Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
airavana
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 20, 2008 08:51
Kontakt:

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: airavana »

KimLee pisze:Po sprawdzeniu dwoch sang coraz mniej chce sie "latac". (...) Jeszcze raz sprobuje , jak nie wyjdzie dam sobie spokoj.
KimLee, nic nie sugeruję..., ale może problemem jest raczej to o czym mówi Ven. Kurunegoda Piyatissa :) ;)
Ven. Kurunegoda Piyatissa pisze:W dzisiejszych czasach ludzie często popadają w lenistwo z powodu zbyt łatwego dostępu do rzeczy, których potrzebują (oraz do rzeczy, których nie potrzebują). Bardzo często zaprzestają starań gdy tylko napotkają niewielkie trudności na drodze, wiodącej do celu, który sobie wyznaczyli. Poddają się, zmieniają zdanie i postanawiają spróbować czegoś innego.
Awatar użytkownika
KimLee
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 03:37

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: KimLee »

airavana pisze:
KimLee pisze:Po sprawdzeniu dwoch sang coraz mniej chce sie "latac". (...) Jeszcze raz sprobuje , jak nie wyjdzie dam sobie spokoj.
KimLee, nic nie sugeruję..., ale może problemem jest raczej to o czym mówi Ven. Kurunegoda Piyatissa :) ;)
Ven. Kurunegoda Piyatissa pisze:W dzisiejszych czasach ludzie często popadają w lenistwo z powodu zbyt łatwego dostępu do rzeczy, których potrzebują (oraz do rzeczy, których nie potrzebują). Bardzo często zaprzestają starań gdy tylko napotkają niewielkie trudności na drodze, wiodącej do celu, który sobie wyznaczyli. Poddają się, zmieniają zdanie i postanawiają spróbować czegoś innego.
Tak, jestem leniem, mam pełno sang pod nosem, wszyscy wyciągają rękę i witają, każdy taki pracowity, idealny. Jestem nieudacznikiem, leniem, użalającym się, bo tylko ja w Polsce doświadczyłem, że szkoły są jakie są, tak to ja jestem problem.
I dlatego nic w tym temacie więcej nie dopiszę. Kolejna ocena.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Nie bylo mnie jakis czasu i napisaliscie troche odpowiedzi, wybaczcie jesli nie odniose sie do wszystkich ;)

miluszka, wiem, ze pewnie nie bedziesz w stanie na to pytanie odpowiedziec, ale i tak zapytam :D Czy Tenga Rinpocze mialby cos przeciwko uczniowi, ktory czuje zwiazek z J.Ś. XVII Karmapa Taje Dordze i jednoczesnie czuje gleboka awersje do Tai Situpy? :D Czy raczej odeslaby mnie do Szamarpy lub do Lamy Olego :P Jak czesto Tenga bywa w Polsce? Czy jest mozliwe praktykowanie i bycie Jego uczniem jednoczesnie nie bedac czlonkiem sanghi Karma Kamtzang. Bardzo szanuje Tenge Rinpocze, niemniej jednak jest on reprezentantem "jednego ze stanowiskich", a naprawde do tego podchodze straszliwie ostroznie... Jesli zas chodzi o Gangtena Tulku, mozesz cos wiecej? Jakies materialy? Jaka tradycje, szkole reprezentuje, od kogo on sam pobieral nauki itd. jak czesto bywa w Polsce i czy ma jakies osrodki?

Booker,
Mahamudra i Dzogczen bynajmniej nie sa najwyzszymi praktykami w buddyzmie tybetanskim, ale podobno calkowicie wystarczaja aby osiagnac oswiecenie. Nie podam nazwy, ale z tego co wiem na pewno Szamar Rinpocze naucza jakichs jeszcze wyzszych nauk, wiec wnioskuje z tego, ze takowe istnieja :D

Z pewnoscia przejde sie do osrodka Kwan Um w Krakowie, mam nadzieje, ze bede mial dobre wrazenia :)

Ktos napisal zeby szukac nauczyciela, nie szkoly. Owszem, rzeczywiscie powinienem chyba tak zrobic, ale sprawia to pewna trudnosc, bo... nie wiem gdzie szukac :D Poza tym trzeba pamietac, ze mieszkamy w Polsce i nawet jak jakis nauczyciel "to bedzie ten!" to i tak mozemy miec spore trudnosci zeby byc jego uczniem. Naprawde ine wyorbazam sobie bycia uczniem, bez bezposredniego i czestego kontaktu.

Jesli chodzi o odosobnienia, ja wlasciwie tak z ciekawosci zapytalem bardziej, niz majac cos konkretnego na mysli ;) Owszem z pewnoscia kiedys, jesli to bedzie mozliwe, chcialbym odbyc takowe, ale z pewnoscia nie ma co o tym teraz myslec.

Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za rzeczowe odpowiedzi!
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
airavana
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 20, 2008 08:51
Kontakt:

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: airavana »

KimLee pisze:Tak, jestem leniem, mam pełno sang pod nosem, wszyscy wyciągają rękę i witają, każdy taki pracowity, idealny.
Nie wiem jak Ty, ale ja jestem leniem patentowanym :) Nie wykluczam, że teraz piszę ten post głównie po to, by odwlec chwilę, w której mam chwycić za odkurzacz :) ;)
KimLee pisze:Jestem nieudacznikiem, leniem, użalającym się, bo tylko ja w Polsce doświadczyłem, że szkoły są jakie są, tak to ja jestem problem.
A skąd pewność, że gdybyś spróbował poza Polską to by Ci się spodobało?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Fenikt, odnośnie tego co powiedziałeś nt. Mahamudry: zaskakujesz mnie niezmiernie, czy możesz powiedzieć jakie nauki w b.tybetańskim są wyższe od Maha Ati czy Mahamudry? Podaj prosze przykład w zależności od linii nauczania.

Co do Szamara Rimpoche - jakie to są nauki, których Rimpoche naucza jako wyższych od Mahamudry/Maha Ati?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

KimLee pisze:
airavana pisze:
KimLee pisze:Po sprawdzeniu dwoch sang coraz mniej chce sie "latac". (...) Jeszcze raz sprobuje , jak nie wyjdzie dam sobie spokoj.
KimLee, nic nie sugeruję..., ale może problemem jest raczej to o czym mówi Ven. Kurunegoda Piyatissa :) ;)
Ven. Kurunegoda Piyatissa pisze:W dzisiejszych czasach ludzie często popadają w lenistwo z powodu zbyt łatwego dostępu do rzeczy, których potrzebują (oraz do rzeczy, których nie potrzebują). Bardzo często zaprzestają starań gdy tylko napotkają niewielkie trudności na drodze, wiodącej do celu, który sobie wyznaczyli. Poddają się, zmieniają zdanie i postanawiają spróbować czegoś innego.
Tak, jestem leniem, mam pełno sang pod nosem, wszyscy wyciągają rękę i witają, każdy taki pracowity, idealny. Jestem nieudacznikiem, leniem, użalającym się, bo tylko ja w Polsce doświadczyłem, że szkoły są jakie są, tak to ja jestem problem.
I dlatego nic w tym temacie więcej nie dopiszę. Kolejna ocena.
Kim, ...

nie chcę zbytnio rozwijać itd, więc skrótowo: relaks, współczucie, oddanie, i tak w kółko, niezależnie od okoliczności.
I jeszcze dodam, że czasem potrzeba nieco samotności. :serce:
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Fenikt, dla podpowiedzi wycinek ze strony Bodhipath
Kuzig Shamar Rimpoche pisze: Mastery of theoretical knowledge requires years and years of study, as does mastery of the meditation experience through the various stages of tranquility and insight meditation, up to its most advanced level, which, in the Kagyu' tradition, is known as Mahamudra.

Doskonalenie w wiedzy teoretycznej wymaga długich lat studiów, tak samo jak doskonalenie doświadczenia medytacyjnego poprzez różne stadia medytacji uspokojenia i medytacji wglądu, aż do najbardziej zaawansowanego poziomu, który w tradycji Kagyu znany jest jako Mahamudra.

http://www.shamarpa.org/teachings/
Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Nie ma tam podanej informacji iż to nauczanie jest wyższe od Mahamudry bądź Maha Ati.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Ta nauka jest wyraznie nazwana "highest", a ze Szamar Rinpocze naucza rowniez Mahamudry, z tego logicznie wynika ze Mahamudra jest nizsza nauka. Podobniez aby moc pobierac te nauki, nalezy miec za soba wszystkie poprzednie, w tym Mahamudre.

Pozdrawiam
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: booker »

fenikt pisze:Ta nauka jest wyraznie nazwana "highest", a ze Szamar Rinpocze naucza rowniez Mahamudry, z tego logicznie wynika ze Mahamudra jest nizsza nauka.
Jak dla mnie, bezpośredniego stwierdzenia jako takiego tam nie przedstawiono.

Zwłaszcza iż gdzie idziej Rimpoche mówi o Mahamudrze jako najbardziej zaawansowanym poziomie znanym w linii Kagyu. (wcześniejszy cytat)

Nie twierdzę iż to co mówisz nie ma sensu :)
Z ciekawości zapytam na e-sandze.

Pomny własnych błędów wyciąganych na podstawie logiczych wywodów, pozwole sobie nie uznać Twojego argumentu. Jeżeli jednak takie stwierdzenie pojawi z ust Szamara Rimpocze to chętnie o tym poczytam.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

KimLee pisze:
iwanxxx pisze:Sam Budda Siakjamuni zaczął od zorganizowania społeczności praktykujących.
I czym są dziś?
Urzeczywistniona sangha.
Awatar użytkownika
tomo
Posty: 262
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 21:35
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: tomo »

fenikt pisze: Swoja droga, zawsze mnie to zastanawialo, czy jesli w Polsce nie ma osrodka danej szkoly, czy nie jest to dosc problematyczne jesli chodzi o praktyke? Czesto przeciez mamy watpliwosci czy robimy dana rzecz wlasciwie, dobrze jest miec pod reka osobe, ktora takie watpliwosci rozwieje. Jak sam radzisz sobie z tym problemem?
Nie uważam, żeby sytuacja kogoś kto praktykuje w ośrodku oraz kogoś kto takiego ośrodka nie ma w swoim kraju, była szczególnie inna. Większość ośrodków w Polsce i tak nie ma rezydujących nauczycieli. Pod tym względem, gdy ludzie mają wątpliwości co do praktyki i chcą rzeczowej odpowiedzi, to również nie mają nauczyciela pod ręką. Oczywiście, niektórym wystarczy odpowiedź innego sangowicza ale przecież zawsze możemy zapytać go przez internet :)

Minusem na pewno jest to, że na codzień nie spotyka się i nie medytuje z innymi sangowiczami, co motywuje do radosnego wysiłku. Niemniej, myślę, że jeśli ktoś ma już troszeczkę zaufania do Buddyzmu, to bez takiego wsparcia też będzie szedł żwawo do przodu.

Poza tym, moim zdaniem jest DUŻA ZALETA bycia w małej szkole. Tą zaletą jest to, że ma się generalnie swobodniejszy dostęp do nauczycieli. Przykładowo (odnosząc się do Bodhi Path) niedawno na Słowacji był kurs Khenpo Chodraka, który uchodzi, za jednego z najbardziej uczonych mistrzów w szkole Kagyu. Więcej osób można spotkać na wykładach tzw. "podróżujących nauczycieli" Olego, niż można było spotkać na tym kursie.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Ok, dzieki za odpowiedz. Mozesz mi w takim razie powiedziec skad bierzesz teksty do praktyki? Jak czesto udaje Ci sie spotkac z nauczycielami? I ogolnie jak najwiecej szczegolow :D
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

tomo pisze: Niemniej, myślę, że jeśli ktoś ma już troszeczkę zaufania do Buddyzmu, to bez takiego wsparcia też będzie szedł żwawo do przodu.
Podziwiam osoby, które tak potrafią. Tylko dzięki wsparciu sangowiczów (z którymi wspólnie praktykuję) jestem w stanie zrobić codziennie rano godzinę praktyki porannej, a dwa razy w tygodniu dodatkowo po 2 godziny praktyki wieczorem. Bez tego, w moim przypadku byłoby to absolutnie nierealne w dłuższym okresie :) Ale ja jestem porannym leniem, choć zapewniam, że mam więcej niż troszeczkę zaufania do buddyzmu. Seung Sahn uczył, że praktyka samemu nie jest "ani dobra ani zła - lepsza niż nic. Ale kiedy praktykujesz samemu, Twoja praktyka nie wzrasta". Znam to dobrze z własnego doświadczenia.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Praktykuję sam i potwierdzam to co mówi Iwanxxx, praktykowanie samemu jest bardzo trudne i mozolne, wsparcie i pole treningowe jakim jest sangha z pewnością jest niezbędne. :) Choć może nie czuję, żeby moja praktyka stała zupełnie w miejscu, to jednak nie czuję też żebym kiedykolwiek ruszył z kopyta i popędził do przodu. :)
ginos

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: ginos »

A jakie są twoje oczekiwania. Czy wiesz czego chcesz, czy wiesz jaką scieżką chcesz podążac. Czy pytasz się bo jest coś za rogiem a tobie dalej nie chce się iść. Budda szukał przez 6 lat zanim znalazł odpowiedź jak powinna być jego ścieżka. A ty byś chciał aby ktoś pstryknął palcami i powiedział to jest dobre dla ciebie. Sam musisz zdecydować o tym nawet jeśli twoja praktyka będzie polegała na wyborze ścieżki i mimo, że celu w tym życiu nie osiągniesz. Bo tak naprawde nie cel jest ważny czasami sama droga przynosi nam więcej korzyści.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Ummm ginos, Twoja wypowiedz nie ma moim skromnym zdaniem wiekszego sensu.

Po pierwsze:
Czy wiesz jaka sciezka chcesz podazac?
Moim skromnym zdaniem takie pytanie w temacie pt. "Jaka mam wybrac sange (...)" jest conajmniej bezcelowe, jesli nie zwyczajnie glupie. Oczywiscie, ze nie wiem, jakbym wiedzial, nie prosilbym Was o rade.

Po drugie:


A ty byś chciał aby ktoś pstryknął palcami i powiedział to jest dobre dla ciebie.
Przepraszam, a gdzie ja cos takiego napisalem? Moja intencja, przy zakladaniu tego tematu, bylo dowiedzenie sie o jak najwiekszej ilosci grup praktykujacych w Krakowie lub okolicach, zebranie Waszych opinii o nich, a nastepnie odwiedzenie kazdej z nich. I moim zdaniem nijak to sie ma do tego co napisales. Nikogo nie prosilem o wskazanie idealnej sangi dla mnie, chociaz postawilem pewne warunki ekskludujace, jak np. jak najmniejsze zangazowanie polityczne itp.


Bo tak naprawde nie cel jest ważny czasami sama droga przynosi nam więcej korzyści.
Zdaje sie, ze trosze zle interpreujesz buddyzm (nie zebym ja byl wielkim interpretatorem), mi sie wydaje, ze chodzi o przynoszenie pozytku niezliczonym istotom, czy tak? A owszem! Jedynym na to sposobem jest osiagniecie oswiecenia. A to, ze jak mowisze "droga przynosi nam wiecej korzysci" nie ma zadnego znaczenia, jako, ze obchodzi nas tylko pozytek innych istot czyz nie tak?

Pozdrawiam
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Fenikcie,
Skoro czujesz się związany z Karmapą Taje Dordże, najbardziej naturalnym wyborem będzie dla ciebie wybór Bodhipath Szamara Rinpocze. O ile pamiętam, a byłam na naukach Szamara Rinpocze właśnie wtedy gdy wybuchła sprawa z dwoma inkarnacjami Karmapy, On także nie ma w zwyczaju mieszać nauk Dharmy ze sprawami politycznymi. Jesli wykłada dharmę, to wykłada i nie wplata tam nic więcej.
Pytania, które mi zadałeś, powinieneś zadać Tendze Rinpocze, ja na nie nie odpowiem. Tenga Rinpocze przyjeżdza do Polski co roku, zwykle pod koniec sierpnia.
Odnośnie najwyższych nauk , które zamieszczone są na stronie, którą podałeś, to faktycznie są to najwyższe nauki - bo polegające na rozwoju bodhiczitty, czyli oswieconego umysłu. Z taką, najwyższą ze wszystkich motywacją należy praktykować jakąkolwiek scieżkę mahajany, inaczej nic z tego nie będzie. Bez motywacji opartej na współczuciu i chęci osiągniecia oświecenia dla dobra wszystkich istot wszystkie inne nauki i praktyki będą nieznaczące.
Jednak praktyka o której napisałeś jest praktyką mahajany. Są rozmaite klasyfikacje praktyk, które na swym szczycie stawiają praktyki najwyższych tantr, Mahamudry lub Dzogczen. Są to oczywiscie klasyfikacje metod. A w klasyfikacji motywacji najwyższa jest bodhiczitta, którą rozwija się np poprzez lodziong. Szamar Rinpocze zawsze preferował tę praktykę..
Gangten Tulku:
tu

ps. Napisałeś:
czuję gleboka awersje do Tai Situpy
Czym ta awersja jest spowodowana? Czy wystąpiła bez powodu? Jeśli tak, to znaczy, że masz jakieś złe karmiczne związki z Situ Rinpocze. W takim razie rzeczywiście nierozsądnie byłoby uczyć się od Niego dharmy. Czy też może powodem jest to, co usłyszałeś o nim od innych? A co jeśli ci "inni" nie do końca mają rację?
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Miluszko,

na poczatek, dziekuje za posta :)

Jesli chodzi o awersje to Situ Rinpocze, jest raczej spowodowana tym, co wiem na temat calego zamieszania z Karmapa, nie chcialbym tu wyciagac tego calego brudu, ale pewne rzeczy, ktore zrobil i powiedzial (nie mowie o domyslach i spekulacjach tylko o listach, czy udokumentowanych wypowiedziach) budza we mnie gleboka niechec. Situ Rinpocze wielokrotnie okazal lekcewazenie w stosunku do innych osob, nauczycieli, chociazby oskarzanie Szamara Rinpocze o morderstwo (sic!) i inne tego typu. Owszem wiem, ze teraz jest troche inaczej, doszlo nawet do spotkania wyzej wymienionej dwojki, tak czy siak nie jestem w stanie oprzec sie uczuciu, ze cos w dzialaniach Situpy jest nie w porzadku. Kolejna budzaca kontrowersje sprawa, jest chociazby to ze w ciagu roku lub dwoch (nie pamietam dokladnie) odnalazl ponad 160 "tulku", co nie udalo sie nikomu innemu w ciagu calego zycia :) Ilosc ta wzbudza (przynajmniej moja) wyrazna watpliwosc co do wiarygodnosci tych inkarnacji, nasuwa mi sie za to mysl, o dosc heroicznej probie znalezienia sobie poparcia w swoich akcjach.

Ale nie jest moja intencja wyciaganie wszystkich watpliwosci i awersji, ktore mnie drecza.
Co do tego, ze ludzie od ktorych slyszalem, czy czytalem te rzeczy moga nie miec racji, to jest oczywista sprawa, jednakze faktow sie nie da wyprzec, a te sa naprawde razace. Rozmawialem oczywiscie tez z "ta druga strona" i ich jedyna odpowiedzia na to co powiedzialem, bylo zaklopotanie i milczenie.

Jesli chodzi o Bodhi Path, naprawde chcialbym, ale nie mam zielonego pojecia od czego zaczac... Skontaktowac sie z, ktoryms z osrodkow, czytac nauki Szamara Rinpocze? Sam nie wiem, dlatego bylbym wdzieczny o jakiekolwiek wskazowki, od ludzi, ktorzy sa Jego uczniami.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje! :)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Druga strona raczej nie ma ochoty mówić o rzeczach, które imputuje druga strona. Ale ja nie chcę o tym tu pisać, bo ja nie zajmuję się polityką tybetańska na uchodźctwie tylko buddyzmem tybetańskim.
Awatar użytkownika
tomo
Posty: 262
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 21:35
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: tomo »

fenikt pisze:Miluszko,
Jesli chodzi o Bodhi Path, naprawde chcialbym, ale nie mam zielonego pojecia od czego zaczac... Skontaktowac sie z, ktoryms z osrodkow, czytac nauki Szamara Rinpocze? Sam nie wiem, dlatego bylbym wdzieczny o jakiekolwiek wskazowki, od ludzi, ktorzy sa Jego uczniami.
Prawdopodobnie jestem jedynym Polakiem praktykującym w Bodhi Path, więc tylko mi zostaje przyjemność udzielenia wskazówek na temat tego "jak można zacząć". :) Feniktowi puściłem już PW, a gdyby ktoś inny był kiedykolwiek zainteresowany praktyką, to również chętnie pomogę.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: jw »

miluszka pisze:Druga strona raczej nie ma ochoty mówić o rzeczach, które imputuje druga strona.
Jeśli spojrzeć na liczbę politycznych książek poświęconych kwestii Karmapy, to aktualnie jest 3:2 dla zwolenników kandydata wskazanego przez Situpę (książki, których autorami są Mick Brown, Lea Terhune, Gaby Naher z jednej strony, oraz z drugiej Tomek Lehnert i Erik D. Curren). Nie wymieniając nieprawdziwych informacji rozsiewanych tu i tam (np. w wydanej niedawno w Polsce książce Glenna H. Mullina"Czternastu Dalajlamów" ).
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
iriomote
Posty: 101
Rejestracja: ndz sty 21, 2007 00:49

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: iriomote »

fenikt pisze:

Chodzi mi o to wyrazenie, sprawia to wrazenie dosc waskiej perspektywy (przynajmniej moim zdaniem), jak koncentrujac sie tylko na pracy, podczas gdy pracujemy moze wiazac sie z pomoca innym istotom. Samo zaistnienie tej pomocy zaprzeczaloby temu, ze koncentrujemy sie tylko na pracy. Prawdopodobnie zle to zrozumialem, ale wolalbym zeby ktos mi to rzeczowo wytlumaczyl.
Motywcją do pracy jest pomoc innym. Jesli masz odpowiednią motywacje, wystarczy żebyś z oddaniem w danej chwili wypelniał rzetelnie swoje obowiązki, wtedy Twoja praca bedzie wlasnie pomoca dla innych. Nie będzie zarabianiem na życie, a będzie dedykowana dla dobra innych. Przez nierzetelne wykonywanie obowiazkow mozesz wpędzić kogoś w spore kłopoty - juz samo bycie rzetelnym stanowi dla innych ulge, wreszcie nie musza Cie kontrolowac, moga Ci zaufac i na Tobie polegać.

Żeby odnajdywać wlaściwą motywację musisz iść ścieżką w każdej chwili, życie mrzonką o oświeceniue nie ma sensu, bo myslenie, że istnieje jakiś cel, po osiągnięciu ktorego ma się wakacje, jest wielkim błędem. Musisz sam znaleźć nauczyciela, który Ci to wytłumaczy, którego będziesz rozumiał i słyszał i słuchał.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

fenikt pisze:Tak czy owak, zwracam sie do Was z prosba o wskazanie w miare "neutralnej politycznie" aktywnie dzialajacej Sangi w okolicach Krakowa, która ma kontakt z nauczycielami w Tybecie, i którzy ją odwiedzaja, oraz ktora oferuje jak najbardziej przejrzyste nauki Buddy.
Garuda. Świetni nauczyciele, a w Karku masz sange prowadzoną przez konkretnego instruktora medytacji - Wojtka Plucinskiego.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

aby wybrać sangę zgodną z oczekiwaniami należy porzucić oczekiwania
:)

(przepraszam za te głupie żarty)


:cool:
:serce:
Szalom
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Ale Garuda to jest Bon nieprawdaz -.- Nie wiem, ale dla mnie yungdrung bon to nic innego jak proba pomieszania buddyzmu tybetanskiego z ich poprzednia religia, po to zeby wyznawny bonu pierwotnego mogli tez w jakims stopniu uczyc sie dharmy. Bon to byla w zasadzie religia smierci, pelna szamanistycznych rytualow i ogolnie pelna roznych rzeczy, ktore z buddyzmem nie maja nic wspolnego, dlatego nie wyobrazam sobie jak polaczenie tych dwoch religii moze w jakikolwiek sposob miec sens, albo co wiecej - byc skuteczne... Moze to niepotrzebne zniechecanie sie z mojej strony, a moze (a wlasciwie na pewno) po prostu karma ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

fenikt pisze:Nie wiem, ale dla mnie yungdrung bon to nic innego jak proba pomieszania buddyzmu tybetanskiego z ich poprzednia religia , po to zeby wyznawny bonu pierwotnego mogli tez w jakims stopniu uczyc sie dharmy. Bon to byla w zasadzie religia smierci, pelna szamanistycznych rytualow i ogolnie pelna roznych rzeczy, ktore z buddyzmem nie maja nic wspolnego, dlatego nie wyobrazam sobie jak polaczenie tych dwoch religii moze w jakikolwiek sposob miec sens, albo co wiecej - byc skuteczne...
Mylisz yungdrung bon z bon.
Proponuję Tobie zapoznać się z tymi artykułami
Tradycja dzogczen Bonpo i Ningmapy
Dzogczen ścieżka poza podzialami
Jungdrung Bon
...i generalnie z artykułami biuletynu Garuda.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Z tego co wiem to jungdrung Bon to niejako synteza Bonu pierwotnego z buddyzmem, nie wiem po prostu jakos mnie nie przekonuje ;)

Poki co mozliwe ze w przyszlym tygodniu pojade na Slowacje do osrodka Bodhi Path a takze wybiore sie do Osrodka Zen Kwan Um, zobaczymy "czy to to" ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

fenikt pisze:Z tego co wiem to jungdrung Bon to niejako synteza Bonu pierwotnego z buddyzmem, nie wiem po prostu jakos mnie nie przekonuje ;)
A skąd to wiesz? Podaj źródło proszę :)
By było jasnym z mej stron, nie mam zamiaru Ciebie /czy kogokolwiek/ przekonywać do yungdrung bon - jeżeli chcesz hołdować obiegowym fantazjom na temat yungdrung bon, to Twój wybór :)
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Hmm no niestety zadnego "kanonicznego" zrodla nie podam :D Tak twierdzi moj wykladowca z Kultury i Religii Tybetu (ktora jest lama :) ) spedzila DUZO czasu w Tybecie i zwyklem wierzyc Jej na slowo :D Aczkolwiek jesli jest inaczej to ok, tak czy siak nie czuje zeby to bylo "cos dla mnie" ;)

Czy istnieja jakies szkoly Kagyu w Polsce poza DD i Karma Kamtzang? -.-
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Dziękuję za wyjaśnienie :)
fenikt pisze:Czy istnieja jakies szkoly Kagyu w Polsce poza DD i Karma Kamtzang? -.-
http://www.shangpa.pl/
http://pakciokrinpocze.mahajana.net/
http://drukpa.org.pl
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Czy istnieja jakies szkoly Kagyu w Polsce poza DD i Karma Kamtzang? -.-
Rime?
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Szangpa wlasciwie nie istnieje w Polsce, jest to kilku ludzi w Katowicach, ktorzy w zasadzie nie praktykuja w tradycji Szangpa tylko studiuja teksty i wykonuja jakies podstawowe medytacje. Sangha Pakcioka Rinpocze jest chyba naprawde "swieza" na stronie nie znalazlem zadnej informacji o tym czy i gdzie jest jakis osrodek, wiec wlasciwie ciezko to nazwac sangha... Drukpa z kolei to chyba tylko wroclaw... Przeklety Krakow, niby wszystko tu jest a nie ma tak naprawde nic ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
airavana
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 20, 2008 08:51
Kontakt:

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: airavana »

To może po prostu idź na piwo :) ;)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

fenikt pisze:Aczkolwiek jesli jest inaczej to ok, tak czy siak nie czuje zeby to bylo "cos dla mnie"
Fenikt, Ty nie czujesz, Ty wymyślasz :)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

iwanxxx pisze:
fenikt pisze:Aczkolwiek jesli jest inaczej to ok, tak czy siak nie czuje zeby to bylo "cos dla mnie"
Fenikt, Ty nie czujesz, Ty wymyślasz :)

Pzdr
Piotr
Mozliwe :)

Moze nie potrafie wybrac bo mam za duza roznorodnosc i nie potrafie zrozumiec ze tak czy inaczej wszystkie drogi prowadza do jednego celu.
Banshee
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 03, 2008 17:15

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Banshee »

fenikt pisze:Hmm no niestety zadnego "kanonicznego" zrodla nie podam :D Tak twierdzi moj wykladowca z Kultury i Religii Tybetu (ktora jest lama :) ) spedzila DUZO czasu w Tybecie i zwyklem wierzyc Jej na slowo :D Aczkolwiek jesli jest inaczej to ok, tak czy siak nie czuje zeby to bylo "cos dla mnie" ;)
Skoro tak ufasz osądom tej Pani, może to właśnie z nią powinieneś rozmawiać. To po pierwsze. Po drugie, zastanawia mnie dlaczego aż taką wagę przywiązujesz do tego, co w danej sandze jest zewnętrzne i nietrwałe np. spory 'polityczne' zamiast zapytać, gdzie najszybciej się rozwinę.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Dlatego drogi Banshee, ze te jak mowisz spory polityczne, wiaza sie z tym, ze ktoras strona nie ma racji, a co za tym ogromna ilosc ich slow byla niezgodna z tym czego nauczaja. Nie chce sie uczyc od takich ludzi, wiec zeby byc pewnym, ze tak nie jest, najlepiej uczyc sie od kogos kto nie jest strona w sporze. Proste. A Pani dr Greli zadalem to samo pytanie co tutaj i jak napisalem wczesniej podala mi kontakty do roznych osob i grup.
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Banshee pisze:zamiast zapytać, gdzie najszybciej się rozwinę.
gdzie najszybciej się rozwinę? uargumentuj prosze obiektywnymi i merytorycznymi argumentami, a nie subiektywnym widzimisię
Radical Polish Buddhism
Banshee
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 03, 2008 17:15

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Banshee »

Intraneus pisze:
Banshee pisze:zamiast zapytać, gdzie najszybciej się rozwinę.
gdzie najszybciej się rozwinę? uargumentuj prosze obiektywnymi i merytorycznymi argumentami, a nie subiektywnym widzimisię
Nie do końca rozumiem o co ci chodzi. Ale spróbuję wytłumaczyć o co mnie chodziło, bo co do tego wydaje mi się, że mam pewną jasność.

Nie wydaje mi się, aby można było podać obiektywne i merytoryczne argumenty przemawiające za podążaniem jedną ze ścieżek. Gdyby tak było, moglibyśmy nazwać głupcami wszystkich tych, którzy niąnie podążają. Zaś siebie nazwalibyśmy człowiekiem rozsądnym.

O wyborze sangi często przesądzają właśnie sukiektywne widzimisie, jak chociażby jej dostępność, relacje jakie udaje nam się nawiązać z jej członkami, itp.

Odpowiedź na pytanie, gdzie się najszybciej rozwinę też jest subiektywna. Na pewno jeśli praktyka sprawia mi przyjemność, jeśli podchodzę do niej z otwartością i radością, a co najważniejsze ze zrozumieniem, więcej skorzystam niż wtedy, kiedy praktyki nie rozumiem, wydaje mi sie dziwaczna i musze sie codziennie do niej zmuszać.

Takie jest moje subiektywne widzimisie.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Banshee, Intraneusowi chodzilo zdaje sie o to, ze Twoja propozycja zapytania Cie w ktorej sandze rozwine sie najszybciej nie ma wiekszego sensu, z powodow ktore z reszta sam podales :lol: To bylo taki ironiczne prowokacyjne pytanie do Ciebie zebys zaprzeczyl sam sobie :D Oczywiscie to tylko ja to tak interpretuje, nie wypowiadam sie za Intraneusa ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

fenikt pisze:Oczywiscie to tylko ja to tak interpretuje, nie wypowiadam sie za Intraneusa
dokładnie o to chodziło. thx ;)
Radical Polish Buddhism
Banshee
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 03, 2008 17:15

Re: Jaką mam wybrać sangę zgodną z mymi oczekiwaniami?

Nieprzeczytany post autor: Banshee »

fenikt pisze:Banshee, Intraneusowi chodzilo zdaje sie o to, ze Twoja propozycja zapytania Cie w ktorej sandze rozwine sie najszybciej nie ma wiekszego sensu, z powodow ktore z reszta sam podales :lol: To bylo taki ironiczne prowokacyjne pytanie do Ciebie zebys zaprzeczyl sam sobie :D Oczywiscie to tylko ja to tak interpretuje, nie wypowiadam sie za Intraneusa ;)
Mnie chodziło nie o to, żebyś zapytał nas, tylko siebie samego i sam sobie próbował odpowiedzieć.

To znaczy podejść do problemu od drugiej strony. Najważniejszy jest rozwój, czyż nie? Czyli jeśli jakiś lama kłóci sie z innym lamą a propos rzeczy, które nawałeś politycznymi, ale jednocześnie dzięki niemu jesteś w stanie wiele osiągnąć w kwestii swojego rozwoju, to ja bym się zastanowiła co jest dla mnie ważniejsze, mój rozwój, czy też praktyka (być może równie skuteczna, ale może i nie) pod kierunkiem lamy, którego główną zaletą jest to, że nie udziela się jako storna kontrowersyjnego sporu politycznego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”