Co oznacza uklad rak

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Decien9Khandro
Posty: 6
Rejestracja: śr lip 22, 2020 09:05
Płeć: kobieta
Tradycja: Kagyu

Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: Decien9Khandro »

Co oznacza dokladnie uklad rak przy poklonach: zlozone na czubku glowy, na czole I na sercu w buddyzmie tybetanskim? Powielam ten feet I nie rozumiem jego znaczenia. Same poklony symbolizuja gotowosc do zejscia do nizszych swiatow w celu wyzwalania istot czujacych
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Decien9Khandro pisze: śr lip 22, 2020 09:43 Co oznacza dokladnie uklad rak przy poklonach: zlozone na czubku glowy, na czole I na sercu w buddyzmie tybetanskim?
głowa, gardło, serce. złożone dłonie ponad szczytem głowy /bywa, że przed czołem/, reprezentują oświecony aspekt ciała; złożone dłonie przed gardłem, reprezentują oświecony aspekt mowy; a na wysokości serca, reprezentują oświecony aspekt umysłu. układ ten jest otwarciem na błogosławieństwo buddów, bodhisattwów i strażników nauk /drzewo schronienia/, tyczące się oświeconych aspektów naszego ciała, mowy i umysłu. wiąże się to z ich oczyszczeniem ze splamień i zamanifestowaniem oświeconych aspektów.
Decien9Khandro pisze: śr lip 22, 2020 09:43(...) Same poklony symbolizuja gotowosc do zejscia do nizszych swiatow w celu wyzwalania istot czujacych
niekoniecznie :)
symbolizują też zamkniecie sześciu bram odrodzenia. stopy dotykające ziemi reprezentują zamkniecie bram odrodzenia w światach piekielnych i głodnych duchów, dłonie na ziemi reprezentują zamkniecie bram odrodzenia w świecie ludzi i zwierząt, a czoło dotykające ziemi reprezentuje zamkniecie bram odrodzenia w światach półbogów i bogów.

pozdrawiam
:14:

ps
haczykiem jest tu to, z czym wiążą się dane pokłony - z praktyką nyndro, yidama czy guru yogi... zasada jest jednak taka sama
.
dane :580:
Decien9Khandro
Posty: 6
Rejestracja: śr lip 22, 2020 09:05
Płeć: kobieta
Tradycja: Kagyu

Re: Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: Decien9Khandro »

Czy podczas skladania rak na szczycie glowy gardle I sercu odmawia sie mantry lub sylaby jesli tak to jakie?
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Decien9Khandro pisze: czw lip 23, 2020 08:46 Czy podczas skladania rak na szczycie glowy gardle I sercu odmawia sie mantry lub sylaby jesli tak to jakie?
Cześć, witaj na forum :)
widzę wpisaną w Twoim profilu tradycję Kagyu, nie wyjaśniono Ci? Masz kontakt z jakąś grupą i nauczycielem?

pozdrawiam, gt
Decien9Khandro
Posty: 6
Rejestracja: śr lip 22, 2020 09:05
Płeć: kobieta
Tradycja: Kagyu

Re: Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: Decien9Khandro »

Nie nikt mi nie wyjaśnił. Przyjelam Schronienie, wzięłam udział w kilkunastu kursach, np. Tary, Buddy Medycyny i Mahakali oraz Cie a jednak czuje siebniedouczona w podstawowych kwestiach.
Od długiego czasu nie mam kontaktu z Sanga ponieważ internowano mnie i pozostaje w zamknieciu.

Postanowilam wiec uzupełnić braki formalne.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Decien9Khandro pisze: czw lip 23, 2020 14:15Od długiego czasu nie mam kontaktu z Sanga (...)
W Kagyu wykonuje się zazwyczaj te praktyki, do których otrzymało się ustny przekaz i wyjaśnienia lub tzw. inicjację. Ośrodki Kagyu dysponują również tekstami do poszczególnych praktyk, są one zróżnicowane w zależności od typu ośrodka i przyjętego sposobu nauczania (szkół Kagyu jest trochę, oprócz Karma Kagyu/Karma Kamtzang, np. Shangpa Kagyu, Drikung Kagyu, Drukpa Kagyu).

Czy Twój ośrodek nie ma strony internetowej, za pomocą której można byłoby się skontaktować i poprosić o radę w tej sytuacji, w której się znajdujesz? np. poprosić o przesłanie tekstu do konkretnej praktyki, jeśli masz do niej przekaz? Tak, jak napisał wyżej Kunzang, pokłony wiążą się z różnymi praktykami w różnych szkołach.

Pozdrawiam, gt
Decien9Khandro
Posty: 6
Rejestracja: śr lip 22, 2020 09:05
Płeć: kobieta
Tradycja: Kagyu

Re: Co oznacza uklad rak

Nieprzeczytany post autor: Decien9Khandro »

Uhm... Dziekuje za objasnienia

Wyslalam juz maila z zapytaniem do mojej sanghi. Dziekuje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”