Współczucie poprzez cierpienie

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
jb
Posty: 29
Rejestracja: śr sie 15, 2007 11:30
Tradycja: bud. tyb
Lokalizacja: Warszawa

Współczucie poprzez cierpienie

Nieprzeczytany post autor: jb »

Witajcie wszyscy, dawno mnie tu nie było...

Mam pytanie:
czy pozwalanie sobie na własne cierpienie kiedy obserwuje się świat by stać się bardziej współczującą istotą jest dobre? Chodzi mi o to, że nie staram się uciekać od cierpienia w stronę szczęścia ale gościć je w swoim sercu i zamieniać je we współczucie, bez grama złości do istot powodujących cierpienie, wręcz przeciwnie.

Chodzi mi o to, czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo w takiej metodzie?
Niech forma, nie forma i nie nie forma, będą, nie będą i nie nie będą, z nami, nie z nami i nie nie z nami, z wszystkimi, z nie wszystkimi i z nie nie wszystkimi w każdej permutaji, nie permutacji i nie nie permutacji. Tak nam dopomóż własno naturo buddy.
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Współczucie poprzez cierpienie

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

w intencji bodhiczitty jest transformacja cierpienia wszystkich istot.

czy jest istotą poza wszystkimi istotami :) ?
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Współczucie poprzez cierpienie

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

czołem jb

Wszystko zależy - od intencji, od wyniku, od tego czy kogoś krzywdzisz, włączając w to siebie samego - Buddha ogólnie dawał najprostsza zasadę jaka może być: jeśli czyn krzywdzi ciebie, kogoś innego lub was oboje; wtedy unikaj tego czynu.

Jeśli intencjonalnie bierzesz na siebie cierpienie, to nie jestem pewien czy to nie jest krzywdzenie siebie. Natomiast jeśli zastane cierpienie (którego każdy człowiek ma od groma) transformuje ktoś i zmienia we współczucie - to tylko pogratulować.

metta&peace
p.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”