Swięta Księga Buddyzmu

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Zdworu

Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Zdworu »

Witam forum, od niedawna interesuję się buddyzmem i pewnie jak każdy na początku mam wiele pytań i zamieszania w głowie.

Chciałem się dowiedzieć czy istnieje jakiś odpowiednik Biblii? Słyszałem o Dhammapada, ale słyszałem też że nie ma takowej

Czy ktoś bardziej wtajemniczone jest w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie?

Edit: Zorientowałem się, że zamiesciłem temat w niedopowiednim dziale, dlatego prosze o przeniesienie go do "wasze pierwsze pytania"
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Nie ma. Jeśli chodzi o Dhammapade, to część wersów łatwo zrozumieć bo są bardzo uniwersalne, część jest zakorzeniona w kulturze indyjskiej i mogą się pojawić nieporozumienia. / Mam na myśli np. strofy o Brahmanie co to zabije kogoś i bez grzechu chodzi /
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Świętymi tekstami w buddyzmie są Sutry, czyli nauki Buddhy. Podobnie jak rózne wyznania chrześcijańskie mają różny kanon Biblii (zaliczają w jej skład różne księgi), tak różne szkoły buddyjskie mają różne kanony - inny ma tradycja Theravada, inny Mahajana, jeszcze inny Wadżrajana.
Chiński Kanon Mahajany (który obowiązuje także w Japonii i o ile się dobrze domyślam także w Korei oraz Wietnamie) obejmuje Sutry oraz nauki buddyjskich patriarchów. Jeżeli mnie pamięć nie myli, liczy on sobie ok. 60 tysięcy stron.

Edit: http://mahajana.net/glosariusz/T.html#t ... u_daizokyo
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Zdworu :)
Zdworu pisze:(...) Chciałem się dowiedzieć czy istnieje jakiś odpowiednik Biblii? (...)
Tak.
Na ten moment mamy /upraszczając/ dwa kanony spisanych słów Buddy Gautamy Śakjamuniego: kanon spisany w języku pali, jest to Tipitaka; i kanon spisany w sanskrycie, a następnie przetłumaczony /i głównie zachowany/ na chiński i tybetański /koreański, japoński, itd.../.
Ten spisany w pali odnosi się do tzw buddyzmu południowego, natomiast ten tłumaczony z sanskrytu odnosi się do buddyzmu północnego. Obydwa kanony różnią się trochę od siebie.
Tipitaka - kanon palijski
Kanon Mahayany

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Nie nazwałbym tego Biblią, ponieważ przez długi czas nauki buddyzmu były przekazywane ustnie. Same księgi nie są przedmiotem kultu tak jak ma to miejsce w chrześcijaństwie, judaiźmie czy islamie. Cały czas tworzone są nowe komentarze. Buddyzm posiada wiele "Świętych Ksiąg", zależnie od tradycji. Osoba z innej tradycji nie musi uważać księgi z innej tradycji za "świetą", tym nie mniej respektuje nauki w niej zawarte.
Jeśli chodzi o kanon tybetański są to w dużej mierze tłumaczenia z sanskrytu, ale prócz tego są też rodzime nauki Bon plus Tantra.

Poniżej spis treści Tybetańskiego Kangjuru z Ladakh:

'dul ba - vinaya [Dyscyplina Klasztorna]
'bum - 100 000 wersow Prajna Paramity [Długa sutra na temat Pustki]
phal chen - Avatamsaka [Sutra o stopniach na ścieżce (mniej więcej)]
dkon brtsegs - Ratnakuta [Niepamiętam]
Nyi Khri - 20 000 wersow PrajnaParamity [O Pustce]
khri brgyad stong pa - 18 000 wersow Prajna Paramity [Też o Pustce]
khri pa - [Zdaje się, że są to nauki dla osób świeckich, ale nie jestem pewien]
brgyad stong pa - 8000 wersow Prajna Paramity [O Pustce]
shes rab sna tshogs - Różnorodna Mądrość Odcinająca
mdo sde - Sutry [Duży zbiór nauk Buddy, przypowieści, alegorii, nauk mądrościowych]
myang 'das - Nirvana Sutra [Sutra o Odejściu Buddy]
rgyud 'bum - 100tys Tantr szkoły Nyingma [Tak, w Kangjurze są też zawarte tantry]
dkar chag - Spis Treści

Jest też kanon tybetański ze wschodniej prowincji Kham, który dodatkowo zawiera jeszcze:
gzungs 'dus - Zbiór Dharani i mantr
dus 'khor 'grel bshad - Kalachakra


Jeśli chodzi o drugą część kanonu tybetańskiego jest nią Tangjur. Tu mogę przedstawic spis treści tzw. Złotego Tangjuru, który spisano stosunkowo niedawno, bo w 1731r.

Bstod tshogs - Hymny [Są tu głównie hymny pochwalne, "inwokacje" różnego rodzaju Jidamów, czyli aspektów naszej własnej natury]
'bras bu sngags kyi theg pa'i skor - Varjayana / sciezka rezultatu(owocu) [Długo by gadac :), odsyłam do Wikipedii ]
rgyu mtshan nyid theg pa'i skor -Dosł. "Przyczynowy pojazd filozoficzny" [m.in. Dialektyka]
bod snga rabs pas mdzad pa'i bstan bcos dkar chag rnying pa rnams la yod pa ci rigs pa'i skor - [Dosł. Poprzednie dzieła tybetańskich uczonych (M.in gramatyka, Sutra rozplątywania myślenia (Sandhi Nirmochana Sutra)]
gsar bcug mdo dang rig gnas la sogs pa'i bstan bcos kyi skor - Dyskursy nowe(?)
gsar bcug bod snga rabs pas mdzad pa'i bstan bcos kyi skor - Dedykacje/Życzenia(plany), Modlitwy/ Szczęścia
dkar chag - Spis treści


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Lo'tsa'wa pisze:Nie nazwałbym tego Biblią, ponieważ przez długi czas nauki buddyzmu były przekazywane ustnie.
Chrześcijańskie i żydowskie też.
Lo'tsa'wa pisze:Same księgi nie są przedmiotem kultu tak jak ma to miejsce w chrześcijaństwie, judaiźmie czy islamie.
Jak to nie? Tak samo nie kładzie się Sutr w nieodpowiednich miejscach, nie rzuca nimi, nie niszczy ich i traktuje się je z czcią. Nie zauważyłem żeby chrześcijanie traktowali lepiej Biblię - no chyba, że w tradycji do której należysz nie traktuje się Sutr z czcią - to by mnie jednak zdziwiło.
Lo'tsa'wa pisze:Cały czas tworzone są nowe komentarze.
W innych religiach jest tak samo.
Lo'tsa'wa pisze:Buddyzm posiada wiele "Świętych Ksiąg", zależnie od tradycji.
Podobnie chrześcijanie mają różny kanon bilblijny, muzułmanie też - z tego co pamiętam - akceptują różne zbiory Hadisów w zależności od frakcji.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Lo'tsa'wa pisze:Nie nazwałbym tego Biblią, ponieważ przez długi czas nauki buddyzmu były przekazywane ustnie. (...)
Nie nazywam tego Biblią :) Uważam tylko, że można to nazwać odpowiednikiem Biblii - iż tym jest. Czyli czymś, co jest spisanym słowem z jednej strony słów Jezusa, a z drugiej słów Buddy.

Pozdrawiam
kunzang

ps
Lo'tsa'wa pisze:(...) ale prócz tego są też rodzime nauki Bon plus Tantra. (...)
Bonu bym w tym kontekście, tu nie mieszał, bo wprawdzie bon polega na sutrach, lecz nie związanych z Buddą Gautamą Śakjamunim.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
chaon pisze:(...) Nie zauważyłem żeby chrześcijanie traktowali lepiej Biblię - no chyba, że w tradycji do której należysz nie traktuje się Sutr z czcią - to by mnie jednak zdziwiło. (...)
Mnie też.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Chaon, w skrócie chodzi mi o to, że Buddyzm nie jest religią księgi, jego podstawą jest żywy przekaz i instytucja Guru.

Kunzang pisze: Nie nazywam tego Biblią :) Uważam tylko, że można to nazwać odpowiednikiem Biblii - iż tym jest. Czyli czymś, co jest spisanym słowem z jednej strony słów Jezusa, a z drugiej słów Buddy.
Zgoda.
Kunzang pisze:
Lo'Tsa'Wa pisze: (...) ale prócz tego są też rodzime nauki Bon plus Tantra. (...)
Bonu bym w tym kontekście, tu nie mieszał, bo wprawdzie bon polega na sutrach, lecz nie związanych z Buddą Gautamą Śakjamunim.
Pytanie odnosiło się do Buddyzmu. Bon to nie Buddyzm?

Pzdr
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Lo'tsa'wa pisze:Chaon, w skrócie chodzi mi o to, że Buddyzm nie jest religią księgi, jego podstawą jest żywy przekaz i instytucja Guru.
Co zatem zrobisz z całą Theravadą, gdzie podstawą nie jest ''instytucja Guru'', a spisane słowa Buddy?
Poza tym owa ''instytucja Guru'' także bazuje na tekstach - żaden guru od nowa Tantry Kalaczakry nie pisze.
Lo'tsa'wa pisze:
Kunzang pisze:
Lo'Tsa'Wa pisze: (...) ale prócz tego są też rodzime nauki Bon plus Tantra. (...)
Bonu bym w tym kontekście, tu nie mieszał, bo wprawdzie bon polega na sutrach, lecz nie związanych z Buddą Gautamą Śakjamunim.
Pytanie odnosiło się do Buddyzmu. Bon to nie Buddyzm?
Został uznany za buddyzm, dość niedawno i nie przez wszystkich zapewne - stąd bym go /akurat w tym kontekście/ tu nie umieszczał, coby komuś początkującemu nie mieszać w głowie :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)
kunzang pisze:Na ten moment mamy /upraszczając/ dwa kanony spisanych słów Buddy Gautamy Śakjamuniego: kanon spisany w języku pali, jest to Tipitaka; i kanon spisany w sanskrycie, a następnie przetłumaczony /i głównie zachowany/ na chiński i tybetański /koreański, japoński, itd.../.
Właśnie. Pamiętajmy, że buddyzm nie jest jednorodny – z takiego przeświadczenia wynika wiele nieporozumień. Sam termin, "buddyzm", został ukuty przez badaczy w XIX wieku na określenie "kompleksu praktyk religijnych, skoncentrowanych na obrazie lub pamięci o postaci nazwanej Buddhą, Oświeconego" (Edward Irons, Encyclopedia of Buddhism, str. xv). Ten obraz i pamięć różnią się w zależności od czasu i miejsca rozwijania się kolejnych form buddyzmu.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

kunzang pisze:Witam
Lo'tsa'wa pisze:Chaon, w skrócie chodzi mi o to, że Buddyzm nie jest religią księgi, jego podstawą jest żywy przekaz i instytucja Guru.
Co zatem zrobisz z całą Theravadą, gdzie podstawą nie jest ''instytucja Guru'', a spisane słowa Buddy?
Poza tym owa ''instytucja Guru'' także bazuje na tekstach - żaden guru od nowa Tantry Kalaczakry nie pisze.
Therevada jest pod tym względem wyjątkiem, ja mówię o ogólnej tendencji. To co wyróżnia buddyzm na tle innych religii to tzw. żywy przekaz. Warunkiem udzielania nauk z sutr jest przekaz, czyż nie? Tantrę Kalaczakrę nie może "byle kto" przestudiować i udzielać inicjacji.
Lo'tsa'wa pisze: Pytanie odnosiło się do Buddyzmu. Bon to nie Buddyzm?
Kunzang pisze:Został uznany za buddyzm, dość niedawno i nie przez wszystkich zapewne - stąd bym go /akurat w tym kontekście/ tu nie umieszczał, coby komuś początkującemu nie mieszać w głowie :)
Ja bym właśnie z tego samego powodu go tu umieszczał. Rzeczywiście, należałoby dodać, że wokół Bonu wciąż są kontrowersje. Tym nie mniej nawet na wikipedii Bon opisany jest jako jedna z tradycji Buddyzmu Tybetańskiego, więc nie jest to żadną tajemnicą. Nie widzę potrzeby robić tu rozróżnienia. Może to się zmieni, na dzień dzisiejszy Bon jest "oficjalnie" uznawany za tradycję B. Tybetańskiego.

Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Lo'tsa'wa pisze:
Lo'tsa'wa pisze:Chaon, w skrócie chodzi mi o to, że Buddyzm nie jest religią księgi, jego podstawą jest żywy przekaz i instytucja Guru.
kunzang pisze:Co zatem zrobisz z całą Theravadą, gdzie podstawą nie jest ''instytucja Guru'', a spisane słowa Buddy?
Poza tym owa ''instytucja Guru'' także bazuje na tekstach - żaden guru od nowa Tantry Kalaczakry nie pisze.
Therevada jest pod tym względem wyjątkiem, ja mówię o ogólnej tendencji.
Patrzenie na buddyzm, przez pryzmat buddyzmu na zachodzie, dominujących szkół buddyzmu na zachodzie, to raczej nieporozumienie. Podstawą buddyzmu nie jest zachód a kraje buddyjskie na wschodzie i jeżeli theravada to wyjątek, to jest to spory wyjątek liczony w kilkuset milionach ludzi i tak na oko, to większość buddystów jest :luka:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Lo'tsa'wa pisze:Therevada jest pod tym względem wyjątkiem, ja mówię o ogólnej tendencji. To co wyróżnia buddyzm na tle innych religii to tzw. żywy przekaz. Warunkiem udzielania nauk z sutr jest przekaz, czyż nie? Tantrę Kalaczakrę nie może "byle kto" przestudiować i udzielać inicjacji.
Nie zgodzę się. Sakramentów w katolicyzmie też nie może udzielać byle kto, za ikonostas w cerkwii też nie może wchodzić byle kto, a chrześcijańscy kapłani mogą być wyświęcani tylko przez kapłanów - jest to sukcesja apostolska. Nie wydaje mi się, aby buddyzm miał bardziej żywy przekaz niż inne religie, ma po prostu inaczej skonstruowane prawa dostępu.
Naucza się na podstawie nauk Buddhy i żaden autentyczny nauczyciel nie przekazuje własnych wymysłów tylko Buddhadharmę.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Witam
kunzang pisze:Patrzenie na buddyzm, przez pryzmat buddyzmu na zachodzie, dominujących szkól buddyzmu na zachodzie, to raczej nieporozumienie. Podstawą buddyzmu nie jest zachód a kraje buddyjskie na wschodzie i jeżeli theravada to wyjątek, to jest to spory wyjątek liczony w kilkuset milionach ludzi :luka:
Zgoda, pod względem liczebności wyznawców Therevada jest zdaje się najsilniejsza. Porównując ją z innymi szkołami buddyjskimi, jest wyjątkiem jeśli chodzi o tradycje mistrzów i rozłożenie nacisku w metodzie praktykowania. W wadżrajanie "guru" jest zdaje się niezbędny. Wynika to z różnic w doktrynie, metodzie.
Chaon pisze:Nie zgodzę się. Sakramentów w katolicyzmie też nie może udzielać byle kto, za ikonostas w cerkwii też nie może wchodzić byle kto, a chrześcijańscy kapłani mogą być wyświęcani tylko przez kapłanów - jest to sukcesja apostolska. Nie wydaje mi się, aby buddyzm miał bardziej żywy przekaz niż inne religie, ma po prostu inaczej skonstruowane prawa dostępu.
Naucza się na podstawie nauk Buddhy i żaden autentyczny nauczyciel nie przekazuje własnych wymysłów tylko Buddhadharmę.
Nauczyciel nie przekazuje własnych wymysłów tylko komentarze i interpretacje nauk Buddhy, w zgodzie ze swoją linią przekazu, w zgodzie z tradycją ustną. Rozłożenie nacisku między tradycją ustną a tradycją pisaną jest inne w Buddyźmie, inne np. w Katolicyźmie.
Istnieje tradycja term w buddyzmie tybetańskim, które dzielą się na umysłowe(Odnajdywane nauk np. we śnie itd.) i fizyczne, czyli coś w rodzaju archeologii. Nie trzeba wspominać chyba o Karmapach, którzy wprowadzają "własne" rodzaje medytacji, oparte oczywiście na naukach Buddhy i w zgodzie z nimi, tym nie mniej włączane one są do ogólnie obowiązującego "kanonu" danej tradycji, które nie muszą być praktykowane przez inne szkoły. Nie wiem czy w katolicyzmie wprowadza się nowe modlitwy, nie znam się za dobrze na tym, ale struktura Kościoła jest moim zdaniem bardziej "zwarta". :| Mylę się?


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Tak, mylisz się. Np. modlitwa różańcowa nie jest pierwotnym elementem chrześcijaństwa, a sam kult maryjny jest w wielu chrześcijańskich wyznaniach nieobecny. Spowiedź prywatna też nie jest rdzenną praktyką - z początku chrześcijaństwa spowiedź była tylko publiczna. Modlitwa przy pomocy Liturgii Godzin to kolejny element który doszedł do katolicyzmu w którymśtam wieku, ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli albo najróżniejsze reguły zakonów które powstawały w różnych okresach czasu. Piszę o katolicyzmie, bo to religia którą bardzo dobrze znam, ale wydaje mi się że w innych religiach też są nowe formy praktyki dokładane.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Lo'tsa'wa pisze:
kunzang pisze:Patrzenie na buddyzm, przez pryzmat buddyzmu na zachodzie, dominujących szkól buddyzmu na zachodzie, to raczej nieporozumienie. Podstawą buddyzmu nie jest zachód a kraje buddyjskie na wschodzie i jeżeli theravada to wyjątek, to jest to spory wyjątek liczony w kilkuset milionach ludzi :luka:
Zgoda, pod względem liczebności wyznawców Therevada jest zdaje się najsilniejsza.
I warto to mieć na uwadze - tak sądzę.
Lo'tsa'wa pisze:Porównując ją z innymi szkołami buddyjskimi, jest wyjątkiem jeśli chodzi o tradycje mistrzów i rozłożenie nacisku w metodzie praktykowania. W wadżrajanie "guru" jest zdaje się niezbędny. (...)
W zen nauczyciel też jest bardzo istotny, niemniej mówiąc o buddyzmie, jako całości, byłbym daleki od tego, by patrzeć na buddyzm tylko poprzez pryzmat ''tradycji północnych'' i determinowaniem ich podejściem wykładni, jak to z buddyzmem jest.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Chciałbym zauważyć, że w innych religiach nauczyciel też jest niezbędny. Oczywiście można chodzić do kościoła, meczetu lub synagogi i jedynie prosić Boga o zdrowie i pieniądze, a w codziennym życiu trzymać się przykazań, podobnie jak buddyści mogą ograniczyć się do przestrzegania 5 lub 10 wskazań i składać Buddzie ofiary żeby się w życiu układało.
W przypadku katolicyzmu przytłaczająca większość świętych to osoby duchowne, które miały swoich duchowych nauczycieli, przełożonych którzy ich formowali. Świeccy, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę szukają kierowników duchowych, stałych spowiedników, wspólnot i innego rodzaju przewodnictwa.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

chaon pisze:Chciałbym zauważyć, że w innych religiach nauczyciel też jest niezbędny. (...)
Zdaje się, że wśród chrześcijan w XIV-XV wieku była jakaś straszna, gorąca debata na ten temat; protestantyzm wprowadził swoje Sola Scriptura[http://pl.wikipedia.org/wiki/Sola_scriptura], odrzucenie Kościelnej interpretacji Biblii, tak?

Różnica o której mówię dotyczy zdecentralizowania struktury "duchownej" wśród Buddyzmu - nie ma jednej wspólnej świętej księgi dla wszystkich tradycji(i moim zdaniem to dobrze). Podstawą jest żywot Buddhy i wszystko to co z niego wynika. W chrześcijaństwie Kanon jest chyba bardziej restrykcyjnie ustalany.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 404
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Swięta Księga Buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Nie wiem czy w katolicyzmie wprowadza się nowe modlitwy, nie znam się za dobrze na tym, ale struktura Kościoła jest moim zdaniem bardziej "zwarta".
Wprowadza się. Najprostszym przykładem są chociażby dołożone do różańca Tajemnice Światła, których nie ma w starszych modlitewnikach. A z przyjmowaniem komunii też cały czas rozmowy: na stojąco czy klęcząco, do ust czy na rękę.
Więc niby to wszystko ma swoje lata, ale co i raz coś się zmienia. KK nie jest strukturą ustaloną raz na zawsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”