Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

habanero
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 14, 2015 20:09
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: habanero »

Witam serdecznie.

Jako początkujący theravadin zagłębiam się w kanon palijski, często oglądam różne materiały (pamiętając o zarezerwowaniu godziny w piątek na Ajahna Brahma ;)). Materiałów jest ogrom, wszystkie są fascynujące, po każdym człowiek jest bogatszy w wiedzę, choć ilość pytań rośnie :)

Ostatnio podczas dyskusji z partnerką, która mimo, że jest katoliczką zdaje się interesować buddyzmem i coraz więcej dobrego wynosić z Dhammy, doszło do tematu tego co Budda mówił o wszechświecie, reinkarnacji (o tym nawet ostatnia przetłumaczona mowa była) i wszystkim tym, co jest poparte współczesną nauką. Znaleźć ogólniki można łatwo, np. o tym, że Budda wspominał o innych gatunkach we wszechświecie, o tym, że wszyscy składamy się z tej samej materii, etc. Tu moja prośba do osób dobrze orientujących się w suttach - czy mógłbym prosić o wskazanie sutt, w których jest mowa o czymkolwiek co mówi o wszechświecie jego powstaniu, przemianach, etc, wszystko o ponownych narodzinach, o materii, atomach, itd.

Mam na myśli wszystko co zostało w suttach wspomniane a później potwierdzone przez naukę lub uwzględnione jest obecnie w teoriach lub hipotezach naukowych. Z góry serdecznie dziękuję. Wiele ciekawostek można znaleźć w internecie, niektóre są fascynujące, ale jednak chciałbym takie rzeczy zweryfikować, żeby przypadkiem nie wprowadzać w błąd, będąc zapytanym o to, co kanon palijski mówi choćby o powstaniu wszechświata.

Proszę tylko o namiary na sutty inne źródła nie mogą być z oczywistych względów brane tu pod uwagę.

Raz jeszcze serdecznie dziękuję za pomoc oraz cierpliwość do początkującego i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć habanero,

polecam Twojej uwadze tę suttę :)
habanero
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 14, 2015 20:09
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: habanero »

piotr pisze:Cześć habanero,

polecam Twojej uwadze tę suttę :)
Ja to rozumiem, ale słucham choćby Ajahna Brahma, który mówi, że w suttach jest to i tamto a potem nie mogę tego zweryfikować, bo na filmikach nie podaje często o jakich suttach jest mowa. Padają często różne stwierdzenia, że Budda mówił o wielu rzeczach, które mają oparcie w nauce, że to i tamto jest zgodne z obecną nauką, fizyką, etc. Tak jak interesuje innych, tak i mnie intryguje jak jest rzeczywiście i chciałbym owe stwierdzenia zweryfikować.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć habanero,

w takim razie zajrzyj do Aggañña-sutty (DN 27) i Sattasūriya-sutty (AN 7.66), pamiętając, że źle uchwycona Dhamma, jest jak wąż uchwycony za ogon – kąsa (MN 22) ;)
habanero
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 14, 2015 20:09
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: habanero »

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc a przy okazji znalazłem odnośniki do innych sutt. Sam fakt, że ktokolwiek wiedział takie rzeczy wówczas jest intrygujący i dający do myślenia.

Raz jeszcze dziekuję.
Roman
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 16, 2013 15:18
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: Roman »

habanero pisze:a przy okazji znalazłem odnośniki do innych sutt.
Podziel sie, prosze, tym co znalazles.
habanero
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 14, 2015 20:09
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: habanero »

Patika sutta,
SD 1.7
Cakka,vatti Sīha,nāda S (D 26), SD 36.10 (2)
Kaṇṇaka-t,thala S (M 90) , SD 10.8 (2); Sandaka S (M 76), SD 35.7.
Cūḷa Hatthi,padôpama S (M 27,23-25) @ SD 40.5.
Anurādha S (S 22.86/3:119), SD 21.13; SD 40a.1 (11.1.1).
(Sotāpanna) Nandiya S (S 55.40,32-56) + SD 47.1 (1.1.2) & Pamāda Vihārī S (S 35.97,11-30) + SD 47.6

Nie zagłębiałem się w to, poza tymi dwoma suttami wskazanymi wcześniej, zapewne w weekend przysiądę, by doczytać resztę.

Wszystkie przypisy są z tego pdf: http://dharmafarer.org/wordpress/wp-con ... 2-piya.pdf

gdzie jest obszerny komentarz na początku o buddyjskiej kosmologii.

Tak jak Piotr wspomniał o Sisapavana sutta - Budda przekazał, to co istotne. Myślę, że ujawniając te informacje chciał przekazać, że wszystko - nawet wszechświat ciągle ulega zmianie, umieraniu i odradzaniu, więc dobrze służy praktyce uświadomienie sobie tego, jak i faktu, iż Budda znał rzeczywistość, którą potwierdza rzeczywiście współczesna nauka.
neuron
Posty: 11
Rejestracja: pt sty 01, 2016 09:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Kielce

Re: Sutty o rzeczywistości (w świetle współczesnej nauki)

Nieprzeczytany post autor: neuron »

świetna rzecz

podpinam się do podziekowań ....


bardzo interesujące

dzieki

:czyta2:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”