Kalama Sutra a życie mnisie

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

sartre234
Posty: 16
Rejestracja: śr gru 01, 2010 17:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Kalama Sutra a życie mnisie

Nieprzeczytany post autor: sartre234 »

Cześć,

tak się ostatnio zastanawiałem jak wygląda w praktyce mnicha uwzględnienie nauk z Kalama Sutry. Przede wszystkim mam na myśli tradycję Theravada, dlatego też umieściłem wątek w tym dziale - jeśli jednak administratorzy uznają, że wątek powinien znaleźć się gdzie indziej, to proszę o przeniesienie.

Nauki tej sutry rozumiem w ten sposób, że nie należy bezkrytycznie przyjmować nauk Buddy, ale rozważyć je i zaakceptować, jeśli można się z nimi zgodzić.

Z tego, co wiem to np. w Tajlandii część klasztorów znajduje się w miastach i ci mnisi w dużej mierze skupiają się na nauce tekstów kanonicznych, inne zaś klasztory, w tzw. tajskiej tradycji leśnej Ajahna Chaha to przede wszystkim mnisi poświęcający się medytacji i praktyce. Choć to oczywiście duże uproszczenie, bo medytacja jest ważna w życiu każdego bhikku.

Budda opisywał proces istnienia w samsarze w dwunastu ogniwach współzależnego powstawania. Również tłumaczyć sposób, w jaki czujące istoty mogą przebywać w różnych miejscach odrodzenia. Celowo nie odpowiedział na niektóre pytania dotyczące sposobu istnienia, pytania metafizyczne. Niemniej powyższe nauki można zrozumieć jako próbę opisu sposobu funkcjonowania świata czujących istot i umysłu ze specyficznego, buddyjskiego punktu widzenia.

Również i świeckie nauki stawiają sobie za cel zrozumienie funkcjonowania świata, jak np. fizyka, biologia, kosmologia. Z racji dominującego wyznania w naszym kraju wiem, jak sytuacja wygląda w wypadku mnichów chrześcijańskich - rozwój zrozumienia z punktu widzenia religijnego i świeckiego (naukowego) może iść ze sobą w parze. Przykładowo wybitni naukowcy byli kapłanami lub zakonnikami - jak choćby jezuita Lemaitre czy kanonik Mikołaj Kopernik, a współcześnie ksiądz Heller. Natomiast w buddyzmie tybetańskim warto wspomnieć o Dalai Lama Center for Peace and Education.

Stąd też moje pytanie - jak to wygląda w klasztorach theravada? Mnisi mają dostęp do bibliotek, gdzie mogą studiować Tipitakę, ale nic mi nie wiadomo o ich związkach czy dostępie do źródeł wiedzy świeckiej. A na przykład w niemieckim Muttodaya Forest Monastery dostęp do internetu jest możliwy tylko w nagłych wypadkach :).

Pozdrawiam :namaste:
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kalama Sutra a życie mnisie

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

W Therawadzie przyjmuje się, że jak ktoś zostaje bhikkhu, to po to aby poświęcić 100% swojego czasu na dążenie do Przebudzenia. A jak chcesz zostać fizykiem, albo astronomem, to zostań fizykiem, albo astronomem. :)

Nie do końca jednak rozumiem co to ma wspólnego z Kalama Suttą.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
sartre234
Posty: 16
Rejestracja: śr gru 01, 2010 17:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Kalama Sutra a życie mnisie

Nieprzeczytany post autor: sartre234 »

Dzięki za odpowiedź,

starałem się wyrazić jasno, jak widzę, jaki to ma związek z Kalama Sutrą. Trochę poszukałem w internecie ("kalama sutra science") i wygląda na to, że nie jestem odosobniony w takiej interpretacji:
My writings lately on the Kalama Sutra being a Buddhist version of the "scientific method" have sparked a discussion about its essence.

A scientific world such as today's will be able to accept gladly all ten tenets of the Kalama Sutta as being in line with the scientific method and approach.

An Examination of the Kālāma Sutta and some of its critics .... In this sense the Buddha enunciated the fundamental principle of science
Moje ostatnie pisma o Kalama Sutrze, będące buddyjską wersją "metody naukowej" wywołały dyskusję na temat jego istoty.

Świąt nauki, taki jak dzisiaj, będzie w stanie chętnie przyjąć wszystkich dziesięć założeń Kalama Sutty, jako zgodnych z naukową metodą i podejściem.

Badanie Kalama Sutty i niektóre z jej krytyk... W tym sensie Budda ogłosił fundamentalną zasadę nauki
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”