Przemilczenia

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
Dharma_Shanti
Posty: 19
Rejestracja: czw paź 05, 2006 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: Dharma_Shanti »

Tak mi przyszło do głowy :) Ciekawy wątek.

Jak sądzicie? Czemu ludzie Przemilczają celowo i świadomie prawdę jeśli wiedzą jaka ona jest w danej chwili?

Pomijam oczywiście fakt różnego spojrzenia na pewne sprawy tj. względności pkt. widzenia i percepcji itp.
Mówię o sytuacjach kiedy ktoś wie jak jest a celowo pewne sprawy pomija. To się często w zyciu Czuje ale ciężko jest to werbalnie 'udowodnić' Może właśnie dlatego między innymi to robią.

A może ze strachu przed konsekwencjami ujawnienia jakiejś prawdy?
:)

Zapraszam do debaty.
Najlepiej ujmijmy to w kontekście buddyjskim jako rozszerzenie tematu z tego działu: "postawa jawności w buddyźmie"

Pozdrawiam :)
Dharma to wiedza oczywistości i spokój jako skutek właściwych decyzji chwili obecnej. OM
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Jak sądzicie? Czemu ludzie Przemilczają celowo i świadomie prawdę jeśli wiedzą jaka ona jest w danej chwili?
Masz na myśli tych, którzy znają cztery szlachetne prawdy, oraz ośmioraką ścieżkę i przemilczają to? :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Dharma_Shanti
Posty: 19
Rejestracja: czw paź 05, 2006 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: Dharma_Shanti »

kunzang pisze:Masz na myśli tych, którzy znają cztery szlachetne prawdy, oraz ośmioraką ścieżkę i przemilczają to?
Również, choć nie tylko. Bardziej chodzi mi o zasadę i ten mechanizm. Ciężko czasem rozpoznać to zjawisko i przez to zmarnowac np: trochę czasu na rozmowę z kimś kto nie jest gotowy lub nie chce.
Interesuje mnie ten mechanizm. Może to głupie ale Chciałbym go zdemaskować :D

Pozdrówka.
Dharma to wiedza oczywistości i spokój jako skutek właściwych decyzji chwili obecnej. OM
łukaszzz
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 05, 2006 23:33

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: łukaszzz »

Dharma_Shanti pisze:Czemu ludzie Przemilczają celowo i świadomie prawdę jeśli wiedzą jaka ona jest w danej chwili?
Morze to być związane z narzuconymni na siebie ograniczeniami "nie powiem bo...."

"Z przywiązania wypływa żal z przywiązania wypływa lęk..."
Być morze to też jest odp. 8)
reszte jak co napisze jutro(dziś) późno już Pozdro
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: jerez »

:?: a moze nie chca sie chwalic ze sa tacy super ze ONI wiedza :wink:
:?: a moze 'wielcy oswieceni' :wink: zamiast mowic o wiedzy to przejawiaja wiedze?
:?: a moze sie boja ze jednak sie okaze ze nie sa 'wielkimi oswieconymi' i ciagle musza uzywac zarowek energooszczednych?


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Mechanizm jest inny w zaleznosci od kazdego "milczka", ale tak na prawde to na 100% chodzi o ego :D

:?: A moze to jest kolejny temat nadajacy sie do dharma-free ;)
Radical Polish Buddhism
Orrick
Posty: 27
Rejestracja: czw paź 05, 2006 21:22
Tradycja: Vipassana

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: Orrick »

Ktoś kiedyś powiedział: "Często wstydziłem się za to co powiedziałem, nigdy za to, że milczałem".
A tak w ogóle to może być tak dużo przyczyn tego, że ktoś nie "objawia" swojej wiedzy na jakiś temat, mogą to być powody bardzo błahe (bo się boi reakcji otoczenia - nawet gdy to co mówi jest "mądre i prawdziwe"), jak i "głębsze" (stwierdzi, że Ci ludzie nie są jeszcze gotowi na przyjęcie jego wiedzy, albo jest nadętym pajacem i stwierdza, że skoro on wie to starczy).

Od początku moich kontaktów z buddyzmem, zmieniło mi się moje podejście do rozmowy, wymiany poglądów. Poprzez praktykę staram się panować nad własnym ego, bo poprzez niekontrolowaną rozmowę bardzo łatwo jest zapomnieć o tym, że można kogoś skrzywdzić, lub dać się ponieść. Warto, czasami coś przemilczeć, a czasami nawet nie wdawać się w dyskusję.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: jerez »

witam na forum orrick :)
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Ludzie lubią się oszukiwać. Niestety.
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: booker »

Dharma_Shanti pisze:ak sądzicie? Czemu ludzie Przemilczają celowo i świadomie prawdę jeśli wiedzą jaka ona jest w danej chwili?
....nom, ciekawe też jest to, dlaczego zabieram głos, kiedy nie powinienem ;)

Przemilczenie chyba ma pare aspektów, jak sądze ?
Czasem nie powiemy prawdy, ponieważ ktoś może zostać mocno zraniony, czasem chcemy uniknąć konsekwencji na swojej skórze, czasem posłuży jakiejś korzyści, np. coś dostaniemy albo ktoś nie dostanie gdy my też nie dostaniemy, możemy wykorzystać żeby komuś dokopać, spowodować czyjś upadek, ale możemy też wykorzystać aby komuś pomóc lub aby ochronić coś co jest cenne przed zniszczeniem lub wypaczeniem, np. Nauki.

Nie wiem czy jeszcze jakieś inne możliwości istnieją, zapewne. :]

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
mushin
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 05, 2004 00:38

Re: Przemilczenia

Nieprzeczytany post autor: mushin »

tak zupełnie na temat:

http://metta.pl/articles.php?id=236

M.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”