na czym bazują tradycje buddyjskie?...

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

na czym bazują tradycje buddyjskie?...

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

...wątek wydzielony przez kunzanga z panelu ''Dharma'', temat ''Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.''...
Dobek pisze:Dziwne, w swoim mniemaniu rozwiązałeś tą sprzeczność doktrynalną, ale przecież tak naprawdę po prostu przyjąłeś punkt widzenia Wadżrajany(na dodatek oskubany, bo z tego co wiem już od jakiegoś czasu nauczyciele tybetańscy przyznają równorzędność naukom Theravady i odrzucają pogląd, że T. to hinayana), deprecjonując poglądy szkoły Theravada.
Ja rozumiem to tak, że to tylko różne zręczne środki, dla różnych typów osób i nie warto przyznawać im jakiegoś realnego bytowania(jak wszystkiemu, lol), bo to z konieczności rodzi takie nieporozumienia i spory, więc dużo dukkha :)
Czasem trochę więcej plastycznego myślenia polecam, yo.
Wątek co prawda nie do mnie , ale dodam że Tybetański Buddyzm bazuje na wszystkich wcześniejszych tradycjach czyli Theravedzie, Mahajana, oraz troszeczkę odchodzi od tego dodając
elementy związane ze śmiercią , praktyki, obrzędy,teorie etc. Zapewne każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie , ale nie zmienia to faktu że jest hybrydą wcześniejszych tradycji.
Sama koncepcja śmierci jest zawsze kontrowersyjna,kompulsywna.


Łaska i pokój.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Adullam1 pisze:Wątek co prawda nie do mnie , ale dodam że Tybetański Buddyzm bazuje na wszystkich wcześniejszych tradycjach czyli Theravedzie,
W żadnym wypadku buddyzm tybetański nie bazuje na theravadzie. Theravada nie jest pierwotnym buddyzmem, ani "przodkiem" mahajany - powstała wcześniej, ale z innej "odnogi" - i przez lata odrębnie ewoluowała, tak samo jak mahajana.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Adullam1 pisze: Wątek co prawda nie do mnie , ale dodam że Tybetański Buddyzm bazuje na wszystkich wcześniejszych tradycjach czyli Theravedzie, Mahajana, oraz troszeczkę odchodzi od tego dodając
elementy związane ze śmiercią , praktyki, obrzędy,teorie etc. Zapewne każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie , ale nie zmienia to faktu że jest hybrydą wcześniejszych tradycji.
Sama koncepcja śmierci jest zawsze kontrowersyjna,kompulsywna.
To nie jest takie prostolinijne bazowanie na poprzednikach. Weź pod uwagę przekazy dawane przez różnych Buddów w wizjach ludziom zwanym Mahasiddhowie. Takie przekazy uważane są za nauczanie Buddhów.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

booker pisze:
Adullam1 pisze: Wątek co prawda nie do mnie , ale dodam że Tybetański Buddyzm bazuje na wszystkich wcześniejszych tradycjach czyli Theravedzie, Mahajana, oraz troszeczkę odchodzi od tego dodając
elementy związane ze śmiercią , praktyki, obrzędy,teorie etc. Zapewne każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie , ale nie zmienia to faktu że jest hybrydą wcześniejszych tradycji.
Sama koncepcja śmierci jest zawsze kontrowersyjna,kompulsywna.
To nie jest takie prostolinijne bazowanie na poprzednikach. Weź pod uwagę przekazy dawane przez różnych Buddów w wizjach ludziom zwanym Mahasiddhowie. Takie przekazy uważane są za nauczanie Buddhów.
A czy możesz wymienić , wskazać na te przekazy?
Czy możesz wymienić imiennie tych buddów?
Tak daleko moja wiedza nie sięga.

Łaska i pokój.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Adullam1 pisze:A czy możesz wymienić , wskazać na te przekazy?
Czy możesz wymienić imiennie tych buddów?
Tak daleko moja wiedza nie sięga.
Wskażę Ci na jeden z przekazów - odszukanie reszty pozostawiam Tobie.

Guhyasamāja tantra nauczana przez Buddę w formie Vajradhary
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

O MATKO BOSKO co to za "czarny smok" :yahoo:

Szkoda ze nie po naszemu , znaczy mojemu, znaczy po Polsku.
Ale trudno , liczą się dobre intencje i dobre działanie.


Łaska i pokój.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ok spróbuję znaleźć w ojczystym.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

iwanxxx pisze:
Adullam1 pisze:Wątek co prawda nie do mnie , ale dodam że Tybetański Buddyzm bazuje na wszystkich wcześniejszych tradycjach czyli Theravedzie,
W żadnym wypadku buddyzm tybetański nie bazuje na theravadzie. Theravada nie jest pierwotnym buddyzmem, ani "przodkiem" mahajany - powstała wcześniej, ale z innej "odnogi" - i przez lata odrębnie ewoluowała, tak samo jak mahajana.

Pzdr
Piotr

Aha , rozumiem. Cały czas byłem w błędzie , myślałem że Theravada była pierwowzorem i od niej się zaczęły podziały.
Zmyliły mnie wypowiedzi z innego fora, czy jakieś ogólniki i taki błędny pogląd pozostał. Dziękuję za wyjaśnienie.
Jeżeli możesz coś szerzej o pierwowzorze budduzmu to chętnie przeczytam lub wskazać na jakiś wykład , stronę. etc
Zresztą formę pozostawiam dowolną może to być obiektywna ocena -jak wiesz.

Łaska i pokój.
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

booker pisze:Ok spróbuję znaleźć w ojczystym.
Tak bo w przeciwnym razie będzie dla mnie bezużyteczna , a szkoda byłoby. Dzięki.


Łaska i pokój.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Adullam1 pisze:Jeżeli możesz coś szerzej o pierwowzorze budduzmu to chętnie przeczytam lub wskazać na jakiś wykład , stronę. etc
Są historycy, którzy tym się zajmują - a ponieważ kanony zostały spisane wiele lat po śmierci Buddy już w czasach podziału na szkoły, pierwotny buddyzm na zawsze pozostanie w sferze spekulacji - ale to nie ten wątek.
:fokus:

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

iwanxxx pisze:
Adullam1 pisze:Jeżeli możesz coś szerzej o pierwowzorze budduzmu to chętnie przeczytam lub wskazać na jakiś wykład , stronę. etc
Są historycy, którzy tym się zajmują - a ponieważ kanony zostały spisane wiele lat po śmierci Buddy już w czasach podziału na szkoły, pierwotny buddyzm na zawsze pozostanie w sferze spekulacji - ale to nie ten wątek.
:fokus:

Pzdr
Piotr
Wątek odpowiedni. Bardzo trafna uwagą, zgadzam się.
Dodam tylko , ponieważ widzę że masz na myśli że nauki buddy zostały przekazywane na początku słownie , potem po jego śmierci spisane przez mnichów , podobnie zauważyłem że w wielu religiach panowało to samo prawo ( np chrześcijaństwo znasz? :yahoo:)

Łaska i pokój!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Adullam1 pisze:Tak bo w przeciwnym razie będzie dla mnie bezużyteczna , a szkoda byłoby. Dzięki.
Wiki:
Tantry Jogi Najwyższej powstały w ostatnim okresie rozwoju wadżrajany w na terenach współczesnych Indii i Pakistanu, a swoją popularność utrzymywały do końca XII w n.e. W tym okresie było obecnych najwięcej wielkich mistrzów i mistrzyń mahasiddhów tych tantr w porównaniu do całej historii wadżrajany. Nauki te przekazywane były w nieprzerwanej linii od indyjskich joginów i jogiń Naropa, Lalita Wadżra, Wirupa, Niguma, Luipa i innych, a ich źródłem jest pierwotny budda Wadżradhara.
Nt. Wadżradhary na polskiej wiki nie ma praktycznie nic, podobnie jak nt. Samantabhadry, trochę jest o Adibuddzie, podczas gdy po angielsku jest dość ogrom materiałów (nie tylko na wiki).

Naprowadzam Cię na "trop" Adullam1.... a w temacie tropienia polecam albo googla (np. poszukanie nauk wymienionych Mahasiddhów, poszukanie tekstów o Wadżradharze, Samantabhadrze, Adibuddzie), albo zapytanie o sprawę tekstów tantr w panelu buddyzmu tybetańskiego.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Stan Arhata nie jest końcem odrodzeń? Tybet.

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

booker pisze:...
Dziękuję.

Łaska i pokój.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”