Theravada jest martwa?

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Czytam tekst na stronie : http://www.buddhistchannel.tv/index.php ... 04,0,0,1,0 i nie nastraja on pozytywnie. W Tajlandii panuje nacjonalistyczna klerokracja, ktora z buddyzmem ma niewiele wspolnego. Nikt nie studiuje jezyka pali, a teksty kanoniczne chyba nie sa dostepne w jezyku tajskim. Mnisi, ktorzy mowia cos o prawach czlowieka sa zamykani w areszcie domowym. Buddyzm ma stac sie panstwowa religia - taki buddysjki Iran. A warto dodac, ze jest to najbardziej cywilizowany kraj Theravady. W Birmie czy na Sli Lance wyprawia sie o wiele gorsze rzeczy. W Birmie sangha popiera eksterminacje ludnosci muzulmanskiej. Na Sri Lance mnisi przeforsowali panstwowy zakaz przechodzenia z Buddyzmu na inne religie i protestuja przeciwko zawarciu pokoju z Tamilami!!!

Jak moglo dojsc do takiego stanu, ze z nauki Buddy powstala religia, przyominajaca najgorsze cechy eurpejskiego sredniowiecza? :roll:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Miglance,
miglance pisze:Jak moglo dojsc do takiego stanu, ze z nauki Buddy powstala religia, przyominajaca najgorsze cechy eurpejskiego sredniowiecza? :roll:
a czy wcześniej było lepiej?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Moj poglad jest niezgodny z naukami Theravady, ale osobiscie jestem zdania ze przyczyna takiego stanu rzeczy jest istnienie stanu mnisiego jako takiego. Kiedy ludzie sa wyswiecani, pojawia sie u nich pokusa, by traktowac stan mnisi jako forme wladzy duchowej. I mam wrazenie, ze wiekosc tak wlasnie swa role postrzega. Przewidzial to sam Budda i dal spore zakazy mnichom. Ale oni w pewnym momencie przestali ich przestrzegac.

Jestem radyklaem w tej wkestii i obawiam sie ze przetrwac moze tylko ta religia, w ktorej panuje egalitaryzm, religia swiecka.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Miglance,

moim zdaniem przyczyną nie jest jakikolwiek stan który możemy przybrać, ale splugawienia, którymi skażone są nasze umysły.

Też jestem radykałem w tej kwestii i moim zdaniem warto podążać tylko za naukami, które zalecają wykorzenienia tych splugawień.

Chyba nie ma religii bez wewnętrznego mechanizmu autodestrukcji, który mniej lub bardziej się w niej przejawia. Religie wyznają ludzie, ze wszystkim tym co oznacza "być człowiekiem". Buddyzm nie jest żadnym wyjątkiem i ten mechanizm także w nim działa.

Ton katastrofy i prostych rozwiązań jest w moim przekonaniu i niewłaściwy, i nie prowadzi do pozytywnych zmian, oraz daje złudzenie, że pozbycie się kogokolwiek rozwiąże problem, który jest znacznie głębszy niż istnienie jakiejkolwiek grupy społecznej.

Pozdrawiam,
Piotr

P.S.: Mnisi łamali reguły już za życia Błogosławionego. Jeden chciał Go nawet zabić.
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: nayael »

miglance pisze:Moj poglad jest niezgodny z naukami Theravady, ale osobiscie jestem zdania ze przyczyna takiego stanu rzeczy jest istnienie stanu mnisiego jako takiego. Kiedy ludzie sa wyswiecani, pojawia sie u nich pokusa, by traktowac stan mnisi jako forme wladzy duchowej.
Moim zdaniem główną przyczyną jest nie samo istnienie, ale powszechność takiego stylu życia w niektórych krajach. W ten sposób do klasztorów trafiają również osoby, które nie mają silnej motywacji do praktyki lub - co gorsza - mają silną motywację do wszystkiego oprócz praktyki. Ciekawe, jak będzie to kiedyś wyglądało na Zachodzie, bo jak na razie jest chyba nie najgorzej :)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Nayael,
nayael pisze:Ciekawe, jak będzie to kiedyś wyglądało na Zachodzie, bo jak na razie jest chyba nie najgorzej :)
moim zdaniem poziom żądzy, nienawiści i ułudy nie zależy ani od szerokości ani długości geograficznej (pół żartem, pół serio).

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Wiedze o sytuacji w Tajlandii czeriesz z jednego źródła - czy to rozsądne? W internecie jest strona "Shadow of the Dalai Lama" - kto ją pzreczyta stwierdzi, że buddyzm jeset religią zbrodniczą wręcz diabelską... i czy będzie miał rację?

Osobiście nie widzę nieczego złego w tajskim nacjonalizmie - theravada przypomina trochę autokefaliczne koscioły chreścijan wschodnich.

Ostro być może jest na Sri lance (NBF) ale tam trwa wojna i trudno się temu dziwić... ostatecznie mnisi to tez tylko ludzie... a pośród mierzwy trafiają się przecież klejnoty... Buddhadasa Bhikkhu, Achan Chah, Achan Mun uuu wielu by wymieniać...

Po to tez powstały ruchy refaormatorskie jak Suan Mokkh...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Wiecie co, nie jestem zbyt przekonany do mieszania religii z polityką.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

booker pisze:Wiecie co, nie jestem zbyt przekonany do mieszania religii z polityką.
A ja jestem całkowicie nie przekonany. _Zawsze_ kończy się to źle.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

:) W dzisiejszym świecie tego sie nei uniknie - bo zawsze ktoś zapyta: A co sądzicie o okupacji Iraku? A o wzbogaccaniu uranu w Iranie? Grzeczna odpowiedx i już masz mieszanie się w politykę ;)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Grzeczna odpowiedx i już masz mieszanie się w politykę
Hm no tak, jeżeli się postrzega świat tylko przez pryzmat religii, to wówczas o cokolwiek się ktoś nas zapyta to będzie mieszanie z religią :)

Ola: Janek, pożycz mi piątaka.
Janek: KAAATZ !

:D

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Bardzo ciekawa ksiazka : http://www.buddhistische-gesellschaft-b ... dhanew.pdf

Napisal ja mnich, ktory 25 lat praktykowal w sciezce Theravady. Jego zdaniem Theravada faktycznie jest Hinayana, a mnisi Theravady to bezmsylne sravaki. Nie dotyczy to nauk Kanonu, ale tego co faktycznie sie praktykuje. Mahayana w wielu aspektach jest blizsza rozumieniu Kanonu palijskiego niz Theravada.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Miglance,

co myślisz o zakończeniu tej książki?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

E nie doczytalem do konca jeszcze :)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Miglance,

jak przeczytasz, to daj znać.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Miglance,

przeczytałeś już książkę do końca?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko piotr :)

A tam na końcu coś ciekawego jest? Oprócz koncepcji/wizji Buddhayany? Ładna wizja przyznaję :)))) Jeśli komuś zrobiłem spoilera - sorka :)

BTW - żeby powstało takie coś jak Buddhayana to na pewno musiałby być ktoś ktoby to stworzył, nie wiem czy Dhammika czy kto inny, co jest już nieco paradoksalne, bo powinno raczej wypływać oddolnie, a nie tworzone odgórnie, ale to inna bajka. Natomiast natura jest taka, że podziały są zawsze i wszędzie.

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
Har-Dao pisze:A tam na końcu coś ciekawego jest? Oprócz koncepcji/wizji Buddhayany? Ładna wizja przyznaję :)))) Jeśli komuś zrobiłem spoilera - sorka :)
właśnie chodzi mi o ową wizję i o wzory, które wskazuje bhante Dhammika. Jestem ciekaw jaki ma do nich stosunek Miglance.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

No hej fajne wzory. :) Tak jak i ten byly bokser, ktory zalozyl klasztor - sierociniec. :P
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

czytalem te ksiazke stosunkowo dawno, ale nie pamietam, zeby autor uwazal Therawade za Hinayane :?:
Jezeli Sangha w Birmie popierala eksterminacje ludnosci muzulmanskiej, to teraz ma za swoje. Ale istnieja jakies zródla na to? To, ze w Sri Lance jest zakaz przechodzenia na inna religia polega na prawdzie?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Isidatta pisze:To, ze w Sri Lance jest zakaz przechodzenia na inna religia polega na prawdzie?
To jest prawda.
http://www.asianews.it/index.php?l=en&art=5879
http://www.hrwf.net/religiousfreedom/ne ... a_2005.pdf
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Dzieki za info, abgal; ale wiesz na pewno, ze to juz weszlo w zycie? Bo w pierwszym linku pisze z tamtego roku pisze, ze to mialo dopiero wejsc w zycie. Drugi dokument jest rok starszy. Miglance pisze ze w Sri Lance mnisi przeforsowali zakaz przechodzenia z Buddyzmu na inne religie, podczas gdy legislacyjny projekt jest o "The Bill on Prohibition of Forcible Conversion" i mówi ze "no one shall convert or try to convert people from one religion to another by fraudulent means". To chyba duzo zmienia, czy nie?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Isidatta pisze:Dzieki za info, abgal; ale wiesz na pewno, ze to juz weszlo w zycie?
Miałem informację na ten temat, że to prawo weszło w życie. Postaram się ją znaleźć.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Dość nowa informacja (16.05.2007) stwierdza, że, jak na razie, prawo nie weszło w życie:
"Harsh anti-conversion legislation has been making its way through Sri Lanka, but right now it's on hold."
http://mnnonline.org/article/9914

O nastrojach i stylu myślenia części środowisk mnisich na Sri Lance świadczy poniższy link:
http://www.shamika.50g.com/somathero/ma ... rules.html

Z drugiej strony chrześcijańskie organizacje charytatywne oskarżane są o "unethical practices to induce individuals to change their religion".
http://www.unhchr.ch/huricane/huricane. ... endocument

Nie jest wesoło.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

"The Speaker of the Parliament, Joseph Michael Perera is a Catholic. The Finance Minister, Choksy is not a Buddhist. All key ministers are non-Buddhist, Christians, have today total control of the government. [...] So dear friends, let's save our Mother Lanka by those dirty hands" nawijaja mnisi w swojej odezwie!! Rzeczywiscie niewesolo... Czyzby konczyl sie mit o tej przyslowiowo tolerancyjnej religii?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Zlasu, :)

twoja wiadomość została przeniesiona do Śmietnika, ponieważ bezpośrednio prowokowała do kłótni między tradycjami. Jeśli masz jakieś uwagi to proszę, żebyś założył wątek w panelu Administracyjnym i nie kontynuował tematu tutaj.

Pozdrawiam,
Piotr
Zlasu

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: Zlasu »

Rzeczywiście, przepraszam. :6:56: Poniosł mnie troche. :646: Tylko po co pisać o błedach tradycji, zwłaszcza gdy to tylko luźne spekulacje?



Zlasu
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Theravada jest martwa?

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Rzeczywiście, przepraszam. Poniosł mnie troche
:D
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”