Gelug/Sakja pytania

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Rebbelmont
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 07, 2015 22:42
Płeć: kobieta
Tradycja: na razie brak
Lokalizacja: 3miasto

Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: Rebbelmont »

Witajcie :)
Chwilę się naczytałam na tym forum zanim nabrałam odwagi żeby napisać ;) tu jestem nowa, a buddyzmem interesuję się od kilku miesięcy. Staram się wprowadzić w życie podstawowe ''zasady'' i aktualnie jestem na poziomie wybierania tradycji w której chciałabym się rozwijać, mam kilka pytań i prosiłabym o pomoc. Z góry przepraszam za błędy/dziwne sformułowania i jeśli coś było już ;)
a więc;
1. Czy jest tu ktoś z tradycji Gelug? Lub ktoś się tą tradycją interesował jakoś bardziej?
2. Może to dziwne pytanie ale dlaczego nie ma tej tradycji ośrodków w Polsce? Znaczy chyba jeden podobno jest we Wrocławiu ale chodzi mi o to dlaczego jest tej tradycji tak śladowe ilości w Polsce? Jest jakaś konkretna przyczyna? :)
3. Co sądzicie o tym Panu? http://www.zbigniew-modrzejewski.webs.c ... index.html Ktoś wie czy jest to dobry nauczyciel? ktoś miał coś do czynienia? :)
4. Czy ktoś z tradycji Sakja mógłby mi polecić jakąś książkę na początek? Linki? Lub po prostu napisać mniej więcej czym się charakteryzuje ta tradycja? I jakich ma nauczycieli których moglibyście polecić? Chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć :)
5. O co chodzi ze ''strażnikami dharmy''?
6. Jacy są nauczyciele w tradycji Kagju oprócz Ole Nydahl'a ?
7. Tulku / Dalajlamowie / Karmapowie z tego co zrozumiałam (lub właśnie wcale) to linie inkarnacji jednych osób? Dalajlamowie w Gelug, Karmapowie w Kagju a Tulku? I o co dokładnie z tym chodzi?
8. Pytanie do osób z tradycji bon, jak praktykujecie? Jak wyglądają Wasze medytacje? Na czym dokładnie opierają się nauki jeśli nie na wskazówkach Buddy bo ta tradycja powstała wcześniej?
9. Co to dokładnie za nauczyciel Tsem Rinpoche? Ktoś mógłby mi powiedzieć o nim coś więcej?


Na początku mocno interesowałam się buddyzmem DD ale poczytałam trochę o Ole Nydahlu i mam wątpliwości co do niego, (wiadomo nie zamierzam teraz oceniać tradycji przez pryzmat jednego nauczyciela dlatego pytam jak wyżej, o innych, muszę się jeszcze raz przekonać do tej tradycji) tutaj na forum widziałam różne opinie i stwierdziłam, że najpierw poczytam, postaram się poznać choć trochę główne tradycje i wtedy zdecyduję, co mnie przyciągnie i będzie odpowiadać to będzie to ;) później żywo zainteresowałam się tradycją Gelug ale trochę nie fajnie, że nie ma nigdzie ośrodka/dostępu oprócz internetu a cała sprawie z Shugden (tutaj już było pełno o tym więc nie będę się rozwijać) zmąciła mi trochę ''krajobraz'' tej tradycji. Na razie szukam, szukam i szukam :)
Jakoś nie specjalnie ciągnie mnie do zen, nie wiem czemu bo o tej tradycji wiem najmniej a nóż może to to mnie zainteresuje na dłużej? Wypadałoby o tym też coś poczytać i dowiedzieć się więcej

Chętnie wetknę nos w każdy przydatny link nawet po angielsku który podeślecie więc zachęcam do podzielenia się :D
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Rebbelmont pisze:8. Pytanie do osób z tradycji bon, jak praktykujecie? Jak wyglądają Wasze medytacje? Na czym dokładnie opierają się nauki jeśli nie na wskazówkach Buddy bo ta tradycja powstała wcześniej?
Proponuję :) byś zapoznała się z całym opisem, który jest tutaj -> Bön.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Cześć, Rebbelmont :)

Informacje na temat buddyjskich sang działających w Polsce znajdziesz tutaj i tutaj

Szczególnie polecam strony Misji Buddyjskiej Trzy Schronienia oraz Mahajany
http://misja.mahajana.net/index.php?osrodki
http://mahajana.net/node/6
są tu informacje o nauczycielach ze szkół Gelug i Sakja. W tradycji Gelug naucza w Polsce J.E. Desi Rinpoche (Ośrodek Misji Buddyjskiej Jamchoe Choeling), w tradycji Sakja lama Jampa Thaye (Sakya Dechen Choling).

Jeśli skorzystasz z opcji „szukaj” w prawym górnym rogu, wpisując interesujące Cię słowa kluczowe, znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania, które zadajesz. Możesz także przejrzeć tytuły wątków w panelach poświęconych różnym tradycjom buddyjskim i dopytać o szczegóły, jeśli jakiś wątek okaże się szczególnie dla Ciebie ważny. Piszę o tym dlatego, że z jednej strony, nie sposób odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania tutaj, a z drugiej, wiele informacji forum już zgromadziło w różnych panelach i wątkach, warto więc z nich korzystać.

Pozdrawiam, gt
Rebbelmont
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 07, 2015 22:42
Płeć: kobieta
Tradycja: na razie brak
Lokalizacja: 3miasto

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: Rebbelmont »

Dziękuję Wam :)
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Rebbelmont pisze: 1. Czy jest tu ktoś z tradycji Gelug? Lub ktoś się tą tradycją interesował jakoś bardziej?
2. Może to dziwne pytanie ale dlaczego nie ma tej tradycji ośrodków w Polsce? Znaczy chyba jeden podobno jest we Wrocławiu ale chodzi mi o to dlaczego jest tej tradycji tak śladowe ilości w Polsce? Jest jakaś konkretna przyczyna? :)
3. Co sądzicie o tym Panu? http://www.zbigniew-modrzejewski.webs.c ... index.html Ktoś wie czy jest to dobry nauczyciel? ktoś miał coś do czynienia? :)
9. Co to dokładnie za nauczyciel Tsem Rinpoche? Ktoś mógłby mi powiedzieć o nim coś więcej?
ad.1. Desi Rinpocze jest Lamą tradycji Gelugpa i naucza w Polsce od kilku lat
Strona na Fejsie https://www.facebook.com/pages/Gedenpa/1711343352423432

ad.2. nie ma jeszcze oficjalnych osrodkow tradycji Gelugpa. Dlaczego? bo nie ma lokalnych sponsorow ktorzy by za to zaplacili. Jak sie pojawia - to bez problemy taki osrodek moze powstac.

ad.3. ten Pan dziala sam sobie. zalecam daleko idaca ostroznosc.

ad.9. bardzo ostroznie z Tsem Tulku. Ostatnio okazalo sie ze popiera i tworzy niebezpieczny kult
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Karinos pisze:ad.9. bardzo ostroznie z Tsem Tulku. Ostatnio okazalo sie ze popiera i tworzy niebezpieczny kult
Ciekawe... a jesteś gotów zaspokoić ciekawość kota i wyjaśnić w czym tak konkretnie rzecz się ma?

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Chodzi o to, że jest on wielkim zwolennikiem kultu Szugdena :przestraszony:
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
paolo pisze:Chodzi o to, że jest on wielkim zwolennikiem kultu Szugdena :przestraszony:
Dzięki za wyjaśnienie :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Gelug/Sakja pytania

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Tsem tulku od lat byl po cichu podejrzewany o to, ale kila miesiecy temu zrobl "coming out" :)
niestety nie byla to radosna wiadomosc dla wielu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”