Wikipedia: Buddyzm

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

kunzang pisze:Dlaczego ''jednak''? Czy buddyzm jest religią, która nie daje przestrzeni na wzajemne wspieranie się szkół ''jednak'' one się wspierają?
Owe szkoły: zazwyczaj, choć nie zawsze, ale jednak..
Oczywiście, to bez sensu - trzeba wyrzucic "jednak" :wink:

A tu taka propozycja a propos "sympatyków" (rzeczywiscie cudzysłów niepotrzebny):

Nie da się natomiast ustalić dokładnej liczby osób sympatyzujących z buddyzmem, tzn. takich, które uznają go za zbiór zasad moralno-etycznych lub/i system filozoficzny, zajmujący ważne miejsce w ich życiu, jednakże bez głębszych powiązań z religią.

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Muszę przyznać, że nie jestem zwolennikiem stosowania podziału: hinajana, mahajana i wadżrajana, bo wadżrajana to tylko droga metod stosowana wewnątrz mahajany.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

I jeszcze uwaga co do pisowni terminów:
albo piszmy je stosując naukową transkrypcję ( typu vipaśyanaa, lhag mthong) albo piszmy wipasiana i lhaktong, tak jak mówimy po polsku. Ja tam wolę pisać tak jak sie wymawia np Khenpo Cultrim ( choć daję w nawiasach pisownię Tsul khrim)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

miluszka pisze:Muszę przyznać, że nie jestem zwolennikiem stosowania podziału: hinajana, mahajana i wadżrajana, bo wadżrajana to tylko droga metod stosowana wewnątrz mahajany.
To ładnie z twojej strony - jednak te podziały są i będą - chyba dzisiaj już nie warto dochodzic kto je zapoczątkował. rzeczywistosć jest jaka jest - jej akceptacja to twój wybór... jednak: jeśli używasz słów obelżywych określając (jak się domyślam Theravadę) - chodzi o słowo hinayana, to nie dziw się reakcji... :roll:
albo piszmy je stosując naukową transkrypcję ( typu vipaśyanaa, lhag mthong) albo piszmy wipasiana i lhaktong, tak jak mówimy po polsku. Ja tam wolę pisać tak jak sie wymawia np Khenpo Cultrim ( choć daję w nawiasach pisownię Tsul khrim)
Naukowej transkrypcji? Odchodzi się od transkrypcji obecnie a stosuje się zapis oryginalny (np. vipassana a nie vipaśyanaa) - dletego iż są to zapisy zrozumiałe dla międzynarodowych uzytkowników... lepiej podac zapis oryginalny i jak czytać niż robić transkrypcję - to moje zdanie (tak robię na Wiki).
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

Siristru...
siristru pisze:jednak: jeśli używasz słów obelżywych określając (jak się domyślam Theravadę) - chodzi o słowo hinayana, to nie dziw się reakcji...
Bracie, chyba musisz przystopować, inaczej zawsze będziesz sądził iż każdy zawsze ma na myśli Therawade, mówiąc hinayana, i wówczas:
siristru pisze:te podziały są i będą
Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Ajde Booker brate, piję konkretnie do Miluszki a przez Nią do innych -jeśli wspomina sie o dzisiejszej sytuacji i mówi się "hinayana" to wiem co maja na myśli (chociaż w dużej mierze wynika to z ich niedouczenia).

Rozumie co chcesz mi powiedzieć... ja pargnę powiedzieć: zanim zaczniecie używać pewnych słów - poznajcie ich znaczenie by kogoś nie urazić. Wciąż odsyłam do wikipedii...

Booker - między nami mir:)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Aha:

CZY JEST JUż DOGADANA WERSJIA WSTęPU DO HASłA "BUDDYZM"???
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:chociaż w dużej mierze wynika to z ich niedouczenia
...a tych można pokierować do np. art. Buddyzmu Południowego .
siristru pisze: Ajde Booker brate, piję konkretnie do Miluszki a przez Nią do innych(...)
Ale zauważ iż nie była wspomniana Therawada ani inna tradycja, tylko pojazdy-metody.

Wadżrajana jest pojazdem, nie tradycją...[w sumie]...a w okół niej jest dużo tradycji. Np. Kagyu jest ze cztery, jest szkoła w Japoni... itd.

Pozdr
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:Wciąż odsyłam do wikipedii...
...W której właśnie przejrzałem hasło Therawada...
To Summa Summarum to Ty może pisałeś?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

To Summa Summarum to Ty może pisałeś?
Nie... ale wiem kto to zrobił... (między nami... to średnio podoba mi się to summa sumarum) :(.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zebrałem rozważania Kunzanga i Moi: wyszlo z tego:

Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pali. Buddha Dhamma - "Nauka Oświeconego") - religia, lub (jak obecnie uważa wiele osób) system filozoficzno-etyczny, rzadziej system psychologiczny. Założycielem tej religii i twórcą podstawowych jej założeń był, żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhartha Gautama, syn księcia z rodu Śakjów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach.

Buddyzm opiera się na czterech szlachetnych prawdach głoszonych przez Siddharthe Gautame, oraz na przedstawionej przez Niego ośmiorakiej ścieżce, która prowadzi do ustania cierpienia.

Po śmierci Buddy, w ciągu pięciu wieków, nauki te rozprzestrzeniły się z kontynentu subindyjskiego na centralną, południowowschodnią i wschodnia Azję. Buddyzm od początku swojego istnienia był religią o bardzo luźnej strukturze, zarówno od strony organizacyjnej, jak i doktrynalnej. W trakcie rozwoju historycznego powstały liczne jego odmianyi szkoły, które jednak zazwyczaj (choć nie zawsze) nawzajem się tolerowały, a nawet wspierały. Współcześnie buddyzm dzieli się generalnie na trzy tradycje: Theravada (sanskr.: Sthaviravada), Mahayana, i Vajrayana. Obecnie buddyzm liczy sobie około 708 millionów i jest piątą, pod względem liczby współwyznawców, religią świata. Liczba "sympatyków" buddyzmu, uznających go za zbiór zasad moralno-etycznych wzrasta podobnie jak zainteresowanie tą religią. W wielu krajach Azji buddyzm wywarł znaczący wpływ na wychowanie młodzieży. Przykład stanowi koreański ruch Hwarang.


Chciałbym już ten tekst zamiescić... poczekam jednak na jasny sygnał...

Dalsze w kolejności jest wyjaśnienei terminu Buddha (budda) i krótka biografia Sidhatthy Gotamy (KRóTKA bo już jest artykuł o cz. Gotamie)...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:W wielu krajach Azji buddyzm wywarł znaczący wpływ na wychowanie młodzieży. Przykład stanowi koreański ruch Hwarang.
To jest jakaś pierdółka i podejrzewam, że wstawił ja ktoś zainteresowany tym hwarang albo jakimiś koreańskimi sztukami walki. Ja bym ciachnął.

A co do hasła Therawada - bym ciachnął to całe Summa Summarum :)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

iwanxxx pisze:To jest jakaś pierdółka i podejrzewam, że wstawił ja ktoś zainteresowany tym hwarang albo jakimiś koreańskimi sztukami walki. Ja bym ciachnął.

A co do hasła Therawada - bym ciachnął to całe Summa Summarum
Wobec tego - ciachnę pierdółkę...

Co do summa summarum to proszę ciachnij - nieencyklopedyczne to...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:Co do summa summarum to proszę ciachnij - nieencyklopedyczne to...
Ciach i po krzyku :)
Najwyższy Bóg miłości nie ucierpiał, miejmy nadzieję :D

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Zebrałem rozważania Kunzanga i Moi: wyszlo z tego:
...nie do końca, to ;)
siristru pisze:W trakcie rozwoju historycznego powstały liczne jego odmianyi szkoły, które jednak zazwyczaj (choć nie zawsze) nawzajem się tolerowały, a nawet wspierały.
Owo: ''jednak'' jest niepotrzebne... nawet Moi przekonałem.
Proponuję:
W trakcie rozwoju historycznego powstały liczne jego odmiany i szkoły, które zazwyczaj nawzajem się tolerowały (choć nie zawsze), a nawet wspierały.
siristru pisze:Liczba "sympatyków" buddyzmu,
Sympatyków bez cudzysłowu.
siristru pisze:poczekam jednak na jasny sygnał...
Dla mnie - może być.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zrobione i jest już na Wiki...

Przy okazji mam pytanie czy "Diamentowa" Droga i "Vajrayana" (Wadżrajana) to to samo? na wiki jest przekierowanie z Vajrayana do Diamentowa Droga...

Następna na tapecie do wikei jest wyjaśnienei terminu "Budda" oraz "Tathagata" i krótki tekst o żywocie Tathagaty...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:Co do summa summarum to proszę ciachnij - nieencyklopedyczne to...
Będą jakieś reperkusje ze strony tego co to zrobił?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Będą jakieś reperkusje ze strony tego co to zrobił?
Nie sądze:) w razie czego wyjaśnię dlaczegop tak się stało... zrobił bym kasowanie sam... ale koleś pisał do mnie w tonie "proszę nieeee" :) wiec powiedziałem iż tego nei zrobię ale jeśli komuś się nie spodoba to nie będę protestował pzred kasowaniem ;) Swoją drogą to wporządku koleś - z fili Misji Trzy Schronienia we Wrocławiu ale nie wyczuł o co chodzi na Wiki... także iwanxxx dobra robote zrobiłeś...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ale w kontekście buddyzmu therawada czy buddyzmu w ogóle, czy uważasz, że to co tam było, było... no... sensowne, czy składne chociaż? Dla mnie to jakieś bzdury były.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Cóż, koleś ma własne przemyślenia - jak dla mnie mocno synkretyczne - nie tylko buddyzm ale i chrześcijaństwo... jak to sie czytało to faktycznie ma się wrażenie iż to bełkot był...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Przeczytałem hasło: Buddyzm. Wstęp OK. Gratuluję, dobrze wykonanej roboty :)

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

1. Do Sistru - przeczytaj sobie moją odpowiedź na temat hinajany w temacie Lama Ole czy Ole
2. Pisanie w polskiej wersji wiki słów w angielskiej transkrypcji jest dla mnie nieporozumieniem. Przezcież ta wiki jest dla Polaków, Anglicy mają swoją. Piszmy więc wadżrajana, hinajana czy siamatha ( albo w podobnej wersji). Wkładanie słowa np "mahayana" w polskim tekscie uważam za niewłaściwe. A ponieważ wiki to jednak encyklopedia, więc dlaczego nie dać też transkrypcji naukowej?
Jestem też ciekawa, kto wprowadza i w jakich tekstach trend pisania terminologii dahrmicznej w jakiejś standaryzowanej wersji? I jak ten standard jest ustalany?. Jestem tym dosyć zainteresowana, bo od czasu do czasu bywam na różnych konferencjach i jak na razie na nic takiego nie napotkałam. Raczej z ostatnich dyskusji, jakie na ten temat sobie przypominam to ogólny trend stosowania pisowni naukowej zgodnej z międzynarodowymi standardami, typu np Wylie w tybetańskim ( choć mamy też dobrą polską transliterację Godzińskiego)
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

kunzang pisze: Przeczytałem hasło: Buddyzm. Wstęp OK. Gratuluję, dobrze wykonanej roboty Smile
Mam parę uwag (część można je uwzględnić,lub nie, ale niektóre to chyba trzeba):

1"...rzadziej psychologia" - wg mnie to brzmi źle, szczególnie w kontekście całego zdania. A może napisać: "...religia lub (jak obecnie uważa wielu ludzi) system filozoficzny oraz moralno-etyczny". Jak podobało by Wam się zdanie: "chrześcijanizm to psychologia"? bo "chrześcijańska psychologia", albo "psychologia w duchu chrzescijańskim" to zupełnie inaczej brzmi...

2."przez Niego" - zauważcie, ze o Chrystucie w Wikipedii pisze sie z małej litery ( tzn zaimki osobowe)...nie uważacie, ze to zbyt "boski" akcent, jak na Wikipedię? szacunek szacunkiem, ale ...to tylko tekst popularnonaukowy.

3. "...Ośmiorakiej Ścieżce, która prowadzi do ustania cierpienia" - ten tryb dokonany nie pasuje do charakteru definicji i tekstu encyklopedycznego.Wg mnie lepiej by brzmiał tryb niedokonany: "która prowadzić ma do ustania cierpienia" a. "przestrzeganie zasad której prowadzić ma do ustania cierpienia"

4. Tu interpunkcja : "Buddyzm, od początku swojego istnienia, był religią o bardzo luźnej strukturze ( "od początku swojego istnienia" to wtrącenie- powinny być przecinki)

5."Obecnie buddyzm liczy sobie około 708 millionów [1] i jest piątą, pod względem liczby współwyznawców, religią świata" - tu uciekło słowo "wyznawców" (powinno być "780 mln wyznawców"), ale ponieważ dalej jest "współwyznawców" , aby uniknąć powtórzeń, trzeba przeredagować.Np. "Obecnie buddyzm liczy około 780 milionów wyznawców i jest POD TYM WZGLĘDEM na piątym miejscu wśród religii świata/innych religii"

6."Liczba sympatyków buddyzmu, uznających go za zbiór zasad moralno-etycznych wzrasta podobnie jak zainteresowanie tą religią" tu przydałaby się mała kosmetyka stylistyczna, aby sens zdania był wyrazistszy: Np.""Liczba sympatyków buddyzmu, uznających go przede wszystkim za zbiór zasad moralno-etycznych, systematycznie wzrasta, podobnie jak zainteresowanie tą religią" (przy okazji: interpunkcja w tym zdaniu nawaliła)

To wszystko :wink:

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

2. Pisanie w polskiej wersji wiki słów w angielskiej transkrypcji jest dla mnie nieporozumieniem. Przezcież ta wiki jest dla Polaków, Anglicy mają swoją. Piszmy więc wadżrajana, hinajana czy siamatha ( albo w podobnej wersji). Wkładanie słowa np "mahayana" w polskim tekscie uważam za niewłaściwe. A ponieważ wiki to jednak encyklopedia, więc dlaczego nie dać też transkrypcji naukowej?
Miluszka - nie piszę w angielskiej transkrypcji jeno w łacińskiej 9jeśli chodzi o pali i sanskryt, bez akcentów... chociaz coraz częściej je dodaję... po sugestii Piotra). Jesli juz to w nawiasach mozna podac jak się je czyta.

Dlaczego?

Bo Wiki chociaż po polsku to jest to projekt międzynarodowy - boty dodają linki do innastrańskich wiki. Poza tym kwestie tłumaczenia - jesli zapiszemy w polskiej transkrypcji to stanie się to bardzo mało czytelne. Kiedy readgowałem artykul na Wiki o Mahasamghice i używałem polskich źródeł to było mi trudno odtworzyc oryginalne nazwy... a jeśli to z błędami. Uważam, że najlepiej jest stosować zlatynizowana formę z akcentami - poza slowai tradycyjnie jużzakozrenionymi w polskiej mowie: Budda, Dharma, karma itp... w hasłach podawać jednak alternatywy.
miluszka pisze:Jestem też ciekawa, kto wprowadza i w jakich tekstach trend pisania terminologii dahrmicznej w jakiejś standaryzowanej wersji?
Na Wiki robią to użytkownicy...
moi pisze:1"...rzadziej psychologia" - wg mnie to brzmi źle, szczególnie w kontekście całego zdania. A może napisać: "...religia lub (jak obecnie uważa wielu ludzi) system filozoficzny oraz moralno-etyczny". Jak podobało by Wam się zdanie: "chrześcijanizm to psychologia"? bo "chrześcijańska psychologia", albo "psychologia w duchu chrzescijańskim" to zupełnie inaczej brzmi...
To sformułowanie pochodzi z angielskiej Wiki.

Już poprawki wprowadzone - hvala Moi!
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Dobrze zatem:

Następną zceść hasła buddyzm proponuję nazwać: Budda - Sidhattha Gotama.

Ma się w niej znaleźć:

Co to jest budda (krótko - bo już jest o tym artkuł) i kto to był Sidhattha Gotama (krótko bo jest już o tym artykuł):

Propozycja do Budda:

Twórcę buddyzmu tradycyjnie określa się mianem "Budda" (sanskr. i pali. Buddha). Budda to istota, która odkryła prawdziwa naturę rzeczywistości dzięki wieloletniemu rozwojowi duchowemu, wglądowi, medytacji i różnym religijnym praktykom. To "odkrycie" zwane jest bodhi - dosł. "Przebudzenie" (częściej zwane "Oświeceniem"). Każda istota która przebudziła się ze "snu ignorancji" dzięki odkryciu prawdziwej natury rzeczywistości zwana jest Buddą.

Śakyamuni (dosł. "Mędrzec z Rodu Śakyów" - inne określenie Sidhatthy Gotamy) mówił, iż jest jedynie jednym z wielu. Przed nim było więcej buddów i będa także w przyszłości.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Nie chcę broń Boże (?) wywoływać tu dyskusji o wyższości jednych zapisów nad drugimi, ale wydaje się, że większość buddystów używa sanskryckich form słów i tak się przyjęły w naszym kręgu kulturowym. Więc może niech będzie Siddhartha Gautama (pal. Sidahattha Gotama). He? ;)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zgoda - masz rację... w Wiki podam dwojaki zapis... już teraz nawet bo po raz pierwszy pojawia sie już we wstępie...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

Witam.
Ja jeszcze coś o wstępie i odnośnie powyższego tematu (Budda) też:

Najpierw to, co zauważyłam jeszcze we wprowadzeniu:
1. "Współcześnie buddyzm dzieli się generalnie na trzy tradycje" - proponuje usunąć słowo "generalnie" (to typowy wtręt bez znaczenia, a tylko paskudzi styl)

2." i jest pod tym względem na pietym miejscu wśród religii świata" - tu jest literówka:
"pietym" - "piątym"

I jeszcze odnośnie hasła pt. "Budda".Może dobrze by było, gdyby odnośnik pojawił sie we fragmencie, który we Wprowadzeniu ( z niewiadomych mi przyczyn) nie został uwzględniony (przez przeoczenie? w sumie b. dobrze scala tekst logicznie, więc dobrze by bylo gdyby jednak był...):

Tekst z Wikipedii ( obecny)"
"Buddyzm opiera się na Czterech Szlachetnych Prawdach głoszonych przez Siddharthę Gautamę, oraz na przedstawionej przez niego Ośmiorakiej Ścieżce, która prowadzić ma do ustania cierpienia."

(tu powinien być fragment, ktory zniknął):
Słowo "buddha"[link], używane obecnie w odniesieniu do Siddhārthy Gautamy, w sanskrycie i pāli oznacza dosłownie "przebudzony." Takie imię obrał Siddhartha Gautama, kiedy zaczął głosić swe nauki.

(i dalej, tak jak jest teraz):
"Po śmierci Buddy, w ciągu pięciu wieków, nauki te rozprzestrzeniły się z kontynentu subindyjskiego na centralną..."

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zrobione...

Sugestie co do nowego fragmentu?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

Sugestie co do nowego fragmentu?
Teraz jest b. dobrze wg mnie :D

Moze tylko wydzieliłabym ten fragment poniżej spacją, podobnie, jak to zrobiłes z innymi, na zasadzie,ze jest to zagadnienie "od nowego akapitu"...ale to wg osobistego uznania:
moi pisze:Słowo "buddha"[link], używane obecnie w odniesieniu do Siddhārthy Gautamy, w sanskrycie i pāli oznacza dosłownie "przebudzony." Takie imię obrał Siddhartha Gautama, kiedy zaczął głosić swe nauki.
Wg mnie z "wydzieleniem" ten fragment lepiej by korespondował z całością :)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

jeżeli ustalono w haśle, że buddha oznacza przebudzony, to dlaczego Buddha Dharma/Dhamma, ma być "Nauką Oświeconego" a nie Nauką Przebudzonego? Rozumiem, że przyjęło się mówić o "oświeceniu" w buddyzmie, ale etymologia słów buddha i bodhi raczej wskazuje na przebudzenie, niż na "oświecenie".

Poprawiłem trochę pisownię słów w sanskrycie i pāli.

Apropos: czy kropka po "pāli" jest tu potrzebna? "[...] pāli. Buddha Dhamma - "Nauka Oświeconego"

Pozdrawiam,
spóźniony Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Oba pomysły przyję te i zastosowane - jednak zajmijmy sie już kolejną częścią - dobrze?:)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
siristru pisze:zajmijmy sie już kolejną częścią - dobrze?:)
Jasne :)

Pozdrawiam,
pk
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

czyli jaką? Podstawowe założenia buddyzmu czy pustka?
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Jesli sie nie myle, to jedziemy mniej wiecej tak:
Wstep
1 Gautama the Buddha
2 Doctrines
2.1 Dependent Origination
2.2 The Five Aggregates of Attachment
2.3 The Four Noble Truths
2.4 Nirvana
2.5 The Noble Eightfold Path
2.6 Bodhi
2.7 Karma
3 Middle Way
3.1 Refuge in The Three Jewels
3.2 Prajñā (Wisdom)
3.3 Śīla (Virtuous Behaviour)
3.4 Samadhi/Bhāvana (Meditative Cultivation)
3.5 Buddhism Symbols
4 Buddhism after the Buddha
4.1 Early Buddhism
4.2 Establishment of Theravāda Buddhism (Southern Tradition)
4.3 Rise of Mahāyāna Buddhism (Northern Tradition)
4.4 Emergence of the Vajrayāna
4.5 Decline of Buddhism in India and Central Asia
5 Main Traditions
5.1 Theravāda
5.2 Mahāyāna
5.3 Vajrayāna
5.4 Intellectualism and Buddhist worldview
6 Buddhist texts
7 Present state of Buddhism
8 Buddhist Culture and Art
9 Comparative Study... etc.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

oł yeah
dziękuje
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Dokładnie teraz hasło... zreszta juz pisałem jakie hasło jest obecnie na tapecie:)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Wyciągam temat na wierz... czyżbyście się już znudzili? :(

Następną zceść hasła buddyzm proponuję nazwać: Budda - Sidhattha Gotama.

Ma się w niej znaleźć:

Co to jest budda (krótko - bo już jest o tym artkuł) i kto to był Sidhattha Gotama (krótko bo jest już o tym artykuł):

Propozycja do Budda:

Twórcę buddyzmu tradycyjnie określa się mianem "Budda" (sanskr. i pali. Buddha). Budda to istota, która odkryła prawdziwa naturę rzeczywistości dzięki wieloletniemu rozwojowi duchowemu, wglądowi, medytacji i różnym religijnym praktykom. To "odkrycie" zwane jest bodhi - dosł. "Przebudzenie" (częściej zwane "Oświeceniem"). Każda istota która przebudziła się ze "snu ignorancji" dzięki odkryciu prawdziwej natury rzeczywistości zwana jest Buddą.

Śakyamuni (dosł. "Mędrzec z Rodu Śakyów" - inne określenie Sidhatthy Gotamy) mówił, iż jest jedynie jednym z wielu. Przed nim było więcej buddów i będa także w przyszłości.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

To ja się wypowiem:
siristru pisze:Twórcę buddyzmu tradycyjnie określa się mianem "Budda" (sanskr. i pali. Buddha).
Propunuje dodać na początek:" Sidhatthe Gotame - twórce ... i tak dalej"

siristru pisze:Budda to istota, która odkryła prawdziwa naturę rzeczywistości dzięki wieloletniemu rozwojowi duchowemu, wglądowi, medytacji i różnym religijnym praktykom.
hmm... nie podoba mi się ten fragment od "dzięki wieloletniemu..." do końca cytatu.
Po prostu bym zostawił - odkryła prawdziwą naturę rzeczywistości. A jak to zrobiła, to już bez znaczenia.
Twoja wersja żeby była prawdziwe (że tak powiem) musiałaby zawierać wszystkie możliwe sposoby osiągnięcia stanu Buddy, inaczej zakładałaby że Buddą można zostać tylko dzięki temu lub temu a już nie dzięki temu co nie jest wymienione.
Zamieszałem ale chyba zrozumiecie o co mi chodzi.

Śakyamuni (dosł. "Mędrzec z Rodu Śakyów" - inne określenie Sidhatthy Gotamy) mówił, iż jest jedynie jednym z wielu. Przed nim było więcej buddów i będa także w przyszłości.
To jest dobre, można by to troche rozwinąć ale nie wiem jak.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

lepsze pisze:Twoja wersja żeby była prawdziwe (że tak powiem) musiałaby zawierać wszystkie możliwe sposoby osiągnięcia stanu Buddy, inaczej zakładałaby że Buddą można zostać tylko dzięki temu lub temu a już nie dzięki temu co nie jest wymienione.
Zamieszałem ale chyba zrozumiecie o co mi chodzi.
Nie musi być (moim) zdanie podawana recepta dokładna jak zostać buddą - to jest tekst dla laików. Poza tym jesli juz to jest artykół główny "Budda" i tam znajduja sie szersze informacje. Te słowa mają zasygnalizować 'problem" i zachęcić do dalszego czytania w Wiki (przez odnośnik).
lepsze pisze:To jest dobre, można by to troche rozwinąć ale nie wiem jak.
To jest taki niby wstęp do Zywota Śakyamuniego:) ale to tez bedzie krótko bo już jest artykuł główny... ;)

ZzT:

Tak poza tym to hvala lepsze, że się angażujesz w projekt... jak uczy szkoła Suan Mokkh oprócz bycie użytecznym jest bardzo ważnym elementem praktyki... tak więc lepsze moze uda mi się Cię zwerbowac dla Theravadi i Suan Mokkh? :twisted:
братство и јединство!
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

siristru pisze:tak więc lepsze moze uda mi się Cię zwerbowac dla Theravadi i Suan Mokkh? Twisted Evil
ale o co chodzi?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:
(...) tak więc lepsze moze uda mi się Cię zwerbowac dla Theravadi i Suan Mokkh? :twisted:
lepsze pisze: ale o co chodzi?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...o sztandary :roll: :roll: :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Ja bym sie troszke czepial tego, ze w proponowanej "charakterystyce" jest bardziej mowa o "buddzie" w ogole, zamiast o Siddharcie Gautamie, ksieciu z rodu Sakjow. Mozna by dodac w "telegraficznym skrocie" gdzie sie urodzil, kiedy "uciekl z domu";), "przebudzil", nauczal i "zmarl". Ogolnie kim byl Siddhartha.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Ja bym sie troszke czepial tego, ze w proponowanej "charakterystyce" jest bardziej mowa o "buddzie" w ogole, zamiast o Siddharcie Gautamie, ksieciu z rodu Sakjow. Mozna by dodac w "telegraficznym skrocie" gdzie sie urodzil, kiedy "uciekl z domu"Wink, "przebudzil", nauczal i "zmarl". Ogolnie kim byl Siddhartha.
:D Ależ o to właśnie chodzi - to jest o "buddzie" a zaraz po tym bedzie o Sidhattcie Gotamie.. tylko zcekam na akceptację ze strony forumowiczów (skoro to ma być nasz współny projekt) a potem biore sie za pisanie wyciągu o życiu tathagaty:)
lepsze pisze:ale o co chodzi?
Szukajcie a znajdziecie :P
kunzang pisze:...o sztandary
Nom ;)
братство и јединство!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”