Nie Ma Mnie

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
FreeRobot
Posty: 51
Rejestracja: pt lis 07, 2008 19:44

Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: FreeRobot »

Od jakiegoś czasu dociera do mnie coraz mocniej, że ja nie istnieję. To znaczy nie istnieję w sposób trwały, ciągły i niezniszczalny. Istnieje tylko pewna konstrukcja - coś jakby dom zbudowany na wydarzeniach, odczuciach, myślach, emocjach, wnioskowaniu. A najlepsze jest to, że nawet sama konstrukcja domu to nic szczególnego. Nawet fundamenty to tylko odbicie innych fundamentów. Brak jest oryginalnego projektanta. Jak w lustrze. Odbijam i jestem, ale tak naprawdę mnie nie ma. NIE istnieję. Moje ja nie istnieje i ja nie istnieję. Jestem tym, kim jesteś TY. Lustrem.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Nie wiem jak inni, ale ja to jestem tylko odbiciem w lustrze.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć FreeRobot,

  • W ten sposób podchodzi on w niewłaściwy sposób: "Czy byłem w przeszłości? Czy nie było mnie w przeszłości? Czym byłem w przeszłości? Jak byłem w przeszłości? Po co czym byłem w przeszłości? Czy będę w przyszłości? Czy nie będę w przyszłości? Czym mam być w przyszłości? Jak mam być w przyszłości? Po co czym mam być w przyszłości?" Albo jest on wewnętrznie zakłopotany o niezwłoczną teraźniejszość: "Jestem? Nie ma mnie? Czym jestem? Jak jestem? Skąd pochodzi ta istota? Dokąd zmierza?"

    Gdy podchodzi on w niewłaściwy sposób, to jeden z sześciu rodzajów widzenia pojawia się w nim: Widzenie 'mam sobość' pojawia się w nim jak prawdziwe i ustanowione, lub widzenie 'nie mam sobości... lub widzenie 'to właśnie za pomocą sobości percypuję sobość' ... lub widzenie 'to właśnie za pomocą sobości percypuję to co nie jest sobością' ... lub widzenie 'to właśnie za pomocą tego co nie jest sobościa percypuję sobość' pojawia się w nim jak prawdziwe i ustanowione, albo ma takie widzenie: 'Własnie ta moja sobość — wiedząca, wyczulona tu i tam na dojrzewanie dobrych i złych działań — jest moją sobością, która jest stała, ciągła, wieczna, nie podlegająca zmianie, i pozostanie taka jaka jest na wieczność.' Jest to tzw. gąszcz poglądów, manowce poglądów, wykrzywienie poglądów, zawiłość poglądów, pęty poglądów. Związany przez pęta poglądów, niepouczona zwykła osoba nie jest wolna od narodzin, starzenia i śmierci, od żalu, lamentu, ból, strapienia i rozpaczy. Nie jest uwolniona, powiadam wam, od cierpienia i stresu." — Sabbāsava-sutta (MN 2)


Widzisz gdzieś tutaj swój rodzaj widzenia? :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: booker »

FreeRobot pisze:Od jakiegoś czasu dociera do mnie coraz mocniej, że ja nie istnieję. To znaczy nie istnieję w sposób trwały, ciągły i niezniszczalny. Istnieje tylko pewna konstrukcja - coś jakby dom zbudowany na wydarzeniach, odczuciach, myślach, emocjach, wnioskowaniu. A najlepsze jest to, że nawet sama konstrukcja domu to nic szczególnego. Nawet fundamenty to tylko odbicie innych fundamentów. Brak jest oryginalnego projektanta. Jak w lustrze. Odbijam i jestem, ale tak naprawdę mnie nie ma. NIE istnieję. Moje ja nie istnieje i ja nie istnieję. Jestem tym, kim jesteś TY. Lustrem.
Hej :) to nie fair - najpierw mówisz, że Twoje ja nie istnieje, ale za moment wyskakujesz z nowym ja, z nową tożsamością - lustrem.
Lustro napsiało posta. :)
a za moment tylko odbicie w lustrze napisało innego posta.

To wszystko jest bardzo ciekawe :D

Nie ma oryginalnego projektanta - czyżby? :) -wytworzyłeś jakieś lustro i mówisz, że jesteś tym kim ja jestem, a ja tym kim Ty - lustrem.
Ale ja nie wiem kim jestem, więc kim ty jestes?

:D

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: lwo »

FreeRobot pisze:Istnieje tylko pewna
konstrukcja
To znaczy, istnieją tylko śrubki, sprężynki, trybiki, przekładnie? ;)
Kto steruje tym robotem?
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: ikar »

witajcie leszek piotrek..freerobot, atomuse, booker
bardzo podoba mi się cytat piotra z MN2.jedyna droga do zroumienia rzeczywistości to zrozumieć że myślenie tylko myśli.
moha była gromadzona przez tak długo.

leszek napisał:
To znaczy, istnieją tylko śrubki, sprężynki, trybiki, przekładnie?
Kto steruje tym robotem?

Tu piękna Sutta. Jest to rozmowa Mary z mniszką Vajira.

Vajira Sutta:

Mara(zwracając się do mniszki Vajira):
Przez kogo ta istota została stworzona?
Gdzie jest stwórca tej istoty?
Gdzie istota się narodziła?
Gdzie zaniknie?

Mniszka Vajira odpowiedziała:
Dlaczegóż z góry zakładasz ‘istote’?
Maro, czy lgniesz do poglądów?<czy uchwyciłeś się tego poglądu?>
To jest stertą stromych budowli
Tu żadna istota nie może być znaleziona

Tak jak przy składaniu części
Słowo powóz jest użyte
Tak też, gdy agregaty są obecne
'istota' jest obecna

To jedynie cierpienie które się rodzi.
Cierpienie które trwa i rozpada się
Nic tylko cierpienie pojawia się
Nic tylko cierpienie ustaje."
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

FreeRobot pisze:Od jakiegoś czasu dociera do mnie coraz mocniej, że ja nie istnieję.
No to jak Ciebie nie ma to do kogo ta myśl od jakiegos czasu dociera? No i kto w ogóle pisze tutaj do nas?
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: booker »

ikar pisze: Mara(zwracając się do mniszki Vajira):
Przez kogo ta istota została stworzona?
Gdzie jest stwórca tej istoty?
Gdzie istota się narodziła?
Gdzie zaniknie?

Mniszka Vajira odpowiedziała:
(...)
A z kija mu zasunąć, a by się nogami nakrył :hyhy:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
FreeRobot
Posty: 51
Rejestracja: pt lis 07, 2008 19:44

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: FreeRobot »

booker
Hej :) to nie fair - najpierw mówisz, że Twoje ja nie istnieje, ale za moment wyskakujesz z nowym ja, z nową tożsamością - lustrem.
Lustro napsiało posta. :)
a za moment tylko odbicie w lustrze napisało innego posta.

To wszystko jest bardzo ciekawe :D

Nie ma oryginalnego projektanta - czyżby? :) -wytworzyłeś jakieś lustro i mówisz, że jesteś tym kim ja jestem, a ja tym kim Ty - lustrem.
Ale ja nie wiem kim jestem, więc kim ty jestes?
A to wszystko jest proszę pana czcza gadanina :). Skoro mnie nie ma, to nie mogę przekazać tej informacji bez popadania w paradoksy. To co jest nie może określić tego, czego nie ma. Albo raczej to, czemu wydaje się, że jest, nie może tego zrobić. Byt nie ma dostępu do nicości i odwrotnie. No ale w sukurs przychodzi nam metaforyka, symbole i sztuka.
leszek wojas
To znaczy, istnieją tylko śrubki, sprężynki, trybiki, przekładnie? ;)
Kto steruje tym robotem?
Brak danych :).
Ryuu
No to jak Ciebie nie ma to do kogo ta myśl od jakiegos czasu dociera? No i kto w ogóle pisze tutaj do nas?
TY ! Nikt inny.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

FreeRobot pisze:Od jakiegoś czasu dociera do mnie coraz mocniej, że ja nie istnieję. To znaczy nie istnieję w sposób trwały, ciągły i niezniszczalny. Istnieje tylko pewna konstrukcja - coś jakby dom zbudowany na wydarzeniach, odczuciach, myślach, emocjach, wnioskowaniu.
Czy to, że nie istniejesz też jest pewnego rodzaju konstrukcją zbudowaną na myślach i odczuciach? Czy twoje nie istnienie wypływa z czego innego niż z koncepcji? Jeśli tak - z czego? Czy twoje nie istnienie jest cechą? Czy nie-istniejesz trwale?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: booker »

FreeRobot pisze:
booker
Hej :) to nie fair - najpierw mówisz, że Twoje ja nie istnieje, ale za moment wyskakujesz z nowym ja, z nową tożsamością - lustrem.
Lustro napsiało posta. :)
a za moment tylko odbicie w lustrze napisało innego posta.

To wszystko jest bardzo ciekawe :D

Nie ma oryginalnego projektanta - czyżby? :) -wytworzyłeś jakieś lustro i mówisz, że jesteś tym kim ja jestem, a ja tym kim Ty - lustrem.
Ale ja nie wiem kim jestem, więc kim ty jestes?
A to wszystko jest proszę pana czcza gadanina :). Skoro mnie nie ma, to nie mogę przekazać tej informacji bez popadania w paradoksy. To co jest nie może określić tego, czego nie ma. Albo raczej to, czemu wydaje się, że jest, nie może tego zrobić. Byt nie ma dostępu do nicości i odwrotnie. No ale w sukurs przychodzi nam metaforyka, symbole i sztuka.
Co mówisz jest tą czczą gadaniną ? :D

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: pawel »

FreeRobot pisze:Istnieje tylko pewna konstrukcja - coś jakby dom zbudowany na wydarzeniach, odczuciach, myślach, emocjach, wnioskowaniu.
Dharmapada Sutra pisze:8. I wandered in Samsara through many a birth, seeking but not finding the builder of the house of life and death. It is sorrowful to be born again and again. (153)
9. O house-builder, you have been seen! You will not rebuild again. Your framing is all broken, and your ridgepole is destroyed. My mind has attained the unconditioned without any attachment. The end of carving is also achieved. (154)


Tłumaczenie wg Jane Friedewald, Łódź 2008, weekendowe nauki na temat 'Spoczywania w nagiej uwadze':

Wędrowałem przez niezliczoną ilość narodzin,
Szukając lecz nie znajdując tego domu.
Rzeczywiście pełne cierpienia są nieustane narodziny.

O Budowniczy domu! Widzę Cię.
Nie powinieneś budować więcej ten dom.
Wszystkie kalenice są połamane, krokiew rozlatuje się.
Mój umysł osiągnął nieuwarunkowaną wolność.
Osiągnięcie to koniec pożądania.
W sumie to tłumaczenie nie jest wiernym przekazaniem oryginału, ja powiedziałbym: O budowniczy domu, zostałeś zauważony. Już więcej nie zbudujesz od nowa / nie przebudujesz już więcej.

Mocne, prawda?

Nie istnieję, jestem odbiciem w lustrze, itd. - to jeszcze nie to... :)

Pozdrawiam,
Paweł
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: booker »

pawel pisze:Mocne, prawda?
Mocne.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

FreeRobot pisze:TY ! Nikt inny.
Kurcze... w takim razie Kunzang będzie musiał mnie zbanować skoro piszę z dwóch kont jednoczesnie ;(
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Ryuu pisze:
FreeRobot pisze:TY ! Nikt inny.
Kurcze... w takim razie Kunzang będzie musiał mnie zbanować skoro piszę z dwóch kont jednoczesnie ;(
Na to wychodzi :] Proszę, byś podjął decyzje z którego ze swych kont chcesz dalej korzystać: FreeRobot czy Ryuu - drugie zostanie wyłączone. Mnożenie swych manifestacji na tym forum jest sprzeczne z regulaminem. Manifestacji pt: nie istnieje więc mnie nie ma, gdyż nie istnieję a w związku z tym istnieję wszędzie, bo jestem lustrem, co nie znaczy, iż istnieję, gdyż nie istnieję - także.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: booker »

kunzang pisze:
Ryuu pisze:
FreeRobot pisze:TY ! Nikt inny.
Kurcze... w takim razie Kunzang będzie musiał mnie zbanować skoro piszę z dwóch kont jednoczesnie ;(
Na to wychodzi :] Proszę, byś podjął decyzje z którego ze swych kont chcesz dalej korzystać: FreeRobot czy Ryuu - drugie zostanie wyłączone. [...]
Łyhyhyhy :hyhy:

Kiś kiś kiś Ryiuu! :D Musisz oglądnać Kubusia Puchatka :rotfl: Od 58 min. 46 sek. :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: paolo »

FreeRobot pisze: ...Lustrem.
Taaa, nic nowego. Przecież każdy Polak wie, że lustra nie mają "ja".

"Lustereczko powiedz przecie kto największe lgnięcie do Ja ma na świecie"
tantra "dakini śpiącej królewny"
odczuwaj dobro
PiotrP
Posty: 40
Rejestracja: czw lis 22, 2007 11:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: PiotrP »

Hmmm myśle że odpowiedź niestety tkwi poza słowami ... dlatego tak trudno wejśc w strumień ... zamiast może szukać czy jest Ja czy nie ma warto by zaakceptować poprostu zmianę ... wiec jest JA ale na bazie warunków ... na bazie zmiany ... nietrwałość ... dostrzeżenie jej paradoksalnie prowadzi do ostatecznej "trwałości" ... do Nibbany ... ale nauka ta "jest trudna i płynie pod prąd tego świata" ... nie pamiętam z jakiej sutty to cytat jak znajde to napisze.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nie Ma Mnie

Nieprzeczytany post autor: booker »

O, więc wraca zagadka dziadka "Co to jest? Nie ma tego ale jest." :luka:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”