

metta&peace
H-D
Spoko. Piotrze nie chodziło mi o sprzedaż. Także jestem przeciwny spieniężania Dhammy w jakikolwiek sposób. Wcale się nie zbiesiłeś. Masz rację i zdrowy osąd - jak zawsze. Chodziło mi o tą koncepcje, którą miałeś w 2010 o przekazywaniu książek odpowiednim ludziom (a finansowałaby Azja - nie pamiętam z kim tam rozmawiałeś wtedy i jaki to był kraj). Ja także jeśli będzie jakakolwiek cena na Dhammie to robię OUT.

Co do Stowarzyszenia...faktycznie może się nie uzbierać te 15 osób. Tak więc może lepiej Fundację faktycznie. Tak czy siak, jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Tak, ale jeśli chodzi o finansowanie (wtedy chodziło o Tajwan) to jednak też nie wiem czemu kogokolwiek prosić o to co i tak powinniśmy zrobić sami. Co innego natomiast poinformować wszystkie buddyjskie fundacje dobroczynne, że powstała takowa fundacja w Polsce. Wtedy, jeśli zechcą to pomogą, ale prosić o dotację też nikogo nie zamierzam. Znałem kilka osób z różnych fundacji, które mają dużo środków, ale też sporo roboty. Np fundacja "Firefly (http://www.fireflymission.org/projects_.html) która pomaga Birmie po cyklonie, ale też stawia kuti mnichom w klasztorze w Malezji, etc. W Azji jest sporo roboty dla buddyjskich fundacji dobroczynnych :))

EDIT: Na marginesie - znacie lokalizację Sopatowiec? To dobre miejsce na kilkudniowy retreat z salką medytacyjną i łóżkami na bodaj 10 osób. Byłem tam kiedyś i było bardzo miło, więc możnaby też korzystać z takich miejsc, wynająć miejsce na kilka dni, etc. Tutaj info i galerie:

http://www.facebook.com/pages/Sopatowie ... 0318324481

sopatowiec.pl



metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

Pomysł spotkania bardzo mi się podoba, zwłaszcza jeśli coś dobrego z tego jeszcze miałoby powstać. :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

piotr pisze:Cześć,

Pomysł spotkania bardzo mi się podoba, zwłaszcza jeśli coś dobrego z tego jeszcze miałoby powstać. :)
Ciekawe, czy dotrzesz, hehe :cwaniak:
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Mimo, że jestem nowy, to fajnie było by się spotkać z ludźmi bardziej doświadczonymi odemnie ;)
emaho!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontakt”