buddyzm - uniwersalny

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: domber »

dzieńdobry wszystkim
prosze o wyrozumiałość , po pewnej rozmowie na forum zastanowiła mnie jedna myśl przenieśienie na czystą kartkę wspólnych podstaw i kanonów buddyjskich z drugiej strony różnic wiem że drogi zazwyczaj się oddalają ale i czasami się bardzo zbliżają a nawet przenikają z czego niewielu nie zdaje sobie z tego sprawę .nie jest moim zamiarem tworzenie hybrydy ani wirusa chcę tylko poznać różnice danych szkół
zalążek do dalszego poznawania
pozdrawiam
domber
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

nie ma zadnych roznic
..
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
KROOLIK pisze:nie ma zadnych roznic
pierwsza różnica z brzegu: theravaadini uważają, że doskonałości (paaramii) które wypraktykowali w pełni samo-przebudzeni i ich w pełni przebudzeni uczniowie są takie same tylko w różnych ilościach. W buddyzmie mahaayaana uważa się, że te doskonałości są inne w jakości, dlatego osiągnięcie arahata jest niższe, zatem ścieżka do niego prowadząca jest również niższa, a do samo-przebudzenia prowadzi inny wóz.

Jest masa różnic, to temat na jakąś pracę zbiorową raczej. :)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: jerez »

piotr pisze:Jest masa różnic, to temat na jakąś pracę zbiorową raczej.
i chyba w postaci ksiazki :lol:
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Różnice zaczynają się juz w poglądach o samym oświeceniu - jedne szkoły uznają natychmiastowe oświecenie inne stopniowe. Osobiście myślę podobnie jak KROOLIK - nie ma różnic - ponieważ wierzę, że wszystkie religie (nie tylko tradycje buddyjskie) wskazują na ten sam punkt. Główne różnice polegają na technikach docierania do tego punktu.
Wiem o co pytasz domber, ponieważ sama szukałam podobnych rozróżnień. Bardzo ciężko jest taką pigułkę merytorycznie poprawną skombinować - podobnie jak w ramach np. tradycji chrześcijańskiej - katolicyzm, protestantyzm, prawosławie itp.
Za to dużo ciekawej lektury przed Tobą :)
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze:pierwsza różnica z brzegu: theravaadini uważają, że doskonałości (paaramii) które wypraktykowali w pełni samo-przebudzeni i ich w pełni przebudzeni uczniowie są takie same tylko w różnych ilościach. W buddyzmie mahaayaana uważa się, że te doskonałości są inne w jakości, dlatego osiągnięcie arahata jest niższe, zatem ścieżka do niego prowadząca jest również niższa, a do samo-przebudzenia prowadzi inny wóz.
Może po prostu jedni mówią o ogonie słonia a drudzy mówią o trąbie słonia a Ci trzeci z wadżrajany o np. łbie słonia :)

W każdym razie to licytowanie między tradycjami wygląda na jakiś taki konkurs piękności parabuddyjskiej :D

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,
W każdym razie to licytowanie między tradycjami wygląda na jakiś taki konkurs piękności parabuddyjskiej :D
wygląda jak wygląda. Ale po postach takich jak ten KROOLIKA, czytającym może się wydawać, że buddyzm to jeden wielki statek na którym wszyscy ze wszystkimi się zgadzają, a już na pewno przewodnicy duchowi wszelkich tradycji — co nie jest prawdą. Fakt, są do siebie zwykle przyjaźnie nastawieni, chociaż to nie zawsze, i zwykle różnice w naukach nie przeszkadzają w zwykłej koegzystencji. Ale ciągoty do wszechobecnej zgodności wszystkich we wszystkim, to na półkę z mitami bym odłożył. Jest zasadnicza różnica między brakiem konfliktowości a brakiem różnic. :)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

piotr pisze:Czołem,
ch we wszystkim, to na półkę z mitami bym odłożył. Jest zasadnicza różnica między brakiem konfliktowości a brakiem różnic. :)

Pozdrawiam,
Piotr
roznic nie ma.
ale kazdy walczy o rzad dusz- i nawet tak jest w buddyzmie.
jestes w sandze- najczesciej jestes na lancuchu. jest bardzo malo nauczycieli, ktorzy daja prawdziwa wolnosc- tacy nauczyciele zwykle moga miec co najwyzej garstke ludzi wokol siebie. cos jak Budda i 5-ciu jego uczniow.
a codziennosc wyglada niestety tak, ze kazdy walczy o swoje i bedzie podkreslal slusznosc swoj drogi.
poglad moze kontrowersyjny dla niektorych ale niestety nadchodzi czas w zyciu kazdego buddysty ze musi sie z nim zmierzyc i sobie to uswiadomic.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
KROOLIK pisze:roznic nie ma.
ok, możesz to powtórzyć i zignorować mój pierwszy post w tym wątku. :roll: A sekciarstwo to swoją drogą... :evil:

Pozdrawiam,
Piotr
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

KROOLIK pisze:roznic nie ma.
ale kazdy walczy o rzad dusz- i nawet tak jest w buddyzmie.
jestes w sandze- najczesciej jestes na lancuchu. jest bardzo malo nauczycieli, ktorzy daja prawdziwa wolnosc- tacy nauczyciele zwykle moga miec co najwyzej garstke ludzi wokol siebie. cos jak Budda i 5-ciu jego uczniow.
a codziennosc wyglada niestety tak, ze kazdy walczy o swoje i bedzie podkreslal slusznosc swoj drogi.
poglad moze kontrowersyjny dla niektorych ale niestety nadchodzi czas w zyciu kazdego buddysty ze musi sie z nim zmierzyc i sobie to uswiadomic.
sadze ze bystrooki mistrz nie walczy i nie zabiega o cokolwiek ....
jesli godzisz sie na lancuchy , jestes w nich gdziekolwiek ....
co jednego sie zgodze , wielcy nauczyciele to wielki skarb i wielka sposobnosc ....
Gdyby pojawil sie przede mna Złoty Buddha nie zadalbym mu ani jednego pytania .
Droga to 4 Wielkie Slubowania :)
pozdro

GS :)
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: jerez »

jedno jest pewne:

metod jest wiele.
co wiecej, wg mnie, podazajac za dana metoda osiaga sie dany rezultat. To jak rownanie matematyczne, jak pewne prawo fizyczne. Nie ma w tym nic niezwyklego.
I jak rownan jest wiele opisujacych jedna rzecz - nasza rzeczywistosc, tak i metod buddyjskich jest wiele.

zatem sa roznice i jednoczesnie w pewnym sensie ich nie ma.
z naszego punktu widzenia, dualnego bo jestesmy uwarunkowani w dualizmie, w samsarze, to ma bardzo duze znaczenie. Bo to od sposobu uwarunkowania zalezy, czy dana metoda bedzie skuteczna czy nie. Zatem sa roznice pod wzgledem metody ( o czym piasal Piotr).
Odnosnie ostatecznego celu, no coz... zeby wyrazic opinie o smaku jablka najpierw trzeba go skosztowac. wiec sie nie wypowiadam na ten temat.
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: domber »

pozdrawiam wszystkich
jeśli to co napisaliście jest prawdą (a zakładam że jest - bo ufam w szczerość waszych wypowiedzi ) to jako laik widzę że tak naprawdę ciąg nauk buddy ma kilka możliwości
1-budda nauczał a każdy z jego uczniów interpretował sobie nauki jak chciał
2-budda nauczał a każdy wzioł sobie tylko część kturą rozwijał przesco powstało tyle szkól
3-budda nauczał i był dobrym strategiem wiedząc że uczniowie nie są wstanie pojąc od razu mądrości płynącej z jego nauczania (ze względów mentalności wiedzy kultury itp.) sam stworzył wiele dróg wiedząc że z czasem się ze sobą zejdą i powstanie autostrada
4-budda nauczał że jest wiele dróg do tego samego celu (więc nie można powiedzieć że jakaś droga jest lepsza a inna gorsza po prostu jest inna)
reasumując czy nie uprościć każdej z dróg tak aby była bardziej zrozumiała i przejrzysta i każdy śmiertelnik szukający oświecenia mógł zrozumieć istotę i powód dążenia do celu
swojego bytu wszak przecież chodzi żeby pomagać innym w innym przypadku nauka nie miała by sensu :!:
nie wiem czy napisałem w pełni to co chciałem powiedzieć za dużo myśli w tej chwili przelatuje mi po głowie
jestem zadowolony że mogę obserwować tą stronę można wiele się nauczyć i spoglądać na wiele rzeczy innymi oczami
miłego dnia
domber
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

jeszcze dodaj domber ostatnia mozliwosc:
- Budda nie nauczał
..
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Domber,

to jak rozwijał się buddyzm nie jest do końca jasne i jest wiele teorii i badań archeologicznych na ten temat przeprowadzanych. W oddzieleniu od tego istnieją przekazy w poszczególnych tradycjach i szkołach nie pozbawionych elementów ezoterycznych, które zwykle budzą wątpliwości co do ich prawdziwości. To jest wciąż otwarty temat i nie zanosi się na to, żeby ktokolwiek był wstanie opowiedzieć prawdziwą historię buddyzmu.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: domber »

KROOLIK NAPISAł

jeszcze dodaj domber ostatnia mozliwosc:
- Budda nie nauczał

z tym stwierdzeniem akurat nie mogę się zgodzić gdyż nawet gdyby nie miał uczniów i nie przekazywał swojej wiedzy dzięki czemu nie powstało by tyle szkół,dróg,kanonów itp.i każda z tych szkół itp. nauczała by zupełnie co innego a określenie buddyzm było by pustym frazesem to i tak postawa i działanie buddy kroplą dodaną do czary która spowodowała działanie. nauka to nie tylko przekaz ustny

PIOTR NAPISAł

To jest wciąż otwarty temat i nie zanosi się na to, żeby ktokolwiek był wstanie opowiedzieć prawdziwą historię buddyzmu.

zgodzę się z tobą nawet geneanologia historia i wiele innych nauk opiera się na hipotezach nawet przekazy ustne jezusa (tu najbardziej "ze względów kulturowych" to widać ) widzimy rozejście się ścieżek i interpretacji ale możemy powiedzieć w jakim okresie żył kogo nauczał i jak jego nauczanie ewoluowało i hipotetycznie możemy cofnąć się do niego samego tak samo dotyczy się samego buddy tak powstała teoria wielkiego BUM
ZOSTAJE TO NADAL TYLKO HIPOTEZA
mi raczej chodzi o rzeczy wspólne dla ścieżek i mądrości w buddyzmie patrzonym z aspektu duchowości,wiedzy a nie chistori
miłego dnia
domber
miłego dnia
domber
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

domber pisze:mi raczej chodzi o rzeczy wspólne dla ścieżek i mądrości w buddyzmie patrzonym z aspektu duchowości,wiedzy a nie chistori
Wspólne są Cztery Szlachetne Prawdy. I chyba to, że ponieważ istoty są różne, to Budda (buddowie) przekazał 84000 nauk, co symbolicznie oznacza nieskończoną ilość - tyle, żeby starczyło dla każdej istoty. W skrócie: być może buddyzm - czy raczej metody osiągnięcia ostatecznej wolności od strapień i cierpienia - się zmieniają, bo ludzie i inne istoty się zmnieniają. Celem nauk buddów jest uwolnić wszystkie istoty od strapień. Wszystko inne, to metody dopasowane do miejsca, czasu, i przede wszystkim zainteresowanych tą wolnością istot. IMHO.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: buddyzm - uniwersalny

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

wątek na temat szkoły Nichiren wydzielony został TUTAJ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”