Wikipedia: Buddyzm

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

piotr pisze:booker napisał/a:
oświecona


mam uczulenie na to słowo Embarassed
Ja też, ale czy termin "świadoma" odda w słowach ten obraz, o który tu chodzi?

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

moi pisze:Ja też, ale czy termin "świadoma" odda w słowach ten obraz, o który tu chodzi?
Moze po prostu

Buddyści uważają, iż istoty.......
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
booker pisze:Z tego powodu zasugerowałem:

Buddyści uważają, iż istota może żyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna ), pragnień (w stosunku do przedmiotów, zjawisk, ludzi, itp)
co jest trochę niejasne bo sugeruje że ta.nha powstaje. Jakby powstawała to nieubłagalnie prowadziło by to do dukkha, a temu przebudzeni położyli wlaśnie kres. :)
Sprawy do wycięcia dałem białą czcionką
:oops: Sori.
moi pisze:Ja też, ale czy termin "świadoma" odda w słowach ten obraz, o który tu chodzi?
Chodzi o kogoś kto osiągnał bodhi bodajże, więc dałbym "przebudzona" zgodnie ze schematem tłumaczenia które już mieliśmy wcześniej w artykule (?).

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

piotr pisze:Chodzi o kogoś kto osiągnał bodhi bodajże, więc dałbym "przebudzona" zgodnie ze schematem tłumaczenia które już mieliśmy wcześniej w artykule (?).
Jestem za :)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Jeszcze do myślenia;

Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka

{{main|Ośmioraka ścieżka}}

Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka jest ścieżką praktyki prowadzącej do ustania cierpienia. Wynika z Czwartej szlachetnej Prawdy. Aby w pełni zrozumieć Cztery Szlachetne Prawdy Budda zalecał aby podążąć Ośmioraką Ścieżką:

1. Właściwy Pogląd - jest to poznanie Czterech Szlachetnych Prawd (pāli. sammā-diṭṭhi; sanskr. samyak-dṛṣṭi)

2. Właściwe Postanowienie - to postanowienie wyrzeczenia się złej woli i niekrzywdzenia (pāli. sammā-saṅkappa; sanskr. samyak-saṃkalpa)

3. Właściwe Słowo - to powstrzymanie się od kłamstwa, od dzielącej mowy, obelżywej mowy, pustego gadania (pāli. sammā-vācā; sanskr. samyak-vāc)

4. Właściwy Czyn - to powstrzymaniem się od odbierania życia, od kradzieży, od nieskromności (pāli. sammā-kammanta; sanskr. samyak-karmānta)

5. Właściwy Żywot - to porzucenie nieuczciwy sposóbu życia i prowadzenie życia właściwego - przestrzeganie wskazań (pāli. sammā-ājīva; sanskr. samyag-ājīva)

6. Właściwe Dążenie - dążenie do bycia lepszym w myśl Nauki buddyjskiej (pāli. sammā-vāyāma; sanskr. samyag-vyāyāma, )

7. Właściwe Skupienie - zachowanie uważności we wszystkim co sie robi (pāli. sammā-sati; sanskr. samyak-smṛti)

8. Właściwa Medytacja - osiąganie stanów gdzie zanika ego (pāli. sammā-samādhi; sanskr. samyak-samādhi) [3]

Sanskryckie samyak i pālijskie samma znaczą "zwrócenie się ku jednemu lub odwrócnie się od reszty; cały, wszystki; prawy, właściwy, prawdziwy."[4] Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka jest postrzegana jako stopnie rozwoju przez które musi przejść praktykujący. Ukończenie jednego stopnia prowadzi do następnego. Inny pogląd mówi by rozwijać wszystkie stopnie równolegle. Szlachetną Ośmiostopniową Ścieżkę dzieli się bardzo często na trzy "grupy": mądrość (pāli. paññā; sanskr. prajñā), moralność (pāli. sīla; sanskr. śīla) i skupienie (pāli. samādhi; sanskr. samādhi).
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze:Jakby powstawała to nieubłagalnie prowadziło by to do dukkha, a temu przebudzeni położyli wlaśnie kres. Smile
No dobrze, ale położyli kres jak ? Z tego co czytałem na accesstoinsight.org problem zaraz po narodzinach to wlasnie jest "chwytanie".
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

moi pisze:A będą stosowne linki przy tych wszystkich terminach?
Myślę, ze tak - nie wszystkie są opracowane... czy sa chętni do ich opracowania? Lub poprawienia bo jakośc co niektórych jest bardzo nieency :(

Poprawki:

Nirwana

{{main|Nirwana}}

Nirwana (pāli. Nibbana; sanskr. Nirvāṇa) jest terminem oznaczającym ustanie wszelkiego pragnienia (pāli. taṇhā). Porównuje się ją do zdmuchnięcia płomienia, co jest metaforą uwolnienia się przez czującą istotę od wszelkich namiętności. Buddyści uważają, iż przebudzona istota może żyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna ), bez pragnień (w stosunku do przedmiotów, zjawisk, ludzi, itp). Jej działania nie będą wtedy wzbudzały karmy (pāli. kamma), czyli uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci. Przebudzona istota, osiagnąłwszy Nirwanę, odchodzi bowiem trwale ze świata przyczyny-i-skutku, co jest tożsame z ostatecznym uwolnieniem się z cyklu narodzin i śmierci (pāli. vaṭṭa). Warunkiem osągnięcia Nirwany za życia jest uwolnienie umysłu od niewiedzy (pāli. avijjā) czyli poznanie stosownych nauk i praktyk, prowadzących do trwałego uwolnienia się od cierpienia; jednak jej pełnia następuje dopiero po śmierci (pāli. Prinibbāna, sanskr. Parinirvāṇa).


Czy to już ostateczna wersja? Bo jest już reszta na tapecie :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
booker pisze:No dobrze, ale położyli kres jak ? Z tego co czytałem na accesstoinsight.org problem zaraz po narodzinach to wlasnie jest "chwytanie".
spójrz tu: http://dhamma.ru/lib/paticca.pdf

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze:spójrz tu: http://dhamma.ru/lib/paticca.pdf
Dziekuje, sorry ale to nie jest na moją głowę :oops:

To co mialem na mysli to to, iż gdy osobnik przestanie sie chwytac, wowczas te cale tanthy (pragnienia ?) sie wypala, poniewaz nie bedzie napedzal nowych poprzez chwytanie sie do tych, ktore sie pojawiaja. Koncem koncow rozpuszcza sie (cessation) i finito.

Parcie na zwieracz będzie poniewaz osobnik je i to sa sprawy fizjologiczne, pragnienie picia tez, chyba ze juz nie chcemy utrzymywac ciala przy zyciu. W przypadku nie chwytania sie do tych pragnien ciala mozna je kontrolowac. Jednak dopoki jest cialo bedzie dukkha i tyle. Chyba sam wspomilales kiedys, iz sam oddech juz jest dukkha [?]

Ale to tylko moje rozumienie jest sorry :oops:

[ed]Pozostaje tez kwiestia pragnienia pomocy w wyzwoleniu innym istotom, poprzez gloszenie np.Dhammy. Chyba ze Budda nie pragnal tego - wowczas ok. :?:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:czyli poznanie stosownych nauk i praktyk,
czyli poznanie właściwych nauk i stosowaniu praktyk....
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Booker,

wrzucasz do worka pragnienie wiele różnych rzeczy, które w worku ta.nha się po prostu nie mieszczą.

Cierpienie i jego koniec z punktu widzenia sutt rozpatruje się w kontekście współzależnego powstawania. Nie da się inaczej. :)

Pragnienie pomocy innym to będzie m.in. mettaa + karu.naa. Zero ta.nha, która głównie odnosi się do pożądania zmysłowości (nie chodzi tylko o seks), stawania się i niebytu.

Odczucia fizjologiczne to będą vedanaa (miłe, niemiłe albo ani takie ani takie), ale bez avijja nie będzie tego łańcuszka w postaci ta.nha » upaadaana » ... » dukkha.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

siristru pisze:siristru napisał/a:
czyli poznanie stosownych nauk i praktyk,


czyli poznanie właściwych nauk i stosowaniu praktyk....
Nie, wydaje mi sie, ze tyutaj prawo do ergonomizacji języka ( czyli uzupełnienie się sensów logicznych) działa zupełnie dobrze i nie ma co zapętlać. Przeciętny użytkownik języka zrozumie, że nauka, to coś co trzeba poznać, a praktyka, coś co trzeba poznać i potem zastosować...Nie róbmy z igły widły :)

Pozdrawiam.m

PS: Oczywiście, dla świętego spokoju, można być super dokładnym i napisać: "...czyli przez poznanie właściwych nauk i stosowanie odpowiednich praktyk..."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze:Pragnienie pomocy innym to będzie m.in. mettaa + karu.naa
Tak dokładnie w ten punkt patrzę - innymi słowy powiedzieć iż wygasają wszelkie pragnienia jest błędem [?] bo wygasają te, związane z avijja ( w postaci ta.nha » upaadaana » ... » dukkha. )

Czy się zgadzamy ? :oops:

Pozdrawiam :)
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Panowie, uprzejmie prosze o utworzenie osobnego wątku na forum albo skupić się na współnym redagowaniu artykułu do wikipedii - nie jestem przeciwny waszej rozmowie, bo wiele się z niej uczę także - tutaj pracujemy nad artykułami... czy mamy już zgodę co do brzmienia hasła "Nirwana"?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

moi pisze:Nie róbmy z igły widły Smile
Nie chodzi o widły. Tylko o to, że poznanie nauk i praktyk nic nie daje.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

Oczywiście, dla świętego spokoju, można być super dokładnym i napisać: "...czyli przez poznanie właściwych nauk i stosowanie odpowiednich praktyk..."
Ehm, ehm :roll:

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Panowie, uprzejmie prosze o utworzenie osobnego wątku na forum albo skupić się na współnym redagowaniu artykułu do wikipedii - nie jestem przeciwny waszej rozmowie, bo wiele się z niej uczę także - tutaj pracujemy nad artykułami... czy mamy już zgodę co do brzmienia hasła "Nirwana"?
No własnie pracujemy nad

bez pragnień (w stosunku do przedmiotów, zjawisk, ludzi, itp).

Wiemy już [czy jeszcze nie?] ze nie chodzi o "żadnych pragnien w stosunku do ludzi" bo mamy pragniena typu metta+karuna.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

booker pisze:Wiemy już [czy jeszcze nie?] ze nie chodzi o "żadnych pragnien w stosunku do ludzi" bo mamy pragniena typu metta+karuna.
:P :oops:

A nie uważacie, ze to zbyt skomplikowane dla przecietnego zjadacza wikipedialnego chleba?
Możliwe, ze trzeba przejść przez ten cały gęsty las, zeby uzyskac widok na rozłożystą, słoneczną polanę, oblaną słońcem zrozumienia i prostoty, ale... czy naprawdę trzeba aż tak głęboko wchodzić w słowa i ich znaczenia? wydaje mi się, ze istnieje jednak taki "ogólnodostępny" poziom zrozumienia...tak mi się wydaje... :roll:

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

istota może żyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna ), bez pragnień (w stosunku do przedmiotów, zjawisk, ludzi, itp).

istota może żyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna ), bez pragnień (w stosunku co do których powstaje cierpienie).
moi pisze:wydaje mi się, ze istnieje jednak taki "ogólnodostępny" poziom zrozumienia...tak mi się wydaje... Rolling Eyes
Tak, tylko ze jak zostawimy ten ogolnodostepny poziom bez pragnien w stosunku, do przedmiotow, zjawisk, ludzi itp (co wychodzi, ze do wszystkiego) lecimy prosto w asceze. :roll: to raz i mijamy się z znaczeniem, to dwa.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Dobra, to jeszcze jedno: "Jej działania nie będą wtedy wzbudzały karmy (pāli. kamma), czyli uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci" . Kamma to dosłownie "dzialanie, czyn" zatem działania będa wzbudzać działania??? Wydaje mi sie iż powinno być: jej działania - przyczyna (pāli. kamma) nie będą rodziły "owoców" - skutku (pāli. vipāka).

I tak uważam, ze bedzie w tym artykule hasło "Karma" gdzie po trochu się wyjaśni.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

:mrgreen:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

Jej działania będą wtedy wzbudzał owoce (pāli. vipaka),jednak tylko te, które nie przyczynią się do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci"
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Tak, tylko, że jak pisałem - kamma to działanie... działanie raczej się podejmuje a nie wzbudza. działanie (kamma) wzbudza efekt (vipaka).

Dlatego proponuję;

Jej działania - przyczyna (pāli. kamma) nie będą rodziły "owoców" - skutków (pāli. vipāka), które prowadzą do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Tak, tylko, że jak pisałem - kamma to działanie... działanie raczej się podejmuje a nie wzbudza. działanie (kamma) wzbudza efekt (vipaka).

Dlatego proponuję;

Jej działania - przyczyna (pāli. kamma) nie będą rodziły "owoców" - skutków (pāli. vipāka), które prowadzą do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci.
sorry byl edit. teraz:

Jej działania będą wtedy wzbudzał owoce (pāli. vipaka),jednak tylko te, które nie przyczynią się do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci"

Tak powiedzial Budda. Sa owoce ale ani jasnych ani ciemych rezultatow.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Booker,

używasz słowa "pragnienie" w rozumieniu potocznym. Ja rozumiem, że jak ktoś pisze tekst o buddyzmie i odwołuje się w nim do konkretnych terminów to rozumie je w kontekście buddyjskim a nie naszej kultury. I tak mettaa to nie ta.nha i karu.naa to nie ta.nha :) Ta.nha jest głównie trojakiego rodzaju: kaamata.nha (zmysłowości), bhavata.nha (stawania się) vibhavata.nha (braku stawania się). Słownik PTS podaje, że przeciwieństwem ta.nha jest upekkhaa (zrównoważenie umysłu).
siristru pisze:Panowie, uprzejmie prosze o utworzenie osobnego wątku na forum albo skupić się na współnym redagowaniu artykułu do wikipedii - nie jestem przeciwny waszej rozmowie, bo wiele się z niej uczę także - tutaj pracujemy nad artykułami...
Wybacz moje rozwlekłe wyjaśnienia. :oops:

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Dobra! O to chodziło :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

Piotrek.
używasz słowa "pragnienie" w rozumieniu potocznym. Ja rozumiem, że jak ktoś pisze tekst o buddyźmie i odwołuje się w nim do konkretnych terminów to rozumie je w kontekście buddyjskim a nie naszej kultury.
Ok. ale bierz pod uwage ze ludzie, ktorzy nie znaja buddyzmu nic wowczas nie zrozumieją.
A chyba o to nam chodzi [?] aby rozumieli ?

Pozdr
/m
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

booker pisze:istota może żyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna ), bez pragnień (w stosunku co do których powstaje cierpienie).

OK: "...że przebudzona istota może zyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna), czyli bez pragnień w stosunku do ludzi, zjawisk i przedmiotów, co do których powstaje cierpienie ( nie mylić z ascezą)..." Itd. W propozycji Booker jest trochę galimatias stylistyczny ( a bylo już tak ładnie) :wink:
ZOSTAWMY TO "CZYLI" NAPRAWDĘ TO NIC NIE SZKODZI, A WIELE WYJAŚNIA

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
siristru pisze:Dlatego proponuję;

Jej działania - przyczyna (pāli. kamma) nie będą rodziły "owoców" - skutków (pāli. vipāka), które prowadzą do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci.
zgadzam się. Oczywiście taka istota działa (kamma) i ma wolę (cetanaa), ale jej działania nie będą skutkowały ponownymi narodzinami.

Zmieniłbym jedynie słownictwo. Nie jestem pewien czy można tłumaczyć przyczynę na kamma. Kamma to działanie raczej, więc nawias powinien być w innym miejscu :)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

booker pisze:Jej działania będą wtedy wzbudzał owoce (pāli. vipaka),jednak tylko te, które nie przyczynią się do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci"
"owoce" - reszta brzmi ładnie ( :D)...dopisąłabym tylko "współuczestniczenia" w nieustannym cyklu, itd

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zatem mamy... uff.. jakoś długo męczymy ten tekst... dłużej niż inne.. wiem to chyba jeden z trudniejszych haseł.

Tak Piotrze - masz rację nawias powinien być bezpośrednio przy "działanie" a dopiero po nawiasie powinna być "- przyczyna". Czyli, ze działanie jest przyczyną a nie kamma to przyczyna (w sensie znaczenia)...

To owoce powinny być bez cudzysłowiu??

Nirwana

{{main|Nirwana}}

Nirwana (pāli. Nibbana; sanskr. Nirvāṇa) jest terminem oznaczającym ustanie wszelkiego pragnienia (pāli. taṇhā). Porównuje się ją do zdmuchnięcia płomienia, co jest metaforą uwolnienia się przez czującą istotę od wszelkich namiętności. Buddyści uważają, iż przebudzona istota może żyć na tym świecie bez "chwytania się" (pāli. upādāna), czyli bez pragnień w stosunku do ludzi, zjawisk i przedmiotów, co do których powstaje cierpienie (nie mylić z ascezą). Jej działania będą wtedy wzbudzały owoce (pāli. vipāka), jednak tylko te, które nie przyczynią się do uczestniczenia w nieustannym cyklu narodzin i śmierci. Przebudzona istota, osiagnąłwszy Nirwanę, odchodzi bowiem trwale ze świata przyczyny-i-skutku, co jest tożsame z ostatecznym uwolnieniem się z cyklu narodzin i śmierci (pāli. vaṭṭa). Warunkiem osągnięcia Nirwany za życia jest uwolnienie umysłu od niewiedzy (pāli. avijjā) poprzez poznanie stosownych nauk i praktyk, prowadzących do trwałego uwolnienia się od cierpienia; jednak jej pełnia następuje dopiero po śmierci (pāli. Prinibbāna, sanskr. Parinirvāṇa).


I drugi fragment... moze zajmijmy się nim już a tamten bym powiesil, zwikizował i dodał źródła?

Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka

{{main|Ośmioraka ścieżka}}

Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka jest ścieżką praktyki prowadzącej do ustania cierpienia. Wynika z Czwartej szlachetnej Prawdy. Aby w pełni zrozumieć Cztery Szlachetne Prawdy Budda zalecał aby podążąć Ośmioraką Ścieżką:

1. Właściwy Pogląd - jest to poznanie Czterech Szlachetnych Prawd (pāli. sammā-diṭṭhi; sanskr. samyak-dṛṣṭi)

2. Właściwe Postanowienie - to postanowienie wyrzeczenia się złej woli i niekrzywdzenia (pāli. sammā-saṅkappa; sanskr. samyak-saṃkalpa)

3. Właściwe Słowo - to powstrzymanie się od kłamstwa, od dzielącej mowy, obelżywej mowy, pustego gadania (pāli. sammā-vācā; sanskr. samyak-vāc)

4. Właściwy Czyn - to powstrzymaniem się od odbierania życia, od kradzieży, od nieskromności (pāli. sammā-kammanta; sanskr. samyak-karmānta)

5. Właściwy Żywot - to porzucenie nieuczciwy sposóbu życia i prowadzenie życia właściwego - przestrzeganie wskazań (pāli. sammā-ājīva; sanskr. samyak-ājīva)

6. Właściwe Dążenie - dążenie do bycia lepszym w myśl Nauki buddyjskiej (pāli. sammā-vāyāma; sanskr. samyak-vyāyāma, )

7. Właściwe Skupienie - zachowanie uważności we wszystkim co sie robi (pāli. sammā-sati; sanskr. samyak-smṛti)

8. Właściwa Medytacja - osiąganie stanów gdzie zanika ego (pāli. sammā-samādhi; sanskr. samyak-samādhi) [3]

Sanskryckie samyak i pālijskie samma znaczą "zwrócenie się ku jednemu lub odwrócnie się od reszty; cały, wszystki; prawy, właściwy, prawdziwy."[4] Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka jest postrzegana jako stopnie rozwoju przez które musi przejść praktykujący. Ukończenie jednego stopnia prowadzi do następnego. Inny pogląd mówi by rozwijać wszystkie stopnie równolegle. Szlachetną Ośmiostopniową Ścieżkę dzieli się bardzo często na trzy "grupy": mądrość (pāli. paññā; sanskr. prajñā), moralność (pāli. sīla; sanskr. śīla) i skupienie (pāli. samādhi; sanskr. samādhi).
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze: I drugi fragment... moze zajmijmy się nim już a tamten bym powiesil, zwikizował i dodał źródła?

Warunkiem osągnięcia Nirwany za życia jest uwolnienie umysłu od niewiedzy (pāli. avijjā) czyli poznanie stosownych nauk i praktyk, prowadzących do trwałego uwolnienia się od cierpienia;
Warunkiem osągnięcia Nirwany za życia jest uwolnienie umysłu od niewiedzy (pāli. avijjā) poprzez poznanie i stosowanie nauk oraz praktyk prowadzących do trwałego uwolnienia się od cierpienia;
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Booki,
booker pisze:Ok. ale bierz pod uwage ze ludzie, ktorzy nie znaja buddyzmu nic wowczas nie zrozumieją.
A chyba o to nam chodzi [?] aby rozumieli ?
więc wyjaśnijmy (w oddzielnym haśle na przykład) co się rozumie pod naszym tłumaczeniem ta.nha w postaci "pragnienia". :) To jest ogólnie problem pojemności słów w różnych kontekstach. Dlatego preferuję podawanie rdzennych słów niż ekwilibrystykę tłumaczeń, łatwiej dojść o co chodzi.

Pozdrawiam, :)
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

moi pisze:W propozycji Booker jest trochę galimatias stylistyczny ( a bylo już tak ładnie) Wink
Czasami stylistyka musi ucierpiec (dukkha) na rzecz celu (Nibbana) :mrgreen:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze:więc wyjaśnijmy (w oddzielnym haśle na przykład) co się rozumie pod naszym tłumaczeniem ta.nha w postaci "pragnienia". Smile
Pewnie, że mozna.
piotr pisze:o jest ogólnie problem pojemności słów w różnych kontekstach. Dlatego preferuję podawanie rdzennych słów niż ekwilibrystykę tłumaczeń, łatwiej dojść o co chodzi.
Tak ok. Chodzi mnie się o zainteresowanie ludziów buddyzmem, a nie tylko wyżywkę naszej wiedzy. :oops: Jak rybka połknie haczyk to już jest nasza :D nie połknie jak robaczek nie interesującym się wyda, bądź wręcz opychającym :D

Pozdr
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

booker pisze: Tak ok. Chodzi mnie się o zainteresowanie ludziów buddyzmem, a nie tylko wyżywkę naszej wiedzy. Embarassed Jak rybka połknie haczyk to już jest nasza Very Happy nie połknie jak robaczek nie interesującym się wyda, bądź wręcz opychającym Very Happy
Wikipedia ma razcej za zadanie stworzyc pwien obiektywny (?) obraz wiedzy o buddyzmie niz go propagować... cóż w sumie jedno nie wyklucza drugiego. Już jedna osoba chciała propagować buddyzm na wiki i starszne sery z tego wyszły ;)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

siristru pisze:To owoce powinny być bez cudzysłowiu??
Nie, no to jest przecież metafora w najczystszej postaci, podobnie jak ten płomień świecy...

Rozumim, ze "skutki" nie mogą tu być bo to już pewnie znaczy co innego?

booker pisze:Czasami stylistyka musi ucierpiec (dukkha) na rzecz celu (Nibbana) Mr. Green
Ok - ale pomyśl tez ilu ludzi zniechęcisz tymi zawiłościami..."Ten buddyzm to za trudne dla mnie, idę na piwo".

m.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

moi pisze:"Ten buddyzm to za trudne dla mnie, idę na piwo".
Hehehe, Tathagata powiedział: "Spragnienie sami przyjdą do źródła".. jakiegokolwiek się okazuje :D

Skutki są dobre jednak w literaturze (kanonicznej) częściej spotyka sie owoce... ale to to samo. Chyba łatwiej jest wytłumaczyć na owocach te zawiłości niż na skutkach bo to abstarkcyjne pojęcie - działenie (kamma) rodzi trojakie owoce (vipaaka): doświadczalne tu i teraz, doświadczalne tu i za jakis czas i doświadczalne w przyszłym żywocie 9kształtujące go)... zawiłe? W piewszej klasie liczyło się na jabłkach i gruszkach :D
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
moi pisze:Rozumim, ze "skutki" nie mogą tu być bo to już pewnie znaczy co innego?
mogłyby być. :) To co zwykło się tłumaczyć jako owoc (phala) zazwyczaj odnosi się do owocu któregoś z transcendentnych osiągnięć. Ale moim zdaniem może zostać tak albo tak. :)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

No to juz sami zadecydujcie (jakkolwiek ja bym obstawała przy skutkach, ew. "owocach" :)). Dopiero wieczorem mogę znowu zajrzeć do Wikipedii i na forum.

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Wikipedia ma razcej za zadanie stworzyc pwien obiektywny (?) obraz wiedzy o buddyzmie niz go propagować...
Czy ma być to obraz dla nas, czy dla ludzi, którzy go nie znaja, tym bardziej nie rozumieją nic.
moi pisze:Ok - ale pomyśl tez ilu ludzi zniechęcisz tymi zawiłościami..."Ten buddyzm to za trudne dla mnie, idę na piwo".
Jezeli jeszcze nie zauwazylas wlasnie walcze o jak najprostrze przedstawienie dla ludzi, ktorym
a) buddyzm kojazy sie z inna droga do boga
b) nic nie rozumieja z tlumaczen w Suttach, ktore ludzie zaczynaja kapowac po dlugasnych studiach tychże
c) chca sie zainteresowac buddyzmem
d) nie sa ascetami, ktorzy praktykuja juz od lat, a ich umysl jest otwarty jak kwiat lotosu, tylko dla ludzi ogarnietych szałem XXI wieku.
siristru pisze:"Spragnienie sami przyjdą do źródła"..
Tak wiec wyobraz sobie, ze to zrodlo to haslo buddyzm na wiki a woda powinna byc czysta i przyjemna w smaku :D
piotr pisze:To co zwykło się tłumaczyć jako owoc (phala) zazwyczaj odnosi się do owocu któregoś z transcendentnych osiągnięć
Yep.
Budda opisujac cztery rodzaje kammy mowil o rezultatach, nie o owocach.


Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:działenie (kamma) rodzi trojakie owoce (vipaaka): doświadczalne tu i teraz, doświadczalne tu i za jakis czas i doświadczalne w przyszłym żywocie 9kształtujące go)... zawiłe?
No, brakuje jednego...."owocu".
Śakjamuni Buddha pisze: "Monks, these four types of kamma have been directly realized, verified, & made known by me. Which four? There is kamma that is dark with dark result. There is kamma that is bright with bright result. There is kamma that is dark & bright with dark & bright result. There is kamma that is neither dark nor bright with neither dark nor bright result, leading to the ending of kamma.

[1] "And what is kamma that is dark with dark result? There is the case where a certain person fabricates an injurious bodily fabrication, fabricates an injurious verbal fabrication, fabricates an injurious mental fabrication. Having fabricated an injurious bodily fabrication, having fabricated an injurious verbal fabrication, having fabricated an injurious mental fabrication, he rearises in an injurious world. On rearising in an injurious world, he is there touched by injurious contacts. Touched by injurious contacts, he experiences feelings that are exclusively painful, like those of the beings in hell. This is called kamma that is dark with dark result.

[2] "And what is kamma that is bright with bright result? There is the case where a certain person fabricates a non-injurious bodily fabrication... a non-injurious verbal fabrication... a non-injurious mental fabrication... He rearises in a non-injurious world... There he is touched by non-injurious contacts... He experiences feelings that are exclusively pleasant, like those of the Ever-radiant Devas. This is called kamma that is bright with bright result.

[3] "And what is kamma that is dark & bright with dark & bright result? There is the case where a certain person fabricates a bodily fabrication that is injurious & non-injurious... a verbal fabrication that is injurious & non-injurious... a mental fabrication that is injurious & non-injurious... He rearises in an injurious & non-injurious world... There he is touched by injurious & non-injurious contacts... He experiences injurious & non-injurious feelings, pleasure mingled with pain, like those of human beings, some devas, and some beings in the lower realms. This is called kamma that is dark & bright with dark & bright result.

[4] "And what is kamma that is neither dark nor bright with neither dark nor bright result, leading to the ending of kamma? right view, right resolve, right speech, right action, right livelihood, right effort, right mindfulness, right concentration. This is called kamma that is neither dark nor bright with neither dark nor bright result, leading to the ending of kamma."

http://www.accesstoinsight.org/ptf/dham ... kamma.html



Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Taa... to jest rodzaj kammy w sesie prawy-nieprawy... mi chodzi o doświadczanie jej.
AN VI.63 pisze:Czym jest rezultat kammy? Istnieją trzy rodzaje rezultatów kammy, powiadam ci: ten który powstaje tu i teraz, ten który powstaje później [w tym życiu], i ten który powstaje po tym. Oto co zwiemy rezultatem kammy.
http://www.accesstoinsight.org/ptf/dham ... kamma.html
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wikipedia: Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: siristru »

No i dobrze - czy milczenie mam uznać za zgodę na wstawienie haseł do Wikipedii?? tak tylko pytam - pracujemy razem :)
братство и јединство!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”