Sex,sexualnosc

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Paldin21
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 29, 2016 21:56
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu

Sex,sexualnosc

Nieprzeczytany post autor: Paldin21 »

Witam mam do was pytanie , jak sobie poradzic z bardzo dreczacym mnie problemem ,moj umysl jest wprost przesiakniety sexualnoscia , mam strasznie nakierunkowane myslenie na ten temat, skojarzenia , sny , i wszystko ogolnie , sam sie tego nabawilem nie bede wdrazac was w szegoly jak to przebiegalo , powiem tyle ze od mlodosci dosyc czesto wyrabialem sobie nawyki ktore teraz gdy mam juz 23 lata staly sie moim koszmarem , nic nie pomaga zadne rozladowanie, a nie chce tego tlumic bo to chyba nie zdrowe ? , przeszkadza mi to w zyciu codziennym , odciaga od praktyki , sieje zniszczenie w moim umysle , jest to moje pieklo , macie jakies rady co moge zrobic ? , jakies praktyki ? , moze ktos mial podobny problem? prosze o wyrozumialosc i odpowiedz za co z gory dziekuje .
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sex,sexualnosc

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Hej :)

A dlaczego napisałeś w panelu Zen? Chcesz czegoś dowiedzieć się od praktykujących Zen właśnie?

pozdrawiam, gt
Paldin21
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 29, 2016 21:56
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Sex,sexualnosc

Nieprzeczytany post autor: Paldin21 »

GreenTea pisze: śr paź 10, 2018 21:10 Hej :)

A dlaczego napisałeś w panelu Zen? Chcesz czegoś dowiedzieć się od praktykujących Zen właśnie?

pozdrawiam, gt
Poniewaz sercem nie naleze do zadnej z konkretnych szkol , aczkolwiek metody i klimat zen najbardziej do mnie przemawiaja , ale nie ignoruje innych nurtow buddyzmu , wiec jesli moze wypowiedziec sie ktos z innej szkoly to rowniez bede wdzieczny i chetny sprobowac praktyk ktore moga mi pomoc :)
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Sex,sexualnosc

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Witaj,

Nie wiem czy to jest odpowiedź Zen, ale uważam że na Twoje skłonności pomogłoby medytowanie nad ciałem ludzkim jako workiem nieczystości (którym w istocie jest), składającym się z kości, skóry, mięśni, łoju, spermy, krwi, zębów czy włosów, rozumiem że żadnego z tych elementów pojedynczo nie pożądasz?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sex,sexualnosc

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Paldin21 pisze: śr paź 10, 2018 22:23 Poniewaz sercem nie naleze do zadnej z konkretnych szkol , aczkolwiek metody i klimat zen najbardziej do mnie przemawiaja , ale nie ignoruje innych nurtow buddyzmu , wiec jesli moze wypowiedziec sie ktos z innej szkoly to rowniez bede wdzieczny i chetny sprobowac praktyk ktore moga mi pomoc :)
W tej chwili w innym miejscu na forum omawiamy relacje pomiędzy medytacją a rozwiązywaniem problemów.
W skrócie można powiedzieć tak, że w zen rzadko naucza się o sposobach używania praktyki do naprawiania problemów, które można zakwalifikować jako zaburzenia w sferze psychicznej. Nie mówię, że medytacja nie jest do tego użyteczna - myślę, że jest, ale tego rodzaju terapeutyczne zastosowania w zen nie są rozwijane. W zen patrzymy w przestrzeń pomiędzy myśleniem i używamy tego, żeby wykorzeniać nawyki. Nie jest to wymierzone w konkretne nawyki, to długofalowa strategia całościowa. Zastosowaniem medytacji do rozwiązywania problemów psychicznych zajmują się ludzie związani z ruchem mindfulness.

Po drugie, nie wydaje mi się, żeby, mający swe źródła w monastycyzmie chiński buddyzm, miał dużo do powiedzenia na temat zdrowego podejścia do ludzkiej seksualności. Jeśli już to bardziej na zasadzie doświadczeń ludzi praktykujących w XX/XXI wieku.

Z tego co piszesz, to polecałbym raczej jakąś terapię - będzie szybciej i skuteczniej a medytacja Ci tylko w niej pomoże.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Sex,sexualnosc

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Bon używa praktyk tantrycznych, które są częściowo związane z seksualnością, ale na temat tantry jest sporo nieporozumień, więc jeśli ktoś ma naprawdę mocne problemy, to sugerowałabym najpierw terapeutę, bo tantra w wersji pop kamasutra tylko podjara dodatkowo.
Potem można poszukać rozsądnego nauczyciela tantry, który przerobi nie jarającą sztucznie teorię i praktykę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”