Pare pytań zupełnie początkującego

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Endymion Spring
konto zablokowane
Posty: 7
Rejestracja: ndz lip 13, 2008 15:27
Lokalizacja: Mińsk Maz

Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Endymion Spring »

Troche mi głupio pisać o takich rzeczach, jak wy jesteście tacy zaawansowani :) więc...

1. Czym jest to całe Zen, Bon, Thervada?

2. Zadziwił mnie jeden punkt na stronie http://buddyzm.info.pl/metta.html "Jak sie medytuje?"
" 1. W pierwszym etapie odczuwasz mettę dla siebie samego. Bądź świadom/a swego ciała i uczuć, a następnie zwróć uwagę na pojawiające się poczucie spokoju i wewnętrznej równowagi. Koncentrując się na nim, możesz je wzmocnić oraz nabrać zaufania we własne siły. A od poczucia własnej siły już tylko krok do pozytywnego uczucia, do miłości do siebie. Możesz się posłużyć jakimś obrazem lub symbolem, który do ciebie przemawia, wyobrażając sobie na przykład, że przenika cię złote światło, lub powtarzając w myślach zdanie takie, jak „życzę sobie dobrze, oby mi się wiodło jak najlepiej” - eksperymwntując możesz odnaleźć metodę, ktąra najlepiej stymuluje w tobie uczucie metty dla siebie.

Więc jak sobie i znajomym będe życzył dobrze to to sie spełni, czy co? :)

3. Szczerze mówiąc mam 12 lat, pod koniec sierpnia 13. W tym wieku u nas w Polsce moge sie tak rozwijać? ;)

4. Musze znać na pamięć cztery szlachetne prawdy i dziewięć czynów buddy?

5. Jak czytałem na forum, ktoś mówił że robi jakieś 108 pokłonów dziennie. O co chodzi z tymi pokłonami? :)

Jak mi odpowiecie może przypomnie sobie pozostałe pytania :)
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: ikar »

hej Endymion Spring
3. Szczerze mówiąc mam 12 lat, pod koniec sierpnia 13. W tym wieku u nas w Polsce moge sie tak rozwijać?
Wystarczy że zaczniesz medytację ;>
Na początek zalecam Anapanasati, czyli medytacja wdechów i wydechów. Najlepiej poszukaj jakiegoś nauczyciela, może być przez internet.
http://buddyzm.info.pl/mindfulness.html
tu na tej stronie jest ta technika, lecz jest ona błędna. Możesz ją robić ale potem będzie Ci trudniej.Dlaczego?
Ponieważ jest tam liczenie. A Anapanasati polega na naturalnym obserwowaniu wdechów i wydechów takimi jakimi są. Gdy zaczynasz liczyć umysł koncentruje się na liczeniu.
Anapana jest bardzo trudna.
Z tej strony wystarczy robić to:
"
W trzecim etapie przestajemy liczyć i obserwujemy jedynie przypływanie i odpływanie oddechu.

W ostatnim etapie zawężamy koncentrację do miejsca w okolicy koniuszka nosa lub nozdrzach, gdzie przy każdym wdechu po raz pierwszy odczuwamy strumień powietrza, i gdzie opuszcza ono ciało."


Metta
ikarus
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Endymion Spring
konto zablokowane
Posty: 7
Rejestracja: ndz lip 13, 2008 15:27
Lokalizacja: Mińsk Maz

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Endymion Spring »

A ktoś odpowie na 1, 4 i 5 punkt? :)
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum e-Budda.PL
Endymion Spring
konto zablokowane
Posty: 7
Rejestracja: ndz lip 13, 2008 15:27
Lokalizacja: Mińsk Maz

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Endymion Spring »

ikar pisze: Najlepiej poszukaj jakiegoś nauczyciela, może być przez internet.
Znajdzie sie jakiegoś na skype? :hyhy:
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: xeno »

Witaj, Endymion
Endymion Spring pisze:1. Czym jest to całe Zen, Bon, Thervada?
Są to poszczególne tradycje (odłamy) buddyzmu. Po szczegóły polecam zajżeć na wikipedię.
Endymion Spring pisze:4. Musze znać na pamięć cztery szlachetne prawdy i dziewięć czynów buddy?
Niekoniecznie i raczej nie tak jak w szkole. Cztery szlachetne prawdy z czasem same się zapamiętują podczas czytania o nich. Dziewięciu czynów Buddhy zaś nie znam na pamięć w ogóle.
Endymion Spring pisze:5. Jak czytałem na forum, ktoś mówił że robi jakieś 108 pokłonów dziennie. O co chodzi z tymi pokłonami?
Prawdopodobnie chodzi o pokłony w zen. Są one rodzajem praktyki. O konkretach niech wypowie się jakiś zenek. :P

Pozdrawiam
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: xeno »

Endymion Spring pisze:Znajdzie sie jakiegoś na skype?
Kto wie, to byłby na prawdę buddyzm w XXIw. heheh :D Ale email coponiektórzy mają.
Endymion Spring
konto zablokowane
Posty: 7
Rejestracja: ndz lip 13, 2008 15:27
Lokalizacja: Mińsk Maz

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: Endymion Spring »

xeno pisze:
Endymion Spring pisze:Znajdzie sie jakiegoś na skype?
Kto wie, to byłby na prawdę buddyzm w XXIw. heheh :D Ale email coponiektórzy mają.
A ty skąd "wziąłeś" swojego nauczyciela? :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

ikar pisze:tu na tej stronie jest ta technika, lecz jest ona błędna.
Ikar, rozumiem, że w tradycji, którą podążasz uważa się tę technikę za błędną, ale w wielu tradycjach liczenie oddechów to podstawowa technika. Więc darujmy sobie takie zasadnicze sądy.
Endymion Spring pisze:3. Szczerze mówiąc mam 12 lat, pod koniec sierpnia 13. W tym wieku u nas w Polsce moge sie tak rozwijać? ;)

Pisanie na forum dozwolone jest od lat 14. Niestety muszę zablokować Twoje konto.

Pozdrawiam,
iwanxxx
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: xeno »

Endymion Spring pisze:A ty skąd "wziąłeś" swojego nauczyciela?
SWOJEGO jeszcze nie znalazłem i wielce nad tym boleję. Od jakiegoś czasu jednak myślę o skontaktowaniu się lub nawet wyjeździe do klasztoru Amaravati w Londynie. Póki co moim nauczycielem jest Oświecony. Drugi w kolejności jest Ajahn Chah, ale on już nie żyje.

Pozdrawiam.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: ikar »

ikar napisał/a:
tu na tej stronie jest ta technika, lecz jest ona błędna.

Ikar, rozumiem, że w tradycji, którą podążasz uważa się tę technikę za błędną, ale w wielu tradycjach liczenie oddechów to podstawowa technika. Więc darujmy sobie takie zasadnicze sądy.
O sorki.
Od jakiegoś czasu jednak myślę o skontaktowaniu się lub nawet wyjeździe do klasztoru Amaravati w Londynie
Daj znać jak coś. Może byśmy się razem zabrali.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pare pytań zupełnie początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Część postów trafiła do Panelu Administracyjnego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”