Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Malwin91
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 20, 2010 13:43
Tradycja: tybetańska

Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Malwin91 »

Cierpię na nerwice i chciałbym zacząć medytować , jednak jestem żółtodziobem. Jak wygląda medytacja ? Jak mam medytować ? Czytałem trocę na ten temat .. W jednym miejscu pisze że mam całkowicie wyłączyć myślenie a gdzie indziej że mam skupić się na swoim umyśle ....
Czy ktos zna dobrego nauczyciela medytacji ?
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Cześć, Malwin91, witamy na forum. :)
Ponieważ jest to forum buddyjskie, medytacją zajmujemy się tutaj głównie w tym kontekście: buddyjskim.
W buddyzmie medytacja jest elementem całościowej praktyki służącej osiągnięciu pewnych celów, wskazanych przez buddyjskie nauki. Z samym buddyzmem sprawa też nie jest taka prosta, bo jak zdążyłeś zapewne zauważyć, szkół buddyjskich jest wiele i każda z nich ma sobie właściwy sposób postępowania, własną ścieżkę, którą wskazuje nauczyciel w bezpośrednim kontakcie. Gdybyś chciał zdecydować się na medytowanie w ramach buddyzmu, musiałbyś więc trochę poczytać o różnych szkołach, wybrać na początek (to może się potem zmienić) coś dla siebie i szukać ludzi (nauczyciela) z określonej szkoły, dopytywać o szczegóły.
Tyle informacji ogólnych.

A teraz trochę o nerwicy, czy mógłbyś, cierpiąc na nią, wejść w praktykę buddyjską. Moim zdaniem, wszystko zależy od tego, jakie jest podłoże Twoich nerwicowych objawów i jakiego typu dolegliwości odczuwasz. Gdybyś zdecydował się na kontakt z wstępnie wybranym nauczycielem (po rozejrzeniu się tu i ówdzie), dobrze byłoby o tych dolegliwościach z nim porozmawiać i zapytać, co radzi.

Nerwice rozwijają się z reguły na bazie jakiegoś słabo uświadamianego konfliktu wewnętrznego. Jeśli odkryjesz w którymś momencie, że buddyzm na poziomie praktycznym wnosi ze sobą elementy łagodzące ten wewnętrzny konflikt, czy wręcz go rozpuszczające, to prawdopodobnie spokojnie będziesz mógł praktykować. Ale niekoniecznie może dojść do złagodzenia, czasem wręcz do wzmocnienia czynników nerwicogennych, to naprawdę zależy od tego, co Ci jest i konsultacja z lekarzem i nauczycielem buddyjskim jest bardzo tutaj wskazana.

Ogólnie w buddyzmie mówi się, że do buddyjskiej praktyki potrzebne jest w miarę zdrowe (bez przesady), dobrze zintegrowane „ja”. Jednak bardzo często podłożem słabej kondycji naszego „ja” stają się jakieś „kolizje” z otoczeniem, na skutek odmiennego poglądu na życie. Niewykluczone, że buddyzm pomógłby tu coś wyjaśnić i tym samym wzmocnić „ja”.

Pozdrawiam serdecznie
gt
zalew
Posty: 31
Rejestracja: śr paź 11, 2006 19:08
Tradycja: Theravada

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: zalew »

Nie jestem pewien czy przy nerwicy jest dobra medytacja gdy siedzisz i myslisz o wszystkich swoich problemach. Medytacja nie powinna chyba byc tez rodzajem ucieczki przed rzeczywistością.

Może powinnas poracowac nad sposobem myslenia - zmienic sposob koncentracji z negatywow na pozytywy, odseparowac sie trochę od problemow oile jest to mozliwe. Z wlasnego doswiadczenia widze że zmiana sposobu myślenia, praca nad tym co dzieje sie w glowie jest fundamentalna dla naszego zycia. Rozwiązywanie swoich problemow nei musi koniecznie odbywac sie podczas medytacji - no chyba że ruszasz na ostateczna walkę ;)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Malwin91 pisze:W jednym miejscu pisze że mam całkowicie wyłączyć myślenie a gdzie indziej że mam skupić się na swoim umyśle ....
zalew pisze:Nie jestem pewien czy przy nerwicy jest dobra medytacja gdy siedzisz i myslisz o wszystkich swoich problemach. Medytacja nie powinna chyba byc tez rodzajem ucieczki przed rzeczywistością.
No właśnie, w buddyzmie nie chodzi o wyłączenie myślenia, bo tego nie da się tak naprawdę zrobić, można co najwyżej nie chcieć znać własnych myśli i poupychać je po kątach, ale oczywiście dobry buddysta nie będzie upychał, bo na nic mu się to nie przyda. W buddyzmie chodzi jedynie o nielgnięcie do myśli, które się pojawiają. Nielgnięcie natomiast może się przejawić tylko wówczas, gdy myśli płyną swobodnie. Żeby jednak mogły płynąć swobodnie, trzeba im na to pozwolić, trzeba umysł zostawić w spokoju, co człowiekowi znerwicowanemu nie przychodzi z łatwością i do czego bez asysty psychoterapeuty w cięższych przypadkach nie zachęcam. Jednak, myślę, że po jako takim "odkorkowaniu" własnego myślenia i odczuwania, doświadczenia medytacyjne w ramach buddyjskiej praktyki mogą się przydać.
Ale jeszcze raz powtarzam, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji człowieka, trzeba byłoby skonsultować się z nauczycielem i lekarzem (terapeutą).

Pozdrawiam, gt
Malwin91
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 20, 2010 13:43
Tradycja: tybetańska

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Malwin91 »

Gdzie znaleść jakiegoś nauczyciela ? Jestem z Kielc ale mogę dojechać ..... jaki sposób medytacji polecacie dla mnie.
Gdzieś czytałem o jednym ze sposobów medytacji który polegał na tym aby traktować myśli jako przemijające chmury ..tzn pozwalać im przychodzić i odchodzić nie zagłębiać się w nie.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Malwin91 pisze:Gdzie znaleść jakiegoś nauczyciela ? Jestem z Kielc ale mogę dojechać ..... jaki sposób medytacji polecacie dla mnie.
Gdzieś czytałem o jednym ze sposobów medytacji który polegał na tym aby traktować myśli jako przemijające chmury ..tzn pozwalać im przychodzić i odchodzić nie zagłębiać się w nie.
A może tutaj się rozejrzyj, co?

strony www sang buddyjskich w Polsce

Na Twoim miejscu nie liczyłabym za bardzo na to, że ktoś ot tak, na odległość, poleci Ci jakąś medytację. Medytacja w buddyzmie nie jest oderwana od buddyjskiego poglądu i całego systemu praktyki przyjętej w związku z tym poglądem. Jeśli chcesz sobie pomedytować dla celów zdrowotnych, poszukaj miejsc, które to proponują. A jeśli serio chcesz zostać buddystą, wybierz jakąś szkołę, któryś z ośrodków i tam popytaj. Nie licz też na to, że ktoś Ci tu powie, która szkoła lub który ośrodek jest lepszy :)
Natomiast o różne szczegóły związane z praktyką w konkretnie już wybranych szkołach możesz popytać.

Jeśli chodzi o te przemijające chmury... Rzeczywiście, myśli przychodzą i odchodzą, podobnie jak chmury... jednak nie tak łatwo jest medytować w ten sposób, gdy coś grzmi nad głową, błyska piorunami i zalewa litrami wody :)

pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Malwin91 pisze:Gdzie znaleść jakiegoś nauczyciela ? Jestem z Kielc ale mogę dojechać ..... jaki sposób medytacji polecacie dla mnie.
Gdzieś czytałem o jednym ze sposobów medytacji który polegał na tym aby traktować myśli jako przemijające chmury ..tzn pozwalać im przychodzić i odchodzić nie zagłębiać się w nie.
Ośrodki buddyjskie w Polsce

http://www.amitaba.republika.pl/osrodki_buddyjskie.html

Co do Kielc, istnieje tu ośrodek Karma Kagyu

http://kielce.buddyzm.pl/

O ośrodkach innych linii nie ma informacji, ale oczywiście zawsze możesz odwiedzić np. Kraków.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: booker »

Malwin91 pisze:Gdzie znaleść jakiegoś nauczyciela ? Jestem z Kielc ale mogę dojechać .....
Polecam przedstawić jak się ma z Tobą sytuacja (nerwica itd) osobie prowadzącej ośrodek. Ułatwia to start dla Ciebie i dla nich ;)

Powodzenia!
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
zalew
Posty: 31
Rejestracja: śr paź 11, 2006 19:08
Tradycja: Theravada

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: zalew »

booker pisze:Polecam przedstawić jak się ma z Tobą sytuacja (nerwica itd) osobie prowadzącej ośrodek. Ułatwia to start dla Ciebie i dla nich ;)
Zwlaszcza jak ci powiedza spadaj.
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

W przypadku "spadaj", pozostaje tylko współczuć - oczywiście osobie/bom która by coś takiego wyraziła. Mam nadzieję, że jednak tak się nie stanie.
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: moi »

TeZeT pisze:W przypadku "spadaj", pozostaje tylko współczuć - oczywiście osobie/bom która by coś takiego wyraziła. Mam nadzieję, że jednak tak się nie stanie.
Nie słyszałam o takim przypadku, że ktoś przychodzi do sanghi ze swoimi problemami i słyszy od innych "spadaj". Przecież gdyby nie miał problemów, nie potrzebowałby sanghi i praktyki :)
To normalne, że przychodzi się z jakimś "defektem". Równocześnie przychodzi się z tym wszystkim, co do praktyki jest potrzebne :)
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Może Zalew z czymś takim się spotkał ?
Cały czas jest teraz.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: ikar »

to tylko takie nerwicowe umysły powstają, to nie ty.
Najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja tych umysłów. To tylko taki niezdrowy umysł powstaje gdy coś cię denerwuje. Nazywa się dosa-mula citta. Umysł zakorzeniony w gniewie.
żadnych problemów. ;)
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Malwin91
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 20, 2010 13:43
Tradycja: tybetańska

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Malwin91 »

Witam
Znalazlem dla siebie , tzn wyczytalem z ksiazki sposob medytacji za pomaca mantry.
Jest to mantra So Hum podobnież uniwersalna. O to moj sposob na medytacje.
1. Siadam wygodnie i kontroluje oddech
2.Wymawiam wewnatrz siebie wraz z oddechem mantre So Hum , próbuje na tym sie tylko skoncentrować.

Czy ktos moze ocenic czy podąrzam dobrą drogą ?
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Malwin91 pisze: Czy ktos moze ocenic czy podąrzam dobrą drogą ?
Tak, renomowany nauczyciel z ośrodka.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Malwin91 pisze:Witam
Znalazlem dla siebie , tzn wyczytalem z ksiazki sposob medytacji za pomaca mantry.
Jest to mantra So Hum podobnież uniwersalna. O to moj sposob na medytacje.
1. Siadam wygodnie i kontroluje oddech
2.Wymawiam wewnatrz siebie wraz z oddechem mantre So Hum , próbuje na tym sie tylko skoncentrować.

Czy ktos moze ocenic czy podąrzam dobrą drogą ?
a co jest twoim celem? co chcesz osiągnąć?
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
cloudragon
Posty: 15
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 14:38
Tradycja: brak , jestem tu ,
Kontakt:

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: cloudragon »

Przede wszystkim najpierw skonsultuj się z lekarzem .Medytacja to ( również ) doskonały środek leczniczy ale przy schorzeniach nerwowych sama medytacja nie pomoże .
Malwin91
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 20, 2010 13:43
Tradycja: tybetańska

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Malwin91 »

Znalazłem kilka sposobów na medytacje z książek.
1. Siadam i koncentruję się na "środkowym oku" obserwuje swoje myśli jak chmury . Patrze z miłością na wewnętrzne światło.
2. Robię to samo tylko recytuje mantre So hum.

Na medytacje poświęcam 10 minut dziennie.
Może ktoś to ocenić??
A co chce osiągnąć ? Chce zjednoczyć się z bogiem i obdarzyć miłością każdego człowieka.
W tym miesiacy ide do ośrodka buddyjskiego może tam mi tez pomoga :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Malwin91 pisze:Chce zjednoczyć się z bogiem i obdarzyć miłością każdego człowieka.
W tym miesiacy ide do ośrodka buddyjskiego może tam mi tez pomoga :)
Pozdrawiam
Chcesz jednoczyć się z Bogiem przy pomocy medytacji buddyjskiej?
Do ośrodka buddyjskiego reprezentującego jaką szkołę buddyjską?
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Malwin91
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 20, 2010 13:43
Tradycja: tybetańska

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: Malwin91 »

buddyzmu diamentowej drogi
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak medytować ? Nerwica szukam nauczyciela

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :)
Malwin91 pisze: A co chce osiągnąć ? Chce zjednoczyć się z bogiem i obdarzyć miłością każdego człowieka
Dlaczego chcesz się jednoczyć z bogiem poprzez medytacje buddyjskie, gdzie nie wierzy się w boga, a nie poprzez medytacje chrześcijańskie, czy hinduskie, które prowadzą do jedności z bogiem?

Pozdrawiam
kunzang
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”