jak osiągnąc szczęście doczesne?

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Mam pytanie : 1.jakie są sposoby w Therawadzie i w hinajanie- tam,gdzie osiąga się wyzwolenie dla siebie,na to aby zmniejszyc cierpienie,a powiększyc szczęście-dla siebie.? Chodzi mi tu w durzej mierze o egzystencje w samsarze,nie koniecznie o wyzwolenie.znam już:skupienie na otdechu i obserwacja umysłu,Jeśli chodzi o sposoby karmy to : dobre czyny dla innych,czczenie Buddy.
Pytanie:recytacja sutr?
2. co jeszcze,żeby porawic karme? w sensie:zdrowie ogulne,bogactwo i td.?
Na wikipedji czytałem,że w birmie jest mantra Czenrezika-tłumaczenie.
Czytałem też,że w Therawadzie jest praktyka Czenrezika.
3 .Czy jest w Therawadzie takie coś jak pozytywne myślenie?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)

Jest dobre opracowanie na ten temat autorstwa Bhikkhu Bodhi, które można w całości przeczytać w Internecie:

http://books.google.com/books?id=AXOD5T ... &lr=&hl=pl
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Piotr

nie znam angielskiego. czy ty już znasz ten tekst?
Możesz powiedziec,jakie metody zaleca Bhikkhu Bodhi?
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Ej no , przecierz znacie angielski. Nie interesuje was ten tekst ?
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: ikar »

witaj wyzwolenie
wyzwolenie pisze:Mam pytanie : 1.jakie są sposoby w Therawadzie i w hinajanie- tam,gdzie osiąga się wyzwolenie dla siebie,na to aby zmniejszyc cierpienie,a powiększyc szczęście-dla siebie.? Chodzi mi tu w durzej mierze o egzystencje w samsarze,nie koniecznie o wyzwolenie
Bhante Samahita napisał:

Przyjaciele:

Wspaniałe Zasady Buddyjskiego Życia są Najwyższymi Prawami!!

Wspaniałe zasady Buddyjskiego życia przynoszą harmonię nam i innym. Ten świecki kodeks(zbiór zasad) dyscypliny(gihi-vinaya) porządkuje społeczne(towarzyskie) związki, tworząc społeczeństwo szczęśliwych istot:

4 prawo to:

Pomoc wszystkim istotom osiągnąć ich ostateczny cel.

Powinniśmy pomogać sobie, powinniśmy pomagać innym oraz powinniśmy pomagać zarówno sobie jak i innym....
Pomagając sobie posuwamy się na przód, rozwijając własne życie ku pomyślności i szczęściu.

Pomoc innym poprzez zapoznanie oraz zachęcenie ich do rozwoju własnego życia, przynosi pożytek.
Pomagając sobie i innym, tworzymy wspólny cel oraz korzyści dla obu stron. Ten wspólny pożytek, prowadzi do szczęścia i pomyślności całego społeczeństwa i wspólnoty.
Przykładem są warunki otoczenia, które wszyscy powinniśmy tworzyć i utrzymywać, by pomóc zarówno sobie jak i innym mieć lepszą i szczęśliwą przyszłość.
Pomoc wszystkim ludziom to przyłączenie się do konstruktywnego tworzenia społecznej harmoni i jedności...
Pomoc wszystkim istotom to rozszerzanie tej łagodnej i subtelnej harmolni na wszystkich.

Cztery Najważniejsze rodzaje pomocy:
1. Dana: Ofiarowanie i dzielenie się (pomoc poprzez ofiarowanie pieniędzy i materialnych dóbr)
2. Piyavaca: Miła, przyjacielska i grzeczna mowa (pomoc poprzez słowa i objaśnienia)
3. Atthacariya: Pomocne cielesne działanie (pomoc w osiągnięciu celów poprzez fizyczny wysiłek)
4. Samanattata: Uczestnictwo i wsparcie (służenie poradą oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów)

wyzwolenie pisze: Chodzi mi tu w durzej mierze o egzystencje w samsarze,nie koniecznie o wyzwolenie.znam już:skupienie na otdechu i obserwacja umysłu,Jeśli chodzi o sposoby karmy to : dobre czyny dla innych,czczenie Buddy.
Pytanie:recytacja sutr?
rozwój poprzez czynienie dobra i porzucenie złych czynów, które prowadzą do cierpienia, wraz z zachowanie w umysle prawa kammy i vipaki(tak jak to ująłeś sposoby karmy.)
Studiowanie i słuchanie Dhammy jako podstawowy warunek dla wzrostu rozumienia(wglądu)
Oraz wiele wiele innych rzeczy takich jak choćby refleksja nad śmiercią. Kontemplacja nietrwałości ciała, głośna recytacjia nad nietrwalością ciała itd... To są wszystko metody sklasyfikowane w 40 obiektach medytacyjnych. Jednak moim zdaniem nie są one do praktykowania ot tak że siadasz i starasz sie kontemplować plugawość ciała. Moim zdaniem to wszystko musi być bardzo naturalne, że idziesz ulicą i dostajesz myśl a następnie sie zastanawiasz czy to ok kontemplować to wszystko dalej i wtedy dociera do ciebie, o o tym jest powiedziane jako jeden z 40 objektów medytacji wiec bede kontemplował :cooll: Przynajmniej tak to działa na mnie.
Jest wiele różnych metod w Therawadzie i z nimi się dobrze zapoznać. Również należy pamiętać iż jedne objekty medytacyjne prowadzą do rozwoju uspokojenia(samatha), drugie do vipassany(wglądu), a jeszcze inne do samathy i vipassany. Objekty medytacyjne są bardzo trudną formą rozwoju.
wyzwolenie pisze: 2. co jeszcze,żeby porawic karme? w sensie:zdrowie ogulne,bogactwo i td.?
Nic. lepiej nie robić nic. Wtedy uczymy się jak obserwować rzeczywistość, a nie jak zmieniać rzeczywistość. Takie było sedno nauczania. W Sigalovada Sutta jeden z synów gospodarza, oddawał cześć 6 kierunkom świata(taki rytuał) bo wierzył że to pomoże jego zmarłemu ojcu przeprawić się do lepszego świata. Wtedy przyszedł Buddha i powiedział: "O nie synu gospodarza, nie tak szlachetni oddają cześć zmarłym" I wtedy objasnił: "Wschód jest rodzicami","Zachód ... to twoi nauczyciele","słudzy" itd. To wlaśnie tu i teraz powinieneś oddawać cześć Rodzicom, slugom itd. poprzez dobre zycie i pielegnować dobro. Wtedy wlaśnie sigalovada odzyskał swoje zmyslu, powstało w nim rozumienie i przyjał schronienie w 3 klejnotach jako aplikacji dla Dhammy.
wyzwolenie pisze: Na wikipedji czytałem,że w birmie jest mantra Czenrezika-tłumaczenie.
Czytałem też,że w Therawadzie jest praktyka Czenrezika.
Nie ma.
wyzwolenie pisze: 3 .Czy jest w Therawadzie takie coś jak pozytywne myślenie?
A czemu nie?
Jednak rozwój wglądu daje nam coś więcej niż pozytywne myslenie. Znam historie o 3 synach którzy nieśli szklanke mleka(czy wody). Jeden szedł i się wyrżnał tak ze polowa mleka sie rozlala przyszedł do matki placząc," mamo mamo rozlałem połowe. Stracilem polowe mleka" - pesymista jakby nie patrzyć :)
drugi tak samo rozlał polowe mleka i przyszedł zdowolony, "mamo mamo zobatrz wyrżnełem sie tu za rogiem ale polowe mleka uratowałem no i zęby całe ;) " - typowy optymista. A trzeci syn praktykował Dhammę rozlał tą połowę mleka i powiedział zadowolony "mamo mamo zobacz rozlalem połowę a połowę ocaliłem teraz pójdę i zapracuję na to co rozlałem". buddyzm uczy nas nie tylko optymizmu ale i realizmu oraz jak naprawiać w zyciu to co wymaga naprawy. jak żyć uczciwe i przyjazne zycie
Pozdrawiam
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Lecz warto byc zdrowym , szczęśliwym , bo wtedy umysł jest przejrzysty .
jatih
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 28, 2009 00:57
Tradycja: bez szkół i bez tradycji

Re: jak osiągnąc szczęście doczesne?

Nieprzeczytany post autor: jatih »

wyzwolenie pisze:Mam pytanie : 1.jakie są sposoby w Therawadzie i w hinajanie- tam,gdzie osiąga się wyzwolenie dla siebie,na to aby zmniejszyc cierpienie,a powiększyc szczęście-dla siebie.? Chodzi mi tu w durzej mierze o egzystencje w samsarze
http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/an/an08/an08.039.than.html
http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/kn/snp/snp.2.04.than.html
http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/kn/snp/snp.1.08.than.html
http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/an/an11/an11.016.than.html

http://tlumacz.interia.pl/angielski

;-)

Albo znajdź gotowe tłumaczenia.

Abhisanda - Google w języku polskim.
Mangala - znajdziesz na YouTube.
Metta - są powszechnie dostępne.

Jednak polskie tłumaczenia są ciągle bardzo ułomne.

Krótko mówiąc - tłumaczenia tłumaczeń nie znając *źródła*...
Wyjątkiem może być Sasana.pl, ale jakość jest tu niestety podobna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”