Turkus.

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Turkus.

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Mam pytanie początkującego.
Zauważyłem, ze praktykujący tradycje duchową Bon noszą na szyi zielony kamyk czyli turkus . Dlaczego nosi się ten turkus, w czym to pomaga, co to daje?
:mrgreen:
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Tutaj znajdziesz odrobinke info na ten temat. Pogrzeb tez w biuletynie Garuda mozliwe ze tam cos tez jest.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Chciałem swojej kobiecie kupić kolczyki z turkusem lub pierścionek ale nie wiem czy to, to samo jak się nosi na szyi turkus.
Turkus to kamień duszy, który utrzymuje dusze. Wykorzystuje się go przy rytuale odzyskania duszy.
Albo przy pomocy magicznej strzały dadar przekazuje się turkusowi energie albo wiesza się turkus na strzale. Wiec nie wiem czy może to być kolczyk, pierścionek czy wisiorek na szyi i czy może być kamień przewiercony lub zlepek turkusów lub sztuczny turkus.
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: Monika »

Sztuczny kamien odpada z roznych wzgledow. Jako symbol nosic falszywke? Nie bardzo ...
Jezelichcesz zrobic dziewczynie prezent - polecam bizuteria z prawdziwych kamieni, tylko kolczyki niezbyt duze, bo turkus oprawny w srebro jest ciezki.
Czy ona tez jest buddystka? Jezeli nie to wlasciwosci turkusu jako kamienia duszy ujmij raczej w cudzyslow 8)
Monika
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Monika pisze:Czy ona tez jest buddystka? Jezeli nie to wlasciwosci turkusu jako kamienia duszy ujmij raczej w cudzyslow
no i chyba na dodatek bonpo :) bo turkus chyba tylko dla bonpo jest takim specyficznym symbolem? ( w sensie symbolem duszy - duszy ofkors w ujeciu YB :))
Awatar użytkownika
drikung
Posty: 80
Rejestracja: sob paź 07, 2006 20:04
Lokalizacja: Małopolska

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: drikung »

Milarepa pisze:Mam pytanie początkującego.
Zauważyłem, ze praktykujący tradycje duchową Bon noszą na szyi zielony kamyk czyli turkus . Dlaczego nosi się ten turkus, w czym to pomaga, co to daje?
:mrgreen:
Myślę że praktykującemu Y.B.Tybetańczykowi, urodzonemu w tej tradycji to rzeczywiście
przynosi jakąś korzyść ''duchową''.
Jest to w tym środowisku pewnego rodzaju archetyp, nawyk obserwowany, chłonięty od najmłodszych lat.
Dla Europejczyka, Polaka to chyba tylko z kręgu ''CZWARTEGO WYMIARU" i "NIE Z TEJ ZIEMI"
tudzież "WRóżKI" vide "magia kamieni" jest to coś istotnego,wyróżniającego, pożądanego,
swego rodzaju blichtr.
Sam kupiłem swej Pani i oprawiłem w srebro turkus wielkosci kciuka,naprawdę szlachetnie wygląda.
Nie radziłbym nikomu kto nie praktykuje poważnie praktyk ze ścieżek przyczynowych Y.B. wieżyć, przyjmować za fakt iż to jego "dusza" tudzież siła życiowa jest w turkusie.
Kłopociki mogą być. :twisted:
drikung
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: Monika »

jerez pisze:
Monika pisze:Czy ona tez jest buddystka? Jezeli nie to wlasciwosci turkusu jako kamienia duszy ujmij raczej w cudzyslow
no i chyba na dodatek bonpo :) bo turkus chyba tylko dla bonpo jest takim specyficznym symbolem? ( w sensie symbolem duszy - duszy ofkors w ujeciu YB :))
Moi znajomi z nigmapy tez nosza turkusy.
Monika
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

O ile się nie mylę, to turkus jest takim 'ogólnym' kamieniem tybetańskim. Tybetańczacy używają go praktycznie do każdej ozdoby.
Mówienie o problemach osobistych nie jest dla mnie słabością. Słabością jest dla mnie ukrywanie ich ze strachu przed oceną.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Turkus.

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Próbowałam wczuć się w turkus, ale ostatecznie noszę jadeit, bez ceremonii do tego. Podobno uspokaja nerwusów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”