Jak czcić Buddę?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

lukasek2293

Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

Mam kilka dręczących mnie pytań. Mam 15 lat i jestem wyznawcą Buddyzmu. Moi rodzice nie wiedzą o tym i nie chcę im narazie tego mówić. Nie wiem jak mam czcić Buddę. Jakie odprawiać obrzędy-przekonania. Czekam na odpowiedź. Pilne.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj na forum, lukasek2293 :)
lukasek2293 pisze:jestem wyznawcą Buddyzmu
Możesz opowiedzieć coś o sobie? (jaka tradycja, nauczyciel, grupa praktykujących?)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

przeczytałem dużo książek o Buddyźmie ponieważ to mnie najbardziej pochłania - ta wiara. tak narazie to jeszcze nie jestem Buddystą ale zamierzam nim w niedalekiej przyszłości nim zostać. czy mógłbyś mi doradzić?
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

źle się wyraziłem na początku.
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: pakol »

lukasek2293 pisze:Nie wiem jak mam czcić Buddę
Bądź dobrym człowiekiem, dużo czytaj i obserwuj... i więcej rozmawiaj z rodzicami !
;)
booker pisze:Możesz opowiedzieć coś o sobie? (jaka tradycja, nauczyciel, grupa praktykujących?)
Myślisz że jeśli potrafił(a) by ci odpowiedzieć na te pytania, zadawał(a) by własne ?
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: booker »

lukasek2293 pisze:przeczytałem dużo książek o Buddyźmie ponieważ to mnie najbardziej pochłania - ta wiara. tak narazie to jeszcze nie jestem Buddystą ale zamierzam nim w niedalekiej przyszłości nim zostać. czy mógłbyś mi doradzić?
Jasne, ale pytanie jest - o jakiej tu tradycji buddyjskiej chciałbyś porozmawiać?

Jakie książki czytałeś?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: booker »

pakol pisze:
booker pisze:Możesz opowiedzieć coś o sobie? (jaka tradycja, nauczyciel, grupa praktykujących?)
Myślisz że jeśli potrafił(a) by ci odpowiedzieć na te pytania, zadawał(a) by własne ?
Myśle iż próbuję rozeznać się w sytuacji lukaska, najsampierw :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

wielkie dzięki. dużo mi pomogliście. a mam jeszcze jedno pytanie. czy ktoś był wcześniej Chrześcijanem a następnie został Buddystą? i jeszcze jedno, co mam powiedzieć rodzicom , bo będą kazali mi iść z nimi do kościoła? Poradźcie mi co mam zrobić?
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: pakol »

booker pisze:Myśle iż próbuję rozeznać się w sytuacji lukaska, najsampierw
trochę off ale czy booker nie powinien dostać sprawności promotora młodych buddystów forumowych? zawsze (prawie) w wątkach pojawia się pierwszy... :P
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: booker »

pakol pisze:
booker pisze:Myśle iż próbuję rozeznać się w sytuacji lukaska, najsampierw
trochę off ale czy booker nie powinien dostać sprawności promotora młodych buddystów forumowych? zawsze (prawie) w wątkach pojawia się pierwszy... :P
Ok, pakol - to Ty idź na całość a ja ....poczytam :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

dla infromacji najwięcej czytałem o tradycji "świętą dharmę (lha czos)"
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: pakol »

lukasek2293 pisze:Chrześcijanem a następnie został Buddystą
chyba większość z nas - bardziej lub mniej świadomie bądź formalnie...
lukasek2293 pisze:co mam powiedzieć rodzicom , bo będą kazali mi iść z nimi do kościoła?
a co ci szkodzi? woda święcona cię chyba nie poparzy ...
z głęboko wierzącymi rodzicami trzeba jak z jajkiem, bo się mogą pochorować...
rozmawiaj a raczej mów im o twoich odczuciach dot. wiary, przynoś książki, filmy jakieś i powoli przemycaj "zakazane" treści... no i zmieniaj się na lepsze, nie na gorsze ;) w relacjach z nimi ...
jak im zafundujesz szok kulturowy, to ... sam wiesz, to twoi rodzice...
PRAWDA cię wyzwoli !

:)

to moje zdanie osobiste...
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

lukasek2293 pisze:i jeszcze jedno, co mam powiedzieć rodzicom
Do tego co pakol napisał dodam: zrozum ich, spróbuj się postawić w ich sytuacji, bądź bardzo bardzo cierpliwy.

Pzdr
Piotr
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

dzieki
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lukasek2293 pisze:dla infromacji najwięcej czytałem o tradycji "świętą dharmę (lha czos)"
Proszę :) podaj tytuły książek, które czytałeś.

Pozdrawiam
kunzang

ps
lha czos, to tybetańska nazwa dharmy buddyjskiej. może też być po prostu: czos.
.
dane :580:
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

Buddyjskie szlaki, Buddyzm, Buddyzm : zarys historii buddyzmu w Indiach, Cud uważności : zen w sztuce codziennego życia. do tych miałem dostęp i to te książki mnie przekonały do wyznawania Buddyzmu.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

lukasek2293 pisze:jestem wyznawcą Buddyzmu
lukasek2293 pisze:tak narazie to jeszcze nie jestem Buddystą
Hmm, nic już nie rozumiem...
lukasek2293 pisze:Jakie odprawiać obrzędy-przekonania.
A po co chcesz odprawiać te obrzędy-przekonania?
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

że tak przypomnę co wcześniej npisałem, TRZEBA CZYTAĆ: "źle się na początku wyraziłem"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

lukasek2293 pisze:że tak przypomnę co wcześniej npisałem, TRZEBA CZYTAĆ: "źle się na początku wyraziłem"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:padam:

Co do czczenia buddy i obrzędów to kiedy spytano pewnego Mistrza Zen "co to jest budda?" to ten odparł: "suche gówno na patyku".
Czy chciałbyś czcić suche gówno na patyku?
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: xeno »

[qoute]Xeno - albo pomóż, albo - proszę - daruj sobie tego typu uwagi, które nic do tego wątku nie wnoszą.[/qoute]Wybacz kunzangu. Nie mogłem się powstrzymać. :)
lukasek2293 pisze:czy ktoś był wcześniej Chrześcijanem a następnie został Buddystą?
Raczej przeważająca większość z nas została ochrzczona. Cóż taki kraj. Inna rzecz, że ja na przykład nigdy nie wierzyłem w boga, więc pewnie chrześcijaninem mnie nazwać nie można było.
lukasek2293 pisze:co mam powiedzieć rodzicom , bo będą kazali mi iść z nimi do kościoła? Poradźcie mi co mam zrobić?
Hmm sam osobiście miałem wtedy dość buntownicze nastawienie do religii. Do kościoła: nie, bo nie. Na religii rozłożony i w ogóle już taki punk ze mnie był;p Dziś jak z tego wyrosłem, zdecydowanie tego nie polecam. Teraz inaczej bym to zrobił. Kulturalnie i spokojnie wyjaśnił bym, że nie mam zamiaru się tam wybierać bo nie wierzę w to wszystko i proszę o uszanowanie moich poglądów, bowiem ja ich poglądy szanuję.
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: pakol »

xeno pisze:i w ogóle już taki punk ze mnie był
z Joe Strummera tez był punk, a w westernach grywał ... ;)
punk punkowi nie równy ...

aaapsik... ach ta różnorodność ...
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
Awatar użytkownika
sosna_90
Posty: 12
Rejestracja: czw lip 17, 2008 16:50
Lokalizacja: Sadłowo
Kontakt:

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: sosna_90 »

skoro przeczytałeś sporo książek o buddyźmie, dziwi mnie trochę twoje pytanie:
lukasek2293 pisze:(...)jak mam czcić Buddę. Jakie odprawiać obrzędy-przekonania.


czyż buddyzm nie jest religią bez boga? tu nie ma kogo czcić. Budda tego od nikogo nie oczekuje. Jak mawiał Osho, człowiek nie może być wolnym, czcząc boga. Jesteś wtedy niewolnikiem danego boga. Jeżeli więc chcesz kogoś czciić, zostań przy Jezusie. To religia dla Ciebie.

zadam więc Tobie następujące pytanie: czemu chcesz być buddystą i co w tych książkach Cię do tego przekonało?

co do rodziców, to odradzam oświadczenie: "mamo, tato - jestem buddystą". Sam mam podobną sytuację, choć mam już prawie 18 lat. Tzn. miałem, bo już się powoli się przyzwyczajają do tego, że nie wierzę w ich boga. Jeżeli są oni katolikami i każą ci chodzić do kościoła, to podejrzewam, że tak jak moi sami swojej wiary nie rozumieją. Jeśli będą Ci kazać chodzić na msze, oświadcz im, że nie masz ochoty i zapytaj, po co miałbyś tam chodzić, albo lepiej, po co oni tam chodzą - moi nie potrafili udzielić sensownej odpowiedzi. Na katolików najlepiej działa to, że sami nie rozumieją swej wiary. Nie mówię tu o samym chodzeniu na msze, ale ogólnie o chrześcijaństwo.

pozdrawiam
Andrzej
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: xeno »

sosna_90 pisze:Budda tego od nikogo nie oczekuje.
Buddha wręcz zabronił oddawania mu boskiej czci.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

A ja bym nie chciał, żeby ten topic był "Poradnikiem jak powiedzieć rodzicom, że moje jest lepsze a ich fe". Buddyzm mówi, żeby szanować rodziców, także ich przekonania, w tym religijne. Jeśli możesz im pomóc w rozwoju Sila (moralności) - bardzo dobrze. Jeśli sa w tym dobrzy - moze spróbuj (umiejętnie i pokojowo) przybliżyć im Samadhi (medytację, koncentrację). A jeśli i to potrafią, zbadaj czy dałoby radę porozmawiać z nimi wzbudzając w nich Pańńa (mądrość).

Pytanie jest proste - słowo moze być mylące - "czcić". Natomiast chodzi pewnie o przyjmowanie schronienia - składanie pokłonu Buddzie, ogólnie spoglądanie na przymioty jakie miał Buddha a jakich nam brakuje. Buddha jest pewnym ideałem, któremu buddyści hołdują (by nie używać słowa "czcić") - przypomnienia (rekolekcje :) jakim człowiekiem był Buddha - wspominanie jego zasług, taki "role-model" - wzór do naśladowania.

Fakt faktem, że sporo już o tym pisano - gdyby jednak ktos jeszcze nie czytał polecam ten tekst

metta&peace
p.
lukasek2293

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: lukasek2293 »

wieć, w tych książkach przekonało mnie to, że w Buddyźmie nie ma boga a tak naprawdę przez całe życie nigdy nie wierzyłem w niego.
Awatar użytkownika
sosna_90
Posty: 12
Rejestracja: czw lip 17, 2008 16:50
Lokalizacja: Sadłowo
Kontakt:

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: sosna_90 »

lukasek2293 pisze:wieć, w tych książkach przekonało mnie to, że w Buddyźmie nie ma boga a tak naprawdę przez całe życie nigdy nie wierzyłem w niego.
ja wierzyłem, ale doszedłem do wniosku, że nie ma boga jako takiego i jakoś się stało że odnalazłem buddyzm. i co do czczenia Buddy, to Har-Dao chyba wyczerpał temat, co nie?

tak więc jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie praktyki, pytaj (:
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

lukasek2293 pisze:Mam kilka dręczących mnie pytań. Mam 15 lat i jestem wyznawcą Buddyzmu. Moi rodzice nie wiedzą o tym i nie chcę im narazie tego mówić. Nie wiem jak mam czcić Buddę. Jakie odprawiać obrzędy-przekonania. Czekam na odpowiedź. Pilne.
Jak wejdziesz w kontakt z buddyjskim nauczycielem i przyjmiesz Schronienia, to Ci powie jak może wyglądać Twoja codzienna praktyka. Nie odprawiaj żadnych obrzędów jeśli nie dostałeś instrukcji od nauczyciela jak to robić.
Kontakt z nauczycielem to naprawdę podstawa, bez tego trudno się w ogóle połapać od czego zacząć - zresztą rozmowa z człowiekiem na żywo to zawsze lepsza metoda na dostanie odpowiedzi na konkretne pytania.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 404
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Jak czcić Buddę?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Buddha wręcz zabronił oddawania mu boskiej czci.
Kiedyś przeczytałam gdzieś określenie 'chiński Pan Bóg' na Buddę w kontekście polskich rozmów, i to raczej nie ten kierunek, ale czasami gdzieś się przewinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”