Spis Powszechny Theravadinów

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: Har-Dao

Honey
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 15:23
Płeć: kobieta
Tradycja: .

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: Honey »

Hehehe, nawet to zabawne : ))))

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi, ładnie naświetliły to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Pozdrawiam wszystkich Theravadinów i sympatyków Theravady i liczę na jakieś spotkania.
Będę tu zaglądać co jakiś czas i sprawdzać czy coś organizujecie : )

Honey.
konstruktywnie
Posty: 103
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 10:37
Płeć: mężczyzna
Tradycja: bez rytuałów i obrzędów

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: konstruktywnie »

Witam.

Moje imię obowiązujące w cywilizacji to Andrzej. Mieszkam w Białymstoku (fizycznie). Buddyzmem Theravadą zacząłem interesować się od około 2000 roku, gdy studiowałem na Politechnice Białostockiej. Spontanicznie poczułem potrzebę wykształcenia uniwersalnego poglądu, który jest niezależny od miejsca zamieszkania i aktualnego ustroju politycznego. Pogląd, z którym można pracować niezależnie od sytuacji społecznej i materialnej.
Na początku nawet nie wiedziałem, że istnieją odmiany buddyzmu. Do około 18 roku życia, byłem przekonany, że buddyzm jako nauka, ogólnie jest jeden, bez żadnych odłamów i tradycji. Dlatego, w momencie gdy dowiedziałem się o komplikacjach, najbliższy idei uniwersalizmu i jedności wydał mi się buddyzm Theravada, czyli rdzeń nauki starożytnej, bez otoczki instytucjonalno-obrzędowej. Materiał do studiowania tej nauki czerpałem głównie ze strony internetowej accesstoinsight.org. Czułem, że nie mogę przejść obojętnie obok Theravady.

Trenuje metodycznie, z zachowaniem priorytetów (każdy kolejny punkt zachowuje zgodność z poprzednimi):

1. Orientacja i pogląd zgodny z Dhammą, bez wątpliwości, bez rytuałów i obrzędów.

2. Nieszkodliwość: mentalna, werbalna, fizyczna.

3. Umiar w obserwowaniu i robieniu rzeczy, które nie są związane bezpośrednio z Dhammą.

4. Umiar w jedzeniu i piciu.

5. Umiar w kontemplacji, która nie jest związana bezpośrednio z Dhammą.

6. Obserwacja lub kontemplacja w odniesieniu do Dhammy, z wysiłkiem kształtującym uważność.

7. Uważność bez kontemplacji, nastawiona na zmniejszenie przeszkód w drodze do lepszego zrozumienia Dhammy.

8. Uważność bez kontemplacji, nastawiona na zrównoważony postęp umiejętności w odniesieniu do Dhammy.


Jestem otwarty na współpracę i wymianę doświadczenia.
Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

Po 2 latach z buddyzmem zdecydowałem poświęcić się w 100% naukom Theravady. Nareszcie żnalazłem idealną ścieżkę dla mojej osoby.
Służę jakąkolwiek pomocą w działaniach umacniania tej tradycji w Polsce. :namaste:
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
mzobniow
Posty: 144
Rejestracja: pt gru 13, 2013 13:39
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: mzobniow »

HeY :)

Sadze ze jako osoba wychowana poza jakakolwiek buddyjska tradycja, niekoniecznie musze sie teraz z jakas tradycja utozsamiac. Po co tworzyc niepotrzebne struktury mentalne w Umysle? Po co wzmacniac ego przez dodanie nowej etykietki (ja - Theravadanin)?
Oczywiscie trzeba wybrac jakas konkretna i sprawdzona sciezke i tu w moim przypadku jest sciezka theravadinowa. Medytuje od roku wg instrukcji zawartych w ksiazce Henapola Gunaratana "Medytacja Vipassana w prostych slowach". Udalo sie ograniczyc cierpienie i lepiej zrozumiec Samsare, ale zdaje sobie sprawe ze to dopiero poczatek.
Na sciezce staram sie trzymac kursu Theravady, ale jesli chodzi o studiowanie nauk to czytam wszystko co zapodaja wszystkie tradycje Buddyzmu. Sporo podrozuje do Azji i tam rowniez staram sie zapoznawac z roznymi tradycjami. Bedac we wrzesniu w Dharamsali (siedziba J. Sw. Dalai Lamy), udalo sie wziazc udzial w jego naukach. Tematem wykladu bylo dzielo Shantidevy "Bodhisattva way of life". Wsrod sluchaczy dostrzeglem sporo mnichow roznych tradycji, rowniez Theravady. Jakos nie mieli problemu sluchac wykladu o bodhisattwie ;).

:namaste:
Maciek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
mzobniow pisze:Po co tworzyc niepotrzebne struktury mentalne w Umysle? Po co wzmacniac ego przez dodanie nowej etykietki (ja - Theravadanin)?
No właśnie - na przykład taką strukturę mentalną, która może wzmacniać ego, gdy ustawiamy się w pozycji: ja nie nadaję sobie etykietki, a ci, którzy sobie ją nadają, to wzmacniają swe ego. A to, jak dla mnie, to jest taki klasyczny chwyt ego, gra ego :oczami:

Pozdrawiam
:14:

ps
parafrazując pewien slogan buddyjski: to nie etykietki czy ich brak wiąże nas w sansarze, a nasz stosunek do tego ;)
.
dane :580:
mzobniow
Posty: 144
Rejestracja: pt gru 13, 2013 13:39
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: mzobniow »

Heyka :)
kunzang pisze:No właśnie - na przykład taką strukturę mentalną, która może wzmacniać ego, gdy ustawiamy się w pozycji: ja nie nadaję sobie etykietki, a ci, którzy sobie ją nadają, to wzmacniają swe ego. A to, jak dla mnie, to jest taki klasyczny chwyt ego, gra ego
To jest bardzo dobra uwaga Kunzang. Dlatego trzeba uwazac zeby nie stawiac swoich pogladow na uprzywilejowanej pozycji. Ta droga byc moze jest dobra dla mnie, ale inni moga sadzic inaczej i miec racje.

:namaste:
Maciek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Spis Powszechny Theravadinów

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
mzobniow pisze:(...) Dlatego trzeba uwazac zeby nie stawiac swoich pogladow na uprzywilejowanej pozycji. (...)
Dokładnie :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontakt”