Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Ryuu pisze:Znam wielu ludzi, w tym siebie, którzy nie wierzą w Stwórcę, ale nie znam nikogo kto by wierzył w nieistnienie Stwórcy. To nie jest wiara, tylko brak wiary. Masz świat i ktoś postuluje, że jest w nim Stwórca, więc jeżeli Ty też zaczynasz to uważać bez dowodów to wierzysz, a jeżeli nie przyjmujesz tego rodzaju nadzwyczajnego założenia to po prostu nie wierzysz.
Mogę więc spytać tak. Czy niewiara w stwórcę jest właściwym poglądem.
Interesuje mnie to od strony właściwego poglądu.

Czy np. Budda w którejś z sutr mówi iż właściwym poglądem jest niewiara w stwórcę, czy też mówi, że błędnym poglądem jest wiara w stwórcę.
Spotkałem się z tą drugą wersją (że błędnym poglądem jest wiara w stwórcę) z pierwszą nie.

pzdr
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Też znam tylko tę drugą wersją i jest ona dla mnie wystarczająca.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: lwo »

Bonpo pisze: program ów z pełną świadomością został zaaprobowany i zaakceptowany przez Zarząd TVN.
hmm, mój kolega chrześcijanin przedstawił mi taką hipotezę: ,,emisja tego programu teraz była celowa, toczy się teraz dyskusja o finansowaniu kościoła, finansowaniu nauczania religii w szkołach, chodziło o przedstawienie kościoła z jak najgorszej strony, czy ludzie chcieliby by coś takiego było finansowane z publicznych pieniędzy"
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Ciekawa teoria, ale Napoleon mówi, żeby nigdy nie przypisywać złej woli tego, co można równie dobrze przypisać niekompetencji, a brzytwa Hanlona pod niekompetencję podstawia zwykłą głupotę.


Chociaż fakt, że nawet w TVP byli na tyle mądrzy by tego nie puszczać przemawia trochę za tą teorią spiskową. :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

leszek wojas pisze:hmm, mój kolega chrześcijanin przedstawił mi taką hipotezę: ,,emisja tego programu teraz była celowa, toczy się teraz dyskusja o finansowaniu kościoła, finansowaniu nauczania religii w szkołach, chodziło o przedstawienie kościoła z jak najgorszej strony, czy ludzie chcieliby by coś takiego było finansowane z publicznych pieniędzy"
Dla ludzi w Polsce buddyzm jest niszowy i zdecydowana większość nawet tego nie zauważyła. Trzeba by sprawdzić jakie ewentualnie inne działania media przedsięwzięły wobec kościoła. Ponieważ to musi wpisywać się w większy kontekst (o ile jest zaplanowane). Jestem raczej zwolennikiem niekompetencji i głupoty. Tym bardziej, że ten program nie uderza w kościół moim zdaniem. Jeśli słyszałem głosy z otoczenia, to nie kojarzono to z kościołem ale z Cejrowskim.

pzdr
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Ani razu nie powiedział, na czym polegało oświecenie Buddy.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

Dla porównania polecam wszystkim obejrzeć odcinek programu Wojciecha Cejrowskiego poświęconego (sic!) islamowi.

http://www.youtube.com/watch?v=6nDPmPSIMGM
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Zwróćcie uwagę na wzór koszuli od 12:40
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Szaman pisze:Zwróćcie uwagę na wzór koszuli od 12:40
A jednak kryptobuddysta ;)
Awatar użytkownika
highersense
Posty: 179
Rejestracja: pn paź 18, 2010 18:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen (Kwan Um)
Lokalizacja: Berlin

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: highersense »

Może trochę off topic ale popatrzcie sobie jak można osiągnąć szczyt chamstwa w stosunku do kobiety,nawet tak "kontrowersyjnej" jak ona

szczyt chamstwa
...szin mjo dżan gu de darani...
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Wyciągasz starocie i przesadzasz highersense. Siebie warci. Frytka program po nagraniu autoryzowała/zgodziła się na emisję i dostała/wzięła za niego pieniądze; w czym problem? W jej późniejszych pretensjonalności i wrogości, gdy większość opinii publicznych wzięło mimo wszystko stronę Cejrowskiego?
Awatar użytkownika
highersense
Posty: 179
Rejestracja: pn paź 18, 2010 18:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen (Kwan Um)
Lokalizacja: Berlin

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: highersense »

Łołoł,co tak agresywnie :D

Ja wiem,ja rozumiem ale mimo wszystko jakakolwiek by ona nie była myślę że bardziej ośmieszyłaby ją właśnie inteligentna rozmowa a nie [nie umiem tego nawet nazwać] takie cuś.
agresją na agresję?
głupotą na głupotę?

Opieram swoją opinię jedynie na powyższym nagraniu,nie robiłam riserczu o późniejszym tego programu odbiorze.
...szin mjo dżan gu de darani...
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Co by nie mówić o Frykowskiej to ten odcinek też wyraźnie pokazał jakim chamem i prostakiem jest Cejrowski.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
conv
Posty: 25
Rejestracja: pn sie 15, 2011 23:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: conv »

Nie zauważyłem, żeby już ktoś wrzucał, ale jakby kogoś ciekawiło, to WC ostatnio odpowiedział w wywiadzie na część zarzutów, czyt. powtórzył je innymi słowami. ;)

Pełna wersja wywiadu (tj. numer czasopisma) kosztuje 4 zł.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: moi »

conv pisze: Pełna wersja wywiadu (tj. numer czasopisma) kosztuje 4 zł.
Nie każdy ma ochotę sponsorować konserwatywnych liberałów i UPR ;)

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Moi, teraz to jest KNP. Ale nie przyzwyczajaj się, bo za 3 lata wybory, więc pewnie w międzyczasie jeszcze ze dwa razy zmienią nazwę :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: moi »

No tak, trochę nie jestem na bieżąco :) W każdym bądź razie zawsze chodzi o partię miłościwie panującego JKM :)
Nie dziwię się, że "Najwyższy Czas" zrobił wywiad z Cejrowskim - jest im bardzo po drodze. Czekam aż Cejrowskiego przepyta jakieś obiektywny dziennikarz, znawca kultur dalekowschodnich i wypunktuje mu jego ignorancję. Na razie nie ma odważnych.

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

moi pisze:No tak, trochę nie jestem na bieżąco :) W każdym bądź razie zawsze chodzi o partię miłościwie panującego JKM :)
Nie dziwię się, że "Najwyższy Czas" zrobił wywiad z Cejrowskim - jest im bardzo po drodze. Czekam aż Cejrowskiego przepyta jakieś obiektywny dziennikarz, znawca kultur dalekowschodnich i wypunktuje mu jego ignorancję. Na razie nie ma odważnych.

Pozdrawiam.m.
Niezwykle irytujące jest jak dla mnie jego robienie z siebie mentora odnośnie (sic!) wszelkich niemal religii i kultur. Filmik o islamie również sięga głębi tej religii (podobnie jak buddyzmu).
Umówmy się, że jest to zwykły pijarowiec. Dla mnie szkoda czasu na bicie piany o tym człowieku.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: piotr »

To stwierdzenie, że zrobił to co się robi na uniwersytetach, jest boskie. :D Chroń mnie Panie od takich uczelni...
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: moi »

stepowy jeż pisze: Niezwykle irytujące jest jak dla mnie jego robienie z siebie mentora odnośnie (sic!) wszelkich niemal religii i kultur. Filmik o islamie również sięga głębi tej religii (podobnie jak buddyzmu).
Oglądałam odcinek o islamie i -w przeciwieństwie do buddyzmu- Cejrowski ukazał islam i muzułmanów w samych superlatywach. Nie wspomniał o stosunku do kobiet, wersach o "niewiernych" i innych "niewygodnych" tematach.

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

moi pisze:Oglądałam odcinek o islamie i -w przeciwieństwie do buddyzmu- Cejrowski ukazał islam i muzułmanów w samych superlatywach. Nie wspomniał o stosunku do kobiet, wersach o "niewiernych" i innych "niewygodnych" tematach.

Pozdrawiam.m.
O to mi chodziło.
Że pokazuje jedynie swój własny (jedynie prawdziwy), uproszczony świat.
Nie ma nawet próby rzetelnego podjęcia tematu.
Taki bazarowy pogląd. Pani wi, pani słyszała.
Dlaczego ktoś robi z niego autorytet? (dla wielu takim jest).
Bo ma kamerę, dostęp do TV i jest kontrowersyjny. Nie ma znaczenia co mówi, tylko jak mówi. Ale taki jest współczesny medialny świat.
Możesz być idiotą, beztalenciem i totalnym ignorantem. Ale jak się fajnie sprzedajesz, to jesteś "autorytet".
Czyli pijar górą, reszta kanałem.

ps. Nie wiem czy wyczułaś, ale w filmiku o islamie jego kontrowersyjność polega właśnie na tym, że chwali islam (jest w opozycji, zawsze inaczej). Prócz tego piecze przy okazji drugą pieczeń - nie spalą go na stosie.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

zacytuję tu odpowiedź forumowicza o nicku PL2512 z forum z zalinkowanego czasopisma, bo uważam,że gość trafil w sedno. Może to juz wystarczy za inne komentarze.
W tej całej dyskusji nie chodzi o buddyzm i o to jakie pewien katolik urodzony w Elblągu ma o nim poglądy.
Razi mnie to, że facet robi niby ,,program podróżniczy” najtańszym kosztem traktując mnie i innych widzów jako idiotów.
To nie jest gość, który tak naprawdę przedziera się gdzieś w całkowicie nieznane światu zadupie zwane białą plamą na mapie w celu pokazania światu jakiejś endemicznejkultury, tylko cwaniak, który z operatorem wysiada 200 metrów od lotniska i 50 metrów od taniego hoteliku, zdejmuje buciory, udaje , podchodzi do pierwszej lepszej palmy, stupy, pagody, meczetu czy innego dla nas egzotycznego obiektu i pierdzieli jak natchniony nie mając zafajdanego pojęcia o czym mówi.
Odcinek o buddyzmie to nie dowód niewiedzy czy fanatyzmu Cejrowskiego, ale jego cwaniactwa podniesionego do kwadratu.
Ten gość ustawiony koło Stonehenge opowiedziałby całą jego historię ze szczegółami.
W odcinku ,,o buddyzmie” widzimy jak Wojtek biega jak pierdolnięty po zespole stup, które odwiedza każdy turysta i pierdzieli głosem wiejskiego belfra do kamery, że Dalaj Lama to szatan a Budda to szatanista z V wieku p.n.e. Przy tym Bosy Wojtek pierdzieli w bambus swoją z palca wyssaną historię tego buddyzmu jak mu przypasuje.
Tak jak Dobry Wojak Szwejk zapytany w domu wariatów przez komisję lekarską ile to będzie , gdy dwadzieścia tysięcy osiemset dziewięćdziesiąt siedem pomnożymy przez trzynaście tysięcy osiemset sześćdziesiąt trzy?
- Siedemset dwadzieścia dziewięć – odpowiedział Szwejk bez wahania jak Wojtuś zapytany o wiek piramid w Gizie.
Tak samo bez wahania kolega Cejrowski pieprzy bzdury o obiektach do których dojechał rikszą lub taksówką, a które mu się w kiepełce z czymś tam kojarzą.
No klasycznym przykładem Konopielki w wydaniu Wojtusia był tekst rzucony w Muzeum Narodowym w Meksyku, gdzie stwierdził on, że Jezuici nie powinni byli palić ksiąg Azteków tylko je czytać.
Dziwne, że żaden z matołów najeżdżających na Wojtka wtedy go już nie zaatakował. Wojtek bowiem rozumował prosto jak pastuch na polu: skoro te indiany miały takie rysuneczki to une musiały cós znaczyć, a poza tym książki byli, bo je widzioł na rysunkach. Jak Kaziuk w Konopielce, który uczy syna pisać.
Nie Wojtusiu, z tego nie będzie bombek i choinki, Aztekowie nie znali pisma. Głupie co?
Ale tak było!!! I ,,to już jakieś Einsteiny” – że użyję bystrego języka pana C. – ,,dawno temu odkryły”.

Program podróżniczy pana Wojtka to fajna manipulacja frajerami co go oglądają. Facet przydreptuje bez butów (po kiego chuja on to robi???) do jakiegoś drewnianego kibla w dzielnicy nędzy tuż obok swojego hotelu i opowiada jakie to piękne, że dzicy nie mają sanepidu, przepisów bhp i mogą fajdać gdzie chcą, a do tego nie myć rąk i i srając wpieprzać danie typu arde el culo y la garganta. Ale ,że od czasu do czasu tą wielką latynoską cywilizację nachodzi cholera albo denga to już wina szatanistów.
Tani koszt programu, głupia widownia, trochę błazenady, trochę ekshibicjonizmu, trochę wiejskiego idioty dla humoru i mamy przepis na dochodowy program podróżniczy pt. jak Wojtuś wyśmiał Daenikena nad Mekongiem lub Jak mnie ganiali nad Ukajali.
Przepraszam za wulgaryzmy - są cytatem.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: moi »

stepowy jeż pisze: Prócz tego piecze przy okazji drugą pieczeń - nie spalą go na stosie.
W krajach islamskich tworzenie programu krytycznego na temat dominującej tam religii musi być niezwykle niebezpiecznym zajęciem. Pan Cejrowski postanowił chyba zminimalizować zagrożenie wobec siebie, jako "niewiernego", którego prorok Mahomet zalecał "nadziać na pal i smażyć w ogniu". To Koran nazywa nie-muzułmanów „niewiernymi psami” i zachęca swoich wyznawców, by ich eliminowali, okaleczali, kamienowali, ścinali, albo przynajmniej ujarzmiali. W Arabii Saudyjskiej za noszenie krzyżyka na szyi grozi więzienie. W Sudanie za wiarę chrześcijańską i posiadanie dewocjonaliów z nią związanych, zakuwa się ręce i nogi w dyby. O tym wszystkim Cejrowski wolał przezornie przemilczeć. Może rzeczywiście obawiał się o swoje bezpieczeństwo i wolał być pro-muzułmański. Ale czy tak wygląda rzetelne dziennikarstwo?

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: piotr »

moi pisze:Może rzeczywiście obawiał się o swoje bezpieczeństwo i wolał być pro-muzułmański.
No chyba żartujesz. :D Dla Wojciecha Cejrowskiego im bardziej coś jest w kontrze do współczesnej zachodniej Europy, tym jest lepsze. I tylko o to mu chodzi.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Cejrowski powiedział w jednym z wywiadów, że lubi Stary Testament, bo jest prosty i zamordystyczny, a ten Nowy jest dla niego jakoś niezrozumiały. IMO to dlatego tak mu się islam podoba. On by po prostu widział swój katolicyzm jako równie barbarzyński jakim bywa fundamentalistyczny islam.
piotr pisze:Dla Wojciecha Cejrowskiego im bardziej coś jest w kontrze do współczesnej zachodniej Europy, tym jest lepsze. I tylko o to mu chodzi
Sęk w tym, że teraz "niezależnie myślący" i walczący z polityczną poprawnością "Związku Socjalistycznych Republik Europejskich" ludzie w tych kręgach co n-czas i Cejrowski to właśnie lubią robić z muzułmanów nowych Żydów (w moim subiektywnym odczuciu), lub jak ktoś woli bardziej obiektywnie: "Bardzo mocno krytykują wszystko co związane z kulturą islamu i muzułmanami w Europie."

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Świat jest po prostu w głównym nurcie obarczony filozofią bazarową. Tak po prostu jest. Ludzie lubią strawną, prostacką info-papkę. A pan Wojtuś świetnie do tego bazaru pasuje.
Jak to mówią w dzogczen "wszystko jest dobre".
Tak staram się do tego podchodzić.
W tym "dobre" mieści się też krytyka bazarowości ;)
Hansel
Posty: 100
Rejestracja: wt maja 09, 2017 11:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Hansel »

stepowy jeż pisze: pn mar 05, 2012 15:31

Potem stwierdza: buddyzmy są trzy. Najgorszy to tybetański. Tam się uprawia spirytyzm, magię i generalnie okultyzm.
Ja myślę że jemu tutaj chodzi o zjawisko Eksterioryzacji https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksterioryzacja
Buddyjska literatura i przekazy ustne wspominają o podróżach poza własnym ciałem, które odbywają się w ciele astralnym. Stan taki rozwija się w wyniku praktyki medytacji i jogi tantr.
Znacie jakieś przykłady takiej literatury ?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Hansel pisze: śr maja 17, 2017 10:27
stepowy jeż pisze: pn mar 05, 2012 15:31Potem stwierdza: buddyzmy są trzy. Najgorszy to tybetański. Tam się uprawia spirytyzm, magię i generalnie okultyzm.
Ja myślę że jemu tutaj chodzi o zjawisko Eksterioryzacji https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksterioryzacja
nie :) Cejrowski doskonale wie, co to jest eksterioryzacja, z jednej strony, a z drugiej, wyraźnie napisał o co mu chodzi /tak na marginesie, to rozmawiałem z Cejrowskim - o buddyzmie też/.
jeżeli jest tak, że szukasz pretekstu ku temu, by porozmawiać o eksterioryzacji, to po prostu załóż nowy stosowny temat w stosownym dziale :)

pozdrawiam
:14:

ps
lub pogrzeb w ''caffe Of-Topic'' - były rozmowy na ten temat
.
dane :580:
Hansel
Posty: 100
Rejestracja: wt maja 09, 2017 11:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Hansel »

kunzang pisze: śr maja 17, 2017 10:37 Cejrowski doskonale wie, co to jest eksterioryzacja, z jednej strony, a z drugiej, wyraźnie napisał o co mu chodzi /tak na marginesie, to rozmawiałem z Cejrowskim - o buddyzmie też/.
I co ci powiedział ?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Hansel pisze: śr maja 17, 2017 11:57 I co ci powiedział ?
a o czym - o buddyzmie? :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Hansel
Posty: 100
Rejestracja: wt maja 09, 2017 11:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: Hansel »

kunzang pisze: śr maja 17, 2017 12:05 witaj
Hansel pisze: śr maja 17, 2017 11:57 I co ci powiedział ?
a o czym - o buddyzmie? :)

pozdrawiam
:14:
O buddyzmie.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyz

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Hansel pisze: śr maja 17, 2017 12:07O buddyzmie.
nic mi nie powiedział, to ze swej strony starałem się wyjaśnić mu pewne kwestie, które przyjął do wiadomości, ale czy zmienił w związku z tym zdanie na temat buddyzmu tybetańskiego, to tego nie wiem.

pozdrawiam
:14:

ps
jest w ''caffe Off-Topic'' temat o Jego poglądach na temat buddyzmu: Redaktor Cejrowski demaskuje satanistyczną symbolikę... - polecam

ps ps
dodam, że mym celem nie było przekonywanie pana Wojtka do czegokolwiek w związku z buddyzmem - ta kwestia po porostu wynikła w trakcie mych pytań do Niego, tyczących się szamanizmu z którym się zetknął w ameryce łacińskiej

sprostowanie
kunzang pisze: śr maja 17, 2017 12:13 (...) wyraźnie napisał o co mu chodzi (...)
oczywiście powiedział, a nie napisał
.
dane :580:
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Witam,

Nie napisał bo nie miał, co napisać, czy nie napisał bo nie ma co napisać?

Kiedyś wierzyłem, ale aktualnie cieszę się prowokując klauna.

Panie Cejrowski, jeśli pan to czyta, jest Pan klaunem.

Aztecy już to wiedzieli.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Polecam niezwykle trafną recenzję stylu pana Cejrowskiego:

Czy Wojciech Cejrowski jest najgorszym podróżnikiem na świecie?

Fragment:

"Wyobraźmy sobie, że we Francji lub w którymś z krajów Beneluksu sporą popularnością cieszy się pewien obieżyświat i tzw. osobowość telewizyjna. Sławę zdobył za sprawą programu dokumentującego wycieczki do krajów, które jego rodakom jawią się zupełną egzotyką. Tak też jeden z odcinków zabiera niezmordowanego podróżnika do pięknej krainy w dorzeczu Odry i Wisły. Prosto z Polski płynie więc do telewidzów barwna narracja:

"Państwo popatrzą. Jestem w jakimś polskim mieście. Nazwy nie wymówię, bo co se będę język łamał na tych ich „sz" i „cz". Tu mamy osiedle takie, bloki jak kopce termitów. Jak w tym można żyć w ogóle? Ano jakoś można. Są zresztą i tubylcy, siedzą na ławce, palą jakieś skręciska. Dosiadamy się. Bonjour, zdrastwuj, guten morgen! Panie kamerzysto, pan pokaże ich dokładnie – od stóp do głów. Biednie, oj biednie ubrani. To, co my wyrzucamy, oni kupują w lumpeksie. Ale państwo zwrócą uwagę – zdrowe chłopy, nie? W sile wieku, ręce, nogi mają. A nie pracują. Bo po co pracować mają? Złomu nazbierają, sprzedadzą, na piwo będzie... Zaradni znaczy. I widocznie im tak dobrze, bo na niezadowolonych nie wyglądają.""

:super:
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

@ethan A Twoim zdaniem, gdy WC opisuje tak ludy Afryki, nie ma w tym nic prawdy? Innymi słowy mówiąc, czy gdyby ten lud więcej pracował, nie żyło by mu się lepiej? I czy to, że 'nie wyglądają na niezadowolonych', nie jest aby spowodowane tym, że po prostu lepszego życia nie znają, mają niskie IQ i tak trwają w stagnacji nie widząc perspektyw? Podobno były próby inwestowania na tych terenach, ale bez efektów.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

ethan pisze: ndz cze 25, 2017 09:26 "(...) bo na niezadowolonych nie wyglądają."
Konia z rzędem temu, kto zgadnie, skąd przychodzą myśli zadowolonych. ;)
Pozdrawiam, gt



Ps. A swoją drogą przypomniał mi się taki odcinek "Kiepskich", w którym bezdomny pijaczyna na pieniądzach wygranych w "totka" siedział, nie bardzo wiedząc, jak się ich pozbyć. Wpadli z Ferdkiem na pomysł, że je rozrzucą ze szczytu w Himalajach. Po wykonanej robocie, w świetnych humorach, napili się piwka, a butelki... zabrali w podróż powrotną, żeby sprzedać w punkcie skupu.
:)
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Rafus pisze: pn cze 26, 2017 18:56 @ethan/.../I czy to, że 'nie wyglądają na niezadowolonych', nie jest aby spowodowane tym, że po prostu lepszego życia nie znają, mają niskie IQ i tak trwają w stagnacji nie widząc perspektyw? /.../
Sorry, ale dla mnie to samo jakbys napisal, że Tybetanczycy maja niskie IQ bo na wysokosciach jakich mieszkaja, ich mozgi nie sa wystarczajaco dotleniane. Zwykly rasizm.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Zwykly rasizm.
może w twoim przykładzie, w moim odnoszę się do różnic kulturowych i do nich tez odnosi się Cejrowski, który mówi, ze jest rasistą w takim samym stopniu jak Jan Paweł II.

Nie brakuje też profesorów, którzy oburzają się za nazwanie ich rasistami, ale w swoich opracowaniach podają empiryczne dowody, które wyjaśniają dlaczego pewne gruby są zacofane.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Prośba o komentarz programu "Boso przez świat" nt buddyzmu

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Jeśli się jest katolikiem, to stwierdzenie, że buddyści modlą się do Lucyfera staje się nieuniknione o ile się w ogóle chce być konsekwentnym.
Poprawka - o ile jest się ultrakonserwatywnym katolikiem z paniką w oczach na widok jakiejkolwiek innej tradycji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”