Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

książki i opublikowane wykłady nauczyciel oraz periodyki

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
chrystian
Posty: 316
Rejestracja: ndz cze 18, 2006 00:34
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ścieżka Sutry Serca
Lokalizacja: Kraków

Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: chrystian »

ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: ikar »

kurde fajno, nawet nie wiedzialem ze to jest na polski przetlumaczone. Fajnie Bhikkhu Bodhi jest za....., najlepszy tlumacz z pali moim zdaniem na swiecie.

Super przeczytam ta Majjhime po polsku. Zobaczymy czy tlumaczenie dobre :) I to za darmow wszystko cool :)

Anumodana
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
iks
Posty: 57
Rejestracja: pn mar 30, 2020 16:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: iks »

W końcu przebrnąłem, nie jest to prosta lektura i nie na raz, ale wartościowa.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: ikar »

wiesz iks tego na raz to nie mozna walic, bo to jest Sutta na dzien maks, byle przypominala nam, albo czasem jedno slowo na dzien wystarczy. Wiesz jak to wezmiesz jednym tchem i w jeden dzien przeczytasz to naukowcem zostaniesz co najwyzej ;)
iks pisze: ndz paź 18, 2020 16:49 W końcu przebrnąłem, nie jest to prosta lektura i nie na raz, ale wartościowa.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
iks
Posty: 57
Rejestracja: pn mar 30, 2020 16:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: iks »

Szczerze mówiąc to jakoś w kwietniu zacząłem czytać.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: ikar »

hej iks

jak patrze po dacie posta, to zaczales czytac w Kwietniu tego roku a skonczyles w Pazdzierniku. No to ile to, 10-4 to 6 miesiecy, pol roku czytales, to spoko. Tam jest sutt ile 15o i one sa sredniej dlugosci. to wyszloby 6miesiecyx30dni=160 dni podzielic na 150 Sutt, to srednio wyszlo Ci Sutta dzienie, to nawet sopoko. Wiesz to masz jednak dosc dluga sutte, i akurat jedna na dzien do refleksji. Wiec jest dobrze. Gorzejby bylo, moim zdaniem jakbys w trzy dni cala Mjjhima Nikaje zrobil. To wtedy wiesz nie ma refleksji odpowiedniej, i dlatego wlasnie mowilem ze tak Naukowcy czy Buddholodzy tak czytaja na Studjach byle wykluc terminy. Jak wyszla Ci 1 Sutta na dzien to sie akurat zmiesciles sie wlasnie w przedziale jako refleksje, tak jak poprawnie Theravadin poinien studiowac, i to sprezyles sie wiec gratulacjie.
iks pisze: ndz gru 06, 2020 00:43 Szczerze mówiąc to jakoś w kwietniu zacząłem czytać.
Ja mam tu swoja Majjhime Nikaye z PTS w przekladzie swietnym Bhikkhu Bhodhi, no ale nigdy nie zebralem sily zeby tak wszystkie przeczytac nawet jedna na dzien. Moze kiedys przeczytam wszystkie. Jedynie tak wyrywczo czytalem. Musze troche motywacji sam zebrac i sie wziasc za czytanie.

Gratuluje i Pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
iks
Posty: 57
Rejestracja: pn mar 30, 2020 16:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: iks »

Nie no tylko to tłumaczenie z Theravady przeczytałem, 5 sutt i komentarze. I jak mam być szczery bez komentarzy nie byłoby sensu czytać.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Hi iks
iks pisze: ndz gru 06, 2020 01:43 Nie no tylko to tłumaczenie z Theravady przeczytałem, 5 sutt i komentarze. I jak mam być szczery bez komentarzy nie byłoby sensu czytać.
sorry, nie do konca Cie zrozumialem. Aha teraz rozumie. To nie jest pelne tlumaczenie na Polski, tak. Dopiero wszedlem w link i to faktycznie tylko 5 Sutt pierwszych. Mulapariyaya Sutta, Sabbaasava Sutta, Dhammadayada Sytta, Bhayabherava Sutta i Anangana Sutta.

Ja w ogole nie czytelam tego przekladu, zobacze moze bym przeczytal tez te 5 Sutt. i caly ten przeklad na PL.

Okay to 180 dni podzielic na 5 Sutt to daje Ci Sutta na miesiac w zaokragleniu. No to dobrze nie. Lepiej jak Sutta na dzien :)

Pozdrawiam Cie serdecznie, trzymaj tak dalej
ikar

p.s
co do komentarzy atthakatha, to oczywiscie komentarze to podstawa naszej tradycji, i bez nich to nic bysmy nie wiedzili. Dlatego komentarze sa Starszych i one interpretuja i tlumacza nam Nauke Buddhy. Wiec sam widzisz jak sa wazne. I to nie moje komentarze ale Starszych do tego co Nauczal Buddha.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
iks
Posty: 57
Rejestracja: pn mar 30, 2020 16:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Re: Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

Nieprzeczytany post autor: iks »

Jak na mój gust tego czytania i tak było za dużo :) :czyta2:

Co do komentarzy to nie wszystkie warto czytać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”