Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Piotr, dzieki za wyjasnienia.
piotr pisze:
I jaka jest roznica miedzy "Oswieceniem" a "Oswiecona Istota/ Oswiecona Esencja"?
Oświecenie to wydarzenie, a istota oświecona to istota, która dostąpiła tego wydarzenia.
Chwileczke... Dostapila tego wydarzenia (czas przeszly), czy dazy do tego wydarzenia (czas przyszly)? Na sasana.pl piszecie mianowicie:
Bodhisatta

Oświecona Istota, jest istotą, której przeznaczeniem jest Stan Buddhy, przyszły Buddha.
W poscie wyzej napisales rowniez, ze bodhisatta jest "istota [dazaca do] przebudzenia".

Czyli wystarczy w miejsce [...] wstawic inny konktekst, a "istota [...] przebudzenia" bedzie taka, jaka sie chce miec w danym konktekscie... I tak to: Budda mowil o sobie jako o bodhisattie po tym, jak osiagnal Oswiecenie, a zatem po tym, kiedy "dostapil tego wydarzenia".
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Jeszcze jak ktoś mi napisze jaka konkretnie cześć Kanonu Palijskiego wchodzi w skład nauk Mahajany, to będę bardzo wdzięczny.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Mówiliśmy o kanonie mahajany, który w sobie zawiera również kanon palijski. Te wszystkie teksty były nauczane w Nalandzie czy Wikramaszili - uniwersytetach jak najbardziej związanych z mahajaną. Kanon tybetański - ten ułożony przez Butona zawierał też wszystkie teksty uważane za kanoniczne przez Sarwastiwadę. A to, że przeciętny Tybetańczyk ich nie znał - to inna sprawa.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: ikar »

miluszka pisze:Mówiliśmy o kanonie mahajany, który w sobie zawiera również kanon palijski. Te wszystkie teksty były nauczane w Nalandzie czy Wikramaszili - uniwersytetach jak najbardziej związanych z mahajaną. Kanon tybetański - ten ułożony przez Butona zawierał też wszystkie teksty uważane za kanoniczne przez Sarwastiwadę. A to, że przeciętny Tybetańczyk ich nie znał - to inna sprawa.
tak, ale czy tipitaka jest w pełni (włącznie z abhidhammą) częścią tradycji tybetańskiej i mahajany w ogóle? Skoro tipitaka jest w całości zawarta w obecnym kanonie nauk mahajany, to dlaczego nikt jej nie praktykuje?

Bo np. Thera powiedzieli, że Mahasangicy stracili ufność dla abhidhammy i dlatego poszli w złą stronę, na dodatek dołączając swoje własne nauki.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

ikar pisze:ale czy tipitaka jest w pełni (włącznie z abhidhammą) częścią tradycji tybetańskiej i mahajany w ogóle? Skoro tipitaka jest w całości zawarta w obecnym kanonie nauk mahajany, to dlaczego nikt jej nie praktykuje?
U Burcharda Scherera w tabelach zamieszczonych na końcu książki („Buddyzm”, 2009) abhidharma wymieniana jest zarówno w kanonie buddyzmu chińskiego (chińska Tripitaka według Taisho Szinshu Daizokjo), jak i buddyzmu tybetańskiego – „Kandziur” zawiera winaję, sutry i tantry, a druga święta księga „Tendziur” m.in. abhidharmę, obok różnych komentarzy, traktatów, prac, opowiadań.

Jak to nikt nie praktykuje? Praktykuje, ale inaczej ;) Skąd ja bym wiedziała, że istnieje Tipitaka, gdyby ją z mojej praktyki wyrzucono?

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Jeszcze krótka informacja z "Historii filozofii buddyjskiej":
V. Zotz pisze:Za wyjątkiem therawady, która jest żywa jeszcze dzisiaj na Sri Lance, w Birmie, Tajlandii i w Indochinach, nurty hinajany rozpłynęły się w późniejszych formach buddyzmu. Najbardziej popularna okazała się przy tym sarwastiwada, która przetrwała dzięki szkole kusha buddyzmu japońskiego i której wersja winaji stała się w Tybecie obowiązującą regułą postępowania dla bhikszu.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: ikar »

hej gt. dzięki za odpowiedź.
GreenTea pisze:U Burcharda Scherera w tabelach zamieszczonych na końcu książki („Buddyzm”, 2009) abhidharma wymieniana jest zarówno w kanonie buddyzmu chińskiego (chińska Tripitaka według Taisho Szinshu Daizokjo), jak i buddyzmu tybetańskiego – „Kandziur” zawiera winaję, sutry i tantry, a druga święta księga „Tendziur” m.in. abhidharmę, obok różnych komentarzy, traktatów, prac, opowiadań.

Jak to nikt nie praktykuje? Praktykuje, ale inaczej Skąd ja bym wiedziała, że istnieje Tipitaka, gdyby ją z mojej praktyki wyrzucono?
możecie coś powiedzieć o abhidharmie, czy to samo co abhidhamma?

Czyli w mahajanie normalnie zawarta jest Vinaya, Suttę i Abhidhamma?
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

ikar pisze:możecie coś powiedzieć o abhidharmie, czy to samo co abhidhamma?
Na poziomie języka - tak. Theravadini mówią dhamma, a my dharma :)
Co do zawartości, a ściślej jej kompletności w mahajanie i buddyzmie tybetańskim nie umiem się wypowiedzieć, w mojej szkole nikt nie wspomina, że nie jest kompletna, w każdym razie ja nie słyszałam. Vinaya i Sutta też są oczywiście.

pzdr, gt
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)
atomuse pisze:Chwileczke... Dostapila tego wydarzenia (czas przeszly), czy dazy do tego wydarzenia (czas przyszly)? Na sasana.pl piszecie mianowicie:
Bodhisatta

Oświecona Istota, jest istotą, której przeznaczeniem jest Stan Buddhy, przyszły Buddha.
Ja tego nie napisałem. Ani autor słownika również. Zrobił to tłumacz, który błędnie przetłumaczył hasło z języka angielskiego. W oryginale stoi:



Czyli to co przetłumaczono jako "Oświecona Istota", powinno być przełożone jako "Oświecenie Istota". Tak też pisałem, że dosłownie jest to zbitka dwóch słów "oświecenie/przebudzenie" i "istota". Na gruncie kanonu palijskiego nie ma innego kontekstu, w którym to słowo by było używane oprócz tego, który wcześniej podałem – czyli określenie samego siebie przez Buddhę przed przebudzeniem.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: amogh »

piotr pisze:Czyli to co przetłumaczono jako "Oświecona Istota", powinno być przełożone jako "Oświecenie Istota".
Czy może "Oświecenia Istota" względnie "Istota Oświecenia"?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)
amogh pisze:Czy może "Oświecenia Istota" względnie "Istota Oświecenia"?
Nie, to by było "Enlightenment's Being".
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: amogh »

piotr pisze:Cześć, :)
amogh pisze:Czy może "Oświecenia Istota" względnie "Istota Oświecenia"?
Nie, to by było "Enlightenment's Being".
A gdyby nie pali, sanskryt, tybetański, chiński, japoński, koreański, angielski, polski... to jak by to było? :P
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)
amogh pisze:A gdyby nie pali, sanskryt, tybetański, chiński, japoński, koreański, angielski, polski... to jak by to było? :P
To by było tak, jak kiedyś chciał Kononowicz. ;)
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: amogh »

piotr pisze:Cześć, :)
amogh pisze:A gdyby nie pali, sanskryt, tybetański, chiński, japoński, koreański, angielski, polski... to jak by to było? :P
To by było tak, jak kiedyś chciał Kononowicz. ;)
:D
Awatar użytkownika
sweet88
Posty: 40
Rejestracja: śr gru 31, 2008 14:32
Tradycja: nie do końca sprecyzowana
Lokalizacja: Poznań

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: sweet88 »

Widzę, że się tutaj bardzo głęboka dyskusja rozgorzała :P W połowie nie wiem o czym piszecie ale to taki drobny szczegół, chyba muszę więcej poczytać, bo na chwilę obecną to jestem w tych kwestiach daleko za murzynami :P
Tak jak z wielkiej sterty kwiatów można zrobić wiele girland, tak tez ten, kto urodził się śmiertelnym, winien dokonać wielu dobrych czynów.

Dp.53
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: amogh »

sweet88 pisze:chyba muszę więcej poczytać
Musieć nie musisz, co kto lubi, ale Theravadini pism Mahayany czytać nie mogli no bo i jak? :lowe2:
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: miglance »

GreenTea pisze:
ikar pisze:możecie coś powiedzieć o abhidharmie, czy to samo co abhidhamma?
Na poziomie języka - tak. Theravadini mówią dhamma, a my dharma :)
Co do zawartości, a ściślej jej kompletności w mahajanie i buddyzmie tybetańskim nie umiem się wypowiedzieć, w mojej szkole nikt nie wspomina, że nie jest kompletna, w każdym razie ja nie słyszałam. Vinaya i Sutta też są oczywiście.

pzdr, gt
Mahajana wywodzi się z niesitniejącej już szkoły Sarvastivada i to jej Kanon zawiera i w stosunku do niej kieruje swe filozoficzne dysputy.

Abhidhamma Theravady to inne teksty niż Abhidharma Sarvastivady. Nikaye czyli zbiory sutt Theravady zawieraja tez takie księgi, których nie zawierały kanony północnych szkół buddyjskich i nie są uznawane przez inne niż Theravada szkoły. Niektóre sutty różniły się treścią w róznych wersjach w zależności od doktryny obowiązującej w danej szkole, zatem nawet jesli jakaś szkola Mahajany ma w kanonie dana sutrę, może miec ona inne brzmienie niż w wersji Pali.
Awatar użytkownika
mateus888n
Posty: 18
Rejestracja: sob maja 17, 2008 19:20
Lokalizacja: Tychy/Katowice

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: mateus888n »

piotr pisze:Cześć, :)
atomuse pisze:Chwileczke... Dostapila tego wydarzenia (czas przeszly), czy dazy do tego wydarzenia (czas przyszly)? Na sasana.pl piszecie mianowicie:
Bodhisatta

Oświecona Istota, jest istotą, której przeznaczeniem jest Stan Buddhy, przyszły Buddha.
Ja tego nie napisałem. Ani autor słownika również. Zrobił to tłumacz, który błędnie przetłumaczył hasło z języka angielskiego. W oryginale stoi:



Czyli to co przetłumaczono jako "Oświecona Istota", powinno być przełożone jako "Oświecenie Istota". Tak też pisałem, że dosłownie jest to zbitka dwóch słów "oświecenie/przebudzenie" i "istota". Na gruncie kanonu palijskiego nie ma innego kontekstu, w którym to słowo by było używane oprócz tego, który wcześniej podałem – czyli określenie samego siebie przez Buddhę przed przebudzeniem.

Hej, witajcie,
Wtrące swoje trzy marne grosze,

W zależności od tego, teksty jakiej szkoły będziecie czytali, pojawia się właśnie te rozbieżności,

1),
Z tym Bodhhisatwą jest tak, że w Buddyzmie Tybetańskim wyczytałem, że jest chyba jakoś 10 stopni oświecenia tego Bodhisatwy, gdzie 10 stopień to już pełne oświecenie (czyli takie jakie osiągnał historyczny Budda pod drzewem).

Stąd w Buddyzmie Tybetańskim Bodhisatwa traktowany jest jako istota no niby oświecona, ale czasami całkowice a czasami trochę mniej. Bodhisatwa np. Karmapa jest oświecony, ale własnie na którymś tam stopniu, i jednak odradza się dalej aby pomagać innym istotom w celu osiągnięcia oświecenia.

2),
W Therawadzie Boddhisatwa to osoba, która chce pomagać ludziom i dlatego dąży do oświecenia ale go jeszcze nie osiągnęła - tak jak to pisał o sobie Budda w Kanonie Palijskim

ZA ewentualne błędy przepraszam, cytatów nie podaje bo nie pamietam gdzie dokladnie to wyczytałem...

pozdr,
Kuba
Awatar użytkownika
mateus888n
Posty: 18
Rejestracja: sob maja 17, 2008 19:20
Lokalizacja: Tychy/Katowice

Re: Różnice między Theravadą a Buddyzmem Diamentowej Drogi

Nieprzeczytany post autor: mateus888n »

Hej,

tu znowu Kuba,
dodam jeszcze że, jeśli chodzi o tą kwestię traktowania "z góry" Theravady przez niektórych nauczycieli i praktykujących Diamentowej Drogi , to wynikało to z kontekstu historycznego.
A mianowicie, cześć starych nauczycieli tybetańskich z ubiegłego wieku (mi.n Kalu Rinpocze i nie tylko ) nauczał Olego, (a było to kiedyś opisywane na cyber -sandze. m.i.n tutaj [url]http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/p ... id=219/url] ), że Theravada to ta gorsza ścieżka mając na uwadze stare kontakty z dawniejszych lat i wieków, gdzie przepływ informacji i komunikacja między-ludzka była wiadomo o wiele bardziej ograniczona niż dzisiaj. Stad, kiedy dawni podróżnicy z Tybetu w czasie swych dalekich podróży, spotykali mnichów Theravady w klasztorach (dla których osiągnięcie własnego oświecenia było akcentowane jak gdyby na pierwszym miejscu ), utożsamaili cała Theravadę z Hinajaną i właśnie sami też stworzyli tą klasyfikacje na Hinajanę, Mahajanę i Wadżrajanę. W przeciwieństwie do Tybetu, gdzie wszędzie na każdym kroku podkreślane jest pomaganie innym istotom w osiągnięciu Oświecenia. I dlatego utożsamiali Theravadę z Hinajaną nie wiedząc o tym, że w Theravadzie również istnieje obfita aktywna praktyka współczucia dla innych istot w Samsarze, tylko po prostu przeciętny świecki buddysta krajów Theravady niewiele o tym wspomina, gdyż tam już tradycyjnie kulturowo, jeśli ktoś chce praktykować buddyzm "na serio" to idzie do klasztoru i święci się na mnicha, i jest to zarezerwowane dla mężczyzn.
Starzy jogini tybetu tak to ogólnikowo potraktowali, mówili o tym swym uczniom, ci powtarzali swoim, wreszcie Rinpocze uczyli tak Olego, Ole swoich uczniów i dopiero w koncówce dwudziestego wieku w obliczu postępu technicznego i internetu można było wyjaśnić te nieścisłości czytając i obserwując postawy i teksty nauczycieli Theravady, choćby np. w internecie. A znowu niestety statystyczni buddyści w ośrodkach Olego - "otoczeni" wieloma barwnymi praktykami Wadżrajany - niewiele się interesują innymi tradycjami (wiem bo byłem w kilku głównych) i powtarzają to co powiedział Ole. Ole powtarzał to co mówili jego nauczyciele , a oni po swoich nauczycielach.
No i tak ta "plotka" funkcjonowała w nieskończoność.

Mam nadzieję, że coś tam pomogłem,
pozdr Kuba,

Wesołych świąt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”