Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Moi drodzy,

Jesli ktos jest Theravadinem, i naprawde chce zerwac z pragnieniami, nalogami, uzaleznieniami ze zlymi nawykami, ze zlem, z akusala. Wtedy trzeba sluchac Buddhy, jego slow, on jest schronieniem, i bez niego nie ma nic. On jest naszym zbawieniem, schronieiem, naszym uwolnieniem. On i jego nauka Dhamma, oraz Sangha, czyli przyjaciele w Dhammie+mnisia Sangha,

Dlatego trzeba miec checi by Studiowac Dhamme. Polecam kazdemu. Wtedy umysl sie uspokoju(okolo pol roku studiowania dhammy). A nie jakies medytacje, relaksacjie i te hedonistyczne techniki/poglady. To wszystko jest niewlasciwe rozumienie. A Starsi dla nas duzo zrobili. Po przekazali nam nauki, ktore do dzis sie zachowaly.
Ajahn Chah to akaurat spoko byl. Ale jak ja slucham te medytacjie od tych wszystkich nauczycieli wspolczesnych to normalnie oni ucza przywiazania do tego i tamtego. I wszystko ok bo kazdy mysli ze medytuje. Dla mnie to jest wszystko niezgodne z Nauka Starszych.

A jak wy uwazacie? Jaka jest wasza opinie? Bo dla mnie szok poprostu, jak slysze mnichow z ambony mowi ze tak zaraz w ta jhane, wejdziesz a potem w druga, i jeszcze sobie chwala ze zycie jest fajne ..

Nie wiem moze ja mam z glowa cos nie tak. Ale chcialbym wasza opinie poznac.

Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: ikar »

zapraszam do dyskusji.

Jeszcze mam pytanie? Jako ze to moj tysieczny post na tej grupie. To mam pytanie i jest nagroda oczywiscie?(nie wiem czy to z usunietymi tez sie liczy :))
Czy ktos moze mi pokazac i udowodnic, w zakresie jedynie Theravady i komentarzy i subkomentarzy kanonicznych. Ledi Sayadow odpada. Bo to jest nowoczesny nauczyciel, i nie uznaje jego komentarzy. Moim zdaniem to on zaczal pojecie medytacji do buddyzmu birmanskiego wprowadzac. Jako ze 'medytacja' to jest bardzo nowoczesny termin, a praktyka medytacji zostala jakos w 19 wieku w theravadzie zaimplementowana, a dzis stala sie popularna.
Np. ja lubie Sri Lanke bo tam wciaz sie czyta i studiuje duzo, np. Abhidhamme, ponoc sie uczy nawet dzieci w szkole.

Moj punkt jest taki, i to zreszta pytanie moje. Jesli jest osoba na tym forum, ktora jest w stanie udowodnic mi ze istnieje w tipitace i komentarzach cos takiego jak praktyka medytacji. Jest nagroda 100 zlotych.

Dzieki
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

ikar pisze: śr maja 06, 2020 00:06 A jak wy uwazacie? Jaka jest wasza opinie? Bo dla mnie szok poprostu, jak slysze mnichow z ambony mowi ze tak zaraz w ta jhane, wejdziesz a potem w druga, i jeszcze sobie chwala ze zycie jest fajne ..
Masz na myśli sławnego celebrytę Ajahna Brahma? :rotfl:

Pozdro,
D.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Damian907 pisze: śr maja 06, 2020 08:30 Masz na myśli sławnego celebrytę Ajahna Brahma?
:)

Wiesz raczej ogolnie pisze. Do Ajahna Brahma nie chcem sie w ogole odnosic. To jest czlowiek zagadka. I tyle. Ja ogolnie nie przepadam za centarmi medytacji, za jhana, i za praktyka koncentracji. To trzeba miec nagromadzenia do tego. Nie kazdy potrafi sie skupic. Np. na odechu, ja dno totalne jesli o anapanasati.

Ja natomiast, jak praktykowalem Dhamme wczesniej(nie praktykuje od 4 lata okolo, dalem se spokoj) no to tak jak Blogoslawiony mowil, ze musi byc sutava ariya savako
czyli to musi byc nie uczen, a Sluchacz dokladnie i to czego Szlachetnych dhammy szlachetnych? A jaki ma byc. Ma byc suttava, czyli pouczony, oczytany, zaznajomiony z Sutta, z kazaniami Thathagathy i jego swity Szlachetnych. Wiec z punktu Theravady, bedzie komus ciezko udowodnic, ze jest cos takiego jak medytacja.

I w tym watku chodzi mi przedewszystkim o 'medytacje' w pismach theravady. I jesli byla by osoba ktora przekona mnie i udowodni tekstami ze jest w Kanonie Pali. To z mila chcecia dam ta stowke. A jakby co to zawsze mozna na charity dac. Nie wiem na dzieci w Afryce, na globalne ocieplenie kto co woli.

I daje fory ludziom bo nie pytam czy Buddha uczyl medytacji, ale Buddha i Starsi rowniez Wiec moze bedzie ktos taki kto udowodni ze praktyka medytacji jest sluszna?

Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
pajtek
Posty: 1
Rejestracja: pn mar 22, 2021 17:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: pajtek »

No nie żartuj. Jesteś negatywnie nastawiony, bo jak sam przyznajesz masz problemy ze skupieniem. W Theravadzie bardzo ważne jest czytanie i pielęgnowanie wiedzy, ale medytacja to też jedna z podstaw tej tradycji.
Anapanasati Sutta, Satipatthana Sutta, Kayagatasati Sutta, Karaniya Metta Sutta, Sankhitta Dhamma Sutta to nauka medytacji w samym kanonie, a jeszcze sporo wspomnień o niej w innych.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: booker »

Spotkałem się z terminem ślepa wiara, ale ślepa medytacja, to dość unikalne, chyba. :89:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: ikar »

booker mi wwalili nozem, jak w maslo i nikt sie mna nie przejmowal. A ja mialem mysl zadosc uczynienia. i wybralem droge pokojowa.
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: booker »

:hug: co zrobiłem? Wybacz, jezeli cos napsułem. :confused2:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: ikar »

booker, ok, nic nie napsules, ja lubie sluchac ludzi odmiennego/innego zdania. wiec jest oki. lubie tylko postowac swoje wtrety od czasu do czasu. Ja jestem osoba wierzaca tak czy siek i milo Cie widziec po tylu latach, pozdrawiam ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

booker pisze: wt mar 30, 2021 00:03 :hug: co zrobiłem?
nic nie zrobiłeś. zajrzyj proszę: tutaj oraz tutaj.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: booker »

kunzang pisze: wt mar 30, 2021 06:36zajrzyj proszę: tutaj oraz tutaj.
:laugh:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ja jestem osoba wierzaca tak czy siek i milo Cie widziec po tylu latach, pozdrawiam ikar
Mi rowniez milo tu zawitać po tylu latach. :namaste:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
atapi
Posty: 1
Rejestracja: śr kwie 07, 2021 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Dhamma dla tych co chca ja zrozumiec. Nie slepa medytacja. I zmiana klimatu

Nieprzeczytany post autor: atapi »

ikar pisze: śr maja 06, 2020 07:52
Jesli jest osoba na tym forum, ktora jest w stanie udowodnic mi ze istnieje w tipitace i komentarzach cos takiego jak praktyka medytacji. Jest nagroda 100 zlotych.
Nie wiem na ile poważne jest Twoje pytanie, ale oczywiście w Kanonie Palijskim opisanych jest wiele ćwiczeń medytacyjnych, ba, cały system medytacyjny, przede wszystkim w Satipaṭṭhāna Sutta i Ānāpānasati Sutta.

Jeżeli chodzi Ci dokładnie o samo słowo 'medytacja' na określenie wszystkich tych zaleceń jakie Buddha przekazywał odnośnie owych ćwiczeń to zdaje się, że jhãna i forma czasownikowa jhãyathi występują w Kanonie niekiedy w takim właśnie bardziej ogólnym znaczeniu medytacji.
Jak wiadomo jhãna najczęściej kojarzy się z szczególnym typem medytacji wymagającej sammā-samadhi, które może wystąpić jedynie pod warunkiem nieobecności [pañca nīvaraṇāni. Tym niemniej jhãna pojawia się licznie w znaczeniu bardziej ogólnym.
Na przykład w MN108 czytamy:

“Na ca kho, brāhmaṇa, so bhagavā sabbaṁ jhānaṁ vaṇṇesi, napi so bhagavā sabbaṁ jhānaṁ na vaṇṇesīti.
Kathaṁ rūpañca, brāhmaṇa, so bhagavā jhānaṁ na vaṇṇesi?
Idha, brāhmaṇa, ekacco kāmarāgapariyuṭṭhitena cetasā viharati kāmarāgaparetena, uppannassa ca kāmarāgassa nissaraṇaṁ yathābhūtaṁ nappajānāti;
so kāmarāgaṁyeva antaraṁ karitvā jhāyati pajjhāyati nijjhāyati apajjhāyati.


Które Bhikkhu Sujato tłumaczy:

“No, brahmin, the Buddha did not praise all kinds of meditation, nor did he dispraise all kinds of meditation.
And what kind of meditation did he not praise?
It’s when someone’s heart is overcome and mired in sensual desire, and they don’t truly understand the escape from sensual desire that has arisen.
Harboring sensual desire within they meditate and concentrate and contemplate and ruminate.


Fragment ten następnie wymienia kolejne z pięciu [pañca nīvaraṇāni - zob. tutaj: https://suttacentral.net/mn108/en/sujato

Jako że jhany nie moga występować kiedy obecne jest pięć przeszkód, widać na tym przykładzie wyraźnie, że słowo jhāna nie oznacza tu szczególnego przypadku medytacji (wchłonięcia medytacyjnego) ale bardziej ogólnym o medytacji właśnie.

Dodatkowo powszednie w Tipitace (np. w MN 19 Dvedhāvitakkasutta) nawołanie Buddhy jhãyatha bhikkhave zdaje się mieć ten właśnie ogólny wymiar - medytujcie mnisi. Chociaż są tu różne stanowiska, np. Bodhi Bhikkhu, Analayo tłumaczą to jako meditate, ale Thanissaro i Sujato jako practice jhana /absorption. Tak więc można spekulować, ale trudno byłoby utrzymać pozycję, że za każdym razem kiedy Buddha napomina mnichów jhãyatha bhikkhave ma on wyłącznie na myśli jhany.

Metta. :namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”