Uniwersalna praktyka

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Uniwersalna praktyka

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Cześć
Mam do was pytanie: Jak według was jest naczelna zasada praktyki Zen?
Ja znam co najmniej kilka wersji:
-Tylko nie wiem
-Rób to co własnie robisz
-Tylko siedz... nic więcej
-stała koncentracja na hara (czy jakos inaczej ale wiecie o jakie miejsce chodzi)
-Nieprzerwana uważność
jakie znacie jeszcze inne "złote zasady"?
Wedłu moich obserwacji jedno wyklucza drugie np. nie mozna sie koncentrowac na dwóch rzeczach jednoczesnie albo robic coś "całym sobą" będąc uważnym, jednocześnie koncentrująć się na powiedzmy hara...
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Uniwersalna praktyka

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Zasady, które podałeś nie wykluczają się, a przynajmniej nie wszystkie. To tylko słowa nauczania - nie wolno nam przywiązywać się do słów. Nauczyciele mówią różnie, żeby wskazać nam kierunek - czasem uważność, czasem nie-wiem, czasem skoncentruj się. Ale chodzi o jedno i każdy ma jakiś swój styl nazywania swoich metod. Hara, czy tantien, czy centrum to punkt, który wzmacniasz podzas praktyki i potem po prostu działasz robiąc coś na 100%. A centrum cały czas tam jest. To wszystko tylko zręczne środki. Wszędzie chodzi o wzmocnienie centrum i odcięcie myślenia.

Seung Sahn w "Tylko nie wiem" pisze tak:
"Jeżeli jesteś przywiązany do słów, popełniasz błąd. Jeżeli nie jesteś przywiązany do słów, wtedy próbuj, poddaj się, porzuć to wszystko, idź tylko prosto, utrzymuj czysty umysł - wszystkie te słowa są tym samym. Lecz jeżeli powiesz, że są tym samym, uderzę cię. Jeżeli powiesz, że się różnią rónież cię uderzę. Co możesz zrobić? Ty już rozumiesz. Więc mówię ci, idź tylko prosto - nie wiem. Próbuj, próbuj, próbuj.:


pzdr w Dharmie
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Nigdy nie wiem co wpisywać w temat :P

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Dzięki Piotr.
Cytujesz z książki "Tylko nie-wiem". Zadam taki dziwne pytanko: Skąd ją masz?
Wiem że pochodzisz z moich okolic (przynamniej mie się tak zdaje). Szukałem tej książki, jak i "Strzepując popiół na Budde" w księgarniach w Toruniu ale tam jest kiepsko pod tym względem :(. Szukałem w księgarniach internetowych ale tam teź kicha :P. O bibliotece uniwersyteckiej to już nie wspomnę (już raz narzekałem :). Byłbym wdzięczny za odpowiedź... Zbliżają się święta... mógłbym kupić ją siostrze ;D
Pozdrawiam
George
Awatar użytkownika
Ronin83
Posty: 94
Rejestracja: pt paź 01, 2004 19:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Uniwersalna praktyka

Nieprzeczytany post autor: Ronin83 »

Postępuj tak jak napisał Mistrz w przytoczonym przez Iwanxxx kawałku...
Lepsze pisze:Zbliżają się święta... mógłbym kupić ją siostrze ;D
Obłudniku!... :)))
Nie poszukujcie niczego szczególnego...
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Uniwersalna praktyka

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

"Tylko nie wiem" kupiłem w Falenicy. Można to pewnie kupić też pocztą. Skontaktuj się z biurem szkoły. Lada chwila ukaże się też "Kompas zen" - chyba najważniejsza książka Soen Sa Nima

http://www.zen.pl - tam jest mail i telefon do biura, zdaję się, że ktoś tam siedzi we wtorek - możesz do świat nie zdążyć.

pzdr
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”