Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

Witam!
Zastanawiam się nad kwestią aktywności poszczególnych żywiołów w danych porach dnia.

Osobiście od dłuższego czasu zmagam się z porannym otępieniem/rozleniwieniem. Gdy budzę się jestem ospały, energia jest zaburzona, umysł słaby- rozluźniony choć ospały, trudniej praktykować.

Pracowałem nad tym dłuższy czas, kombinowałem w różny sposób (tsa lungi, szine, poruszanie ciałem) i najlepszy sposób jaki znalazłem to położyć się, zrelaksować i całkowicie poddać tej ospałości. Wtedy to otępienie ogarnia mnie całkowicie, uwaga wycofuje się ze zmysłów, przez kilka minut spoczywam w tym stanie całkowicie, w takim jakby półśnie, obserwując ten stan i uświadamiając sobie go i po jakimś czasie nagle bach- nagle przestrzeń umysłu poszerza się, zwiększa przejrzystość, rozpuszczają się napięcia, ospałość znika.

Jeśli tego nie zrobię, ten stan potrafi trwać kilka godzin. Pod wieczór zazwyczaj jest zupełnie odwrotnie, jestem w świetnej formie, umysł jest jasny i przejrzysty a energia dobrze płynie. Problem ten pojawia się często, nawet gdy wieczorem jestem w dobrej formie a w nocy praktykuję ze snem.

Podejrzewam, że wiąże się to z aktywnością żywiołów. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam :)
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Lamvadis
Posty: 432
Rejestracja: wt sie 04, 2009 09:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Toruń

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: Lamvadis »

Hehe, dokładnie to samo u mnie :) Lepiej bym tego nie opisał.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Andrewek pisze:Osobiście od dłuższego czasu zmagam się z porannym otępieniem/rozleniwieniem. Gdy budzę się jestem ospały, energia jest zaburzona, umysł słaby- rozluźniony choć ospały, trudniej praktykować.
Co ma miejsce przed zaśnięciem?
1 - kiedy i jaki jest ostatni posiłek?
2 - czy pomieszczenie w którym śpisz jest dostatecznie wietrzone?
3 - w jakim stanie znajduje się umysł przed zaśnięciem?
4 - w jakiej pozycji śpisz /na plecach, boku, brzuchu/?
Proponuję przyjrzeć się temu, co ma miejsce zanim położysz się spać i co ma miejsce w śnieniu /jakie są sny/.
Andrewek pisze:Pracowałem nad tym dłuższy czas, kombinowałem w różny sposób (tsa lungi, szine, poruszanie ciałem) i najlepszy sposób jaki znalazłem to położyć się, zrelaksować i całkowicie poddać tej ospałości. (...)
A co powiesz na odwrotnie?
Znaczy, tuż przed położeniem się spać dziewięć oczyszczających oddechów i guru yoga, a następnie położyć się spać i przed zaśnięciem wykonać ćwiczenia tsalung w wersji ''na leniucha'', czyli same wizualizacje /wyjątek stanowi ostatni tsalung, gdzie zaciskasz zwieracz, rzecz jasna żadnych ruchów/ i głębokie ale nie forsowne oddychanie /spokojny wydech/, a następnie yoga śnienia, czyli zaśnięcie spoczywając w czakrze gardła /lub próba takiego zaśnięcia/, lub yoga snu, czyli rozpuszczenie kolejnych elementów i zaśnięcie w przestrzeni serca.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

kunzang pisze:Witam
Co ma miejsce przed zaśnięciem?
1 - kiedy i jaki jest ostatni posiłek?
2 - czy pomieszczenie w którym śpisz jest dostatecznie wietrzone?
3 - w jakim stanie znajduje się umysł przed zaśnięciem?
4 - w jakiej pozycji śpisz /na plecach, boku, brzuchu/?
Proponuję przyjrzeć się temu, co ma miejsce zanim położysz się spać i co ma miejsce w śnieniu /jakie są sny/.
Yo!

1- późno, czasem 22-24, różnie, jem co jest
2- zależy, nie zawsze
3- zależy, staram się dobrze przygotować do snu (joga śnienia) choć czasem zasypiam zanim zjednoczę się z gardłem.
4- na plecach, w pozycji trupa, albo w pozycji lwa

Sny związane z dumą często się pojawiają.
kunzang pisze:A co powiesz na odwrotnie?
Znaczy, tuż przed położeniem się spać dziewięć oczyszczających oddechów i guru yoga, a następnie położyć się spać i przed zaśnięciem wykonać ćwiczenia tsalung w wersji ''na leniucha'', czyli same wizualizacje /wyjątek stanowi ostatni tsalung, gdzie zaciskasz zwieracz, rzecz jasna żadnych ruchów/ i głębokie ale nie forsowne oddychanie /spokojny wydech/, a następnie yoga śnienia, czyli zaśnięcie spoczywając w czakrze gardła /lub próba takiego zaśnięcia/, lub yoga snu, czyli rozpuszczenie kolejnych elementów i zaśnięcie w przestrzeni serca.

Pozdrawiam
:14:
Czasem robię jogę śnienia z gardłem, choć za późno kładę się spać i nie zawszę uda mi się zjednoczyć z gardłem bo zasypiam przed tym :) Po 6 lampach zmieniłem na serce. Ogólnie w sumie nie zawsze zdążę się dobrze przygotować do snu i chodzę spać za późno. No i to jedzenie przed snem. Coś się klaruje :)
Dzięki za sugestie z wietrzeniem i tsa lungami :) Dziś zmienię i dam jutro znać.

Pozdrawiam.
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

Wczoraj ostatni lekki posiłek zjadłem o 20 i dobrze przygotowałem się do snu, a rano obudziłem się wypoczęty i zrelaksowany. Rano zrobiłem trul khor (15 ćwiczeń), czułem się świetnie, choć później trochę mnie przymuliło. Teraz już powoli puszcza, choć pozostaje lekka ociężałość.

Może lepiej zamiast zwalać na aktywność żywiołów pora lepiej zadbać o higienę snu i nocną praktykę? :)

A tak swoją drogą, to jakoś te żywioły są bardziej/mnie aktywne w danych porach dnia?

Pozdrawiam.
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Andrewek pisze:Może lepiej zamiast zwalać na aktywność żywiołów pora lepiej zadbać o higienę snu i nocną praktykę? :)
Ano.
Warto wziąć pod uwagę to, że tak jak istnieje higiena ciała tak jest też higiena umysłu /a ten ma wpływ na ciało/. Jak powiedział kiedyś Mistrz mego serca, przed snem pamiętamy o higienie ciała, ale już o higienie umysłu nie i zasypiamy z całym ''brudem'' minionego dnia, by rano być zdziwionym w jak fatalnym nastroju się budzimy.
Andrewek pisze:A tak swoją drogą, to jakoś te żywioły są bardziej/mnie aktywne w danych porach dnia?
Tak, tylko jeżeli chodzi o mnie, to co do szczegółów /w sensie dokładnych godz./ nie mam jeszcze jasności - rzecz w tym, że tybetańczycy dzielą dobę na sześćdziesiąt godzin /po trzydzieści na noc i na dzień/, a do tego rozpatruje się wtedy dwadzieścia pięć żywiołów, znaczy, np ogień-ognia, ogień-wody, ogień-powietrza, ogień-ziemi, ogień przestrzeni, itd. Generalnie, to: ranek - powietrze, południe - ogień, popołudnie - ziemia, wieczór - przestrzeń, noc - woda.

Pozdrawiam
:14:

ps
Andrewek pisze:Sny związane z dumą często się pojawiają.
Chodziło mi o coś innego - czy sny są gwałtowne, czy może mroczne, czy chaotyczne, czy może radosne itp.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

kunzang pisze:Chodziło mi o coś innego - czy sny są gwałtowne, czy może mroczne, czy chaotyczne, czy może radosne itp.
To zależy od okoliczności. A tak ogólnie to raczej radosne/chaotyczne. Ale jak mówię, to zależy mocno od okoliczności, np. od praktyki.

Dzięki! :) :hurra:

Pozdrawiam.
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Aktywność żywiołów a pora dnia \ poranna ospałość

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

Witam!
Problem już nie występuje.
Rozwiązaniem było uwolnienie się od różnych (chronicznych) napięć poprzez regularną praktykę tsa lung i relaksację.

Pozdrawiam.
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”