Pytanie początkującego

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Jestem tutaj nowy. Właściwie zaczynam, aczkolwiek z buddyzmem mam pośrednio kontakt od kilkunastu lat. Bodajże w 1986 roku spędziłem kilka dni i nocy na medytacjach w ośrodku w Falenicy. Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że osoby prowadzące wspierały swoją medytację środkami odurzającymi, żeby ją pogłębić. Po tym wszystkim zostało lekkie rozczarowanie Zenem. Niemniej jednak od kilkunastu lat jestem wegetarianinem i staram się przestrzegać Dharmy. Medytuję niestety sporadycznie. Ze wszystkich gałęzi buddyzmu najbardziej odpowiadała mi od początku Therawada. Nie sądziłem jednak, że są ludzie którzy ją praktykują. Ciekaw jestem jak wygląda Wasza praktyka, ile osób praktykuje. Jestem zdecydowany podjąć świadome podążanie tą ścieżką. Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji. Czy może ma ktoś w tym zakresie jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

koliber20 pisze:Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że osoby prowadzące wspierały swoją medytację środkami odurzającymi, żeby ją pogłębić.
Czy możesz podać jakieś konkrety na ten temat? Skąd wiesz, ze tak robiły? Widziałeś, czy może ktoś ci mowił? Jakie to były srodki? Czy ktoś z prowadzącymi na ten temat rozmawiał?
koliber20 pisze:Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji.
nie wymaga
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że osoby prowadzące wspierały swoją medytację środkami odurzającymi, żeby ją pogłębić.
Czy możesz podać jakieś konkrety na ten temat? Skąd wiesz, ze tak robiły? Widziałeś, czy może ktoś ci mowił? Jakie to były srodki? Czy ktoś z prowadzącymi na ten temat rozmawiał?
Dość długo w polskim buddyzmie było tak, że jakikolwiek ochotnik był w cenie. Dlatego spokojnie sobie wyobrażam, że tak 20 lat temu mogło bywać.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

iwanxxx pisze:
Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że osoby prowadzące wspierały swoją medytację środkami odurzającymi, żeby ją pogłębić.
Czy możesz podać jakieś konkrety na ten temat? Skąd wiesz, ze tak robiły? Widziałeś, czy może ktoś ci mowił? Jakie to były srodki? Czy ktoś z prowadzącymi na ten temat rozmawiał?
Dość długo w polskim buddyzmie było tak, że jakikolwiek ochotnik był w cenie. Dlatego spokojnie sobie wyobrażam, że tak 20 lat temu mogło bywać.
to jakieś kombatanckie czasy ;) ale nie powiem, zdziwilo mnie to
Radical Polish Buddhism
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Byłem przypadkowym świadkiem jak jedna z osób prowadzących zamawiała środki psychotropowe przez telefon. Przez te kilka dni tam w Falenicy miałem niestety wrażenie, że jestem oszukiwany. Byłem tam nowy z kolegą, on miał niestety podobne odczucia. Nie było mistrza-nauczyciela był w tym czasie zagranicą. Brak kontroli zdecydował u tych ludzi o podjęciu prób pogłębienia medytacji poprzez psychotropy. To był rok 1986 z tego co pamiętam, buddyzm dopiero stawiał pierwsze kroki w Polsce.
Jeśli chodzi o apostazję moje pytanie wynikało z tego, że żyjemy w czasach kiedy Kościół wykazuje ogromną ekspansywność. Widzę to po moich dzieciach. Nie czuję się związany z Kościołem dlatego zastanawiam się nad apostazją. Chciałby decydując się na praktykę i schronienie w Buddzie być w porządku z samym sobą.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: jerez »

koliber20 pisze:Nie czuję się związany z Kościołem dlatego zastanawiam się nad apostazją. Chciałby decydując się na praktykę i schronienie w Buddzie być w porządku z samym sobą.
skoro tak czujesz to to zrób.
Jakkolwiek pamietaj, że dharma to jest coś co możesz praktykować wszędzie i zawsze, bez względu czy jesteś białym, czarnym człowiekiem czy jakimś innym, bez względu na to w jakiej tradycji cie wychowano (u nas katolicyzm). Dlatego dharma (buddyzm) nie wymaga żebyś zarówno zmieniał koloru skóry, jak i dokonywał aktu apostazji.

pozdrawiam i witam na ścieżce :)
mat.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji.
nie wymaga
Jeśli myslisz poważnie o przejściu na buddyzm to raczej wymaga... gdyz przejście na inna wiarę z katolickiej jest i tak uznawane za przestępstwo przeciwko religii i kościołowi i podlega karze:
Kan. 1364
§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2;
Chociaż:
Kan. 112
§ 2. Nawet długotrwały zwyczaj przyjmowania sakramentów według obrzędów Kościoła innego samodzielnego obrządku, nie pociąga za sobą przynależności do tego Kościoła.
Ale tu chyba chodzi o kościoły chrześcijańskie.

Jeśli zależy Ci na apostazji polecam strony:

www.apostazja.info/
www.apostazja.pl/
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:
Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji.
nie wymaga
Jeśli myslisz poważnie o przejściu na buddyzm to raczej wymaga... gdyz przejście na inna wiarę z katolickiej jest i tak uznawane za przestępstwo przeciwko religii i kościołowi i podlega karze:
Kan. 1364
§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2;
Żeby to zadziałało, ktoś musi orzec, że nastąpiły: odstępstwo od wiary, herezja lub schizma.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: amogh »

iwanxxx pisze:
siristru pisze:
Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji.
nie wymaga
Jeśli myslisz poważnie o przejściu na buddyzm to raczej wymaga... gdyz przejście na inna wiarę z katolickiej jest i tak uznawane za przestępstwo przeciwko religii i kościołowi i podlega karze:
Kan. 1364
§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2;
Żeby to zadziałało, ktoś musi orzec, że nastąpiły: odstępstwo od wiary, herezja lub schizma.

Pzdr
Piotr
Jeżeli ktoś ma zamiar przyjąć schronienie w Buddzie to znaczy, że odstępuje od wiary w Boga w Trójcy Jedynego.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

amogh pisze:
iwanxxx pisze:
siristru pisze:
Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji.
nie wymaga
Jeśli myslisz poważnie o przejściu na buddyzm to raczej wymaga... gdyz przejście na inna wiarę z katolickiej jest i tak uznawane za przestępstwo przeciwko religii i kościołowi i podlega karze:
Kan. 1364
§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2;
Żeby to zadziałało, ktoś musi orzec, że nastąpiły: odstępstwo od wiary, herezja lub schizma.
Jeżeli ktoś ma zamiar przyjąć schronienie w Buddzie to znaczy, że odstępuje od wiary w Boga w Trójcy Jedynego
Nie znam się na wierze w Boga w Trójcy Jedynego, ale coś tam wiem o stosowaniu prawa, również kanonicznego. Żeby zastosować normę, trzeba z grubsza:
1. ustalić stan faktyczny (tzn fakty, które podlegają ocenie)
2. sprawdzić przepisy
3. dokonać subsumpcji - czyli podciągnąć stan pod przepisy
4. orzec

Tutaj stan faktyczny zawiera mocno nieostre pojęcia. Nawet jak przepis mówi, że coś się dzieje z mocy prawa, to i tak trzeba orzec, czy przepis się stosuje do danego stanu faktycznego. Jeśli ustali się, że tak, to wtedy można mówić o skutkach z dyspozycji przepisu. Jasne? :sage:

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: amogh »

iwanxxx pisze:Jasne? :sage:
Jasne. Nie mniej jednak pozostaje to (jak dla mnie) raczej kwestią sumienia zainteresowanej osoby, a nie subsumpcji dokonanej przez kościelnego urzędnika.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

amogh pisze:
iwanxxx pisze:Jasne? :sage:
Jasne. Nie mniej jednak pozostaje to (jak dla mnie) raczej kwestią sumienia zainteresowanej osoby, a nie subsumpcji dokonanej przez kościelnego urzędnika.
Nie no, prawo kanoniczne i ekskomunika nie ma nic do sumienia osoby. To właśnie kwestia subsumpcji urzędnika.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: booker »

amogh pisze:Jeżeli ktoś ma zamiar przyjąć schronienie w Buddzie to znaczy, że odstępuje od wiary w Boga w Trójcy Jedynego.
Hm. Myślę trzeba by to skonsultować z zakonnikami katolickimi praktykujacymi Zen.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: amogh »

booker pisze:
amogh pisze:Jeżeli ktoś ma zamiar przyjąć schronienie w Buddzie to znaczy, że odstępuje od wiary w Boga w Trójcy Jedynego.
Hm. Myślę trzeba by to skonsultować z zakonnikami katolickimi praktykujacymi Zen.

Pozdrawiam
/M
A oni wydadzą opinię rzeczoznawczą, że Bóg to w istocie dharmakaja i odstępstwo nie zachodzi ;) :D
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: LordD »

amogh pisze:A oni wydadzą opinię rzeczoznawczą, że Bóg to w istocie dharmakaja i odstępstwo nie zachodzi ;) :D
Jednak w chrześcijaństwie Bóg jest ewidentnie Osobą, nie jest absolutem, dharmakają itp.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: amogh »

LordD pisze:
amogh pisze:A oni wydadzą opinię rzeczoznawczą, że Bóg to w istocie dharmakaja i odstępstwo nie zachodzi ;) :D
Jednak w chrześcijaństwie Bóg jest ewidentnie Osobą, nie jest absolutem, dharmakają itp.
Jest trzema osobami: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Ma trzy "ciała". :89:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: booker »

amogh pisze:
booker pisze:
amogh pisze:Jeżeli ktoś ma zamiar przyjąć schronienie w Buddzie to znaczy, że odstępuje od wiary w Boga w Trójcy Jedynego.
Hm. Myślę trzeba by to skonsultować z zakonnikami katolickimi praktykujacymi Zen.

Pozdrawiam
/M
A oni wydadzą opinię rzeczoznawczą, że Bóg to w istocie dharmakaja i odstępstwo nie zachodzi ;) :D
No i po temacie :171:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

:fokus:
Proszę kwestię, jak to jest z bogiem chrześcijan rozstrzygać w stosownych tematach, lub założyć nowy temat w stosownym panelu. Natomiast sprawę apostazji i jak to z nią jest, proponuję kontynuować w temacie tyczącym się tego, czyli TUTAJ, gdzie ta sprawa jest omawiana.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Intraneus pisze:
iwanxxx pisze:
Intraneus pisze:
koliber20 pisze:Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że osoby prowadzące wspierały swoją medytację środkami odurzającymi, żeby ją pogłębić.
Czy możesz podać jakieś konkrety na ten temat? Skąd wiesz, ze tak robiły? Widziałeś, czy może ktoś ci mowił? Jakie to były srodki? Czy ktoś z prowadzącymi na ten temat rozmawiał?
Dość długo w polskim buddyzmie było tak, że jakikolwiek ochotnik był w cenie. Dlatego spokojnie sobie wyobrażam, że tak 20 lat temu mogło bywać.
to jakieś kombatanckie czasy ;) ale nie powiem, zdziwilo mnie to
Celem wyjaśnienia dodam, że "prowadzenie medytacji" w Kwan Um pod nieobecność nauczyciela to czysto techniczna funkcja.

Ale :fokus: jak to jest z Therawadą w Polsce?
Banshee
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 03, 2008 17:15

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Banshee »

Z tego co pisaliście, jeśli się ktoś nie wypisze z kościoła, a np zostanie buddystą, to w najgorszym przypadku grozi mu ekskomunika. A tak po prostu co to jest i jaki to będzie mialo skutek jesli mnie ktos ekskomunikuje?
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Banshee pisze:Z tego co pisaliście, jeśli się ktoś nie wypisze z kościoła, a np zostanie buddystą, to w najgorszym przypadku grozi mu ekskomunika. A tak po prostu co to jest i jaki to będzie mialo skutek jesli mnie ktos ekskomunikuje?
Ekskomunika to wykluczenie z życia kościoła chrześcijańskiego (katolickiego), to troche jak apostazja tylko że ekskomnika jest konsekwencją czynu a nie jak apostazja woli.
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Przeczytałem inne posty na temat apostazji. Zastanawiam się co stałoby się gdybym dokonał apostazji. Mieszkam w małym mieście, nadzoruję szkoły średnie, ludzie Mnie znają. Podejrzewam że Proboszcz zaraz ogłosił by że nie-katolik nie może mieć dobrego wpływu na wychowanie młodzieży. Jak za rok w mieście po wyborach prawica dostanie władzę ani chybi Mnie zwolnią. I jak tu żyć w tak tolerancyjnym kraju. Zostanę chyba w konspiracji. Rodzina Mnie akceptuje najważniejsza jest ścieżka
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)
iwanxxx pisze:Ale :fokus: jak to jest z Therawadą w Polsce?
To znaczy z czym dokładanie? :89:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

piotr pisze:Cześć, :)
iwanxxx pisze:Ale :fokus: jak to jest z Therawadą w Polsce?
To znaczy z czym dokładanie? :89:
koliber20 pisze:[...] Ze wszystkich gałęzi buddyzmu najbardziej odpowiadała mi od początku Therawada. Nie sądziłem jednak, że są ludzie którzy ją praktykują. Ciekaw jestem jak wygląda Wasza praktyka, ile osób praktykuje. Jestem zdecydowany podjąć świadome podążanie tą ścieżką.
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

z praktyką (a po co Ci posążek Buddy na półce), medytacją (dziwne pytania - a co ty robisz na tej poduszce). Brak Mi tej swobody, która pozwoliłaby Mi powiedzieć jestem inny - czuję się buddystą. Apostazja wydawało Mi się, że da możliwość takiej wolności, swobody myśli i wypowiadania. Jeśli chodzi o Therawadę - to czytam, staram się stosować i praktykować bo widzę w tym sens i cel.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :shake2:
koliber20 pisze:Brak Mi tej swobody, która pozwoliłaby Mi powiedzieć jestem inny - czuję się buddystą.
Mi też czasami brakuje śmiałości, ale z drugiej strony, nie wydaje mi się zawsze konieczne, informowanie innych, że jestem tym i tym. :) Zwłaszcza, że dla wielu termin «buddysta» tak naprawdę z niczym konkretnym się nie kojarzy. :dontgetit:
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

piotr pisze:dla wielu termin «buddysta» tak naprawdę z niczym konkretnym się nie kojarzy. :dontgetit:
I dlatego to od Ciebie zależy jak będzie się kojarzył... ;)
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: ikar »

witaj koliber20
jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące Theravady możesz śmiało pytać tu w panelu Theravada bądź na anglojęzycznym forum Theravadyjskim:

http://groups.yahoo.com/group/dhammastudygroup/

Na tym drugi wypowiada się bardzo dużo Theravadinów 40+, czyli ludzie którzy praktykują ponad 40 lat i więcej, więc tam otrzymasz bardziej dokładne odpowiedzi niż w polskim internecie.
Nie sądziłem jednak, że są ludzie którzy ją praktykują. Ciekaw jestem jak wygląda Wasza praktyka, ile osób praktykuje.
Tak jesteśmy. Kilka, kilkadziesiąt osób rozrzuconych po całym kraju.
Nasza praktyka polega na..........
i tu każdy Theravadin da Ci inną odpowiedź ;)

Jeśli chodzi o jakiś ogólny szkic tradycji Starszych to można powiedzieć ,że my mamy tradycje Analiz bardziej niż siedzącej medytacji.

Ogólnie praktykujemy Ośmioaspektową Ścieżkę:
właściwe rozumienie.
właściwa intencja
właściwa mowa
właściwe postępowanie
właściwe życie
właściwy wysiłek
właściwa uważność
właściwe skupienie

rozwijamy 4 satipatthany w codziennym życiu.
Jestem zdecydowany podjąć świadome podążanie tą ścieżką.
Czy świadomość bycia buddystą wymaga w przypadku katolików dokonania aktu apostazji. Czy może ma ktoś w tym zakresie jakieś doświadczenia?
Nie, nie jest potrzebne. Odłóż sobie na bok narazie katolicyzm i to wystarczy. Zobaczysz że z czasem zapomnisz o tym. Zapomnisz o apostazji itd. wtedy to będzie znak że Ścieżka Szlachetnych przynosi swoje owoce :)
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Bardzo dziękuję za pomoc. Dużo się nauczyłem
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Zdecydowałem się jednak na apostazję - i nie żałuję. Warto popłynąć pod prąd żeby odnaleźć siebie.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Opowiedziałbyś jak to się odbyło?

:namaste:
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: booker »

Zamordował biskupa :hyhy:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

booker pisze:Zamordował biskupa :hyhy:
Wtedy to by była ekskomunika. ;)

Ja już pierwsze pieniądze w to włożyłem (25zł za odpis aktu chrztu... ale to chore), więc teraz tylko świadków znaleźć i będę mógł się cieszyć "wolnością" ;)


Ps. Iwanie... coś Ty najlepszego zrobił ze swoim awatarem?
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ryuu pisze:Ps. Iwanie... coś Ty najlepszego zrobił ze swoim awatarem?
Zmieniłem :cooll:
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Wszystko odbyło się w miłej atmosferze. Proboszcz był trochę zaskoczony, ale pogratulował Mi, jak to określił aktu odwagi i życzył jak najlepiej. Poświadczyły Mi moja żona i jej siostra. Wiedziały, że praktykuję buddyzm. Dla mojej rodziny myślę, że to też było bardzo ważne. Poprzez apostazję poczułem się w pełni wolny i świadomy tego co chcę dalej czynić. Dało Mi to ogromną siłę do wzmocnienia praktyki. Cieszę się że mój wybór - odejście od KK i buddyzm jako dalsza świadoma droga spotkał się ze zrozumieniem mojej rodziny.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

I to wystarczył proboszcz Twojej parafii, tak?
A w ogóle, to z Twojego opisu wynika, że człowiek na poziomie... A z księżmi potrafi być różnie...
koliber20
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 12:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Re: Pytanie początkującego

Nieprzeczytany post autor: koliber20 »

Skorzystałem z 3 wzoru aktu apostazji z portalu apostazja.pl. Dopisałem w nim tylko że pragnę praktykować buddyzm Therawada. Nie napisałem, że praktykuję bo to podchodzi pod ekskomunikę. Parafia była wojskowa, dlatego może zachował się po ludzku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”