Co Wam daje "formalna" praktyka

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Anatman
Posty: 103
Rejestracja: czw lut 28, 2008 14:18
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Sprang-Capelle, NL

Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: Anatman »

1. Co wam daje "formalna" praktyka (medytacja, pokłony, śpiewy itd.)?
2. Po co w ogóle ją czynić?


Piszcie...
Wszystko jest do przeżycia...oprócz śmierci.
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: nayael »

Co daje...

Fomalna pratyka daje... formę, której mogę się trzymać :) Jeśli zakładam, że siedzę przez 30 minut, to siedzę przez te 30 minut choćbym nie wiem jak nie chciał. Jeśli tego założenia brak - wszystko się sypie najpóźniej po tygodniu. Pewnie dużo zależy od siły charakteru i samodyscypliny, w moim przypadku najwyraźniej zbyt słabej na poluzowanie tego formalizmu.

Po co ją czynić?

Nie wiem. Wszędzie są jakieś formy. Nasze ciała mają jakaś formę, wyglądają i poruszają się w okreśłony sposób. Każdy jakoś kształtuje swoje życie. Dlaczego tak?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: booker »

Anatman pisze:1. Co wam daje "formalna" praktyka (medytacja, pokłony, śpiewy itd.)?
Co to znaczy "formalna"?

Ok, dla mnie to jest trening, coś jak zajęcia ZPT. :)

Dłubie, dłubie, dłubie....a następnie
Anatman pisze:2. Po co w ogóle ją czynić?
...a następnie transferuje, a przynajmniej się staram ten transfer utrzymać w dniu powszednim...

Aha, ale pytałeś "Po co?". Ale aby na to precyzyjnie Ci odpowiedzieć, musiałbym wiedzieć, dlaczego jako dziecko zadawałem sobie pytanie "Co to robi?" wlepiając się we własną dłoń, którą skurczałem i rozkurczałem w pięść. A niestety tego nie wiem - nie wiem dlaczego to pytanie, nie wiem dlaczego nie wiedząc wówczas nic o buddyzmie, Buddzie itp. to pytanie już było. Teraz się okazuje, iż znalazłem się wśród ludzi, zadających sobie to samo pytanie :) Więc co mam Ci odpowiedzieć ? :D Nazywają to karma.

A co daje? Hm. Sam powinieneś zobaczyć co daje....i co zabiera. :ok:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Anatman
Posty: 103
Rejestracja: czw lut 28, 2008 14:18
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Sprang-Capelle, NL

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: Anatman »

Dzięki Wam! Dokładnie to! Takich odpowiedzi oczekuje. Założyłem ten temat z myślą nie tylko o sobie, ale także o innych, którzy nie wiedzą do końca po co i dlaczego praktykować. Jak widać w opisie pod moim nickiem chcę dojrzewać i potrzebuje znać odpowiedzi różnych ludzi, mających różne punkty widzenia świata, więc pomyślałem, że taka kolekcja relacji na ten temat będzie dobrym rozwiązaniem. Jeszcze raz dzięki, że się ze mną podzieliliście doświadczeniami i nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać na innych. :padam:

P.S. Na wszelki wypadek, na przyszłość, chciałem poprosić wszystkich, aby nie spamowali tego tematu i odpowiadali po prostu na pytania, nic więcej.
Wszystko jest do przeżycia...oprócz śmierci.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Formalna praktyka uczy mnie dyscypliny, walki z lenistwem. Dzięki niej "buddyzm" nie jest pustym słowem, intelektualną pogawędką. Pewne "prawdy", które uznałam teoretycznie udaje mi się stosować w życiu i widzę pozytywne tego skutki.
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Podpisuję się pod tym co napisała Monaszi. Poza tym... Zwiększa się uważność, więc jestem bardziej świadomy, odpada wiele nawyków, automatycznych reakcji, blokad, schematów, więc trudniej o błąd i nawykowe gonienie za jakimiś pożądaniami (choć nadal kocham piwo :P). Zwiększa się wrażliwość na innych. A na codzień więcej pogody ducha. Ale to są efekty uboczne jedynie, a nie podstawowy kierunek praktyki.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

Cóż....
muszę praktykować.
Inaczej po pewnym czasie odczuwam dojmująco, jak bardzo boli mnie moja jednostkowość.
Z drugiej strony im więcej praktyki, tym większa tęsknota za...no właśnie, za czym?
nie wiem.... :zalamany:

:padam:

J.
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

formalna praktyka to przede wszystkim socjokreacja, a wiec zajmowanie sie czyms co nie nalezy do swiata spolecznego wlasnie na poziomie spolecznym. to zapewnia komfort i duze bezpieczenstwo, dzieki ktoremu wiem ze gora jest - a przynajmniej ma byc gora - a dol dolem.
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Jak dla mnie dzięki formalnej praktyce mogę zarówno lepiej zrozumieć co do mnie mówią nauczyciele jak i doświadczyć tego co mówią.
Dzięki formalnej praktyce łatwiej mi później praktykować nieformalnie, czyli choćby utrzymywać uważność w życiu codziennym, co znowóż prowadzi do tego, że nie biegam za emocjami i namiętnościami jak przysłowiowy pies za kością.
Dzięki formalnej praktyce wzrasta rozumienie dlaczego robię formalną praktykę.
Dzięki formalnej praktyce wzrasta we mnie mądrość i współczucie (no jest to proces powolny, ale zawsze), jak również rozumienie czym jest buddyzm, czym jest właściwa praktyka. Jak dla mnie formalna praktyka jest siłą napędową praktyki w ogóle. Jest jak włączenie dmuchawy na rozżarzony węgiel - czyli podsyca ogień praktyki obejmującej całe życie.
Ów dużo by o tym pisać i mówić. Ale od wielu słów lepsza jest chwila formalnej praktyki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Co Wam daje "formalna" praktyka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
stepowy jeż pisze:Jak dla mnie dzięki formalnej praktyce mogę (...) Ale od wielu słów lepsza jest chwila formalnej praktyki.
:padam:

Pozdrawiam
kunzang
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”