Cztery aktywnosci

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Slyszalem, ze Budda wyroznil cos takiego jak cztery glowne aktywnosci zwiazane z zyciem ludzkim. Probowalem szukac ale bez powodzenia, a chcialbym przeczytac w jakiej to sutrze i co Budda dokladniej mowil na ten temat. W skrocie chodzi o to, ze czlowiek zyjacy w samsarze oddaje sie czterem glownym czynnosciom, mianowicie: siedzeniu chodzeniu, jedzeniu i spaniu (w innej wersji przeczytalem ze sa to chodzenie, stanie, siedzenie i lezenie) i zeby starac sie praktykowac w kazdej nadazajacej sie okolicznosci. Czy bracia i siostry theravadinowie wiedza moze z jakiej to sutry lub nauk i mogliby pomoc? Albo jesli ktos z innej tradycji slyszal o zrodle lub cos dokladniej to takze prosze o pomoc. Z gory dzieki
:namaste:
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

Te pozycje (chodzenie, stanie, siedzenie, leżenie) wymieniane są w instrukcjach rozwijania świadomości (sampajañña), np. w Satipaṭṭhāna Suttcie. Ale nie są nazwane tam „głównymi aktywnościami w życiu ludzkim”. W oddzielnym paragrafie w tej samej suttcie wymienione jest pośród innych aktywności jedzenie i spanie.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Dzieki Piotr. Znaczy chodzi konkretnie o te fragmenty:
Zatem, mnisi, mnich taki chodząc, rozumie właściwie: „chodzę”, stojąc, rozumie właściwie: „stoję”, siedząc, rozumie właściwie: „siedzę”, leżąc, rozumie właściwie: „leżę”. Jakkolwiek byłoby ułożone jego ciało, zawsze powstaje w mnichu właściwe zrozumienie odnośnie pozycji jego ciała.

Zatem, mnisi, mnich taki zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy idzie wprzód, bądź gdy zawraca, zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy spogląda, bądź gdy odwraca wzrok, zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy zgina, bądź gdy rozciąga kończyny, zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy nosi szaty, trzymając miskę żebraczą oraz wierzchnią szatę, zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy je, pije, przełyka, a także gdy odczuwa smak pożywienia, zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy wydala ekskrementy; kał bądź mocz, zdaje sobie w pełni sprawę, przejrzyście rozumiejąc, gdy chodzi, stoi, siedzi, zasypia, budzi się, mówi, bądź gdy milczy.
Plus reszte, odnosnie obecnosci w oddychaniu, nieczystosci ciala itd. Sutre znam, czytalem wiele razy, zastanawiam sie tylko czy moze jeszcze w jakis innych miejscach Budda o tym wspominal. Albo skad sie wtedy wziela idea czterech aktywnosci. Byc moze to dopiero pozniej w innej juz tradycji w ten sposob usystematyzowano :89:
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
ethan pisze:(...) Albo skad sie wtedy wziela idea czterech aktywnosci. Byc moze to dopiero pozniej w innej juz tradycji w ten sposob usystematyzowano :89:
Idea czterech aktywności ma miejsce w dzogczen - można się z nimi zapoznać w np ''Cykl Dnia i Nocy, którym podąża się ścieżką pierwotnej jogi'' Namkhai Norbu Rinpocze /jest to praktyczny podręcznik/, nie jest tam jednak wyjaśnione skąd ta idea. Nazywane są tam one też ''czterema momentami'': jedzenie, siedzenie, chodzenie i spanie. Podręcznik ten mówi o tym, jak zintegrować naturalny stan z owymi aktywnościami.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

kunzang pisze:. Nazywane są tam one też ''czterema momentami'': jedzenie, siedzenie, chodzenie i spanie. Podręcznik ten mówi o tym, jak zintegrować naturalny stan z owymi aktywnościami.
W zen jest identyczna retoryka.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
ethan pisze:Sutre znam, czytalem wiele razy, zastanawiam sie tylko czy moze jeszcze w jakis innych miejscach Budda o tym wspominal. Albo skad sie wtedy wziela idea czterech aktywnosci. Byc moze to dopiero pozniej w innej juz tradycji w ten sposob usystematyzowano :89:
Z tego co pamiętam to te pozycje są wymieniane tylko w tym kontekście, który podałem. Genezy tej idei nie znam, ale zdroworozsądkowo można by obstawić, że pochodzi ona z obserwacji codzienności. Nie spotkałem kogoś, kto przebywał by w innej pozycji niż te. ;)
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1226
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Mogę się podzielić tym co znalazłem w Avatamska Sutrze:

"Przymierzając się do ukończenia drogi, nie opuszczają jej ani na moment; nawet chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, śpiąc są oddani ukończeniu wiedzy"
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: piotr »

iwanxxx pisze:
kunzang pisze:. Nazywane są tam one też ''czterema momentami'': jedzenie, siedzenie, chodzenie i spanie. Podręcznik ten mówi o tym, jak zintegrować naturalny stan z owymi aktywnościami.
W zen jest identyczna retoryka.
W Theravādzie mówi się tu o świadomości / rozumieniu (pajañña) i o pełnej świadomości / pełnym rozumieniu (sampajañña).
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: ethan »

kunzang pisze:Idea czterech aktywności ma miejsce w dzogczen - można się z nimi zapoznać w np ''Cykl Dnia i Nocy, którym podąża się ścieżką pierwotnej jogi'' Namkhai Norbu Rinpocze /jest to praktyczny podręcznik/, nie jest tam jednak wyjaśnione skąd ta idea. Nazywane są tam one też ''czterema momentami'': jedzenie, siedzenie, chodzenie i spanie. Podręcznik ten mówi o tym, jak zintegrować naturalny stan z owymi aktywnościami.
No wlasnie z nauk Rinpocze zaczalem sie nad tym znow bardziej zastanawiac. W "Cyklu dnia i nocy" jest to jednak tylko lakonicznie wspomniane, a ostatnio podczas retritu Rinpocze mowil wlasnie ze to od Buddy sie wzielo, calkiem rozsadne wydaje sie ze to wlasnie owa sutre o uwaznosci mial Rinpocze na mysli. Tak tez ostatnio nad tym myslalem i doszedlem do wniosku, ze pod owe momenty mozna podpiac chyba wszystkie ludzkie aktywnosci, i tak:
- chodzenie (moze tez oznaczac wszelki ruch i inne czynnosci, pracowanie, wydalanie itd.)
- siedzenie (lub generlanie odpoczywanie, bycie w stanie spoczynku, obojetnie czy tez lezenie lub stanie)
- jedzenie (i picie)
- spanie (tez moment zasypiania).
piotr pisze:Z tego co pamiętam to te pozycje są wymieniane tylko w tym kontekście, który podałem. Genezy tej idei nie znam, ale zdroworozsądkowo można by obstawić, że pochodzi ona z obserwacji codzienności. Nie spotkałem kogoś, kto przebywał by w innej pozycji niż te. ;)
No ciezko jeszcze chyba cos wymyslec :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
ethan pisze: W "Cyklu dnia i nocy" jest to jednak tylko lakonicznie wspomniane, (...)
Lakonicznie?... :89: No raczej nie - już na starcie masz odniesienie do czterech aktywności /''czterech momentów''/, następnie masz przedstawioną praktykę podczas trzech dziennych aktywności /jedzenie, siedzenie i chodzenie/, a następnie podczas snu - cały ten cykl odnosi się do czterech aktywności i tego, co powinno być właściwie zrozumiane, oraz jak powinna przebiegać praktyka podczas nich.
EDIT
ethan pisze: (...) a ostatnio podczas retritu Rinpocze mowil wlasnie ze to od Buddy sie wzielo, calkiem rozsadne wydaje sie ze to wlasnie owa sutre o uwaznosci mial Rinpocze na mysli.
Sądzisz, że mógł mieć na myśli sutrę z kanonu theravady, a nie jakąś sutrę mahajany?

Pozdrawiam
:14:

ps
jak dla mnie w tych czterech aktywnościach zawiera się cała reszta lub można by rzec, że są to cztery główne aktywności
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: ethan »

kunzang pisze:Lakonicznie?... :89: No raczej nie - już na starcie masz odniesienie do czterech aktywności /''czterech momentów''/, następnie masz przedstawioną praktykę podczas trzech dziennych aktywności /jedzenie, siedzenie i chodzenie/, a następnie podczas snu - cały ten cykl odnosi się do czterech aktywności i tego, co powinno być właściwie zrozumiane, oraz jak powinna przebiegać praktyka podczas nich.
Tak, oczywiście, sama integracja jest opisana w sposób podrecznikowy, jednak chodziło mi o źródło bardziej, z jakiej sutry owy podział na cztery momenty itd.
kunzang pisze:Sądzisz, że mógł mieć na myśli sutrę z kanonu theravady, a nie jakąś sutrę mahajany?i
Cieżko stwierdzić :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Tylko dodam, że 4 pozycje to pewien rodzaj przekazu - chodzi o to by "zawsze" być uważnym cokolwiek się robi. Przykładem jest na przykład kucanie - czy można być nieuważnym? Albo klęczenie.

W suttach zwykle wymienia się listę rzeczy, ale potem ludzie biorą je zbyt dosłownie, nie rozumiejąc ducha przekazu, skupiając się na literze. Więc nie chodzi o stricte cztery aktywności, chodzi o uważność w każdym ułożeniu ciała, każdej aktywności. Inaczej ta sutta miałaby setki stron...

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
ethan pisze:
kunzang pisze:Sądzisz, że mógł mieć na myśli sutrę z kanonu theravady, a nie jakąś sutrę mahajany?i
Cieżko stwierdzić :)
Mało prawdopodobnym mi się zdaje, by tybetański Mistrz dzogczen, który pobierał nauki sutr mahajany w szkole Sakjapa /o ile dobrze pamiętam/, odwoływał się do sutr kanonu theravady. Zetknąłeś się z tym, by w sposób jednoznaczny, Namkhai Norbu Rinpocze odwoływał się do sutr kanonu theravady?
Har-Dao pisze:Tylko dodam, że 4 pozycje to pewien rodzaj przekazu - chodzi o to by "zawsze" być uważnym cokolwiek się robi.
Ano - dokładnie o to chodzi.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: ethan »

kunzang pisze:Mało prawdopodobnym mi się zdaje, by tybetański Mistrz dzogczen, który pobierał nauki sutr mahajany w szkole Sakjapa /o ile dobrze pamiętam/, odwoływał się do sutr kanonu theravady. Zetknąłeś się z tym, by w sposób jednoznaczny, Namkhai Norbu Rinpocze odwoływał się do sutr kanonu theravady?
Celna uwaga. Szczerze mowiac nigdy w to bardziej nie wnikalem, ale z tego co wiem Kandziur zawiera takze sutry wczesnych szkol, chociaz nie wiem czy akurat theravady.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
ethan pisze:Celna uwaga. Szczerze mowiac nigdy w to bardziej nie wnikalem, ale z tego co wiem Kandziur zawiera takze sutry wczesnych szkol, chociaz nie wiem czy akurat theravady.
Możesz sobie poszukać ;) http://www.suttacentral.net/ (chociaż spis odniesień wciąż jest niepełny)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

piotr pisze:Cześć,
ethan pisze:Celna uwaga. Szczerze mowiac nigdy w to bardziej nie wnikalem, ale z tego co wiem Kandziur zawiera takze sutry wczesnych szkol, chociaz nie wiem czy akurat theravady.
Możesz sobie poszukać ;) http://www.suttacentral.net/ (chociaż spis odniesień wciąż jest niepełny)
Kandziur bez wątpienia nie zawiera sutt theravady, ale zawiera sutry sarvastivady, to raz. Dwa, mnisi tybetańscy nie studiują tych sutr w kandziurze a studiują podręczniki, które je podsumowują. Poza tym Tendziur zawiera Abhidharma-Kosię (czyli sarvastivada/sautrantika). Te teksty są "hinajaną" tradycji tybetańskiej.

Na pewno są sutry/fragmenty, które się powtarzają, ale ich wzajemna identyfikacja dopiero trwa. No i jest niezwykle mało prawdopodobne, żeby Tybetańczycy te sutry czytali. Jeśli tak, to może pod wpływem popularności kanonu palijskiego na Zachodzie w XX wieku.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: piotr »

iwanxxx pisze:Na pewno są sutry/fragmenty, które się powtarzają, ale ich wzajemna identyfikacja dopiero trwa.
No właśnie o to mi chodziło. :) Pewnie w tradycji tybetańskiej jest gdzieś jakiś fragment o satipaṭṭhānie, w którym pojawiają się te cztery postawy. Jak nie w sūtrach, to w jakimś komentarzu, który cytuje z już niezachowanej sūtry.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

piotr pisze:
iwanxxx pisze:Na pewno są sutry/fragmenty, które się powtarzają, ale ich wzajemna identyfikacja dopiero trwa.
No właśnie o to mi chodziło. :)
Wiem, ale odniosłem wrażenie, że na potrzeby ewentualnych czytelników, którzy nie siedzą w temacie można jeszcze doprecyzować ;) W mahajanie nie studiuje się sutr "hinajany" oraz nie studiuje się kanonu. Studiuje się wybrane przez daną szkołę istotne sutry, a resztę obejmują - lub nie - komentarze.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1226
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: karuna »

iwanxxx pisze:Na pewno są sutry/fragmenty, które się powtarzają, ale ich wzajemna identyfikacja dopiero trwa.
Masza rację, taka jest tradycja. Pozwolisz jednak, że dodam, iż z mojego punktu widzenia należałoby szukać wszechstronnie i innych rzeczy. Nawet mistrz Roshi Shunryu Suzuki mówił, że czytał Avatamsaka Sutrę, która odbiega od jego tradycji. Mistrz Hsun Hua, jest mistrzem Tripitaki. Uważam, że nauki Buddy są na tyle spójne, że nawet znając jedną sutrę, nic nie jest już w stanie Cię zaskoczyć. Sam Dalajlama uważa, że Bodhicitta jest ważnym elementem Hinajany.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Cztery aktywnosci

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Avatamsaka jest uważana za króla sutr w całym wschodnioazjatyckim buddyzmie i była podstawą szkoły Huayan, która mocno związana byłą z chan (częściowo w ten sposób, że intelektualnym podręcznikiem zen stały się pisma Zongmi, który był również patriarchą huayan). To, ze Suzuki ja studiował nie jest niczym dziwnym. Sutra Avatamsaka w niczym nie odbiega od soto zen.

"Mistrz Tripitaki" to grzecznościowy tytuł dla wykształconego mnicha. To nie znaczy, że studiował Agamy (niemahajanistyczną część chińskiego kanonu), choć jak wiadomo kolegował się z Ajahnem Sumedho, więc może poznał coś z kanonu palijskiego. W Chinach odkrycie Agam to dopiero chyba działalność Yin-Shuna, coś co się dzieje właściwie teraz. Wcześniej przez 1000 lat nikt ich nie tykał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”