Skuteczność praktyk uzdrawiających

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Enehax

Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: Enehax »

Witajcie!

Parę dni temu na półce w księgarni znalazłem książkę Tenzin Wangyal Rinpocze pt. "Leczenie formą energią i światłem". Książka ta na swój sposób bardzo mnie zaintrygowała i mam silną pokusę by ją zakupić, pomimo że sam jestem dość sceptycznie nastawiony do wszelkich praktyk leczniczych wychodzących poza medycynę konwencjonalną.

Mam do Was(osób praktykujących) w związku z tym pytanie : na ile metody lecznicze praktykowane w tradycji Bon, są skuteczne?

Czy komuś z Was bądź z Waszych znajomych praktykowanie tych metod przyniosło spodziewane efekty?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Enehax :)
Enehax pisze:Parę dni temu na półce w księgarni znalazłem książkę Tenzin Wangyal Rinpocze pt. "Leczenie formą energią i światłem". Książka ta na swój sposób bardzo mnie zaintrygowała i mam silną pokusę by ją zakupić, pomimo że sam jestem dość sceptycznie nastawiony do wszelkich praktyk leczniczych wychodzących poza medycynę konwencjonalną.

Mam do Was(osób praktykujących) w związku z tym pytanie : na ile metody lecznicze praktykowane w tradycji Bon, są skuteczne?
Co jest leczone w ramach owych praktyk - proszę :) podaj przykłady?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Enehax

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: Enehax »

Pytasz o to, co chciał bym dzięki tym praktykom poprawić w swoim stanie zdrowia?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Enehax pisze:Pytasz o to, co chciał bym dzięki tym praktykom poprawić w swoim stanie zdrowia?
Pytam o to, do czego odnoszą się te praktyki i jak się ma do nich, te Twe stwierdzenie:
Enehax pisze:(...) pomimo że sam jestem dość sceptycznie nastawiony do wszelkich praktyk leczniczych wychodzących poza medycynę konwencjonalną.
...znaczy - pytam - co jest leczone w ramach owych praktyk?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: jerez »

kunzi, nie wymadrzaj sie :) on nie pyta co jest leczone, tylko czy te metody leczenia sa skuteczne, a ty zapewne jako umdze doskonale znasz te praktyki i do czego sie odnosza, wiec nie gmatwaj niepotrzebnie.

odnoszac sie do pytania enehax co do skutecznosci:

sa skuteczne na tyle na ile potrafisz je wlasciwie* wykonac ;)

*wlasciwie tzn. uzyc odpowiedniego srodka do wyleczenia danej choroby majacej swa rozna przyczyne na roznym poziomie tj. w zaleznosci po prostu od mapy jakiej uzywamy. Tutaj albo mozna mowic z poziomu szamanskiego o roznych duchach stwarzajacych przeszkody, czy np. tantrycznego gdzie przyczyna jest niezrownowazenie energii w ciele i zgodnie z naukami autora ksiazki tj TWR stosuje sie w tym drugim przypadku np. tsa lungi.
I to jak dobierzesz srodek, i jak uzyjesz danej metody skutkuje danym rezultatem.
O skutecznosci krotko mowiac decyduja umiejetnosci osoby ktora wykonuje dana praktyke.

Odnoszac sie z kolei do ostatniego pytania enechax czy komus ze znajomych te metody pomogly to odpowiadam: Tak, pomogly.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jerez pisze:kunzi, nie wymadrzaj sie :) on nie pyta co jest leczone, tylko czy te metody leczenia sa skuteczne, a ty zapewne jako umdze doskonale znasz te praktyki i do czego sie odnosza, wiec nie gmatwaj niepotrzebnie.
To co wiem, to tyle, że próba traktowania tych praktyk, jako alternatywnej metody leczenia w stosunku do medycyny konwencjonalnej - jest nieporozumieniem.

Te praktyki są skuteczne w ramach tego do czego się odnoszą.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: jerez »

otoz to. ale enehax wyraznei napisal ze on nie jest zwolennikiem zamiany konwencjonalnego leczenia na niekonwencjonalne praktyki buddysjskie. Pytal tylko o skutecznosc. Nic wiecej.
Te praktyki są skuteczne w ramach tego do czego się odnoszą.
dokladnie to napisalem, aczkolwiek o to mi chodzilo ;)

pzdr
mat
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Enehax pisze:Mam do Was(osób praktykujących) w związku z tym pytanie : na ile metody lecznicze praktykowane w tradycji Bon, są skuteczne?
W tej książce nie ma opisanych metod leczniczych typu zioła, wywary itp. Nie jest to książka o medycynie alternatywnej, natomiat są tam opisane pewne praktyki duchowe(np. tsa-lungi). Te praktyki rzeczywiście działają, jeśli je właściwie się wykonuje. Natomiast na ból zęba czy kręgosłupa to lepiej iść do lekarza.

pzdr
Ext
Posty: 105
Rejestracja: pn lip 12, 2004 23:14
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Białystok

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: Ext »

A propos - jak to jest z Sangdzie Menla - Buddą Medycyny (jak bywa tłumaczone jego imię)?

Czy spotkał się ktoś z Was ze skuteczną pomocą praktyki związanej z owym buddą w chorobie? - jeżeli mogę w ten sposób zapytać..

A może Leczący Budda jest po prostu jidamem i praktyka z nim związana ma służyć głównemu celowi wszystkich praktyk buddyjskich, a "leczenie" należy potraktować alegorycznie - jako wyleczenie z niewiedzy?

przepraszam za ewentualny o.t.
Om Mani Peme Hung
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Ext pisze:przepraszam za ewentualny o.t.
Załóż proszę stosowny temat w ''Buddyzm Tybetański'' :)

Z tego co wiem, w ramach yungdrung bon /jak na razie/ w Polsce nie były udzielane nauki związane z jego odpowiednikiem.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: jerez »

a jaki jest?
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Ext pisze:A propos - jak to jest z Sangdzie Menla - Buddą Medycyny (jak bywa tłumaczone jego imię)?

Czy spotkał się ktoś z Was ze skuteczną pomocą praktyki związanej z owym buddą w chorobie? - jeżeli mogę w ten sposób zapytać..

A może Leczący Budda jest po prostu jidamem i praktyka z nim związana ma służyć głównemu celowi wszystkich praktyk buddyjskich, a "leczenie" należy potraktować alegorycznie - jako wyleczenie z niewiedzy?

przepraszam za ewentualny o.t.
A propos - jak to jest z Menla - Buddą Medycyny (jak bywa tłumaczone jego imię)?
Sangdzie = Budda
Menla – jest to skrót od Mendzi Lama w sanskr. Bhaiszadżja Guru

Buddha Bhajszadżja guru = Buddha mistrz uzdrawiania

A może Leczący Budda jest po prostu jidamem i praktyka z nim związana ma służyć głównemu celowi wszystkich praktyk buddyjskich, a "leczenie" należy potraktować alegorycznie - jako wyleczenie z niewiedzy?
Praktyka dowolnego jidama nie wyklucza wykorzystania jej np. do uzdrawiania. Jeśli chodzi o wspomniany aspekt Buddy to tłumaczenie „Budda Medycyny” nie jest najbardziej udane. Bardziej poprawny jest Budda Uzdrawiania. Medycyna kojarzy się z ogólnie pojętymi chorobami. Natomiast uzdrawianie w kontekście tego jidama oznacza uzdrawianie wszystkich niekorzystnych okoliczności, złych wpływów, usuwanie wszelkich przeszkód w tym również, ale nie tylko chorób. Bardzo często sadhanę Buddy Sangdzie Menla wykonuje się w intencji zmarłych.
W Tybecie ten aspekt Buddy stał się patronem lekarzy, uzdrowicieli stąd kojarzy się go z medycyną.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
kunzang pisze:(...) Z tego co wiem, w ramach yungdrung bon /jak na razie/ w Polsce nie były udzielane nauki związane z jego odpowiednikiem.
Okazuje się, że nauki związane z tą formą /budda medycyny/ były przekazane przez Nyima Dakpa Rinpocze i są praktykowane w ramach sangi yungdrung bon ''Instytut Śardza Ling''.
jerez pisze:a jaki jest?
Nie wiem. W dostępnych mi źródłach nic na jego temat nie znalazłem.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Skuteczność praktyk uzdrawiających

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:
jerez pisze:a jaki jest?
Nie wiem. W dostępnych mi źródłach nic na jego temat nie znalazłem.
Moze jest nim Sherab Cziamma?


// Edit
O, dopiero teraz przeczytalam zdanie o praktyce w Instytucie Sardza Ling...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”