Jak się zachować ?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

robson

Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: robson »

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post. Krótko o sobie: Od trzech lat zajmuję się Reiki i medytuję po 2 godz. dziennie. Buddyzmem zainteresowałem się 9 miesięcy temu, sporo czytam na ten temat. Do kościoła przestałem chodzić dawno temu nie czuję się związany z tą religią, ale za to w sercu czuję się buddystą i tu moje pytanie: jak mam się zachować w kościele np: chrzciny, komunia, ślub, itp. Cała moja rodzina jest katolicka, a taka impreza przede mną, iść trzeba. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Robson :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Filippiarz
Posty: 131
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 13:59

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: Filippiarz »

Witaj

Najlepiej byłoby zapytać o zdanie rodziny, w końcu to dla nich pojawisz się w kościele.
Jeśli nie możesz porozmawiać, to postaraj się po prostu jak najmniej przeszkadzać ludziom wokoło.

Ja przed rozpoczęciem praktyki miałem "bunta" na Krk i zawsze ostentacyjnie stałem jak słup soli, bez względu na liturgię (modlitwy, klękania), co owocowało spojrzeniami ludzi wokoło, których to ludzi moje zachowanie zapewne bulwersowało, co z kolei owocowało zwiększaniem mojej frustracji z okazji obcowania z "nielubianym" - szkodziłem innym i sobie. Dziś aktywnie uczestniczę we Mszy św. - klękam, modlę się, pieśni nie śpiewam bo nie znam, ale sporo ludzi też nie śpiewa, więc nie ma tu problemu. Do Eucharystii nie przystępuję jak niewierzący - to byłoby źle odebrane.

Staraj się po prostu aby to była część praktyki - ja uważam takie Msze z moim udziałem za bardzo mocną praktykę, bo miałem mocną zadrę z Krk i na pierwszych Mszach ego natychmiast i bardzo silnie się manifestowało z niechęcią. Pamiętaj, że nie idziesz tam dla siebie, tylko dla innych. Powodzenia :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Filippiarz pisze:Najlepiej byłoby zapytać o zdanie rodziny, w końcu to dla nich pojawisz się w kościele.
:padam: :padam: :padam:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
robson

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: robson »

Wielkie dzięki Filippiarz za szybką odpowiedz i dobrą radę :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: pakol »

Osobiście kiepsko się czuję udając modlitwę i te wszystkie liturgiczne czynności, więc tego nie robię - przekazuję tylko znak pokoju... :)
poza tym spokojnie można sobie w tym czasie wysyłać dobre życzenia wszystkim wkoło - raz na siedząco, raz na 'kucaka', aby nie wyrywać z kontemplacji ciekawskich :)

a poza tym czasem trafi się na księdza, niestety ja trafiam rzadko na takiego, który mówi całkiem do rzeczy...

pozdrawiam
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Gdy mnie się przydarza być w kosciele ( a ostatnio niestety głownie bywam z okazji pogrzebów), to gdy inni siedzą - siedzę, gdy stoją - stoję, gdy klęczą - klękam. Nie odmawiam oczywiście żadnych modlitw, choc pamiętam wszystko z dzieciństwa( ale po łacinie, bo ja chodziłam jeszcze na msze przesoborowe. Do tej pory pamiętem Pater noster ) A znak pokoju to fajny gest i to, podobnie jak pakol zawsze wykonuję.
Awatar użytkownika
Filippiarz
Posty: 131
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 13:59

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: Filippiarz »

miluszka pisze:Nie odmawiam oczywiście żadnych modlitw, choc pamiętam wszystko z dzieciństwa (...)
Czemu "oczywiście"?
Ja odmawiam.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Odmawiasz "wierzę w Boga Ojca"?
Awatar użytkownika
Filippiarz
Posty: 131
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 13:59

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: Filippiarz »

miluszka pisze:Odmawiasz "wierzę w Boga Ojca"?
Tak, odmawiam wszystkie modlitwy jakie znam, choć czasem nie pamiętam niektórych wersów lub mylę ich kolejność :)
robson

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: robson »

Witam wszystkich serdecznie. Po przeczytaniu Waszych postów doszedłem do wniosku, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie: stanąć gdzieś z boku, nie przeszkadzać i w miarę możliwości nie rzucać się w oczy, a przy okazji poddać się medytacji :). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
miluszka pisze:Gdy mnie się przydarza być w kosciele ( a ostatnio niestety głownie bywam z okazji pogrzebów), to gdy inni siedzą - siedzę, gdy stoją - stoję, gdy klęczą - klękam. (...)
Bywam ostatni w kościele przy okazji ślubów i postępuję dokładnie tak jak Ty /no i nie odmawiam też modlitw/.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: moi »

robson pisze:za to w sercu czuję się buddystą i tu moje pytanie: jak mam się zachować w kościele np: chrzciny, komunia, ślub, itp.
Ja bym spróbowała wyobrazić sobie, jak chciałabym, żeby ktoś o innym światopoglądzie, religii, zachował się podczas odwiedzin w sandze, albo podczas jakiejś ważnej, oficjalnej uroczystości, na którą został zaproszony przez znajomych buddystów. Tzn. co uważałabym za stosowne, co nie. Potem zastosowała to samo do siebie, jako niekatoliczki uczestniczącej w uroczystości o charakterze religijnym.
Przyjęcie takiej innej perspektywy czasami bardzo "uplastycznia" ;)
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:Bywam ostatni w kościele przy okazji ślubów i postępuję dokładnie tak jak Ty /no i nie odmawiam też modlitw/.
a to dlaczego ?
jeśli uważasz że boga niema niema znaczenia czy się modlisz czy też nie (więc czemu nie)
jeśli dopuszczasz taką możliwość to czasami warto
a jeśli jesteś ponad tym możesz pomóc nowożeńcom wprowadzając ich i otoczenie w dobry nastrój
chyba że chcesz podejść uczciwie do sprawy możesz powiedzieć lub oznajmić wszystkim że nie wierzysz w Boga ale jeśli ma im to pomóc to poprosisz o łaskę dla nich od ich Boga
to chyba byłby dla nich najbardziej wartościowy prezent ślubny
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Ja jestem akurat bardzo prawowiernym buddystą ;) , więc wierzę we wszystko, co dla innych czasem jest problematyczne , tzn w łańcuch kolejnych odrodzeń, czyste krainy, w to,że mamy naturę buddy, ze bostwa są iluzoryczne. Przez to słowa np credo albo Ojcze Nasz w moich ustatch zabrzmialby dysonansem - co innego mówię, co innego w głowie i sercu. A dobre życzenia ( dla nowożeńców , czy zmarłego) wypowiadać można zawsze - są ponadwyznaniowe.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

domber pisze:to chyba byłby dla nich najbardziej wartościowy prezent ślubny
ja bym wolał dostac Maybaha :]
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Maybacha + kasę na jego ubezpieczenie.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

miluszka pisze:Maybacha + kasę na jego ubezpieczenie.
ja sie zgodze nawet na samego maybaha. jak mnie nie bedzie stac na utrzymanie, to go sprzedam ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: domber »

miluszka pisze:Ja jestem akurat bardzo prawowiernym buddystą ;)
miluszka chyba prawowierną :D
Intraneus pisze:ja bym wolał dostac Maybaha :]
intra a ty jak zwykle przyziemnie :mur: ślub w kościele powinien by wzniosły i duchowy a nie materialny tym samym pierwsza komunia :ok: a nie licytacją zamożności i kredytów :cwaniak:
wracając do ślubu jest to jeden z siedmiu sakramentów świętych - przyrzeczenie przed Bogiem miłości wierności itd. i jako że nie jestem katolikiem zawsze się modlę o błogosławieństwo i wytrwanie w tym sakramencie / ślubowaniu młodej pary biorąc pod uwagę to że może im to pomóc w życiu (można to też traktować jako mantrę danego wyznania/religii )
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: domber »

no dobra też chciałbym dostać taką furę :wstyd: :P
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: pakol »

domber pisze:to chyba byłby dla nich najbardziej wartościowy prezent ślubny
czy nie uważasz, że wyrażanie życzeń w które nie wierzymy, bo nie wierzymy w boga do którego je kierujemy, jest nieszczere i zajeżdża lekko hipokryzją?

Chciałbyś dostać nieszczere życzenia ? Puste słowa ?
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: domber »

pakol pisze:Chciałbyś dostać nieszczere życzenia ? Puste słowa ?
tak o ile są szczere :oczami: a jeśli chodzi o puste słowa to jakaś sutra mówi że wszystko jest pustką i przemija (jakoś tak to było )
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:a to dlaczego ?
miluszka pisze:(...) Przez to słowa np credo albo Ojcze Nasz w moich ustatch zabrzmialby dysonansem - co innego mówię, co innego w głowie i sercu. (...)
Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Jak się zachować ?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Pierwsza zasada survivalu - obserwuj i naśladuj miejscowych przy konstruktywnych zachowaniach poprawiających jakość życia ;) Czyli mniej więcej rób to, co ludzie dookoła, nie musi być 100%, ale na tyle, żeby jakieś połączenie z grupą było. W tym wypadku poprawą jakości życia mogą być nieco lepsze układy rodzinne.
No serio, tak piszą w poradnikach survival-preppers.
Co do wyznania wiary i sakramentów, uważam, że spokojnie można je pominąć w takiej sytuacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”