Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

Witam serdecznie :)

Mam takie pytanie, jaki jest stosunek buddystów do kart tarota? karty tarota pokazują to co ukryte czyli przeszłość, teraźniejszość, oraz przyszłość (również to co ukryte w człowieku, jego uczucia oraz emocje) tak więc czy Buddysta możę korzystać z tych kart czy to go w pewnym sensie zniewala?

Pozdrawiam
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Nie ma żadnej jednej buddyjskiej opinii na temat tarota. W Mahajanie istnieje spora tradycja związana z różnego rodzaju wyroczniami, astrologią itd. W zasadach zachowania dla mnichów Theravady natomiast istnieje wyraźny zakaz robienia tego typu rzeczy. Na tym forum z jednej strony znajdziesz ludzi głęboko zainteresowanych tego typu sprawami, a z drugiej znajdziesz ludzi, którzy do wróżenia wszelkiego rodzaju podchodzą, delikatnie mówiąc sceptycznie (w tym ja)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Niedooswiecony
Posty: 143
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 14:44
Tradycja: DD

Re: Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: Niedooswiecony »

zresztą nawet wśród tarocistów nie ma zgody jak działają karty Tarota i do czego się nadają - jedna szkoła to typowe wróżby a druga traktuje tarota jako swoistą mapę rozwoju osobistego - co zresztą jest klasyczne dla new age'u - np. średniowieczna alchemia została również określona jako symboliczna "droga do oświecenia" - cokolwiek to znaczy :P
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 383
Rejestracja: śr lut 02, 2011 10:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ananasajana

Re: Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: ananas »

Niedooswiecony pisze:zresztą nawet wśród tarocistów nie ma zgody jak działają karty Tarota i do czego się nadają - jedna szkoła to typowe wróżby a druga traktuje tarota jako swoistą mapę rozwoju osobistego - co zresztą jest klasyczne dla new age'u - np. średniowieczna alchemia została również określona jako symboliczna "droga do oświecenia" - cokolwiek to znaczy :P
dlatego nie jest najważniejsze "CO?" tylko "JAK?"
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

Niedooswiecony pisze:zresztą nawet wśród tarocistów nie ma zgody jak działają karty Tarota i do czego się nadają - jedna szkoła to typowe wróżby a druga traktuje tarota jako swoistą mapę rozwoju osobistego - co zresztą jest klasyczne dla new age'u - np. średniowieczna alchemia została również określona jako symboliczna "droga do oświecenia" - cokolwiek to znaczy :P
to nie są opinie new age.

http://en.wikipedia.org/wiki/Philosopher%27s_stone
==
http://en.wikipedia.org/wiki/Cintamani

Jeśli chodzi o tarota to jest to system wróżb, które są w niższych podejściach - nie prowadzą one jako tako pewną drogą do oświecenia, ale rozwijają umiejętności które mogą w tym bardzo pomóc.
tak więc czy Buddysta możę korzystać z tych kart czy to go w pewnym sensie zniewala?
Buddystę nic nie zniewala poza jego własnym umysłem i skłonnościami.
Jest wielu którzy uważają tarot za dobry system i wróżą bez konfliktu z buddyzmem
- trzeba zauważyć że tarot jako taki ma bardzo dobre mapy, bliskie kulturze europejskiej.
Osobiście wróżę z Mo. Są trochę inne... Mo jest bardziej optymistyczny od tarota. Który z kolei wydaje się ciut lepiej ogarniać sprawy miłosne na przykład.
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

tarocista8890 pisze: karty tarota pokazują to co ukryte czyli przeszłość, teraźniejszość, oraz przyszłość
Pic or it din't happened.
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Jaki jest stosunek Buddystów do kart tarota?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Tutaj wychodzi ogólne zagadnienie, na ile wróżby generują samosprawdzające się przepowiednie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”