Proton - nicca?

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
Moktak
Posty: 106
Rejestracja: ndz maja 13, 2007 21:43

Proton - nicca?

Nieprzeczytany post autor: Moktak »

Natknąłem się na definicję protonu:
Proton, p <(gr) πρῶτον – "pierwsze" (l.poj., rodz. nijaki)> - trwała cząstka elementarna z grupy barionów o ładunku +1 i masie spoczynkowej równej ok. 1 u.
No właśnie, trwały.

Jest chyba w buddyzmie koncepcja, o braku trwałego elementu. Jak to się ma do tego protonu?

Nie znam się na fizyce, więc może ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z tą trwałością, i proszę - prostymi słowami :namaste:
Awatar użytkownika
airavana
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 20, 2008 08:51
Kontakt:

Re: Proton - nicca?

Nieprzeczytany post autor: airavana »

Wolę określenie, że cząstka jest 'stabilna' - moim zdaniem lepiej oddaje o co chodzi - nie o to, że jest w jakiś sposób 'wieczna' lecz o to, że nie ulega spontanicznemu rozpadowi. Co zresztą wcale nie jest jasne:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozpad_protonu
Awatar użytkownika
Subaru
Posty: 63
Rejestracja: wt lis 10, 2009 04:56

Re: Proton - nicca?

Nieprzeczytany post autor: Subaru »

Moktak pisze:Natknąłem się na definicję protonu:
Proton, p <(gr) πρῶτον – "pierwsze" (l.poj., rodz. nijaki)> - trwała cząstka elementarna z grupy barionów o ładunku +1 i masie spoczynkowej równej ok. 1 u.
No właśnie, trwały.

Jest chyba w buddyzmie koncepcja, o braku trwałego elementu. Jak to się ma do tego protonu?

Nie znam się na fizyce, więc może ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z tą trwałością, i proszę - prostymi słowami :namaste:
Trwały to znaczy po prostu tyle, że żyje bardzo długo i nie wiadomo kiedy się rozpadnie.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Proton - nicca?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Subaru pisze:
Moktak pisze:Natknąłem się na definicję protonu:
Proton, p <(gr) πρῶτον – "pierwsze" (l.poj., rodz. nijaki)> - trwała cząstka elementarna z grupy barionów o ładunku +1 i masie spoczynkowej równej ok. 1 u.
No właśnie, trwały.

Jest chyba w buddyzmie koncepcja, o braku trwałego elementu. Jak to się ma do tego protonu?

Nie znam się na fizyce, więc może ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z tą trwałością, i proszę - prostymi słowami :namaste:
Trwały to znaczy po prostu tyle, że żyje bardzo długo i nie wiadomo kiedy się rozpadnie.
O! To jak mój samochód :hurra:
Radical Polish Buddhism
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”