retrity

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

retrity

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

Szalom !

Słyszałem dyskusję o tym że Tenzin na ostatnim retricie bardzo sie skupił na tsalungach, a przecież pierwotny temat warsztatów był wiadomo jaki :). oczywiście wynikało to z Jego dobrej woli, uznał że tak będzie lepiej, ja tam jestem zadowolony :)

Są pewne obawy że na tegorocznym tummo sytuacja może sie powtórzyć, i będzie nie tummo co tsalungi ognia z domieszka tummo :)

wiem tez że western-people bardzo garną się do wyższych nauk co nie jest aż tak zdrowe.

ok, chyba nakresliłem obraz sytuacji.

Moja propozycja brzmi by szefowie Garudy zwrócili sie do Tenzina, by zaproponował jakie praktyki wykonać na rozgrzewkę 'u siebie', a które jesli sie zacznie np. 2 miesiące przed retritem dadzą pewna wprawe by retrit obrodził jeszcze obficiej w rezultaty.

chyba wyrazięłm sie jasno, zapraszam do dyskusji.
EWA
Posty: 21
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 17:29

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: EWA »

Witaj Sosnowiczaninie!
Ciekawostka taka ten Twój post. Słyszałeś,( czyli sam nie byłeś na retricie) i od razu masz gotowe rozwiazanie "problemu". Tyż piknie! 1. Na ostatnim retricie z Rinpocze była przekazywana praktyka Jogi snu która wymagała jednego z tsa-lungów. 2. Nigdy nie słyszałam o praktykach" na rozgrzewke" przed retritem,No super. Ale może ja nie kumam za bardzo. :lol: Jesteś pewien, że policzyłeś do 10 zanim to napisałeś? Mimo wszystko pozdrowionka.
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

na retricie byłem, pisałem przeciez że mi pasowało, zwłąszcza jako początkujacemu.

słyszałem wśród sangowiczów.

gdybys słyszała o praktykach na rozgrzewkę to by nie było tego postu. są wprawdzie nyndro, ale sa one podstawowe-podstawowe.

ciagle uważam że mój pomysł jest dobry, czekam zwłaszcza na wypowiedzi starszyzny
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Ciezko cokolwiek narzucac Tenzinowi ;)
Choc pomysl powiem szczerze wydaje sie calkiem sensowny jak dla mnie
Radical Polish Buddhism
EWA
Posty: 21
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 17:29

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: EWA »

Ale ja nadal nie wiem dlaczego ten pomysł ma byc dobry. Przeciez wszystkie praktyki prowadzą do jednego celu, tylko kazdy wybiera sobie tą, która mu najbardziej odpowiada. A nyndro robi sie cały czas, w każdym razie powinno sie robic, nawet po skonczeniu 100 tys.Ciekawe kto by cos takiego zaproponował TWR.No to ja tez czekam na wypowiedż szczególnie Kunzanga.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
sosnowiczanin pisze:gdybys słyszała o praktykach na rozgrzewkę to by nie było tego postu.
Wtrącę. Dałem znać Markowi /instruktor/ - masz go pod bokiem w katowicach 8)
sosnowiczanin pisze:na retricie byłem, pisałem przeciez że mi pasowało, zwłąszcza jako początkujacemu.
To cieszy :)
EWA pisze:Przeciez wszystkie praktyki prowadzą do jednego celu, tylko kazdy wybiera sobie tą, która mu najbardziej odpowiada.
Obawiam się, że kolega nie zna zbyt wielu praktyk i niekoniecznie się w ich mnogości i zastosowaniach połapie na ten moment.
sosnowiczanin pisze:Są pewne obawy że na tegorocznym tummo sytuacja może sie powtórzyć, i będzie nie tummo co tsalungi ognia z domieszka tummo :)
W ramach pięciu tsalungów, jest tsalung ''wiatru prany ognia'', i fantazjując, można się go spodziewać podczas nadchodzącego odosobnienia. To jednak - jak dla mnie - jest nieistotne.
Ze swej strony, patrzę od trzynastu lat na to, jak Tenzin Wangyal Rinpocze określa temat odosobnienia, a następnie /w ramach tego tematu/ postępuje zgodnie z okolicznościami 8)
Będzie gorąco :twisted:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

EWA pisze:Przeciez wszystkie praktyki prowadzą do jednego celu,
Znaczy do jakiego celu?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

EWA napisał/a:
Przeciez wszystkie praktyki prowadzą do jednego celu, tylko kazdy wybiera sobie tą, która mu najbardziej odpowiada.

Obawiam się, że kolega nie zna zbyt wielu praktyk i niekoniecznie się w ich mnogości i zastosowaniach połapie na ten moment.
w takim razie Ewo mniemam że wybrałas juzs obie po tak wielu retritach praktykę głowną, mniemem że już cie nie zoabczymy na retritach, bo po co masz sie uczyć kolejnych jóg (co za potworek jezykowy).
i nie rozumeim dlaczego nie można by sie jakos do niego przygotować ! co_szkodzi spytać Nauczyciela, i to jeszcze tak luźnego jak Tenzin.
z pewnością znam mniej praktyk niz ty poznałes ich przez 13 lat czcigodny kunzangu.
tylko co to ma do rzeczy w tej chwili ? jak wspomniałęm ten wątek wyszedł w czasie rozmowy z sangowcami, jednak to ja jestem na tyle szalony i odwazny i założyęlm ten wątek, w imieniu moim i częściowo (bez praw autorskich :) ) innych.
EWA
Posty: 21
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 17:29

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: EWA »

Intraneus - odp. - do poznania natury umysłu. ( Intraneus- zaczynasz klimpać :D )
Kolego z Sosnowca - najmocniej przepraszam jeżeli w jakis sposób uraziłam Cie moimi wypowiedziami. Oczywiscie, ze mam swoja praktyke główną, ale od czasu do czasu robię cos innego, w miare potrzeby , i dlatego chetnie poznaje nowe praktyki, nigdy nie wiadomo co sie może przydac, napewno bedę na każdym retricie TWR, przeciez to mój Nauczyciel. I bardzo dobrze, że zapytałeś, po to jest przeciez to forum.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

EWA pisze:Intraneus - odp. - do poznania natury umysłu.
W ramach Bonu sa praktyki, ktore nie maja nic wspolego z poznaniem natury umyslu, np. wrózby, czy poniekad praktyki lecznicze.
EWA pisze:( Intraneus- zaczynasz klimpać Very Happy )
co to znaczy klimpac? :)
Radical Polish Buddhism
EWA
Posty: 21
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 17:29

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: EWA »

Klimpać - baaaardzo ogólnie znaczy ględzić czepliwie :lol: żeby sobie pogadac. Pewnie, że sa wróżby (i inne) , sama bym chciała wiedziec cos więcej na ten temat, a nie tylko z cieniutkiej książeczki o Mo, a Ty wiesz?To mnie oświeć! powaznie.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

niestety tez nie wiem, poza tym ze Mo nie jest Bonowskie :P ;)

ja klimkam? oczywiscie ze klimak, a to dlatego:
EWA pisze:jesteś pewien, że policzyłeś do 10 zanim to napisałeś?
jak wszyscy klimakamy, to czemu by nie ja? :P ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
sosnowiczanin pisze:(...) co_szkodzi spytać Nauczyciela, i to jeszcze tak luźnego jak Tenzin.
Cierpliwości :)
Dzień-dwa i będzie jasne jak się przygotować.
Na marginesie. Każdą praktykę, którą znasz, możesz tak praktykować - wykorzystując któryś z jej aspektów - by przygotować się do praktyki ciepła wewnętrznego - błogości.
No i zawsze guru yoga :)
sosnowiczanin pisze:z pewnością znam mniej praktyk niz ty poznałes ich przez 13 lat czcigodny kunzangu.
tylko co to ma do rzeczy w tej chwili ?
Nic - bo nie chodzi o ilość praktyk jaką zna kunzang, o obserwację związaną ze stylem nauczania T.W.R. na przestrzeni tych trzynastu lat, którą poczynił kunzang.
O ilości praktyk którą znam - nic nie napisałem, bo to nie ma nic do rzeczy.
Podoba mi się owo: ''czcigodny'' :mrgreen:
sosnowiczanin pisze:jak wspomniałęm ten wątek wyszedł w czasie rozmowy z sangowcami, jednak to ja jestem na tyle szalony i odwazny i założyęlm ten wątek, w imieniu moim i częściowo (bez praw autorskich :) ) innych.
Proszę by inni sangowicze także odrobinę oszaleli i zaczęli zakładać w tym panelu wątki związane z tym co chcą wiedzieć, czy co ich nurtuje, w ramach yungdrung bon, czy też wypowiedzieli się np w tym wątku.
Odwgi 8) :wink:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
EWA
Posty: 21
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 17:29

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: EWA »

Intraneus, Kunzang zgodził sie na pytania (tzn że chyba nie da mi wirtualnie w ucho za klimpanie z Toba) wg Ciebie to niby Mo jakie jest? Przecież dotyczy njingmapy a dzogczen tez nalezy do tej szkoły.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

EWA pisze:Intraneus, Kunzang zgodził sie na pytania (tzn że chyba nie da mi wirtualnie w ucho za klimpanie z Toba) wg Ciebie to niby Mo jakie jest? Przecież dotyczy njingmapy a dzogczen tez nalezy do tej szkoły.
A rozmawiamy o Mo, czy o Dzogczen? Bo z tego co ja wiem, to o Mo, więc nie wiem, po co piszesz o Dzogczen. Mo nie jest Bonu. Mo jest Nigmapy. To tyle. :)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

Ewo, jeśli chodzi o korzenie Mo sa one opisane na stronie 11 tej książeczki,
jest też tam jakby sugestia że bonowskim systemem wróżenia jest taki polegajacy na odczytywaniu węzłow.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

kunzang pisze:Proszę by inni sangowicze także odrobinę oszaleli i zaczęli zakładać w tym panelu wątki związane z tym co chcą wiedzieć, czy co ich nurtuje, w ramach yungdrung bon, czy też wypowiedzieli się np w tym wątku.
Odwgi Cool Wink
No ja sie troche boje, po naszej ostatniej rozmowie nt Yeshie Walmo ;)
Radical Polish Buddhism
EWA
Posty: 21
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 17:29

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: EWA »

sosnowiczanin pisze:Ewo, jeśli chodzi o korzenie Mo sa one opisane na stronie 11 tej książeczki,
jest też tam jakby sugestia że bonowskim systemem wróżenia jest taki polegajacy na odczytywaniu węzłow.
Tak, wiem, dzięki wielkie.

Intraneus, my nie rozmawiamy , my klasycznie klimpamy, dlatego proponuje przestac. Mielismy rozmawiac na temat wrózb, m.in.Mo a wyszlismy od praktykMiłego dnia dla wszystkich. :D
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Czy chcesz przez to powiedziec, ze Mo to wrozba Bonowska? :mrgreen: ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Intraneus pisze:No ja sie troche boje, po naszej ostatniej rozmowie nt Yeshie Walmo ;)
No tak...
To się zmieni. Skupię się bardziej na trzeciej paramicie :mrgreen:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: jerez »

kunzang pisze:Cierpliwości Smile
Dzień-dwa i będzie jasne jak się przygotować.
to znaczy ze dales (lub ktos dal znac - wnioskuje z twojego tam ktoregos postu ze Marek) znac Tenzinowi?

a co do sensownosci zapytania TWR o praktyki przygotowujace do Tumo to sadze ze to dobry pomysl bo nie zgodze sie z toba kunzangu w tym :
kunzang pisze:Na marginesie. Każdą praktykę, którą znasz, możesz tak praktykować - wykorzystując któryś z jej aspektów - by przygotować się do praktyki ciepła wewnętrznego - błogości.
No i zawsze guru yoga Smile
nie dlatego ze praktyki nie prowadza do poczucia blogosci ale napewno niektore szybciej niz inne (w kontekscie tumo. Bo przeciez tsa lung ognia jest sensowniejsza praktyka przygotowujaca niz tsa lung ziemi nieprawdaz? )

a do guru jogi ktora zaproponowales dorzucil bym jeszcze szine :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jerez pisze:nie dlatego ze praktyki nie prowadza do poczucia blogosci ale napewno niektore szybciej niz inne (w kontekscie tumo. Bo przeciez tsa lung ognia jest sensowniejsza praktyka przygotowujaca niz tsa lung ziemi nieprawdaz? )
Tak :)
Tak też - w kontekście praktyki tsalung - wybierasz tsalug wiatru ognia, nazywałem to: ''wykorzystaniem któregoś z aspektów danej praktyki'', właśnie.
Nawet jeżeli zna się dwa-trzy rodzaje praktyk to, da się w ich ramach, odnaleźć to, co wesprze tumo.
Warto jednak pamiętać, że tumo, to także czakra serca, a więc i element przestrzeni, oraz czakra korony... itd Tak więc swobodnie można praktykować cały zestaw ćwiczeń tsalung :mrgreen: jeśli już.
jerez pisze:(...) dorzucil bym szine :)
Obowiązkowo :)
...o ile się wie - jak.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: jerez »

kunzang pisze:Tak też - w kontekście praktyki tsalung - wybierasz tsalug wiatru ognia, nazywałem to: ''wykorzystaniem któregoś z aspektów danej praktyki'', właśnie.
Nawet jeżeli zna się dwa-trzy rodzaje praktyk to, da się w ich ramach, odnaleźć to, co wesprze tumo.
Warto jednak pamiętać, że tumo, to także czakra serca, a więc i element przestrzeni, oraz czakra korony... itd Tak więc swobodnie można praktykować cały zestaw ćwiczeń tsalung Mr. Green jeśli już.
wiesz, osobiscie sadze ze przede wszystkim chodzi o :
1 umiejetnosc wzbudzania energii, a co jest zwiazane z oczyszczeniem kanalow
2 no i wlasnie ze stabilnym spokojem umyslu (szine)

1+2 = czego moim zdaniem jest wlanie doswiadczanie blogosci (ale nie jestem rinpocze i moge sie mylic wiec nie jedz po mnie za bardzo :P)

... i tak sobie myslalem ze generalnie wszystkie tsa lungi wartalo by smigac, chyba ze na kogos co innego dziala.
Na przyklad lewatywa. :P
albo ( tak ja na mnie ) blogosc podczas spozywania szpinaku ktory wlasnie wcinam :P

Sadze ze w ramach praktyk przygotowujacych do prakyki tumo (blogosci) rowniez fajna jest Szierab Cziamma - przynajmniej ja sie po niej swietnie czuje :)
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

jerez pisze:Sadze ze w ramach praktyk przygotowujacych do prakyki tumo (blogosci) rowniez fajna jest Szierab Cziamma - przynajmniej ja sie po niej swietnie czuje Smile
To tak jak ja po piwku. Tez proponujesz? :mrgreen:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

sosnowiczanin pisze: Moja propozycja brzmi by szefowie Garudy zwrócili sie do Tenzina, by zaproponował jakie praktyki wykonać na rozgrzewkę 'u siebie', a które jesli sie zacznie np. 2 miesiące przed retritem dadzą pewna wprawe by retrit obrodził jeszcze obficiej w rezultaty.

chyba wyrazięłm sie jasno, zapraszam do dyskusji.
Rozumiem o co ci chodzi bo na przykład gdy jedzie się na praktykę poła robi się wcześniej przygotowanie do tej praktyki, czyli powtarza się z wizualizacją sto tysięcy mantr Buddy Amitaby i wykonuje się tez nyndro.
Myślę ze w bonie tez się powinno wykonywać nyndro jako przygotowanie do praktyki i Tsa lungi. Podobno dzięki Tsa lungom można osiągnąć pełne urzeczywistnienie.
Gesze Tenzin Jesze opowiadał o Stalowym Lamie, który siedział w chińskim wiezieniu i praktykował Tsa lungi. Potrafił przechodzić przez ściany ludzie go widywali na placu targowym i na dachu wiezienia jak praktykuje. Chińczycy bili go i kazali mu przestać praktykować a on stwierdzi, ze tylko śmierć może przerwać jego praktykę.
Gdy umarł jego ciało skurczyło się do wielkości łokcia jest to dowód wielkiego urzeczywistnienia w Tybecie.
Zastanowiło mnie dlaczego ten lama nie uciekł z wiezienia jeśli posiadał takie możliwości? Niestety nie miąłem możliwości zadania pytania. Podejrzewam ze uważał siedzenie więzieniu za swoiste oczyszczenie wypalanie negatywnej karmy?
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Intraneus pisze:To tak jak ja po piwku. Tez proponujesz? Mr. Green
nie proponuje w ramach praktyk, ale w ramach ogolnego rilaxu od czasu do czasu jasne ze tak :)
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: retrity

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Nigdy nie słyszałam o praktykach" na rozgrzewkę" przed retritem
No to coś tam się zmieniło w międzyczasie, bo ja takowe w sandze robię w ramach tummo. Przynajmniej tak to umdze ujmuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”