Mala z pereł

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Mio

Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: Mio »

Jak zapatrujecie się na tego rodzaju tworzywo? Na rime.pl znalazłam wzmiankę, że perła pomnaża modlitwy, a w sklepie sangi Karma Kamtzang znalazłam nawet taką do kupienia.
Czy jakiś nauczyciel wprost odradzał perły? Może jakiś takiej używał? Niestety, ale są związane z męczeniem zwierzaka, ale przecież były także i kościane... :P

Ewentualnie, czy znacie jakieś inne, najlepiej lekkie i czyste, białe materiały na malę? Chciałam ją dopasować kolorem do swojej praktyki, a niestety nie akceptuję kamieni szlachetnych - są ciężkie, zimne i przecierają w szybkim tempie sznurki, zwłaszcza, jeśli się dużo praktykuje...
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Mio pisze:Jak zapatrujecie się na tego rodzaju tworzywo? Na rime.pl znalazłam wzmiankę, że perła pomnaża modlitwy, a w sklepie sangi Karma Kamtzang znalazłam nawet taką do kupienia.
Czy jakiś nauczyciel wprost odradzał perły? Może jakiś takiej używał? Niestety, ale są związane z męczeniem zwierzaka, ale przecież były także i kościane... :P

Ewentualnie, czy znacie jakieś inne, najlepiej lekkie i czyste, białe materiały na malę? Chciałam ją dopasować kolorem do swojej praktyki, a niestety nie akceptuję kamieni szlachetnych - są ciężkie, zimne i przecierają w szybkim tempie sznurki, zwłaszcza, jeśli się dużo praktykuje...
Osobiście nigdy nie spotkałem się, aby któryś z lamów odradzał używanie mali z pereł, wręcz przeciwnie. Male z pereł polecane są w starych indyjskich tekstach np. w Samputa tantrze znajdziemy m.in. nauki na temat mali, z jakich materiałów powinna być zrobiona mala itd. Mala z pereł polecana jest do praktyki/lub etapu praktyki/, w której nacisk położony jest na aktywność uspokajającą. Perły związane są z aktywnością uspokajającą np. są jednym z atrybutów Białej Tary, która min. nosi klejnotowe ozdoby z pereł. W starożytnych Indiach wierzono, że Perły chronią przed demonami, przedłużają życie i zapewniają dobrobyt. Jak widzisz opis ten idealnie pasuje do aktywności jakie przypisuje się Białej Tarze. Ponadto wierzono, że perły zapewniały powodzenie w miłości i płodność oraz ułatwiały poród. Z medycznego punktu widzenia(ajurweda) perły używano do leczenia melancholii, obłędu, epilepsji, krwotoku itd. Jeśli nie chcesz używać mali z pereł to może spróbuj mali z muszli. Taka mala ma śnieżnobiały kolor i jest bardzo lekka.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Perła powstaje (ujmują w dużym skrócie) w efekcie cierpienia żywej istoty, jaką jest małż:
Słusznie więc mówi się, że perła jest wynikiem cierpienia... mięczaka.
=> http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR2/ ... _perly.HTM
Jeśli to Ci nie przeszkadza, możesz używać i takiej mali. Ja osobiście wolałbym już chyba malę wykonaną z ludzkich kości :coolwink:

:namaste:
Obrazek
Mio

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: Mio »

dharmozjad pisze:Jeśli to Ci nie przeszkadza, możesz używać i takiej mali. Ja osobiście wolałbym już chyba malę wykonaną z ludzkich kości :coolwink:
Są piękne, ale nie wiem, czy chcę używać :D Może kiedyś będę miała okazję zapytać swojego lamę o to, czy taka mala to dobry pomysł, zwłaszcza przy medytacji na łagodne formy.
A ludzka kość mnie nie szokuje, wszak robi się ją "przy okazji". Jak lubisz tego rodzaju klimaty, w sieci znajdziesz łatwo kościaną (chociaż nie ludzką) malę, której każdy koralik jest wyrzeźbioną, uroczą czaszeczką :laugh:
Jeśli nie chcesz używać mali z pereł to może spróbuj mali z muszli.
No tak, jest jeszcze sama muszla! Sprawdzę, jak odbywa sie jej pozyskiwanie (gdyby udało się zdobyć coś, co nie wiązało się z cierpieniem wyłącznie z powodu estetycznego kaprysu...) i może to będzie to.

Dzięki za odpowiedzi :lowe2:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Fuj, perly to cierpienie! :zdziwko: Nie dotkne mali z perel nawet jedwabnymi rekawiczkami! I zostane mieczakiem... :oczami:
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: maximus »

Witaj Mio :-)

Mala z kości (jakichkolwiek) nie jest zalecana do praktyk łagodnych jidamów. Źródło informacji - Lama Rinczen.
Mio

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: Mio »

maximus pisze:Witaj Mio :-)

Mala z kości (jakichkolwiek) nie jest zalecana do praktyk łagodnych jidamów. Źródło informacji - Lama Rinczen.
Dzięki, dzięki :namaste:
Przeczytałam niemal wszystko w sieci na temat pereł, sztucznych pereł, koralików z muszli, koralowców itd. i niestety wszystko to pozyskuje się z hodowlanych żyjątek, łącznie z masą perłową do pokrywania sztucznych pereł (a koralowce co prawda prosto z morza, ale zabija się je i niszczy okropnie). Niestety nie ma w sprzedaży czegoś takiego, jak koraliczki z muszli wyrzuconych po prostu przez morze albo z jakiejś wyspy, na której ludzie małże jedzą tylko dlatego, bo nic innego tam nie ma i przy okazji pozyskują rzeczy ozdobne. Może temat się komuś przyda na przyszłość, a ja chyba zostanę po prostu przy swojej drewnianej mali, bo nawet idealnie białych i okrągłych nasion nie znalazłam (a nawet jeśli, to okazały się trujące, albo jajowate, jak w przypadku pewnego rodzaju małych fasolek) :D
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

pare lat temu w osrodku w Allmuthen ktos podal Sandzie Nienpie Rinpcozemu male do poblogoslawienia zrobiona z cennych kamieni - nie wiem dokladnie jakich, ale Rinpocze sie bardzo soczyscie wypowiadal na temat uzywania tak drogich materialow do praktyki. Poblogoslawil male, ale byl wyraznie zniesmaczony. Po krotce jego komentarz dotyczyl wydawania pienidzy na swiecidelka zamiast zrobic z nimi jakis pozytek, pomoc biednym, nakarmic glodnych, uwolnic zwierzeta z cierpienia itd
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Karinos pisze:pare lat temu w osrodku w Allmuthen ktos podal Sandzie Nienpie Rinpcozemu male do poblogoslawienia zrobiona z cennych kamieni - nie wiem dokladnie jakich, ale Rinpocze sie bardzo soczyscie wypowiadal na temat uzywania tak drogich materialow do praktyki. Poblogoslawil male, ale byl wyraznie zniesmaczony. Po krotce jego komentarz dotyczyl wydawania pienidzy na swiecidelka zamiast zrobic z nimi jakis pozytek, pomoc biednym, nakarmic glodnych, uwolnic zwierzeta z cierpienia itd
Perły nie są drogie tzn. te używane do produkcji mali są robione z pereł hodowlanych. Ich wartość nie jest duża co się przekłada na cenę mali, zwykle kilkadziesiąt złotych np. w sklepie deesis można kupić piękną malę z pereł za niecałe 60zł
odczuwaj dobro
Mio

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: Mio »

Karinos pisze:bardzo soczyscie wypowiadal na temat uzywania tak drogich materialow do praktyki.
Paolo pisze:Perły nie są drogie tzn. te używane do produkcji mali są robione z pereł hodowlanych. Ich wartość nie jest duża co się przekłada na cenę mali, zwykle kilkadziesiąt złotych np. w sklepie deesis można kupić piękną malę z pereł za niecałe 60zł
Tak jak Paolo mówi, perły słodkowodne są tanie, kupienie sznuru pereł słabszej jakości zaczyna się od 30 złotych. Znacznie droższe są niektóre sztuczne, ponieważ robocizna kosztuje. Pokrywa się koralik nawet kilkudziesięcioma warstwami masy perłowej i zajmuje to masę czasu.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Mala z pereł

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Rinpocze sie bardzo soczyście wypowiadał na temat używania tak drogich materiałów do praktyki. Pobłogosławił male, ale był wyraźnie zniesmaczony.
No i w sumie pytanie, jaki to miało wpływ na malę... życzę ci dobrze, ale spadaj :89:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”