Chan a niepełnosprawność(autyzm)

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

LingShan
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 22:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: poszukujący własnego JA

Chan a niepełnosprawność(autyzm)

Nieprzeczytany post autor: LingShan »

Witam,

Jestem na etapie pisania pracy licencjackiej w której staram się zrobić porównanie stosunku dwóch religii-buddyzmu i chrześcijaństwa do osób niepełnosprawnych intelektualnie ze szczególnym uwzględnieniem autyzmu. Stworzyłem listę pytań na które ułatwią mi pisanie pracy oraz pogłębią moją wiedzę. Na początek napiszę pierwsze trzy:) Jeśli możecie mi pomóc będę bardzo wdzięczny :namaste:

1.Jak Buddyzm tłumaczy i postrzega autyzm(niepełnosprawność), jego genezę?
2.Czy w pismach buddyjskich, jest jakaś wzmianka na temat autyzmu(niepełnosprawności)?
3.Jak osoby niepełnosprawne(z autyzmem) są traktowane przez buddystów? Czy mają jakieś "przywileje" etc?

Pozdrawiam :namaste:
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Chan a niepełnosprawność(autyzm)

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

czołem

Bardzo trudny temat. Rozumiem, że chcesz poznać jakieś teksty źródłowe? Czy może to jak współcześni nauczyciele traktują autyzm? Bo w starożytnych indiach nikt, raczej na pewno nie wiedział co to jest autyzm. Nie pamiętam sutty, któraby wspominała jakieś cechy autystyczne u kogoś...

Ale jak chcesz znać opinię nauczycieli buddyjskich to zobacz, albo przeczytaj sobie Brahmavamso "Czy życie jest do bani"
Lepiej gdy dziecko jest przeciętnym uczniem, wówczas nie czuje presji związanej z byciem najlepszym. Gdy jesteś najgorszy też masz problemy. To nic, jeżeli twoje dziecko jest słabym uczniem, miej w pamięci tę opowieść. Jest to historia o chłopcu, który jest moim bohaterem. Działo się to w Tajlandii, ten chłopak nie zdał 1 klasy. Jak można nie zdać? Nie umiał ładnie rysować, wycinać z kartonu, czy co? Powtarzał rok, nauczyciel poświęcał mu więcej czasu, a on nadal nie mógł zdać. Powtarzał klasę po raz trzeci. Po 3 latach jego edukacja była stratą czasu i został wydalony ze szkoły. Wyobrażacie sobie jak to jest, nie zdać pierwszej klasy? Powtarzanie roku na studiach to co innego, ale pierwsza klasa? To się nie mieści w głowie. Co zrobić z takim dzieckiem? W Tajlandii wysyłają takich do klasztoru, żeby zrobić z nich mnichów.

Nie każdy mnich tak zaczyna. Opat klasztoru, do którego ten chłopiec został wysłany, był bardzo cierpliwy, uczył go recytacji i Czterech Szlachetnych Prawd. Chłopak ciągle je zapominał i na dodatek kiepsko recytował, w końcu, po trzech latach ten mnich też się poddał. To była naprawdę miernota. Co robi się z takim dzieckiem w Tajlandii? Wysyła się go do leśnego klasztoru. To moja działka. Miał tak prosty umysł, że gdy powiedziano mu by siedział i był w ciszy, w tu i teraz, patrząc tylko na oddech, mógł on robić to bez problemu, tyle ile zechciał. Wchodził w głębokie stany medytacyjne i stał się znanym nauczycielem medytacji. Kiedy musiał recytować, a nie potrafił przecież, pogrążał się w tak głębokim stanie medytacyjnym, że przypominał sobie swoje poprzednie wcielenie, w którym znał recytacje na pamięć, choć w obecnym życiu nadal nie był w stanie się tego nauczyć.
metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Chan a niepełnosprawność(autyzm)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć LingShan,

Czy interesują cię odpowiedzi niezwiązane z buddyzmem Chan? :89:
LingShan
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 22:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: poszukujący własnego JA

Re: Chan a niepełnosprawność(autyzm)

Nieprzeczytany post autor: LingShan »

Zależy mi i zarówno na tekstach źródłowych jak i na przemyśleniach i rozważaniach Nauczycieli oraz Waszych. Nie koniecznie musi to być stricte na temat autyzmu- może być też na temat niepełnosprawności intelektualnej(gdyż autyzm często się z nią wiąże i przeplata:) Bardzo dziękuję za ciekawy tekst oraz za odnośnik do którego zaraz przysiądę.
Interesują mnie wszystkie odpowiedzi:) Miałem duży problem z umieszczeniem tego tematu w jakimkolwiek dziale. Postanowiłem umieścić go tutaj ponieważ chan jest mi w pewien sposób bliski:)

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :namaste:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Chan a niepełnosprawność(autyzm)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć LingShan,

OK :) w takim razie tu znajdziesz kilka ciekawych informacji na temat podejścia do niepełnosprawności we wczesnym buddyzmie: http://www.buddhisma2z.com/content.php?id=108
LingShan
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 22:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: poszukujący własnego JA

Re: Chan a niepełnosprawność(autyzm)

Nieprzeczytany post autor: LingShan »

Super, bardzo mi się przydadzą rzeczy które żeście mi podesłali. Pozwolę sobie wstawić kolejnych parę pytań- może Wy będziecie mięli jakieś przemyślenia :)

1.Czy osoba z autyzmem może osiągnąć stan Nirwany?
2.Czy osoba z autyzmem może brać czynny udział w obrzędach buddyjskich z pełnym ich zrozumieniem?
3.Czy osoba z autyzmem może zostać nowicjuszem/ mnichem?

Tak jak wcześniej te pytania tyczą się też osób niepełnosprawnych intelektualnie.


Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”