Mnich

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Mnich

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Czołem!
Pytanie czysto z ciekawości, co musi zrobić człowiek Zachodu, aby mógł zostać mnichem buddyjskim np. w Birmie/ na Sri Lance? Przeszła mi taka myśl przez głowę i bardzo jestem ciekaw jak to wszystko rozpocząć, co z językiem, co z finansami? Z góry dzięki za odpowiedź :)
emaho!
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mnich

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko

Znaleźć dobrego nauczyciela, pomedytować z nim, pogadać, popatrzeć jak trzyma się Vinayi - ani samo "stanie się" mnichem ani miejsce (Birma, S.L.) ani nawet renomowany klasztor nie dadzą tyle co kompetentny upajjhāya - w dosłownym tłumaczeniu, "ten do którego blisko się przyszło".

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mnich

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Gdzie można znaleźć takich ludzi w takim razie?
emaho!
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mnich

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Ja mam swoich ulubionych, natomiast Tobie mogą w ogóle nie podejść, a Ci co mi nie podeszli - dla Ciebie mogą być świetni. Natomiast jeśli faktycznie rozważasz wyjście z domu - to można zacząć od bliskiej zagranicy i pojechać właśnie do Niemiec (www.muttodaya.org) albo U.K. (www.amaravati.org) etc. Sporo jest klasztorów w Europie, ale jeśli faktycznie będziesz wolał Orient, drogą eliminacji możesz też znaleźć swoje klasztory, które uczą takich a nie innych technik medytacyjnych (podejrzewam, że chciałbyś medytować, a nie być city-monk).

Ogólnie można znaleźć informacje, wystarczy dobrze poszukać - tutaj na przykład wykaz klasztorów na S.L. stworzony już jakiś czas temu przez Bhante Nyanatusitę (szefa BPS)
http://www.buddhanet.net/pdf_file/Sri-L ... teries.pdf

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Mnich

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Ras pisze:Pytanie czysto z ciekawości, co musi zrobić człowiek Zachodu, aby mógł zostać mnichem buddyjskim np. w Birmie/ na Sri Lance?
na początek musi znać dobrze angielski.
a potem uzbierać na bilet do Tajlandii i po wylądowaniu w Bangkoku wybrać się np. do Wat Pah Nanachat: http://www.watpahnanachat.org/
Obrazek
Awatar użytkownika
satiman
Posty: 47
Rejestracja: ndz sty 06, 2013 14:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: w sąsiadce

Re: Mnich

Nieprzeczytany post autor: satiman »

Szkoda że tylko z czystej ciekawości ... ;)
Ja jak bym nie miał rodzinki na głowie to bym chyba spróbował u Ajahna Brahmavamso w Australii. Podobają mi się nauki(działają na mnie) i tradycja leśna z której się wywodzą, charakter nauczyciela, brak problemu z komunikacją. No, ale najpierw pewnie chciałbym trochę poprzebywać w okolicy aby się upewnić w co się pakuję.

A propos , co byście powiedzieli na zaproszenie Ajahna do Warszawy na parę wykładów np. na auli Uniwersyteckiej? Tak mi rano do głowy wpadło.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Mnich

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

O zaproszeniu do Polski therawadyjskiego bhikkhu można przeczytać TUTAJ
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”