Związanie karmiczne

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
czeremcha
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 27, 2013 21:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Soto

Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: czeremcha »

Witam Wszystkich!

Chciałbym zapytać, co oznacza, że ktoś został związany karmicznie z kimś lub czymś? Natknąłem się na takie stwierdzenie w "Trzech filarach Zen".

Pozdrawiam:-)

Czeremcha
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: ethan »

czeremcha pisze:Chciałbym zapytać, co oznacza, że ktoś został związany karmicznie z kimś lub czymś?
Witaj :)
Mówiąc najogólniej, związek karmiczny oznacza, że dzielisz z kimś wspólną przeszłość z poprzednich żywotów. Na przykład, z punktu widzenia buddyzmu, to, że teraz Twoi rodzice są Twoimi rodzicami, z którymi żyjesz w takich, a nie innych stosunkach, nie jest dziełem przypadku, ale istnieje ku temu bardzo silna, konkretna karmiczne przyczyna. Podobnie z Twoimi przyjaciółmi, znajomymi, sangą, nauczycielami duchowymi itd. I w tym kontekście można także mowić, że ma się z kimś pozytywny lub negatywny związek karmiczny.

W buddyzmie tybetańskim mówi się również o tzw. długach karmicznych, które jedne istoty mają w stosunku do drugich. Na przykład, jeśli w poprzednim życiu coś się od kogoś pożyczyło, a nie oddało, ani w żaden sposób nie zrekompensowało, wtedy taka osoba lub istota może mieć w stosunku do Ciebie jakieś oczekiwania. Ale nie tylko to, też na przykład to, że Twoja mama nosiła Cię w brzuchu przez dziesięć miesięcy, pózniej wychowywała itd. oznacza że zaciąnąłeś wobec niej jakiś tam karmiczny dług. I vice versa, to, że tak się stało, oznacza również, że i ona miała wobec Ciebie takowy. Podobnie ze wszystkimi istotami, i dopóki się tych karmicznych długów w jakiś sposób nie spłaci, lub nie oczyści tej karmy, dopóty nie będzie się od niej całkowicie wolnym.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
czeremcha
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 27, 2013 21:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Soto

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: czeremcha »

ethan

:namaste:

Czeremcha
Awatar użytkownika
czeremcha
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 27, 2013 21:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Soto

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: czeremcha »

Cześć :D

Wpadło mi do głowy jeszcze takie pytanie: czy w obecnym życiu można wytworzyć sobie związek karmiczny, który w obecnym życiu się ujawni?

Czeremcha
Awatar użytkownika
gem
Posty: 158
Rejestracja: ndz mar 30, 2008 18:11
Płeć: mężczyzna
Tradycja: FSM
Lokalizacja: wrocław

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: gem »

czeremcha pisze:Wpadło mi do głowy jeszcze takie pytanie: czy w obecnym życiu można wytworzyć sobie związek karmiczny, który w obecnym życiu się ujawni?
Hej! Zobacz. Odpisuję na Twój post! :just:
gem
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

gem pisze:
czeremcha pisze:Wpadło mi do głowy jeszcze takie pytanie: czy w obecnym życiu można wytworzyć sobie związek karmiczny, który w obecnym życiu się ujawni?
Hej! Zobacz. Odpisuję na Twój post! :just:
Badum tss :poklon2:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: ethan »

czeremcha pisze:Wpadło mi do głowy jeszcze takie pytanie: czy w obecnym życiu można wytworzyć sobie związek karmiczny, który w obecnym życiu się ujawni?
A czy mógłbyś rozwinąć pytanie?
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Mio

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: Mio »

Generalnie ze wszystkimi mamy zwiazki. W buddyzmie przestrzen jako tako nie miala nigdy poczatku i zawsze byly jakies istoty, oznacza to, ze w poprzednich wcieleniach bylismy doslownie wszedzie, wszystkim i przez taki kawal "czasu" :P mieliemy zwiazki z kazdym w kazdej mozliwej juz konfiguracji i kazda istota byla kiedys nasza matka. To, ze sie spotykamy juz oznacza, ze mamy JAKIS tam zwiazek, czasami jedynie w przestrzeni nie ma warunkow, by do spotkania doszlo. Jak zaistnieja, to spotkamy konkretne osoby/istoty - jako przyjaciol, rodzine, partnerow, wspolpracownikow czy nawet wrogow.
Awatar użytkownika
czeremcha
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 27, 2013 21:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Soto

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: czeremcha »

Takoż tak właśnie myślałem.

:namaste:

Czeremcha
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Związanie karmiczne

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Jak zaistnieją, to spotkamy konkretne osoby/istoty - jako przyjaciół, rodzinę, partnerów, współpracowników czy nawet wrogów.
Z tymi wrogami to zawsze najbardziej frapujące.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”