Artykuł o Buddhadasa Bhikkhu

książki i opublikowane wykłady nauczyciel oraz periodyki

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Artykuł o Buddhadasa Bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

artykuł z wieloma ciekawostkami z życia jednego z najbardziej wpływowych tajskich bhikkhu XX wieku:

http://www.buddhistchannel.tv/index.php ... 25,0,0,1,0

Pozdrawiam,
Pio.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Artykuł o Buddhadasa Bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: siristru »

HVALA! Piotrze świetny artykuł... uznaję czcigodnego ajahn'a Buddhadassę Bhikkhu za mojego nauczyciela. Zafascynowal mnie Jego dorobek już jakiś czas temu. podoba mi się to iż zwraca uwagę na kwestie społeczne w buddyzmie, na relacje między ludźmi zorganizowanych w społeczeństwa - dostrzegoł to co określił jako "społeczna dukkha" (sugerując możliwość zbiorowej dukkhy - czy tym samym zbiorowej kamma-vipaka?).

Już pisałem na forum o "socjalizmie dhammicznym" - mnie ta idea sie podoba i pasuje... nie ze wszystkim sie do końca zgadzam... ale wiekszość jest na + :)
artykuł pisze:He recognised that Christians have a much more developed social-service component than has been the case in the more chaotic and disorganised Buddhist traditions of Asia.
tłum.: Uznał, ze chrześcijaństwo ma o wiele bardziej rozwinięty system pomocy społecznej niż chaotyczne i niezorganizowane tradycje buddyjskie Azji.

Niestety prawda - musze przyznac iż faktycznie mamy sie czego uczyć od chrześcijan.
artykuł pisze:The Dalai Lama made two visits to Thailand before it became politically impossible for him to do so. Ajahn Buddhadasa met him in Bangkok in 1964. A few years later, the Dalai Lama visited Suan Mokkh for a couple of days.
tłum.: [JŚ] Dalajlama odbył dwie wizyty do Tajlandii zanim stało sie to politycznie niemożliwe. Ajahn Buddhadasa spotkał sie z Nim w Bangkoku w 1964 roku. Kilka lat później [JŚ] Dalajlama odwiedził Sua Mokkh na kilka dni.

Tego nie wiedziałem - widać będę musiał zaktualizować biografię czcigodnego ajahn'a Buddhadasa Bhikkhu na stronie:)
artykuł pisze:Ajahn Buddhadasa translated major parts of the Lankavatara Sutra, an important Mahayana text. Later he translated two classic Zen texts - the Platform Sutra of Hui Neng and the Zen Teachings of Huang Po. Thus, the first widely known translations of Zen texts in Thailand were carried out by him.
Ło! tłum.: Ajahn Buddhadasa przetłumaczył większą cześć Lankavatara Sutra, ważny tekst mahayany. później pzretłumaczył dwa klasyczne tekzty zen: "Podstawowa" Sutra Hui Neng i "Nauki Zen" Huang Po. tak teżpierwsze szeroko znane tłumaczenia tekstów zen zostały dokonane przez Niego.

Pięknie mówi o sasanie... zgadzam sie iż w RDZENIU wzystkie religie mają to samo założenie... ale oddalając się od niego różnice drastycznie rosną... trzeba by religie sprowadzić do podstawowych pojęć poza "bóg" itd.
artykuł pisze:Ajahn Buddhadasa felt that all religions have a common enemy - materialism. Political materialism, hedonistic materialism and spiritual materialism all perpetuate selfishness. They provide justifications for selfishness. Nationalism in many of its forms is also a justification for self-centredness. Modern individualism is a justification for self-centredness. Religion alone, when it understands itself and is true to its primary mission, is the human cultural development best suited to free us from selfishness.
To z prac czcigodnego Ajahna Buddhadasa Bhikkhu... nacjonalizm to faktycznie egoizm - ale panslavizm już nie (jeśli jest ideą szukania wspólnych elementów w kulturze, historii, budowania jedności i braterstwa, łamanie stereotypów i upzredzeń narodowych... to tylko moja opinia...

Nie bedę juz cytował ale ten fragment o krytyce i połykaniu szczególnie mi sie podoba:)
artykuł pisze:He was critical of Buddhism and other traditions when he felt they were behaving superficially, such as giving too much importance to rituals or individual teachers.
Nie trzeba komentować:)

Świetny artykuł:) Hvala!
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Artykuł o Buddhadasa Bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

TUTAJ można wysłuchać kilkugodzinnego wykładu Santikaro Bhikkhu na temat życia i nauczania Ajaana Buddhadasa.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Artykuł o Buddhadasa Bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Artykul Ajahna Buddhadasso o pustce: http://www.zencomp.com/greatwisdom/ebud/ebdha196.htm :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”