10 b. ważnych dla mnie pytań

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Macknull

10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: Macknull »

Na początek chciałbym podziękować za aktywowanie mojego konta

1. Czym są schronienia?
2. Dlaczego powinienem je przyjąć?
3. Czy mogę nazywać siebie buddystą, jeśli tego nie zrobie?
4. Czy rzeczywiście wszystkie odłamy buddyzmu prowadzą do Prawdy, tylko innymi drogami?
5. Jeśli tak, to może inne religie także? Może mają trochę niepotrzebnego balastu, ale...
6. Czy bycie buddystą "na pełen etat" nie wyklucza uczestniczenia w życiu społecznym?
7. Czy Słowo Buddy wchłonięte przez młody (16 lat) umysł nie wypaczy go z "normalności"?
8. Jak walczyć ze stereotypami buddysty?
9. Czy warto odrzucić wszystko w drodze do Prawdy, by nic nas nie obciążało?
10. Czy Oświecenie jest tego warte?
10. Czy uczeń bez mistrza może do czegoś dojść?
10. Czemu Chrystus nie był buddystą?
10. Można się jakoś uporać z ogromną niewygodą w pozycji medytacyjnej?
10. Dlaczego hasło musi mieć 6 znaków?
10. Skąd się wzięły moje pytania?

i jedno dodatkowe, na marginesie:
1. Czym jest joga? O co z nią chodzi? Czemu ona służy? Jakie jest jej powiązanie z buddyzmem?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :14:
Macknull pisze:Na początek chciałbym podziękować za aktywowanie mojego konta
Proszę. I witamy na forum :)
Macknull pisze:1. Czym są schronienia?
Było to już wyjaśniane na forum - proszę skorzystaj z wyszukiwarki.
Macknull pisze:2. Dlaczego powinienem je przyjąć?
Nie powinieneś - możesz lub nie.
Macknull pisze:3. Czy mogę nazywać siebie buddystą, jeśli tego nie zrobie?
Możesz siebie nazwać buddystą z jakiego chcesz powodu - np przeczytawszy jedną książkę o buddyzmie a nawet i nie, a tylko dlatego, że np masz taki kaprys właśnie.
Możesz przyjąć schronienie i nie nazwać siebie buddystą.
Macknull pisze:4. Czy rzeczywiście wszystkie odłamy buddyzmu prowadzą do Prawdy, tylko innymi drogami?
Tak mówią. Z tymże, raczej różnymi stylami, a nie drogami, ponieważ wszystkie jako punkt wyjścia mają nauczanie Buddy - droga jest jedna, ale przejść ją można w różnym stylu.
Macknull pisze:5. Jeśli tak, to może inne religie także? Może mają trochę niepotrzebnego balastu, ale...
Spekulacjom nie ma końca... buddyzm to nie spekulacje a ścieżka. A inne religie, to nie ten panel.
Macknull pisze:6. Czy bycie buddystą "na pełen etat" nie wyklucza uczestniczenia w życiu społecznym?
Nie.
Macknull pisze:7. Czy Słowo Buddy wchłonięte przez młody (16 lat) umysł nie wypaczy go z "normalności"?
Nie.
Macknull pisze:8. Jak walczyć ze stereotypami buddysty?
Nie walczyć.
Macknull pisze:9. Czy warto odrzucić wszystko w drodze do Prawdy, by nic nas nie obciążało?
Nosisz kamienie w kieszeniach?
Macknull pisze:10. Czy Oświecenie jest tego warte?
Oświecenie, czyli co?
Macknull pisze:10. Czy uczeń bez mistrza może do czegoś dojść?
Uczeń bez mistrza nie jest uczniem. Nie ma mistrza, nie ma ucznia.
Macknull pisze:10. Czemu Chrystus nie był buddystą?
O to powinieneś Jego zapytać.
Macknull pisze:10. Można się jakoś uporać z ogromną niewygodą w pozycji medytacyjnej?
Można.
Macknull pisze:10. Dlaczego hasło musi mieć 6 znaków?
Nie musi, może mieć siedem.
Macknull pisze:10. Skąd się wzięły moje pytania?
Ty to powinieneś wiedzieć najlepiej.
Macknull pisze:i jedno dodatkowe, na marginesie:
1. Czym jest joga? O co z nią chodzi? Czemu ona służy? Jakie jest jej powiązanie z buddyzmem?
To nie ten panel.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Macknull

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: Macknull »

Dziękuję. Teraz widzę, czego nie widziałem. Odpowiedź była dla mnie niczym uderzenie dłonią w stół. Odpowiedzi, których szukałem. Dziękuję.
Chociaż nie jestem jeszcze gotowy, to droga jest dla mnie jasna. Nie chcę zgrywać wielkiego mędrca, ale tak to wygląda.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
Macknull pisze:1. Czym są schronienia?
2. Dlaczego powinienem je przyjąć?
3. Czy mogę nazywać siebie buddystą, jeśli tego nie zrobie?
Jak ktoś lubi przekładać buddyjskie pojęcia na grunt chrześcijaństwa to od biedy mozna nazwać przyjęcie schronienia za taki buddyjski chrzest, ale z takiego myślenia biorą się te Twoje następne pytania ;) Nie pójdziesz do żadnego piekła za nieprzyjmowanie schronienia i jak kiedyś pójdziesz do jakiegoś ośrodka medytacyjnego to Cię nikt nie wyrzuci za brak schronienia. W końcu to jest TWOJA deklaracja, a i Budda i Dharma i Sangha mają się dobrze niezależnie od tego czy się w nich schronisz, czy nie. ;)
Macknull pisze:4. Czy rzeczywiście wszystkie odłamy buddyzmu prowadzą do Prawdy, tylko innymi drogami?
5. Jeśli tak, to może inne religie także? Może mają trochę niepotrzebnego balastu, ale...
Czy jesteś buddystą, katolikiem, protestantem, muzułmaninem, żydem, hindusem, ateistą, liberałem, komunistą, to jeżeli jesteś dobrym człowiekiem to jesteś dobrym człowiekiem, a jeżeli twoja wiara, religia, czy ideologia ci w tym pomaga to bardzo dobrze dla niej. A co do Prawdy to mogę doradzić tylko jedno. Poznaj Prawdę, a poznasz odpowiedź na swoje pytania.
Macknull pisze:6. Czy bycie buddystą "na pełen etat" nie wyklucza uczestniczenia w życiu społecznym?
Co to znaczy ,,buddysta na pełen etat?" Co to znaczy ,,uczestniczenie w życiu społecznym?" Na przykład taki mnich zbyt często nie spędza nocy w klubach, a i dzieci zbyt wiele nie będzie miał. Dla takiego zwykłego świeckiego buddysty podstawowymi drogowskazami są buddyjskie wskazania, a tam nie ma niczego ,,aspołecznego."
Macknull pisze:7. Czy Słowo Buddy wchłonięte przez młody (16 lat) umysł nie wypaczy go z "normalności"?
W ogóle skąd ten pomysł?
Macknull pisze:8. Jak walczyć ze stereotypami buddysty?
Którymi stereotypami? Ze wszystkimi stereotypami najlepiej walczyć po prostu będąc żywym przykładem na ich niezgodność z prawdą.
Macknull pisze:9. Czy warto odrzucić wszystko w drodze do Prawdy, by nic nas nie obciążało?
Co masz na myśli? Buddyzm to droga środka. Odrzucanie wszystkiego (asceza) tak samo jak i robienie wszystkiego co się chce (hedonizm?) to skrajności i obie te drogi uznawane są za błędne.
Macknull pisze:10. Czy Oświecenie jest tego warte?
Nie. Oświecenie jest niewarte niczego, ale to nie problem, bo tutaj oświecenie nie jest żadnym celem.
Macknull pisze:10. Czy uczeń bez mistrza może do czegoś dojść?
Chcesz gdzieś dojść, ale nie wiesz gdzie to jest i nie masz mapy. Wiem, że co najmniej jednemu człowiekowi udało się kiedyś w ten sposób osiągnąć swój cel, ale był to na tyle godny podziwu wyczyn, że od 2.500 lat mówi się o tym człowieku z szacunkiem (tak, mam na myśli historycznego Buddę). Nauczyciel jest potrzebny, ale to nie znaczy, że bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielem nie ma niczego.
Macknull pisze:10. Czemu Chrystus nie był buddystą?
Są ludzie twierdzący, że Jezus również osiągnął jakiś wysoki wgląd w rzeczywistość i po prostu dostosował przekaz do panujących w danym czasie i miejscu realiów. Inni mówią nawet o tym, że Jezus nie zginął na krzyżu tylko uciekł... do Japonii. O Jezusie nie jesteśmy w stanie zbyt wiele powiedzieć z całą pewnością. Jeżeli ktoś jest chrześcijaninem i uznaje to co chrześcijaństwo mówi o Jezusie to ok, jego sprawa. Innym ludziom jakoś znajomość biografii kogoś kto żył 2.000 lat temu do szczęścia nie powinna być wybitnie potrzebna.
Macknull pisze:10. Można się jakoś uporać z ogromną niewygodą w pozycji medytacyjnej?
Jest sporo tematów o tym mówiących. Przede wszystkim jest kilka pozycji medytacyjnych, a początki siedzenia są niewygodne dla większości ludzi zachodu.
Macknull pisze:1. Czym jest joga? O co z nią chodzi? Czemu ona służy? Jakie jest jej powiązanie z buddyzmem?
Temat rzeka, ale w skrócie to po prostu kolejny rodzaj praktyki, który występuje w zasadzie tylko w buddyzmie tybetańskim.
kunzang pisze:Bry :14:
Macknull pisze:Na początek chciałbym podziękować za aktywowanie mojego konta
Proszę. I witamy na forum :)
To teraz admini osobiście aktywują nowe konta? Od kiedy tak jest?
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :14:
Ryu pisze:
Macknull pisze:1. Czym jest joga? O co z nią chodzi? Czemu ona służy? Jakie jest jej powiązanie z buddyzmem?
Temat rzeka, ale w skrócie to po prostu kolejny rodzaj praktyki, który występuje w zasadzie tylko w buddyzmie tybetańskim.
Chcesz powiedzieć, że w buddyzmie tybetańskim występują: hata yoga, bhakti yoga, radża yoga itd?...

Wprawdzie w buddyzmie tybetańskim przy podziale na stopnie jan /pojazdów/ używa się w przypadku niektórych słowa yoga /np anuttarayogatantra/, to chodzi w nim o tantry.
Ryuu pisze:To teraz admini osobiście aktywują nowe konta? Od kiedy tak jest?
Od około roku.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

czasowo usuniete

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Macknull pisze: 7. Czy Słowo Buddy wchłonięte przez młody (16 lat) umysł nie wypaczy go z "normalności"?
A ja uważam że może. Czymkolwiek jest normalność...

Jeżeli jednak przyjmiemy że normalność dla 16 latka to jest jakaś "średnia społeczna" zachowań i osobowości jego rówieśników to buddyzm niestety może spowodować niemałe odchylenia (nieważne jak je ocenimy). Szczególnie odradzam zbyt wiele czytania. Najlepiej od razu iść do nauczyciela przy zachowaniu zdrowego rozsądku co do tego co on mówi.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

kunzang pisze:Chcesz powiedzieć, że w buddyzmie tybetańskim występują: hata yoga, bhakti yoga, radża yoga itd?...
Nie chciałem tego powiedzieć, ale faktycznie to co napisałem na to wskazywało. Przepraszam. :padam:
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

W Buddyzmie jak najbardziej występują praktyki nazywane jogą, np 6 jog Naropy, czy jogi Nigumy., czy czetry jogi w praktykach Kalaczakry. W ogólności są to umysłowe ( medytacja) i fizyczne ćwiczenia majace na celu oczyszczenie umysłu ze splamień. Fizyczne ćwiczenia są powiazane z właściwym oddechem itp.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :14:
miluszka pisze:W Buddyzmie jak najbardziej występują praktyki nazywane jogą, np 6 jog Naropy, czy jogi Nigumy., czy czetry jogi w praktykach Kalaczakry. W ogólności są to umysłowe ( medytacja) i fizyczne ćwiczenia majace na celu oczyszczenie umysłu ze splamień. Fizyczne ćwiczenia są powiazane z właściwym oddechem itp.
No tak... fakt :) Popadłem w ''pomrocznośćjasną'' :th:

Ryuu - zatem teraz pokłon z mej strony :padam:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Macknull pisze:10. Skąd się wzięły moje pytania?
I gdzie teraz są, dokąd sobie poszły? ;)

Witaj na forum :)
Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 10 b. ważnych dla mnie pytań

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

kunzang pisze: Ryuu - zatem teraz pokłon z mej strony :padam:
Uwielbiam sytuacje w których wszyscy mają rację! :just: :yahoo: :brawo2:
:namaste:
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”