O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

iriomote
Posty: 101
Rejestracja: ndz sty 21, 2007 00:49

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: iriomote »

iwanxxx pisze:
iriomote pisze:Susokukan mówi oficjalnie Harada Shodo Roshi oraz Yamada Bunryo Roshi (Rinzai)
Czy susokukan (namierzyłem zapis 數息觀) to to samo co sussokan (nie namierzyłem zapisu)?
Nie wiem, jakie są znaki kanji na to: spróbuję się dowiedzieć: w każdym razie o sussokan jest tu:

http://mahajana.net/mistrzowie/wspolcze ... shodo.html
oraz na wielu anglojęzycznych stronach Sanghi Onedropzendo: np tutaj

Master of the European One Drop Sangha - [ Tłumaczenie strony ]
Shodo Harada Roshi, taken at the Sogen-ji monastery located in Okayama, Japan ... sussokan (breath counting) and koan ('past cases') study, samu (work), ...
http://www.sitecenter.dk/morningdewdrop ... roshi.html - Kopia - Podobne

Nie mam pewności, czy tam jest dobry zapis fonetyczny - sussokan, nie słyszałam, żeby tak dublowano "s" w japońskim, żeby była sylaba sus.
Jest nagrana relacja z odosobnienia z Harada Shodo Roshim na mahajana.net, tam w jednym wykładzie prezentuje tą technikę, to znaczy pokazuje głębokie oddychanie (tutaj wyżej jest napisane wyraźnie, że chodzi o liczenie oddechów).

Myślę że chodzi o to samo, bo Japończycy często strasznie skracają "U" i to jest zapisane tu bez u, sussok(u)kan, a z podwójnym ss. Bez U zrobiło się z podwójnego K - jedno K - sussokkan i wyszło sussokan, ale to TYLKO moja wariacja na ten temat :/. Wydaje mi się że na tych wszystkich stronach jest błędny zapis fonetyczny, spróbuję zweryfikować.

Chodzi o su-soku-kan - oddychanie z liczeniem
oraz zui-soku-kan - podążanie za oddechem. Japończyk wymiawia dzui-sok-u/y-kan. Nie słyszałam podwójnego s.
Spróbuję się dowiedzieć, jak się pisze.

W ramach tematu rozmów - polecam z you tube filmy z Gudo Nishijimą, pełen zakres tematyczny :onethumb:
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

iwanxxx pisze:
keylan pisze:W Soto jak najbardziej są Koany, ostatnio troszkę odsunięte na bok ale trening koanowy nadal istnieje.
?
Z tego co wiem nie ma żadnego żywego przekazu koanów Japonii poza przekazem Hakuina.
Taka archeologia, Iwan jeśli nie ma żywej tradycji to z czego wynika prośba Kanzena w mailu do naszego forum pare lat temu by powstrzymać się od interpretacji koanów i głębszych rozmów o nich? Poza tym przecież założyciel Soto Dogen Zanji ułożył liste 300 koanów a z tego co pamiętam to cały czas się czyta i uczy z tekstów Dogena więc jak to jest z koanami? Wiem że w Antaiji się ich nie stosuje bo to klasztor będący głęboko bod wpływem myśli Kodo Sawakiego i praktykują tam zazen "bez zabawek" a co z innymi klasztorami?
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

keylan pisze:Poza tym przecież założyciel Soto Dogen Zanji ułożył liste 300 koanów a z tego co pamiętam to cały czas się czyta i uczy z tekstów Dogena więc jak to jest z koanami?
Koany to w Soto praktyka dla najbardziej zaawansowanych w praktyce ludzi i nie są one powszechnie stosowane. Jedni nauczyciele mają przekaz związany z praktykami koanów, inni nie, dlatego nie wszędzie się ich używa. Rozwiązywanie koanu w Soto jest jednak bardzo złożone, nie wystarczy prosta odpowiedź. Nie pamiętam detali wyjaśnienia Czcigodnego Kanzena na ten temat, ale ktoś kto otrzymał koan musi na kilka sposobów na niego odpowiedzieć - nie tylko poprzez zwykłą odpowiedź, ale także poprzez znalezienie odpowiadającego danemu koanowi fragmentu w jakiejś księdze i jeszcze w jakiś inny sposób, albo w kilka innych sposobów. W każdym razie jest to bardzo rozbudowana i złożona procedura, a rozwiązanie koanu wiąże się w tym przypadku z osiągnięciem urzeczywistnienia, także koany w Soto to "ostateczna" a nie powszednia praktyka.
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

Wysłałem maila do czcigodnego Kanzena zobaczymy co odpisze :)
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

To ciekawe może być, bo od mądrych ludzi słyszałem, że z tradycyjnych przekazów koanów w Japonii przeżył tylko i wyłącznie przekaz Hakuina.
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

mea culpa (choć nie do końca:P)
Czcigodny Kanzen pisze:Tradycyjny system kształcenia mnichów Soto nie zawiera praktyki koanów.
Jest skupiony na shikan taza. Ale w zależności od nauczyciela, ta praktyka
może pojawić się jakims klasztorze. Do takich klasztorow nalezaly oprocz
Hosshinji, klasztor Kokokuji, Ankokuji i kilka innych. Wszystkie są
zamkniętymi klasztorami dla mnichów w kilkuletniej klauzurze i osoby z
zewnątrz nie mogą brac udziału w praktyce.

Poza tym mnisi musza uczyc sie wielu innych rzeczy nie tylko zazen...

pozdrawiam
Kanzen

PS. 300 koanow spisanych przez Dogena Zenji nigdy nie bylo uzywanych w
sposob zsystematyzowany. kazda linia w soto a byly ich setki, miala swoj
wlasny sposob praktyki koanow dawniej. Koany zarzucono razem z powolnym
upadkiem tego systemu praktyki.
Jak widać tylko kilka klasztorów może jeszcze praktykować z koanami ale w oficjalnym treningu ich nie ma.
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Dzięki keylan :)

A, gdybyś mógł, to dopytaj jeszcze, czy te pojawiające się w klasztorach soto praktyki z koanem to są metody własne sotoshu, czy chodzi o nauczycieli soto, którzy mieli kontakt z przekazem Hakuina.
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

iwanxxx pisze:Dzięki keylan :)

A, gdybyś mógł, to dopytaj jeszcze, czy te pojawiające się w klasztorach soto praktyki z koanem to są metody własne sotoshu, czy chodzi o nauczycieli soto, którzy mieli kontakt z przekazem Hakuina.
Na razie nie mam pytań odnośnie Soto więc pozwolisz że jak mi się uzbiera ich kilka to w tedy napiszę list i wyśle wszystko razem? :) Ewentualnie możesz napisać samemu na adres misji buddyjskiej. Tak się zastanawiałem czy może nie udało by się zaprosić czc. Kanzena i innych nauczycieli na nasze forum? Wiele byśmy zyskali np przy wspólnym badaniu Przebudzenia Wiary :)
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ja na pewno wiem, że w klasztorze soto Hosshinji praktyka koanów pochodzi z rinzai, czyli właśnie zestawu Hakuina, bo Daiun Sogaku Harada, który nadał jej tam ów charakter przeszedł trening koanów w rinzai. No i, mocno wydaje mi się, że jak najbardziej nauczał on tej praktyki świeckich.
Tomek
użytkownik zbanowany
Posty: 1010
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 05:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: Tomek »

chaon pisze:Rozwiązywanie koanu w Soto jest jednak bardzo złożone, nie wystarczy prosta odpowiedź. Nie pamiętam detali wyjaśnienia Czcigodnego Kanzena na ten temat, ale ktoś kto otrzymał koan musi na kilka sposobów na niego odpowiedzieć - nie tylko poprzez zwykłą odpowiedź, ale także poprzez znalezienie odpowiadającego danemu koanowi fragmentu w jakiejś księdze i jeszcze w jakiś inny sposób, albo w kilka innych sposobów.
Fragmenty te, o których pisze chaon, według mojej orientacji nazywane są po angielsku mianem 'capping phrases' (jap.jakugo)- największym zbiorem tych 'wieńczących fraz' dostępnym po angielsku jest książka Victora Sogen Hori pt. "Zen Sand: The Book of Capping Phrases for Koan Practice"

Arcyciekawy wstęp do tej pozycji dotępny pod linkiem:

http://www.thezensite.com/ZenTeachings/ ... uction.pdf

Pozdrawiam +
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witajcie

Pouczanie nt. tego jak się mają mieć podejscia do praktyki konganowej zasiliły niebyt. Pamiętajmy, proszę, iz forum jest miejscem rozmów a nie polem nauczania praktyki, nie wspominajac juz o zamieszczaniu pouczeń, które tradycyjnie przynależą do pracy nauczyciela upoważnionego do nauczania przy użyciu konganów.

Trzymajmy się tematu.

Dzieki. :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: O czym rozmawia mistrz ZEN z uczniem w szkole Soto ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

rozmowa pomiędzy Bookerem a Shimsongiem została przeniesiona do archiwum x
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”