Jakie efekty medytacji?

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

Mam podstawowe pytanie do osób które praktycznie i systematycznie siedzą i praktykują: co zauważacie? Czy widzicie efekty? Czy zmienia to w jakiś sposób wasze postrzeganie świata?
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

O. Niedawno chciałem założyć podobny temat, ale konkretnie odnośnie dwóch podstawowych Therevadyjskich medytacji. O medytacji można moim zdaniem mówić tylko w skrócie :P bo ile by się nie powiedziało to nigdy nie będzie to wszystko co można na ten temat powiedzieć :) Temat niewyczerpalny, temat rzeka jak dla mnie. Po praktyce Vipassany zauważam, że pozbywam się chęci podążania za jakimś "train of thoughts" tzn. nie zagłębiam się w pierwszą lepszą kwestie która sobie tam kwitnie w mózgu(mniej się rozpraszam), mniej przeszkadzających rzeczy powstaje, bardziej jestem skoncentrowany. Więcej rozróżniania drobnych niuansów, szczegółów. Taką jakby stateczność czuje. Co do Śamathy to może źle medytuje :D bo po wstaniu z poduszki czuje przypływ energii, chęci do działania, kreacji, zmiany itd.

EDIT: Dopiero teraz zauważyłem w jakim to panelu jest :kwasny:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Lo'tsa'wa pisze:EDIT: Dopiero teraz zauważyłem w jakim to panelu jest :kwasny:
No to tyle na temat efektu "mniej sie rozpraszam" ;)
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Bo ja medytuje rzadko. :laugh:
slawekpiela
Posty: 66
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 22:25
Tradycja: zen

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: slawekpiela »

azx pisze:Mam podstawowe pytanie do osób które praktycznie i systematycznie siedzą i praktykują: co zauważacie? Czy widzicie efekty? Czy zmienia to w jakiś sposób wasze postrzeganie świata?
O tak :)
Praktyka zmienia i ma efekty. Jeśli jednak przez 'uzyskiwanie efektów' rozumieć osiąganie tego co sobie założyliśmy siadając pierwszy raz na poduszce to byłbym mocno ostrożny z odpowiedzią 'Tak'. To działa, ale ciut inaczej niż nam się wydaje z początku.

Pozdrawiam,

Sławek

---
www.pomaranczowa108.pl
www.elay.media.pl
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

slawekpiela pisze:
azx pisze:Mam podstawowe pytanie do osób które praktycznie i systematycznie siedzą i praktykują: co zauważacie? Czy widzicie efekty? Czy zmienia to w jakiś sposób wasze postrzeganie świata?
O tak :)
Praktyka zmienia i ma efekty. Jeśli jednak przez 'uzyskiwanie efektów' rozumieć osiąganie tego co sobie założyliśmy siadając pierwszy raz na poduszce to byłbym mocno ostrożny z odpowiedzią 'Tak'. To działa, ale ciut inaczej niż nam się wydaje z początku.

Pozdrawiam,

Sławek
Nic nie zakładam, choć według Dogena " ONOZUKARA IPPEN TO NARAN ", czyli "staniesz się jednością". Ale co Ty zauważasz?
---
http://www.pomaranczowa108.pl
http://www.elay.media.pl
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Efekty.... hmmm.... no są jakieś. Osobiście jakiś taki szczęśliwszy i lżejszy się czuję. Odpadło też wiele niepotrzebnych rzeczy. Jakieś tam pozytywne efekty uboczne są. Tak czy siak, te pozytywne efekty to nie jest cel sam w sobie. Jeśli ktoś praktykuje, żeby sobie zrobić dobrze to raczej nic nie osiągnie w tej materii. Medytacja to nie masturbacja :)
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

LordD pisze:Jeśli ktoś praktykuje, żeby sobie zrobić dobrze to raczej nic nie osiągnie w tej materii. Medytacja to nie masturbacja :)
Tym nie mniej, z jakichś przyczyn tę gimnastykę się zaczyna i przypuszczam że zazwyczaj jednak tą przyczyną jest zrobienie sobie dobrze, bo przecież chodzi o "oświecenie" (romantyczna historia którą lubią dzieci, jak mówi roshi Nishijima). Potem dopiero, na pewnym etapie dochodzi się do wniosku że jednak nie chodzi o orgazm. Dlatego pytam nawet nie o przyjemne ale uboczne efekty psychologiczne ale o coś co mi przypomina ocknięcie się na jawie.
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
trzydziescidwa
Posty: 55
Rejestracja: pt kwie 10, 2009 16:56
Tradycja: Tantrayana / Dzogczen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: trzydziescidwa »

LordD pisze: Jeśli ktoś praktykuje, żeby sobie zrobić dobrze to raczej nic nie osiągnie w tej materii. Medytacja to nie masturbacja :)
Medytacja to seks ze wszechświatem :meditate:
częste stosunki = koniec cierpienia
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

hmmm fajne tutaj koncepcje na temat tego jakie moga byc efety medytacji mozna poczytac :)

dodam swoja:
medytacja to nie mastrurbacja ok, ale medytacja to tez nie droga przez orke i meczenstwo chrystusowe w wersji azjatyckiej :lowe2:
droga srodka to jest to :)

Jak kiedys powiedziala Khandro Rinpocze (wiem wiem to dzial Zen) jesli efektem twojej wieloletniej praktyki bedzie to ze bedziesz w stanie powstrzymac sie np od fizycznej agresji w gniewie ale jeszcze lepiej od "chwytania" gniewu czy innych negatywnych emocji to znaczy ze osiagnales juz duzy sukces w medytacji (to nie jest cytat doslowny - tak zapamietalem z wykladu).
slawekpiela
Posty: 66
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 22:25
Tradycja: zen

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: slawekpiela »

Taki cytat sobie przypomniałem:

"Jeśli jesteśmy wobec siebie uczciwi, musimy przyznać, że to czego naprawdę oczekujemy od praktyki – szczególnie na początku, ale do jakiegoś stopnia występuje to zawsze – to poczucie większego komfortu w naszym życiu. Mamy nadzieję, że dzięki wystarczającej praktyce to, co dręczy nas teraz, nie będzie nas dręczyć już nigdy więcej. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch sposobach patrzenia na praktykę. Pierwszy określa to, za co większość z nas praktykę uważa (czy się do tego przyznajemy, czy nie), drugi natomiast jest tym, czym praktyka naprawdę jest. Wraz z upływem czasu, stopniowo przenosimy się z jednego punktu widzenia na drugi, chociaż nigdy w pełni nie porzucamy tego pierwszego. Wszyscy jesteśmy w którymś miejscu tego kontinuum."

Joko Beck "Żywy zen, nic niezwykłego" Całość: http://www.zwykly-umysl.org/teksty-mowa-dharmy#body

Sławek
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Witam,

O efektach mojej medytacji mogę pogadać naturalnie raczej tylko z nauczycielem - ani sam nie kombinuję, ani nie debatuję z koleżankami i z kolegami z sanghi. Im mniej koncepcji w tej sferze, tym lepiej.

Na pewno jednak mogę mówić o zmianach w moim życiu od czasu, gdy ma na nie wpływ Dharma i medytacja. :-) Zmniejszyła mi się fala myślotoku w głowie. Mam lekki dystans do tego, co dzieje się np. z moimi emocjami - a jednocześnie wiele spraw wokół widzę bardzo precyzyjnie. Mam coraz większe poczucie całkowitej zgody z życiem takim, jakim ono jest.

Zmienia się również moje bycie w społeczeństwie - ale to już jest efekt życia w kontakcie z Trzecim Klejnotem - czyli moją sanghą. :-) Fajna sprawa... Myślę zresztą, że w mojej szkole (DD) z uwagi na to, że jesteśmy dość dobrze zorganizowani i sporo robimy, to działanie sanghi jest dość ważne. Nic tak nie uczy, jak tyle luster wokół naszej własnej gęby...

Poruszyłeś temat motywacji - otóż bywa bardzo różna. Mnie np. niesamowicie porusza to, co zrobił Budda. Kiedy widzę dobry posąg Buddy, z mudrą dotykania ziemi, z lekkim uśmiechem na twarzy, siedzącego jak góra Meru, i jak sobie przypomnę o co w tym chodzi, ciary mnie przechodzą.

A na drugim miejscu ex equo robienie dobrze swojej du...szy ;-) wraz z gorącym pragnieniem, żeby zmienić siebie i być lepszym człowiekiem - choćby bardziej pomóc - kilku bliskim mi osobom, które bardzo kocham. :-) Dziwne, im dłużej siedzę w Dharmie, tym większą mam ochotę pomóc także tym osobom, których nie kocham... ;-)

dobrej nocy!

Maks
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

MAXicho pisze:Witam,

O efektach mojej medytacji mogę pogadać naturalnie raczej tylko z nauczycielem
Pytanie, czy nauczyciel opowiedział Ci o efektach SWOJEJ medytacji, bo to by było ciekawe.Choć przypuszczam że nie jest to układ partnerski :zdrowko:
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

azx pisze:
MAXicho pisze:Witam,

O efektach mojej medytacji mogę pogadać naturalnie raczej tylko z nauczycielem
Pytanie, czy nauczyciel opowiedział Ci o efektach SWOJEJ medytacji, bo to by było ciekawe.Choć przypuszczam że nie jest to układ partnerski :zdrowko:
Bez wątpienia zależy który konkretnie nauczyciel, a już na pewno jakiego kalibru nauczyciel. :-) Mistrz szkoły zapewne nie, bo po pierwsze w sferze wymiany informacji o Urzeczywistnieniu nie jest to układ partnerski w znaczeniu kumpelski (choć relacja uczeń - nauczyciel musi być "układem" jak najbardziej partnerskim - tyle, że nie równorzędnym).

W poszczególnych szkołach są jednak ludzie mający prawo nauczania, którzy nie są mistrzami Dharmy z górnej półki, i naturalnie w kontaktach z Nimi rodzą się relacje koleżeńskie. Tak bywa w mojej szkole - w Diamentowej Drodze. Na pewno tacy ludzie są w szkole Kwan Um oraz w dawnej ZBZ Bodhidharmie - czy wchodzą w relacje koleżeńskie nie wiem.

Na koniec przydługiego wywodu - wydaje mi się, że dobry Mistrza nie musi mówić o efektach swojej medytacji, on to po prostu pokazuje całym sobą w każdej chwili swojego życia... Słów nie trzeba... ;-)

powodzenia na Drodze!

Maks
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

azx pisze:Mam podstawowe pytanie do osób które praktycznie i systematycznie siedzą i praktykują: co zauważacie? Czy widzicie efekty? Czy zmienia to w jakiś sposób wasze postrzeganie świata?
Najbardziej to, że udało mi się zauważyć, że trawa jest zielona a niebo, że jest niebieskie.

Chyba z tego jestem najbardziej zadowolony, jeżeli chodzi o efekty praktyki zen (bo chyba o to pytasz).
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

booker pisze:Najbardziej to, że udało mi się zauważyć, że trawa jest zielona a niebo, że jest niebieskie.

Chyba z tego jestem najbardziej zadowolony, jeżeli chodzi o efekty praktyki zen (bo chyba o to pytasz).
A jakie byly trawa i niebo przed praktyka?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

atomuse pisze:
booker pisze:Najbardziej to, że udało mi się zauważyć, że trawa jest zielona a niebo, że jest niebieskie.

Chyba z tego jestem najbardziej zadowolony, jeżeli chodzi o efekty praktyki zen (bo chyba o to pytasz).
A jakie byly trawa i niebo przed praktyka?
"Trzeba by podlać ten trawnik, ale mi się nie chce" i "k... znowu będzie padać, czemu w tej Polsce jest taka fatalna pogoda?"

;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

atomuse pisze:A jakie byly trawa i niebo przed praktyka?
Trawa była zielona a niebo było niebieskie.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

iwanxxx pisze:"Trzeba by podlać ten trawnik, ale mi się nie chce" i "k... znowu będzie padać, czemu w tej Polsce jest taka fatalna pogoda?"

;)
Nic nie zastapi soczystosci zieleni, nawet rozleglosc nieba nie ;)
booker pisze:Trawa była zielona a niebo było niebieskie.
W nocy tez?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

atomuse pisze:
booker pisze:Trawa była zielona a niebo było niebieskie.
W nocy tez?
:562:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

booker pisze:
azx pisze: trawa jest zielona a niebo, że jest niebieskie.

Chyba z tego jestem najbardziej zadowolony, jeżeli chodzi o efekty praktyki zen (bo chyba o to pytasz).
Tak, interesuje mnie zmiana postrzegania. Czyli już coś się zmieniło w Tobie-Rzeczywistości.
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

azx pisze:
booker pisze:trawa jest zielona a niebo, że jest niebieskie.

Chyba z tego jestem najbardziej zadowolony, jeżeli chodzi o efekty praktyki zen (bo chyba o to pytasz).
Tak, interesuje mnie zmiana postrzegania. Czyli już coś się zmieniło w Tobie-Rzeczywistości.
Niebywała to zmiana :hyhy:
iwanxxx pisze:znowu będzie padać, czemu w tej Polsce jest taka fatalna pogoda?"
Jakby nie padało to by trawa nie była zielona, a to mógłby być już jakiś problem, no nie... ;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

azx pisze:Tak, interesuje mnie zmiana postrzegania. Czyli już coś się zmieniło w Tobie-Rzeczywistości.
Już Ci napisałem :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

booker pisze: :562:
(...)

// Edit: Ciekawe, jak smakuje herbatka :)
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

booker pisze:
azx pisze:Tak, interesuje mnie zmiana postrzegania. Czyli już coś się zmieniło w Tobie-Rzeczywistości.
Już Ci napisałem :)
Booker, ty zenowska gnido! :P A nie mógłbyś napisać tego w punktach, logicznie, prosto, jasno i z testem (koniecznie wyboru, nie wolnej odpowiedzi!) na poziom zrozumienia tekstu pod koniec Twoich wywodów? :yahoo:

do swidanija! :-)

M. niecnota :-)
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

atomuse pisze:
booker pisze: :562:
(...)

// Edit: Ciekawe, jak smakuje herbatka :)
Cicho... teraz śpi... :sleep:
Awatar użytkownika
Qulithinoren
Posty: 93
Rejestracja: czw paź 15, 2009 21:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Qulithinoren »

A ja mam wrażenie, że nie mam żadnych efektów medytacji. Nadal jestem tym samym człowiekiem, który potrafi się zdenerwować na kogoś, ciągle się lenię, nadal nie wiem kim jestem...
Widocznie za mało praktyki, bądź źle praktykuję...
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

booker pisze:
azx pisze:Tak, interesuje mnie zmiana postrzegania. Czyli już coś się zmieniło w Tobie-Rzeczywistości.
Już Ci napisałem :)

To było bardzo zenowskie, taki punkt wyjścia:-) A co się działo gdy "góry nie były górami a rzeki rzekami"?
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

Qulithinoren pisze:A ja mam wrażenie, że nie mam żadnych efektów medytacji. Nadal jestem tym samym człowiekiem, który potrafi się zdenerwować na kogoś, ciągle się lenię, nadal nie wiem kim jestem...
Widocznie za mało praktyki, bądź źle praktykuję...
Czyli widzisz siebie takim jakim jesteś? Żadnych tłumaczeń, zwalania na innych i obiektywne uwarunkowania?
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
Qulithinoren
Posty: 93
Rejestracja: czw paź 15, 2009 21:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Qulithinoren »

Trudno powiedzieć, czy widzę siebie jakim jestem. Podobno oko nie może zobaczyć samego siebie... ;)
W każdym bądź razie, wydawało mi się, że poprzez medytację człowiek staje się bardziej spokojny, a zarazem bardziej aktywny. Natomiast ja nadal mam te same wady, które miałem zanim zacząłem praktykować, lenistwo, złość, lęk, obawy...
Możliwe też, że się mylę co do moich oczekiwań i tak jak mówił mistrz zen Kodo, medytacja służy do niczego...
A może przemiana przychodzi dopiero po wglądzie? Nie wiem.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

To w ramach omawiania efektów medytacji i ich oceny pozwolę sobie zacytować:
Dawno temu, mistrz zen Jo Ju zapytał mistrza Nam Choena: "Czym jest prawdziwa droga?" "Codzienny umysł jest prawdziwą drogą. Bardzo łatwo go osiągnąć. Kiedy jesteś głodny - jedz. Kiedy jesteś zmęczony - śpij. To jest codzienny umysł." Mistrz zenu Jo Ju zapytał: "Czy w takim razie powinienem starać się utrzymywać codzienny umysł?" "Jeżeli próbujesz utrzymać go, już popełniasz błąd. Jeżeli nie starasz się go utrzymywać, jak możesz zrozumieć prawdziwą drogę? Prawdziwa droga nie jest zależna od rozumienia albo nierozumienia. Jeżeli osiągasz prawdziwą drogę, rozumienie jest złudzeniem, nie - rozumienie jest pustką. Jeżeli właściwie rozumiesz, że prawdziwa droga jest czysta jak przestrzeń, dlaczego tworzysz 'poprawny* lub 'niepoprawny'?"
źródło: Mistrz Zen Seung Sahn, fragment Mowy Dharmy http://www.shimgumdo.pl/zen.html
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

Jeżeli osiągasz prawdziwą drogę, rozumienie jest złudzeniem, nie - rozumienie jest pustką.
źródło: Mistrz Zen Seung Sahn, fragment Mowy Dharmy http://www.shimgumdo.pl/zen.html[/quote]

Mam wątpliwości co do tłumaczenia tego tekstu.
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

azx pisze:
Jeżeli osiągasz prawdziwą drogę, rozumienie jest złudzeniem, nie - rozumienie jest pustką.

źródło: Mistrz Zen Seung Sahn, fragment Mowy Dharmy http://www.shimgumdo.pl/zen.html
Mam wątpliwości co do tłumaczenia tego tekstu.
O ile pamiętam w Kompasie Zen ten fragment to, że "rozumienie jest ułudą a brak zrozumienia ciemnotą".
azx pisze: A co się działo gdy "góry nie były górami a rzeki rzekami"?
Ale o co pytasz Azx?
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

Ale o co pytasz Azx?[/quote]

O szczegóły.
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

azx pisze:Mam podstawowe pytanie do osób które praktycznie i systematycznie siedzą i praktykują: co zauważacie? Czy widzicie efekty? Czy zmienia to w jakiś sposób wasze postrzeganie świata?
Nie udzielam się w żadnych społecznościach więc nie wiem: czy nauczyciele mówią coś o swoich doznaniach, oświeceniu itd.? Mam wrażenie że nie, bo nic takiego nie słyszałem a pytanie takie traktowane by było jako obelga. Wiem z dyskusji że mają uprawnienia, przekazy dharmy, certyfikaty, inka itp. Nikt nie mówi: słuchajcie no, jestem oświecony, u mnie polega to na tym i na tym.
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Nie wydaje mi się, aby zadanie pytania mistrzowi "czy jesteś oświecony" było obelgą - padały takie pytania i nauczyciele odpowiadali na nie.

Natomiast obnoszenia się z tym, że jest się oświeconym (cokolwiek to znaczy, bo znaczyć może wiele róznych rzeczy) raczej się nie widuje.

Wracając do Twojego pytania Azx -jedyny szegól polega na pognieceniu pupy na poduszcze. Mam nadzieję iż odpowiada to na Twoje pytanie.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

booker pisze:Nie wydaje mi się, aby zadanie pytania mistrzowi "czy jesteś oświecony" było obelgą - padały takie pytania i nauczyciele odpowiadali na nie.

Natomiast obnoszenia się z tym, że jest się oświeconym (cokolwiek to znaczy, bo znaczyć może wiele róznych rzeczy) raczej się nie widuje.

Wracając do Twojego pytania Azx -jedyny szegól polega na pognieceniu pupy na poduszcze. Mam nadzieję iż odpowiada to na Twoje pytanie.
1. jakiś przykład?
2. masz pomarszczony tyłek? Pół biedy jeśli jesteś facetem.
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

azx pisze:1. jakiś przykład?
Podczas wykładu Chong An Sunim akurat popijał łyka wody z butelki gdy został zapytany o to, czy osiągnął owoc zen. W odpowiedzi kiwnął butelką i odpowiedział "cheers" (po ang. 'na zdrowie').

Andrzej Piotrowski PSN dał nieco dłuższą odpowiedź. http://video.google.com/videoplay?docid ... 8819684217# <- przewiń na 1h 19min (do 1h 26m)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
azx
konto zablokowane
Posty: 60
Rejestracja: czw lip 29, 2010 21:03
Tradycja: własna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: azx »

booker pisze:
azx pisze:1. jakiś przykład?
Podczas wykładu Chong An Sunim akurat popijał łyka wody z butelki gdy został zapytany o to, czy osiągnął owoc zen. W odpowiedzi kiwnął butelką i odpowiedział "cheers" (po ang. 'na zdrowie').

Andrzej Piotrowski PSN dał nieco dłuższą odpowiedź. http://video.google.com/videoplay?docid ... 8819684217# <- przewiń na 1h 19min (do 1h 26m)
Na filmie widać że dla Andrzeja Piotrowskiego pytanie było wyraźnie ambarasujące choć dziwię się, bo klaruje to przecież jak sądzę nie pierwszy raz. W końcu dał odpowiedź, tylko pytający oczywiście nie zrozumiał, bo i skąd?
Kalamowie: nie wierzcie tradycji, nie wierzcie temu co jest napisane w świętych księgach, nie wierzcie przez wzgląd 'Ten jest naszym nauczycielem'.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Myślę, iż pytający zrozumiał :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Pozwolę sobie odświeżyć tą dyskusję, gdyż dotyczy ona moim zdaniem bardzo istotnego punktu.

Oczywiście, na poziomie absolutnym, wszystko już jest jakie jest, doskonałe, nie ma niczego do osiągnięcia. Stan "zrozumienia" (czy, jak ktoś woli, urzeczywistnienia) tego faktu nazywa się oświeceniem, tak jak stan wewnętrznego uśmiechu nazywa się dobrym humorem.
Ale mimo wszystko, na zewnętrznym, relatywnym poziomie wciąż jesteśmy ludźmi, uczymy się, jemy, pracujemy, doskonalimy swoje relacje z innymi i z samym sobą.

Dla mnie medytacja to jest właśnie kwestia poprawy tej relacji z samym sobą (zakładając że ja to wszechświat, to równocześnie ze wszystkim innym), zagłębienia się w tu i teraz, utrzymywania czystego umysłu, czy umysłu nie-wiem. Oczywiście to słowa i nie oddadzą w żaden sposób doświadczenia płynącego z praktyki. Dopiero gdy usuniemy kurz z lustra umysłu, możemy dostrzec że nie było ani kurzu, ani lustra. O to w tym moim zdaniem chodzi.

Więc jeśli medytacja nie czyni lżejszym, szczęśliwszym, takim, który ma więcej do zaoferowania od siebie światu, nie prowadzi do utrzymywania tego czystego umysłu i życia na 100 % przejawiającego się w każdym zwykłym działaniu, to nie jest to moim zdaniem właściwa praktyka. Najlepiej oddaje to moim zdaniem kalama sutra:
Budda pisze: Nie podążajcie za czymś ponieważ było często powtarzane, [nie podążajcie] za tradycją, pogłoskami, ani za tym co w pismach; [nie podążajcie] za przypuszczeniami, aksjomatami, przekonującym wnioskowaniem ani [przekonującymi] wywodami; [nie podążajcie] za pozorantami, ani podpierającymi się autorytetem innych, mówiąc «ten mnich jest naszym nauczycielem». Kalamowie, gdy będziecie pewni, że «te rzeczy są złe, rozsądnie jest potępiać; przyjęte i przestrzegane szkodzą i prowadzą do cierpienia», wówczas porzućcie je. Gdy będziecie pewni, że «te rzeczy są dobre, szlachetne, rozsądnie je podtrzymywać; przyjęte i przestrzegane przynoszą pożytek i dają szczęście», wówczas przyjmijcie je i postępujcie według nich”.
Czemu zaczęliście praktykę? I jakie, (mając na uwadze mój przydługi wstęp), dało wam to zewnętrzne efekty w życiu?

Być może nie rozumiem pewnych kwestii właściwie - wyrażam tu tylko własne zdanie. Niemniej jednak to rozumienie daje mi określone pozytywne, mierzalne efekty w życiu. Kiedy dojrzeję do innego rozumienia, będę mówił być może inaczej i to też będzie ok ;)

Dla mnie to pytanie jest ważne z dwóch względów - po pierwsze, warto zachęcać do medytacji moim zdaniem, a takie pozytywne przykłady zachęcają bardziej niż jakieś ponure wizje, a po drugie - chciałbym się przekonać, czy jestem osamotniony czując się po medytacji bardziej na-energetyzowany, a jednocześnie wyciszony, zdystansowany, szczęśliwszy, lub przynajmniej bardziej "prawdziwy" w tym co jest, w danej chwili. W moim życiu praktyka i odkrywanie filozofii buddyjskiej podniosły jakość wszystkich jego elementów, pozbyłem się wielu neuroz, zyskałem dużo więcej współczucia, miłości do ludzi, altruizmu, dystansu. Czasem pogłębiała ona cierpienie które odczuwałem, ale gdy tylko doświadczyłem go w pełni, odchodziło i pojawiała się świeżość, jakiej wcześniej nigdy nie czułem.

Znam mowy mistrzów i wiem, co mówią, także o lgnięciu do szczęścia, o dobrym i złym, właściwym i niewłaściwym. Jednak porozmawiajmy jak ludzie, bo z tego co wiem nikt z nas tutaj nie jest urzeczywistnionym mistrzem, więc właściwie wypowiadanie się w tym stylu jest jak udawanie czyjegoś sposobu mówienia ;) A z podróbkami gadać nie chcę :P
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Senny
Posty: 20
Rejestracja: czw gru 10, 2009 21:47
Tradycja: Bön

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Senny »

Asti pisze:Pozwolę sobie odświeżyć tą dyskusję, gdyż dotyczy ona moim zdaniem bardzo istotnego punktu.

A mnie przydarzyło się dziś "satori". Efekt "medytacji" przyszedł nie w medytacji a w pracy. Z zaskoczenia! Usiadłem na
krześle,oddałem się porwać rutynie czytania e-maili służbowych i.... przydarzyło się.

Byłem sam w pokoju. Nabrałem obaw co się stanie jak ktoś wejdzie, ego nie byłoby w stanie kontrolować sytuacji,
nie miałem _nic_ do powiedzenia a to budziło ego-obawy. Jednocześnie było zabawne, zaskakujące i tak nie istotne
że chichotałem i uśmiechałem się. Poszedłem do kuchni wstawić wodę i przeczekać by umysł przejął kontrolę... :garfield:

Pozdrawia :spi:
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Medytuję od 3 lat z hakiem.

Nic się nie dzieje. Wszystko jest absolutnie normalne.
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
Barah
Posty: 267
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 10:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie efekty medytacji?

Nieprzeczytany post autor: Barah »

Gdyby medytacja byłą warunkiem wystarczającym, Siakjamuni byłby jednym z milionów buddówi pewnie nigdy byśmy o nie nie usłyszeli.
Dla mnie nie ma oświecenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”